22nd Annual Harvest Moon Regattaź
Lakewood Yacht Club | October 16-December 31, 1969

Charitable Donor (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 18, 2008 1:43:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (17 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 03, Gemini Dream, Russell Williams, None, 1- ; 1   
2. 3, la isla, al poindexter, lyc, 2- ; 2   
3. 009, Nelda Ray, Peter Pattullo, TOMA / Longview Yacht Club, 3- ; 3   
4. 11, Wiki Wiki IV, Joe Peine, HYC, 4- ; 4   
5. 23A, Sea Ya Later, Robert Shelton, Waterford Harbor, 5- ; 5   
6. 046, Makan Angin, Howard Hughes. Jr., LYC, 6- ; 6   
7. 66, Entropy, Mark Harrington, Rockport Yacht Club, 7- ; 7   
8. 154, Sunshine, David Williams, None, 9- ; 9   
9. 206A, Yesterdaze, Mark Zimmerman, None, 10- ; 10   
10. 215, Tribology, Paul Horton, Austin Yacht Club, 11- ; 11   
11. 267, Cheers, Terry Houwerzyl, none, 12- ; 12   
12. 296, Stinger, J B Bednar, GBCA, 13- ; 13   
13. 299, Serenidad, Kevin O'Neill, GBCA, 14- ; 14   
14. 1424, Sazerac, Russ Leighton, GBCA, 15- ; 15   
15. 1605, Chambord, Joe Moore, lakewood, 16- ; 16   
16. 12039, Aeolus, James Liston, Houston Yacht Club, 17- ; 17   
17. 32111, Passion, Steve Hastings, CCYC, 18- ; 18   
 



Division: R (1 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 80, Karlita, Hugo Barrera[R], brazosport yacht club, 8- ; 8   
 



Cruising without spinnaker-Blue (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 18, 2008 1:43:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: F (7 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 376, Loopy, Laird Cogburn[F], Lakewood Yacht Club, 3- ; 3   
2. 53, Astarte, Cheryl E Morvillo[F], TASS, 5- ; 5   
3. 23868, Striker, John Files[F], none, 8- ; 8   
4. 535, Good Timin', Ernie Rogers[F][TMCA], TMCA, 11- ; 11   
5. 3600, Moonlight Serenade, Dick Holcomb[F], SailTime, 19- ; 19   
6. 55, Nightwind, Ted Hilton[F], sail la vie, 29- ; 29   
7. 260, Starduster, Doug Drewry[F], Seabrook, 43/DNC- ; 43   
 



Division: G (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 333, Little Miss Magic, Frank Elvin[G], None, 9- ; 9   
2. 266, Dixie Apple 3, Glenn Robinson[G], LYC, 21- ; 21   
3. 271, SeaFlight, Mark Hiler[G], Bay Yacht Club Corpus Christi, 22- ; 22   
4. 34 aka 1000, Sailscall, Steve Weir[G], None, 24- ; 24   
5. 130A, Janler II, Joey Abshire[G], No affiliation, 25- ; 25   
6. 3800, Tradewinds, Bill Mayberry[G], SailTime, 27- ; 27   
 



Division: H (11 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 101, Frayed Knot, Ted Greak[H], lyc, 1- ; 1   
2. 777A, Aero Sails, Michael Wilkinson[H], Lavon Yacht Club, 6- ; 6   
3. 281, Solstice, Ed Brauer[H], LYC, 7- ; 7   
4. 19A, Tarah Shell, Paul Violand[H], austin yacht club, 26- ; 26   
5. 22, Sun Runner, Ralph Unglaube[H], Lake Charles Yacht club, 28- ; 28   
6. 191, Renaissance, Jim Hall[H][TMCA], Lakewood Yatch Club, 30/SCP- ; 30T   
6. 9, Longhawk, Sam Crowder[H][TMCA], Waterford Yacht Club, 30- ; 30T   
7. 4200, Second Wind, Brian Schirard[H], SailTime, 31- ; 31   
8. 33A, Boto, Edward Nadler[H], None, 43/DNF- ; 43T   
8. 89A, Paradise, Shannon Hicks[H], Waterford Harbor, 43/DNF- ; 43T   
8. 431621, Tranquility, Ralph Lamb[H], South Coast Sailing Club, 43/DNC- ; 43T   
 



Division: I (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1152, Seute Deern, Hans Knickrehm[I], LYC, 2- ; 2   
2. 26A, Freedom's Wing, James Steuwe[I][TMCA], LYC, 15- ; 15   
3. 143A, Barefoot Babe, James Dobbins[I], Short Handed Offshore Sailiors Association, 17- ; 17   
4. 135, Asylum, Jack Seitzinger[I], Lakewood, 23- ; 23   
5. 26, Wave Dancer, Glen Trobaugh[I], Kemah Marina, 43/DNC- ; 43   
 



