22nd Annual Harvest Moon Regattaź
Lakewood Yacht Club | October 16-December 31, 1969

Cruising with Spinnaker (20 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 18, 2008 1:43:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
27   Soy Un Gatito JPB   123   Beneteau Oceanis 440   Bob Brindley [B]/
Nigel Thorburn
Brittany Brindley
Cody Harris
Keith Elder
Tim Dunne
John Wicker
Michael Davis
Jim Caveny  
Waterford/
/
/
/
/
/
/
/   
12:34:31   1   1  
1  
2  
31A   Christine'a-Mae   125   Hunter 49   Daniel Malak [B]/
Daniel Malak
Ron Symons
Mike Folz
Kelley Earnest
David Seay  
Chandlers Landing Yacht Club/
/
/
/
/   
12:48:36   2   2  
2  
3  
109   Material Girl   93   Beneteau 473   Tom Youens [B]/
Tom Youens
Bill Brown
Jack Dunn
Dan Heron
Hal Sharp
Scott Donaldson
Stephen Vosko
Hal Sharp  
LYC/
/
/
/
/
/
/
/   
12:49:33   3   3  
3  
4  
25 aka 48004   Bayside   93   Beneteau 473   Ken Womack [B]/
Ken Womack
Charles Buckner
Fred Prelle
Chris Alk
Burns Brown
Robby Baldridge
Martin Weick  
Texas Corinthian Yacht Club/
/
/
/
/
/
/   
13:05:52   4   4  
4  
5  
007   Parrot Tales   78   C&C 121   Larry Blankenhagen [A]   Lakewood Yacht Club   13:16:30   5   5  
5  
6  
238   Surprise   69   J Boats J-109   Jim Bradley [A]   LYC   13:33:43   6   6  
6  
7  
34A   Night Magic   246   bristol bristol 32 yawl   Rocky Poovey [C]/
rocky poovey
justin poovey
bill harris
kevin hoban  
laguna madre yacht club/
/
/
/   
13:39:21   7   7  
7  
8  
10095   MOXIE   144   Hinckley 38   Stephen Lack [C]   LYC   13:40:04   8   8  
8  
9  
21764   Soothsayer   138   Custon Peterson 30   Michael Chaplinsky [C]   Lakewood Yacht Club   13:53:28   9   9  
9  
10  
584   Big D   126   Peterson    Jim Foster [C]/
David Weston  
none/    14:13:39   10   10  
10  
11  
510   Sweet Leilani   120   Ericson 381   Mark Rock [B]/
Mark Rock
Mike Rock
Chris Rock
Bill Rock
Dylan Doss
Joe Jaegers
Sheldon Schroeder
Joe Hall  
None/
/
/
/
/
/
/
/   
14:17:23   11   11  
11  
12  
53494   Hot Ticket   84   Dickerson Farr 37   Jim Hightower [A]   SAMS   14:24:15   12   12  
12  
13  
275a   Wild Thing   99   North American 40 NA 40   Brian DeWitt [B]/
Clark Weeber
John Wise
Patrick Doherty  
none/
/
/   
15:19:42   13   13  
13  
14  
52492   Ambition   93   Beneteau 473   Philip Schutts [B]/
Tom Felsenthal
Tim Yarbrough
Ben Gray
Kevin Culver
Martin Peacey
Pat Poelett
Mike McDonald
John Millett  
Lakewood Yacht Club/
/
/
/
/
/
/
/   
15:22:20   14   14  
14  
15  
32887   $iphon   84   C&C 41   Peter van Oosten [A]   GBCA   15:26:39   15   15  
15  
16  
29A   Bacchanal   72   Beneteau First 42   Lance French [A]   Bayview yacht club   17:05:20   16   16  
16  
17  
38514   Gine 2   126   Erickson 381   Sandra Cross [C]/
Bryan Taylor
Michael Kmita
Heiko Mueller
Sandra Cross  
BVYC/
/
/
/   
17:25:00   17.5/SCP   17.5  
17  
18  
325   First Born   159   Beneteau 32s5   Richard Sherman [C]   none   20:42:02   18   18  
18  
19  
1295(GBR)R   eXocet   102   Jeanneau Sun Odyssey 45   George Bright [B]/
Liz Bright
Terry Pynkel
Brian Pynkel
Andy Pynckel  
TMCA/
/
/
/   
NO TIME   21/DNF   21T  
19  
19  
273   Rima   155   Valiant 40   Robert Jack [C]/
Jim Robertson
Chip Spence
Gilbert Landin
Jake Jacobson  
Bay Yacht Club/
/
/
/   
NO TIME   21/DNF   21T  
19  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network