Leo J Telesmanick Championship
Bass River Yacht Club | August 10-12, 2018in

Beetle Cat (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 12, 2018 11:08:09 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Overall (23 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. WH102, Reminder, Tim Fallon[Overall][Mens], Wild Harbor, 1-1-[4]-3-3-1- ; 9   
2. T5, Black Pirate, Scott Bearse[Overall][Ancient Mariners], Barnstable, 4-4-1-1-1-[5]- ; 11T   
3. W202, Pippin, Ery Largay[Overall][Womens], Wianno Yacht Club, 2-2-3-[9]-2-2- ; 11T   
4. R21, BlackJack, Karen Fallon[Overall][Womens], Wild Harbor Yacht Club/Seawanhaka Corinthian Yacht Club, 6-5-[8]-2-5-4- ; 22   
5. W40, , Steven Glovinsky[Overall][Ancient Mariners], Weekapaug, [16]-3-9-8-4-6- ; 30   
6. R16, Top Banana, Rick Crawford[Overall][Ancient Mariners], Bass River, 8-6-2-14-[17]-3- ; 33   
7. NR104, Saro Jane, David Fallon[Overall][Mens], Wild harbor yacht club, 5-[14]-11-5-6-7- ; 34   
8. W3, Sabbatical, Tim Wadlow[Overall][Mens], Wianno, 3-7-5-4-20/DNS-[21/DNC]- ; 39   
9. WH 131, First Place, Olympia Bowker[Overall][Womens], Wild Harbor Yacht Club, 10-[15]-7-6-8-10- ; 41   
10. 2315, Pendragon II, Wells Pile[Overall][Ancient Mariners], Edgewood Yacht Club, 12-9-6-13-7-[15]- ; 47T   
11. R28, Inolah, Elizabeth Hayden[Overall][Womens], Bass River Yacht Club, [14]-10-10-10-9-8- ; 47T   
12. R2327, Best Yet, Robert Churchill Jr.[Overall][Mens], Bass River Yacht Club, [17]-8-13-12-10-16- ; 59   
13. 52, Seashell, George Shuster[Overall][Mens], Edgewood Yacht Club, 11-16-[21]-7-18-9- ; 61   
14. 21, Calli, Greta Shuster[Overall][Juniors], Edgewood Yacht Club, 7-13-15-11-16-[18]- ; 62   
15. 47, Sunshine, Loring Catlin Jr[Overall][Juniors], Dublin Lake Club, 13-12-16-[18]-11-13- ; 65   
16. R7, Pixie, William Lawrence[Overall][Ancient Mariners], Bass River YC, 9-[17]-14-16-13-17- ; 69   
17. R35, Limner, Richard O'Leary[Overall][Mens], American Yacht Club, 18-11-[19]-17-14-12- ; 72   
18. A13, Mud Puppy, Stephen Culhane[Overall][Old Salts], Atlantic Yacht Club, 19-18-12-15-12-[21/DNC]- ; 76   
19. R2020, Saltworks, Josephine White Rodgers[Overall][Womens], Independent, [21]-20-17-19-19-11- ; 86   
20. 0, Windfall ll, Bob Bartro[Overall][Ancient Mariners], Edgewood Yacht Club, [24/DNF]-19-18-22/DNF-20/DNF-14- ; 93   
21. 3, Granny, Kate Grinberg[Overall][Old Salts], none, 20-[21]-20-20-15-19- ; 94   
22. 007, Rachel, Paul Vieira[Overall][Ancient Mariners], Low Tide yacht club, 15-22/DNF-[23/DNS]-22/DNS-20/DNS-21/DNC- ; 100   
23. R5, Sting, Julian Mallett[Overall][]Old Salts, BRYC, [22/DNF]-22/DNF-22-21-20/DNF-20- ; 105   
 



Division: Ancient+Mariners (7 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. T5, Black Pirate, Scott Bearse[Overall][Ancient Mariners], Barnstable, 4-4-1-1-1-[5]- ; 11   
2. W40, , Steven Glovinsky[Overall][Ancient Mariners], Weekapaug, [16]-3-9-8-4-6- ; 30   
3. R16, Top Banana, Rick Crawford[Overall][Ancient Mariners], Bass River, 8-6-2-14-[17]-3- ; 33   
4. 2315, Pendragon II, Wells Pile[Overall][Ancient Mariners], Edgewood Yacht Club, 12-9-6-13-7-[15]- ; 47   
5. R7, Pixie, William Lawrence[Overall][Ancient Mariners], Bass River YC, 9-[17]-14-16-13-17- ; 69   
6. 0, Windfall ll, Bob Bartro[Overall][Ancient Mariners], Edgewood Yacht Club, [24/DNF]-19-18-22/DNF-20/DNF-14- ; 93   
7. 007, Rachel, Paul Vieira[Overall][Ancient Mariners], Low Tide yacht club, 15-22/DNF-[23/DNS]-22/DNS-20/DNS-21/DNC- ; 100   
 



Division: Juniors (2 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 21, Calli, Greta Shuster[Overall][Juniors], Edgewood Yacht Club, 7-13-15-11-16-[18]- ; 62   
2. 47, Sunshine, Loring Catlin Jr[Overall][Juniors], Dublin Lake Club, 13-12-16-[18]-11-13- ; 65   
 



Division: Mens (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. WH102, Reminder, Tim Fallon[Overall][Mens], Wild Harbor, 1-1-[4]-3-3-1- ; 9   
2. NR104, Saro Jane, David Fallon[Overall][Mens], Wild harbor yacht club, 5-[14]-11-5-6-7- ; 34   
3. W3, Sabbatical, Tim Wadlow[Overall][Mens], Wianno, 3-7-5-4-20/DNS-[21/DNC]- ; 39   
4. R2327, Best Yet, Robert Churchill Jr.[Overall][Mens], Bass River Yacht Club, [17]-8-13-12-10-16- ; 59   
5. 52, Seashell, George Shuster[Overall][Mens], Edgewood Yacht Club, 11-16-[21]-7-18-9- ; 61   
6. R35, Limner, Richard O'Leary[Overall][Mens], American Yacht Club, 18-11-[19]-17-14-12- ; 72   
 



Division: Old+Salts (2 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. A13, Mud Puppy, Stephen Culhane[Overall][Old Salts], Atlantic Yacht Club, 19-18-12-15-12-[21/DNC]- ; 76   
2. 3, Granny, Kate Grinberg[Overall][Old Salts], none, 20-[21]-20-20-15-19- ; 94   
 



Division: Womens (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. W202, Pippin, Ery Largay[Overall][Womens], Wianno Yacht Club, 2-2-3-[9]-2-2- ; 11   
2. R21, BlackJack, Karen Fallon[Overall][Womens], Wild Harbor Yacht Club/Seawanhaka Corinthian Yacht Club, 6-5-[8]-2-5-4- ; 22   
3. WH 131, First Place, Olympia Bowker[Overall][Womens], Wild Harbor Yacht Club, 10-[15]-7-6-8-10- ; 41   
4. R28, Inolah, Elizabeth Hayden[Overall][Womens], Bass River Yacht Club, [14]-10-10-10-9-8- ; 47   
5. R2020, Saltworks, Josephine White Rodgers[Overall][Womens], Independent, [21]-20-17-19-19-11- ; 86   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network