Division: J (9 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 122A, Easy Does It, Uzi Ozeri[J], lyc, 4- ; 4   
2. 25, Voyager, Frank Easby-Smith[J], None, 13- ; 13   
3. 1650, Starfish, Ken Weatherford[J], none, 14- ; 14   
4. 211A, Ocean Star, Stephen O'Brien[J][TMCA], Texas Mariner's Crusing Association, 16- ; 16   
5. 20A, Morning Star, Richard Fisher[J], Waterford Y C, 31/SCP- ; 31   
6. 02, Topaz, Jim Brown[TMCA][J], none, 43/DNF- ; 43T   
6. 34A, Indulgence, Bruce Urband[J][TMCA], TMCA, 43/DNF- ; 43T   
6. 233, Harmony, C.D. Sharp[J], South Coast Sailing Club, 43/DNF- ; 43T   
6. 334, Cache', Robert Giles[J], Lakewood Yacht Club, 43/DNC- ; 43T   
 



Division: K (4 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 84, Beachcomber, Ross Heard[K][TMCA], TMCA, 12- ; 12   
2. 292, ANDANTE, Tom Taylor[K], none, 18- ; 18   
3. 50Y, Mermaid III, William Young[K], Seabrook Shipyard, 43/DNC- ; 43T   
3. 7777777a, Pleiades, Dennis Casserly[K][TMCA], Bal Harbour, 43/DNC- ; 43T   
 



Division: TMCA (9 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 535, Good Timin', Ernie Rogers[F][TMCA], TMCA, 11- ; 11   
2. 84, Beachcomber, Ross Heard[K][TMCA], TMCA, 12- ; 12   
3. 26A, Freedom's Wing, James Steuwe[I][TMCA], LYC, 15- ; 15   
4. 211A, Ocean Star, Stephen O'Brien[J][TMCA], Texas Mariner's Crusing Association, 16- ; 16   
5. 9, Longhawk, Sam Crowder[H][TMCA], Waterford Yacht Club, 30- ; 30T   
5. 191, Renaissance, Jim Hall[H][TMCA], Lakewood Yatch Club, 30/SCP- ; 30T   
6. 34A, Indulgence, Bruce Urband[J][TMCA], TMCA, 43/DNF- ; 43T   
6. 02, Topaz, Jim Brown[TMCA][J], none, 43/DNF- ; 43T   
6. 7777777a, Pleiades, Dennis Casserly[K][TMCA], Bal Harbour, 43/DNC- ; 43T   
 



Cruising with Spinnaker-Poleless Cruising Spinnaker Division (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 18, 2008 1:43:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: D (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 18364, Texas Ranger, Chuck Wielchowsky[D], LYC, 1- ; 1   
2. 1a, Between The Sheets, Jeffrey Johnson[D], none, 3- ; 3   
3. 52892, Artemis, Robert Thompson[D], Lakewood yacht Club, 5- ; 5   
4. 83, ARGO, Ernie Lykissa[D], BHYC, 12- ; 12   
5. 119, Promise II, Frances Cheney[D], None, 13/SCP- ; 13   
 



Division: E (7 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 28, Eagle, Glen Woods[E], Waterford Yacht Club, 2- ; 2   
2. 179, Susan II, Ira F. Walton III[E], Bay Yacht Club, 4- ; 4   
3. 11 aka 16, Party of Five, Jeffery Johnson[E], lakewood, 7- ; 7   
4. 40175, Kalei-o-lani, Bill Kessinger[E], none, 8- ; 8   
5. 21A, Cadenza, Alan Moore[E], none, 10- ; 10   
6. 631, Turning Point, John Mangan[E], Bay Yacht Club, Corpus Christi, 11- ; 11   
7. 10, Figaro, Gerhard Wittich[E], LYC, 13/SCP- ; 13   
 



Cruising with Spinnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 18, 2008 1:43:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 007, Parrot Tales, Larry Blankenhagen[A], Lakewood Yacht Club, 5- ; 5   
2. 238, Surprise, Jim Bradley[A], LYC, 6- ; 6   
3. 53494, Hot Ticket, Jim Hightower[A], SAMS, 12- ; 12   
4. 32887, $iphon, Peter van Oosten[A], GBCA, 15- ; 15   
5. 29A, Bacchanal, Lance French[A], Bayview yacht club, 16- ; 16   
 



