US SAILING's 2008 Chubb U.S. Junior Sailing Championship for the Sears, Bemis and Smythe Trophies
Chicago Yacht Club, Chicago Ill | July 27-August 02, 2008

Laser (20 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, July 31, 2008 2:11:33 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
1  
E.J. O'MARA   Sarnia Yacht Club   3   5   7   [10]   2   1   8   2   7   2   37  
1  
2  
Timothy Zacher   Vermilion Boat Club   2   8   11   9   5   2   2   [16]   1   3   43  
2  
3  
Drew Shea   Chicago YC   [14]   11   4   7   1   4   9   5   2   1   44T  
3  
4  
Cleve Hancock   Clearwater Yacht Club   13   3   2   2   [15]   6   5   4   4   5   44T  
4  
5  
Jack Swikart   SSYC/CRYC   1   4   12   [15]   3   5   12   1   5   4   47  
5  
6  
Caleb Paine   SWYC   11   2   1   5   10   10   1   7   [19]   6   53  
6  
7  
Ben Leibowitz   Stamford Yacht Club   [20]   7   10   3   4   3   10   3   8   14   62T  
7  
8  
Michael Schalka   Seattle Yacht Club   5   [14]   14   6   6   8   3   6   6   8   62T  
8  
9  
Peter Jesberg   San Francisco Yacht Club   4   15   8   8   [18]   11   6   8   3   17   80T  
9  
10  
Matthew Gowell   Conanicut Yacht Club   12   9   3   4   9   9   14   10   [16]   10   80T  
10  
11  
Cameron Summers   ABYC   8   1   16   1   11   13   15   [21/OCS]   17   9   91T  
11  
12  
Nicole Heinl   YC   9   6   [19]   12   7   17   4   12   13   11   91T  
12  
13  
Mike Russom   Greater Wildwood Yacht Club   7   12   5   11   14   [20]   11   14   14   7   95  
13  
14  
Dan Nickerson   Ram Island YC/FAST   6   17   9   [21/DNF]   8   7   17   15   15   12   106  
14  
15  
Eric Sauter   Wayzata Yacht Club   16   13   6   17   16   12   [19]   11   12   15   118T  
15  
16  
Will Howard   lake beulah yacht club   [18]   16   15   13   12   15   7   17   10   13   118T  
16  
17  
Lance Miller   Waikiki Yacht Club   10   18   13   19   13   16   [20]   13   9   16   127  
17  
18  
Chris Humphreys   Sequoia Yacht Club   15   [19]   18   14   17   18   13   9   18   19   141  
18  
19  
Harrison Prochaska   Pensacola Yacht Club   17   10   17   18   [20]   19   18   18   11   18   146  
19  
20  
Peter Flood   CCYC   19   20   20   16   19   14   16   19   [21/DNF]   21/DNS   164  
20  
 



C420 (21 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, July 31, 2008 2:24:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
1  
Korbin Kirk/
Haley Kirk  
Long Beach Yacht Club/ Long Beach Yacht Club   2   1   1   5   1   1   1   5   1   [9]   18  
1  
2  
Kaye Siemers/
Hilary Kenyon  
Wayzata Yacht Club/ Wayzata Yacht Club   4   [5]   2   4   2   5   2   4   4   5   32  
2  
3  
Brady Stagg/
Courtney Alexander  
Annapolis Yacht Club/ AYC   5   6   7   9   3   2   5   12   [16]   8   57  
3  
4  
William Haeger/
Laura McKenna  
Lake Beulah YC/ Lake Beulah YC   [14]   3   3   8   5   3   10   10   13   3   58  
4  
5  
natalie salk/
michael brendlinger  
fast sailing foundation/ FAST Sailing Foundation   13   2   4   6   11   9   9   [22/OCS]   6   2   62  
5  
6  
Andrew Mollerus/
REBECCA LIGGINS  
Larchmont Yacht Club/LISOT/ LARCHMONT YACHT CLUB   8   [17]   6   2   4   11   15   2   11   4   63  
6  
7  
Alex Whipple/
Wilkie Jordan  
Manhasset Bay Yacht Club/ Manhasset Bay Yacht Club   1   7   15   [16]   9   15   8   1   5   6   67  
7  
8  
Jack Jorgensen/
Samantha Gebb  
Alamitos Bay Yacht Club/ Alamitos Bay Yacht Club   12   10   9   1   14   18   3   [19]   3   10   80  
8  
9  
Wick Dudley/
Leanna Nguyen  
Corsica River Yacht CLub/ SSA   9   4   13   12   [15]   12   11   13   8   1   83  
9  
10  
John Renehan/
Stewart Renehan  
Seattle Yacht Club/ Seattle Yacht Club   3   14   8   11   8   13   [18]   3   14   17   91  
10  
11  
Michael Grove/
Alex Delle Cese  
Encinal Yacht Club/ Encinal Yacht Club   15   11   5   3   [19]   16   7   7   17   13   94  
11  
12  
Kelly Seago/
Katherine Bill  
Grosse Pointe Yacht Club/ Grosse Pointe Yacht Club   [18]   15   14   13   12   4   12   16   2   14   102  
12  
13  
Mike Bloomstine/
Peter Rickloff  
Erie Yacht Club/ Erie Yacht Club   7   8   17   14   6   14   [19]   8   15   15   104  
13  
14  
Lindsay Grove/
Kelsi Schoenrock  
Encinal Yacht Club/ Encinal Yacht Club   21   9   11   7   [22/OCS]   8   20   6   7   16   105  
14  
15  
Dillon Paiva/
Morgan Grobin  
Carolina Sailing Club/ Carolina Sailing Club   11   [18]   18   18   10/RDG   7   13   11   12   7   107  
15  
16  
Henry Blanchette/
Aimee Kelleher  
Beverly Yacht Club/ YC   6   12   [19]   17   10   10   16   9   19   11   110T  
16  
17  
Tyler Wooldridge/
Morgan Merrill  
Kaneohe Yacht Club/ Hawaii Yacht Club   10   16   10   19   13   6   [21]   15   9   12   110T  
17  
18  
Dodge Rees/
Eddie Adams  
Pensacola Yacht Club/ Pensacola Yacht Club   19   13   12   10   16   19   6   [22/OCS]   18   18   131  
18  
19  
Stephen Nelson/
Allison Aughtry  
Gust/ Gust   17   [19]   16   15   18   17   4   18   10   19   134  
19  
20  
Andrew Beanchesne/
Camille Conover  
Camden Yacht Club/ Camden Yacht Club   16   21   20   21   7   21   17   14   20   [22/OCS]   157  
20  
21  
Sean McGinnis/
Shelby Davis  
Corpus Christi Yacht Club/ Corpus Christi Yacht Club   20   20   [21]   20   17   20   14   17   21   20   169  
21  
 



