2019 DIYC Commodore's Cup
Davis Island Yacht Club | January 12-13, 2019

Spin A (10 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 13, 2019 3:44:26 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos Total Corrected
1  
120   Delta   27   Joel Andrews    DIYC   1   2   3   1   1   2   9   19  
1  
04:50:07
2  
46453   Chip's All In   63   Brian Malone
Chip Merlin  
DIYC   3   7   4   5   4   5   2   30  
2  
05:04:57
3  
39523   Wasabi   51   Eric Lopez del Valle
Adam Rosen  
CYC   5   8   5   4   2   3   6   33  
3  
05:04:01
4  
180   Volpe   27   George & J Haynie & Booker
George Haynie  
DIYC   9   3   2   2   3   7   8   34  
4  
04:57:59
5  
USA-17   Raven   54   Michael Kayusa    DIYC   4   6   6.5/TIE   8   7   4   3   38.5  
5  
05:16:51
6  
11   TackTick   69   MICHAEL SIEDLECKI
JOSSETTE  
Spyc   6   11/SCP   8   7   6   1   1   40  
6  
05:20:53
7  
83170   ALPHADOG   66   Gordon Latrobe    DIYC   10   5   6.5/TIE   9   5   6   4   45.5  
7  
05:19:09
8  
156   Arista   27   Jody Abrams    SPYC   8   1   1   3   11/DNC   11/DNC   11/DNC   46T  
8  
05:07:17
9  
42341   Warrior   57   Grant Dumas
Grant Dumas  
SPYC   2   4   9   6   11/DNS   9   5   46T  
9  
05:14:31
10  
5   Pigs with no purpose   69   Lon Ethington
Meg Gimmi  
St Petersburg yacht club   7   9   10   10   8   8   7   59  
10  
05:33:52
 



Spin B (7 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 13, 2019 2:23:15 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos Total Corrected
1  
97083   Yard Goat   99   Jamie Myers
Jamie Myers  
DIYC   4   5   2   2   2   2   1   18  
1  
05:33:55
2  
115   No Direction   171   Tito Colon
Shaggy  
DIYC   1   1   4   7   5   1   2   21  
2  
06:03:23
3  
83198   fire & ice   87   George Cussins    diyc   5   3   3   1   4   3   3   22  
3  
05:33:56
4  
41186   Junior   126   Frank Selph    DIYC   2   4   1   4   3   8/DNF   8/DNS   30  
4  
05:51:13
5  
88   88   117   David Ciesla
David Ciesla  
DIYC   3   2   5   5   1   8/DNF   8/DNS   32  
5  
06:01:34
6  
23556   Therapy   141   Rene BEN-Avraham    DIYC   7   6   7   6   7   4   4   41  
6  
06:43:30
7  
52910   Shazaam!   75   roger gatewood    DIYC   6   7   6   4.4/SCP   6   8/DNF   8/DNS   45.4  
7  
06:01:43
 



Racer/Cruiser (8 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 13, 2019 3:10:12 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Corrected Time  2  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
12564   Team Effort   177   Tom Turton    DIYC   2   02:42:39   1   03:29:24   3  
1  
06:12:03
2  
48   Prime Plus   96   Mark Requa
Frank Hanna  
Boca Ciega YC   1   02:31:35   3   03:34:39   4  
2  
06:06:14
3  
43620   Wing-it   126   Michael & Lesa Doyle
Michael & Lesa Alkire Doyle  
Davis Island Yacht Club   4   02:52:31   2   03:31:48   6  
3  
06:24:19
4  
60740   Sacred Cow   78   Dave German    DIYC   3   02:42:44   5   03:43:18   8  
4  
06:26:02
5  
038   Mi Sueno   120   Ron Kinney
Ronald Kinney  
SPYC & SPSA   5   02:56:15   4   03:39:08   9  
5  
06:35:23
6  
1   BLUE HERON   103   RUSSELL HOADLEY    DAVIS ISLAND YACHT CLUB   6   03:05:43   6   03:48:51   12  
6  
06:54:34
7  
007   Esperanza   138   Ralph Stoddard
Dragos Zanchi  
DIYC   9/DNF   03:06:43   7   04:42:05   16  
7  
07:48:48
8  
39511   Wired   42   Stefan Achilles
Siggi Brocks  
DIYC   9/DSQ   03:06:43   9/DSQ   04:43:05   18  
8  
07:49:48
 



Non-Spinnaker (1 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 13, 2019 3:10:12 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Corrected Time  2  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
42696   No way joso   95   Jose Suarezhoyos    DIYC   1   02:27:38   1   03:33:45   2  
1  
06:01:23
 



Cruiser (7 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 13, 2019 3:10:12 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Corrected Time  2  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
10225   Long Gone   187   Phil Waller    DIYC   1   02:30:52   1   03:18:25   2  
1  
05:49:17
2  
4951   First Wind   201   Art Cupps    DIYC   2   02:36:08   3   03:38:21   5  
2  
06:14:29
3  
None   Serenade   239   David Knapp    DIYC   4   02:45:22   2   03:36:56   6  
3  
06:22:18
4  
96   Antea   209   Stan Svoboda
Stan Svoboda  
DIYC   3   02:39:44   5   03:50:42   8  
4  
06:30:26
5  
50   Sentimental You   174   Craig Cameron    DIYC   5   03:15:33   4   03:41:04   9  
5  
06:56:37
6  
425   After You   219   John Gardner    Tampa Sailing Squadron   8/DNC   03:16:33   8/DNC   03:51:42   16T  
6  
07:08:15
6  
335   Wild Thing   215   Chris Toro
Pat Figley  
DIYC   8/DNC   03:16:33   8/DNC   03:51:42   16T  
6  
07:08:15
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network