Division: B (8 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 27, Soy Un Gatito JPB, Bob Brindley[B], Waterford, 1- ; 1   
2. 31A, Christine'a-Mae, Daniel Malak[B], Chandlers Landing Yacht Club, 2- ; 2   
3. 109, Material Girl, Tom Youens[B], LYC, 3- ; 3   
4. 25 aka 48004, Bayside, Ken Womack[B], Texas Corinthian Yacht Club, 4- ; 4   
5. 510, Sweet Leilani, Mark Rock[B], None, 11- ; 11   
6. 275a, Wild Thing, Brian DeWitt[B], none, 13- ; 13   
7. 52492, Ambition, Philip Schutts[B], Lakewood Yacht Club, 14- ; 14   
8. 1295(GBR)R, eXocet, George Bright[B], TMCA, 21/DNF- ; 21   
 



Division: C (7 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 34A, Night Magic, Rocky Poovey[C], laguna madre yacht club, 7- ; 7   
2. 10095, MOXIE, Stephen Lack[C], LYC, 8- ; 8   
3. 21764, Soothsayer, Michael Chaplinsky[C], Lakewood Yacht Club, 9- ; 9   
4. 584, Big D, Jim Foster[C], none, 10- ; 10   
5. 38514, Gine 2, Sandra Cross[C], BVYC, 17.5/SCP- ; 17.5   
6. 325, First Born, Richard Sherman[C], none, 18- ; 18   
7. 273, Rima, Robert Jack[C], Bay Yacht Club, 21/DNF- ; 21   
 



Cruising without Spinnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, October 16, 2009 8:48:13 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (8 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 901, Windwalker, Tom Magnusson[A], None, 13- ; 13   
2. 1566, Lion In the Sun, Kevin Flack[A], Waterford Yacht Club, 17- ; 17   
3. 2158, After Hours, Bill Jorgensen[A], Watergate YC, 18- ; 18   
4. 246, WindSwept, Lawrence Frank[A], Bay Yacht Club, 20- ; 20   
5. 751, Milagro, Alan Albrecht[A], Waterford Yacht Club, 21- ; 21   
6. 616, Joint Venture, Lee Keiffer[A], none, 32- ; 32   
7. 12A, Tardis Two, Boris Jones[A], None, 44/DNF- ; 44T   
7. 8, Dawntreader, Kat Harris[A], Sailing Anarchy Yacht Club, 44/DNC- ; 44T   
 



Division: B (9 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 73, Ensemble, Daniel Monticello[B][TMCA], WYC, 8- ; 8   
2. 4, Orion, David Popken[B], GBCA, 10- ; 10   
3. 73118, Forget Me Knot, Scott Schaunaman[B], Watergate Yacht Center, 12- ; 12   
4. 52979, Solitaire, Thomas Campbell[B], None, 15- ; 15   
5. 379, Moonlighter, Travis Smith[B], BYC, 16- ; 16   
6. 3350, Finally, Alex Binkley[B], Watergate, 19- ; 19   
7. 293, PRO RE NATA, Tom Macaluso[B], LYC, 23- ; 23   
8. 194, Sun-BB, Alan Reeve[B], HYC, 29- ; 29   
9. 242, APOTHEKERx, Fleming (Jim) Clower[B], Hill Country Yacht Club, 30- ; 30   
 



Division: C (9 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 6, Indian Summer, Pat Cunningham[C][TMCA], Lakewood, 1- ; 1   
2. 4640, C'est La Vie, Thomas Sims[C], Waterford Yacht Club, 4- ; 4   
3. 124a, CUTTER TOO, WATTS CUTTER[C], LYC, 7- ; 7   
4. 35A, Windship, Gary Watkins[C], waterford harbor, 9- ; 9   
5. 38128, Pura Vida, Eric Paauwe[C], San Leon Sailing Club, 11- ; 11   
6. 67a, Alter Ego, Roz Evans[C][TMCA], NONE, 14- ; 14   
7. 24, Cimboco, Phil Pierce[C], N/A, 44/DNF- ; 44T   
7. 191, El Less Shu, Rusty Fluitt[C], Waterford, 44/DNF- ; 44T   
7. 18A, Leslie C, Mark Armitage[C], N/A, 44/DNF- ; 44T   
 



Division: D (7 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 14, KOKOMO, John T. Campbell[D], WATERFORD HARBOR, 2- ; 2   
2. 32A, Catharsis, Greg Ince[D], no, 22- ; 22   
3. 8, Dionysus, Trevor Rabie[D], None, 24- ; 24   
4. 98, The Mons, Tanya Gorguraki[D], Kemah, 26- ; 26   
5. 169, Vaya Con Dios, Barney Gulley[D], Waterford Yacht Club, 35- ; 35   
6. 3371, Sea Gypsy, Carolyn Jenko[D][TMCA], TMCA, 36- ; 36   
7. 37309, EGZS, Kevin E. Haines[D], WaterGate Yachting Center, 37- ; 37   
 