Lightning (11 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, July 31, 2008 5:25:34 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  Total Pos
1  
Will Stocke/
Max Famiglietti
Jon Dowd  
Sarasota Youth Sailing Program/ Sarasota Youth Sailing Program
/ Sarasota Youth Sailing Program  
2   2   2   1   3   [8]   2   3   6   3   3   27  
1  
2  
Andy Gunkler/
Nick Gilmore
Sydney Rush  
North Cape Yacht CLub/ North Cape Yacht Club
/ North Cape Yacht Club  
3   1   1   6   1   3   4   5   [8]   7   5   36  
2  
3  
Luke Adams/
Dylan Vogel
Sam Hallowell  
Sail Newport/ Sail Newport
/ Sail Newport  
1   7   [10]   3   5   1   5   1   7   6   1   37T  
3  
4  
Nathan Fast/
James Greenfield
Harry Yates  
Mystic River Mudhead Sailing Association/ Mystic River Mudhead Sailing Association
/ Mystic River Mudhead Sailing Association  
5   3   4   5   4   5   3   [6]   3   1   4   37T  
4  
5  
Nevin Snow/
Duncan Swaine
Max Hutcheson  
SDYC/ San Diego Yacht Club
/ San Diego YC  
7   5   7   4   2   2   1   4   1   [12/DSQ]   12/DSQ   45  
5  
6  
Ian Moriarty/
Bryan Burke
Caleb Leonard  
Carlyle Sailing Association/ Carlyle Sailing Association
/ Carlyle Sailing Association  
6   4   8   7   [12/OCS]   6   8   7   4   9   2   61  
6  
7  
Matthew Graham/
Daniel Weatherholt
Ian Jones  
GUST/ GUST
/ GUST  
4   6   3   2   [12/OCS]   7   10   10   10   4   6   62  
7  
8  
Allen Sterling/
Richard Wollenbecker
Padraig Loughlin  
Pearl Harbor Yacht Club/ Pearl Harbor Yacht Club
/ Pearl Harbor Yacht Club  
[10]   9   9   10   8   4   9   9   2   2   8   70T  
8  
9  
Whitney Kent/
Alison Kent
Luke Franke  
South Shore Yacht Club/ South Shore Yacht Club
/ South Shore Yacht Club  
8   8   6   8   7   [10]   7   2   9   5   10   70T  
9  
10  
Ian Sanderson/
Justin Bloodgood
Eric Burdge  
Monmouth Boat Club/ Monmouth Boat Club
/ Monmouth Boat Club  
9   10   5   9   6   [11]   6   8   5   10   9   77  
10  
11  
Sam Oldroyd/
Matt Stillin
Alexis Aird  
Seattle Yacht Club/ Seatte Yacht Club
/ Seatte Yacht Club  
[11]   11   11   11   9   9   11   11   11   8   7   99  
11  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network