Big Dinghy 2008 - Sunday Pursuit
Richmond Yacht Club | March 30, 2008

Short Course (16 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 30, 2008 5:27:25 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Make/Model   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
306   Banshee   Craig Perez [S Course]   Richmond Y C   1   1  
1  
2  
3288   Sailnetics FJ   Neil van der Plas   FSC   2   2  
2  
3  
307   Oday Day Sailer   Steve Lowry [L Course]   RYC   3   3  
3  
4  
2772   O'Day Daysailer   Michael Gillum [S Course]   Lake Washington SAiling Club   4   4  
4  
5  
28856   Persson Snipe   Vincent Casalaina [S Course]   Richmond Yacht Club   5   5  
5  
6  
1515   PS2000 Byte CII   Bill Tieman [S Course]   n/a   6   6  
6  
7  
31191   Sunfish   Robert Cronin [S Course]   UASC   7   7  
7  
8  
1226   PS 2000 Byte CII   Laurie Davis [S Course]   Inverness   8   8  
8  
9  
11003   Alcort Sunfish   George Wilson [S Course]   Mooredale S.C.   9   9  
9  
10  
34501   alcort sunfish   chris rutz [S Course]   ryc   10   10  
10  
11  
75707   AMF-Alcort Sunfish   Roy Jordan [S Course]   Fremont Sailing Club   11   11  
11  
12  
16630   Winner Optimist   Kyle Larsen [S Course]   PYSF / SYC   12   12  
12  
13  
13679   Red Dragon Opti   Logan Lee   PYSF/SYC   13   13  
13  
14  
4097   Hall International Flying Junior   Darrel Lager [L Course]   Fremont Sailing Club   17/DNC   17T  
14  
14  
26669   McLaughlin Snipe   Shawn C Grassman [S Course]   Encinal Yacht Club   17/DNF   17T  
14  
14  
1120      Michele Logan [S Course]   RYC   17/DNF   17T  
14  
 



Long Course (40 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 30, 2008 5:27:25 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Make/Model   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
986   Hobie 20   Mark Lewis   Friend   1   1  
1  
2  
1111   Bieker I-14   Lawrence Henderson   RYC   2   2  
2  
3  
242   Maas International Canoe   Chris Maas [L Course]   na   3   3  
3  
4  
111   Hobie Cat Hobie Cat 20   Tim Parsons [L Course]   San Francisco Yacht Club   4   4  
4  
5  
1167   Jason King Bieker 5   Kirk Twardowski [L Course]   Richmond Yacht Club   5   5  
5  
6  
162   Johnson Johnson 18. ORIGINAL RIG   Mark Darley [L Course]   Inverness Yacht Club   6   6  
6  
7  
1827   Hobie tiger   Frank Ternullo   Fleet 281   7   7  
7  
8  
1143   Paul Bieker Bieker 3   Rand Arnold [L Course]   Richmond   8   8  
8  
9  
451   Prindle 19 MX   Phil DeGaa [L Course]   RYC   9   9  
9  
10  
14   NACRA 5.8   jason smith   MHRA   10   10  
10  
11  
136   Johnson 18 Spin   Mark Briner [L Course]   RYC   11   11  
11  
12  
243   Olsen-Chase IC   Del Olsen [L Course]   RYC   12   12  
12  
13  
0103   pacific laser   Vaughn Seifers [L Course]   Richmond   13   13  
13  
14  
1603   NACRA 5.8 nA   mike peavy [L Course]   butte sailing club   14   14  
14  
15  
050   PS2000 Megabyte   David Anderson [L Course]   --   15   15  
15  
16  
777   Lindsay Flying Dutchman   Zhenya Kirueshkin-Stepanoff [L Course]   SCYC   16   16  
16  
17  
230   International Canoe   Mikey Radziejowski [L Course]   RYC   17   17  
17  
18  
1449   Mader Flying Dutchman   Douglas McWilliams [L Course]   LWSC   18   18  
18  
19  
188   Flying Dutchman   Michael Spranger [L Course]   Berkeley Yacht Club   19   19  
19  
20  
5150   Jim Antrim Wing Dinghy   Steve Cameron [L Course]   SSS   20   20  
20  
21  
2117   Bonezzi Contender   Gil Woolley [L Course]   Santa Cruz Yacht Club   21   21  
21  
22  
3666   Laser   Mike Bishop [L Course]   TISC   22   22  
22  
23  
7259   Vanguard Laser 2   Jeff Nelson   RYC   23   23  
23  
24  
8989      Daivd Rasmussen   RYC   24   24  
24  
25  
1638   Laser   Nick Burke [L Course]   RYC   25   25  
25  
26  
96   Bianchi and Cechi Flying Dutchman   saul schumsky [L Course]   csc   26   26  
26  
27  
7877   Rat 505   Steve Anderes [L Course]   SAYC   27   27  
27  
28  
1717   Vanguard V15   Dean Fulton [L Course]   Benicia V15 Fleet 76   28   28  
28  
29  
1072   Jason King Contender   Kirk Price   Cal SC   29   29  
29  
30  
192   Rondar contender   Brad Cameron [L Course]   SSS   30   30  
30  
31  
205   custom Intnl. Canoe   Daniel Roberts [L Course]   Junior   31   31  
31  
32  
6307   Paker 5o5   Ian o.Leary [L Course]   B,Y,C   32   32  
32  
33  
163   Kingferry International Canoe   Stephen Gay [L Course]   NLCYC   33   33  
33  
34  
1714   Vanguard Vanguard 15   Josh Russell [L Course]   Benicia   41/DNF   41T  
34  
34  
88   Hoare/Meszaros Flying Dutchman   Mike Meszaros [L Course]   Inverness Yacht Club   41/OCS   41T  
34  
34  
2201   Vanguard Laser   John-Bernard Duler [L Course]   St Francis Yacht Club   41/DNF   41T  
34  
34  
47   North Coast Yatchs Wylie Wabbit   Ethan Petersen [L Course]   none   41/DNC   41T  
34  
34  
4   Bladerider X8   nigel oswald   Friday Harbor Sailing Club   41/DNC   41T  
34  
34  
11111      Maddie Pont [S Course]   PYSF   41/DNF   41T  
34  
34  
196   International Canoe   Ken Crawford [L Course]   LWSC   41/DNC   41T  
34  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network