Division: E (10 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 36S, S.O.E.L., Oscar Latiolais[E], Watergate, 3- ; 3   
2. 373, Katana, Terry Young[E][TMCA], GBCA, 5- ; 5   
3. 169, raven, sean williamson[E], lakewood, 6- ; 6   
4. 133, Stellar of Course, Ronald Eddleman[E][TMCA], TMCA, 25- ; 25   
5. 109, Sea Sharp, Edwin Gottfried Schiller[E], Kemah Boardwalk Marina, 27- ; 27   
6. 36, Kristiana, Todd Wheeler[E], Marina Del Sol, 28- ; 28   
7. 1984, Chakota Red, Carl Curtiss[E], GBCA, 31- ; 31   
8. 51, La Dame Argentee, Stephen Hegyesi[E], LYC, 33- ; 33   
9. 456, Just One g, Steve Sambell[E], Lakewood, 34- ; 34   
10. 400, Other Woman, Brantly Minor[E], GBCA, 44/DNF- ; 44   
 



Division: TMCA (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 6, Indian Summer, Pat Cunningham[C][TMCA], Lakewood, 1- ; 1   
2. 373, Katana, Terry Young[E][TMCA], GBCA, 5- ; 5   
3. 73, Ensemble, Daniel Monticello[B][TMCA], WYC, 8- ; 8   
4. 67a, Alter Ego, Roz Evans[C][TMCA], NONE, 14- ; 14   
5. 133, Stellar of Course, Ronald Eddleman[E][TMCA], TMCA, 25- ; 25   
6. 3371, Sea Gypsy, Carolyn Jenko[D][TMCA], TMCA, 36- ; 36   
 



Multihull (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 18, 2008 1:43:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (2 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 276, Abandoned Assets, Jim Van Fleet[A], Austin Yacht Club, 4- ; 4   
2. 129, Gimme Samoa, John Williams[A], Rockport Yacht Club, 13/DNF- ; 13   
 



Division: B (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 113, Ninnescah Flyer, Larry Greenwood[B], NSA, 2- ; 2   
2. 30USA, Wing & A Prayer, Bill Coxwell[B], Rockport Yacht Club, 5- ; 5   
3. 174, Venta, Darin Keever[B], Austin Yacht Club, 7- ; 7   
4. 14, Ground Effect, Martin Hamilton[B], TOMA & HYC, 13/DNC- ; 13T   
4. 164, Ranger, Bruce Jenevein[B], Corinthian Sailing Club, 13/DNC- ; 13T   
 



Division: C (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 440A, Lela Ann, David Crockett[C], None, 1- ; 1   
2. 42KC, VII C's, Scott Stillman[C], TOMA, 8- ; 8   
3. 274a, Randy Jo, Kenneth Marrs[C], Waterford Harbor, 9/SCP- ; 9   
4. 67, Steel Sails, Paul Haggar[C], none, 12/SCP- ; 12   
5. 853, Vivace, Scott Weaver[C], none, 13/DNC- ; 13   
 



ORC Club Spinnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 18, 2008 1:43:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (4 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 157, MOJO, Steve Rhyne[A], LYC, 1- ; 1   
2. 56 USA, Gambler, Douglas Shaffer[A], lakewood Yacht Club, 3- ; 3   
3. 47 USA, Otra Vez, William Coates[A], GBCA, 4- ; 4   
4. 45, Harm's Way, Mark Smith[A], Fort Worth Boat Club, 11- ; 11   
 



Division: B (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 5598T, Kenai, Chris Lewis[B], LYC, GBCA, RYA, 5- ; 5   
2. 15, Mystique, Allan Garvin[B], GBCA, 7- ; 7   
3. 35053, coyote, mike naugher[B], texoma, 8- ; 8   
4. 51105, Blue Max, Barry Brown[B], CCYC, 9- ; 9   
5. 52107, Centurion, Jim Winton[B], LYC, 14- ; 14   
6. 14USA, HYDRODYN, Marty Krafft[B], HYC, 17/DNC- ; 17   
 



Division: C (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 111, Creola, David Wilson[C], CORPUS CHRISTI YACHT CLUB, 2- ; 2   
2. 40306, Whistler II, J Cran Fraser[C], Lakewood yacht Club, 6- ; 6   
3. 46, BARBARELLA, Jim Blakewell[C], Oklahoma City Boat Club, 10- ; 10   
4. 2790, Sabani, Ben Miller[C], GBCA, 12- ; 12   
5. 87572, Millennium Express, John Butler[C], LYC, 13- ; 13   
6. 52684, Knockout, Gary Able[C], GBCA, 17/DNF- ; 17   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network