Small Boat Midwinters Dec. 7, 2008
Richmond Yacht Club |

420 (6 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, December 11, 2008 1:54:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
5157   performance 420   trevor rowedder      2   4   1   7T  
1  
2  
2077   C420   Antoine Screve      3   1   3   7T  
2  
3  
169   Laser Performance C420   Peter Jesberg Kate Gaumond      1   7/DNF   2   10T  
3  
4  
2076   Club 420   Mans Hallstrom      4   2   4   10T  
4  
5  
1   Outward Bound C420   Julia Paxton/Caitlin Scheder-Bieschin      5   3   7/DNS   15  
5  
6  
1   Vanguard C420   Evelyn Hull      6   7/DNF   7/DNF   20  
6  
 



Thistle (6 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, December 10, 2008 1:09:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
2789   Thistle Clark   David Rumbaugh      1   1   2   4  
1  
2  
3347      Ron Smith      2   2   1   5  
2  
3  
1010   Schock Thistle   Michael Gillum      3   3   3   9  
3  
4  
1285   D & M Thistle   Paul Sutherland      5   5   4   14  
4  
5  
4010   Great Midwest Thistle   Mike Arrow      4   6   5   15  
5  
6  
3960   Thistle   Brian Bauman      7/DNS   4   6   17  
6  
 



Lightning (5 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, December 10, 2008 1:09:18 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
13475   Allen Lightning   Ashley Tobin      3   1   1   5  
1  
2  
14305   Lightning   Michael Molina      1   3   3   7  
2  
3  
14681   Nickels Lightning   Michael Dewane      2   2   4   8  
3  
4  
12337   Allen Lightning   Elissa Hall      4   5   2   11  
4  
5  
13938   Allen Lightning   Wayne Clough      5   4   5   14  
5  
 



El Toro Sr. (17 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, December 08, 2008 8:55:26 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
11500   me mine   Gordon Nash      1   1   2   8   12T  
1  
2  
11815   Moore El Toro   John Pacholski      6   4   1   1   12T  
2  
3  
11857      Michael Quinn      2   5   3   3   13  
3  
4  
11649   Moore    Fred Paxton      4   3   5   2   14  
4  
5  
11783   Moore El Toro   Arthur Lange      5   2   6   4   17  
5  
6  
11749   El Toro   Andy Goodman      3   10   4   10   27  
6  
7  
11768   Cutsom Decks, Inc. Munkle II   Dave Vickland      15   8   7   5   35  
7  
8  
11816   Moore El Toro   John Liebenberg      12   7   11   7   37  
8  
9  
11714   Moore Super Fast   Vickie Gilmour      14   13   8   6   41  
9  
10  
11767   Moore El Toro   Skip Shapiro      10   6   15   13   44  
10  
11  
11858   moore el toro   butch michel      8   14   9   14   45  
11  
12  
11821      Dan Cook      7   15   12   12   46  
12  
13  
211856   Ad Rommelse and John Marlett El Toro   John Marlett      9   16   13   9   47  
13  
14  
11666   Steve Smith Composite Products turbo   John Amen      11   11   10   16   48  
14  
15  
   Moore Sailboats El Toro   Hill Blackett III      17   9   16   11   53  
15  
16  
11770   Moore El Toro   Gregory Morrill      13   12   14   15   54  
16  
17  
11479      Doug Scheibach      16   17   17   17   67  
17  
 



El Toro Jr. (14 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, December 08, 2008 8:55:26 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
11856      Dane Perrott      1   2   3   1   7  
1  
2  
11820   Moore El Toro   Michael Pacholski      3   1   2   2   8  
2  
3  
11711      Mackenzie Cook      4   3   1   4   12  
3  
4  
10945      David Yang-Murray      2   4   9   5   20  
4  
5  
11235   El Toro   Grace Anne Carrick      5   6   4   9   24T  
5  
6  
11416   Moore    Haydon Stapleton      6   5   7   6   24T  
6  
7  
11724   ElToro Cabriolet   Jesse kittle      9   7   6   3   25  
7  
8  
11583   el toro   EMMA DREJES      15/DNF   8   5   7   35T  
8  
9  
11765   Chris Nash El Toro   Michael Marlett      7   10   10   8   35T  
9  
10  
5958      Sam Normington      8   9   11   13   41  
10  
11  
8118   Sailnetix    Fiona Fowler      11   12   13   11   47  
11  
12  
11855      Sarah Lake      15/DNS   15/DNS   8   10   48  
12  
13  
11418   el toro   Liam Russell      10   13   12   14   49  
13  
14  
10893   El Toro   Jacob Kluzik      15/DNF   11   14   12   52  
14  
 



Optimist (37 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, December 08, 2008 8:55:26 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
13580      Will Cefali      1   1   1   1   4  
1  
2  
15067   McLaughlin Opti   Jack Barton      2   2   2   2   8  
2  
3  
3850   Finessa Opti   Julius Hallstrom      4   3   4   6   17  
3  
4  
15703   Winner    Romain Screve      3   6   3   12   24  
4  
5  
15544   McLaughlin Optimist   Kristopher Swanson      8   4   10   3   25  
5  
6  
15076      Lawson Willard      9   9   6   4   28  
6  
7  
16630   Winner Opti   Kyle Larsen      11   12   5   5   33  
7  
8  
15994   optimist   lola bushnell      12   5   13   11   41  
8  
9  
11482   opti   Sean Haechler      14   10   12   8   44  
9  
10  
12766   Optimist Optimist   Lindsey Baab      21   7   7   10   45  
10  
11  
16048   McLaughlin Optimist   Maria Casciani      7   18   8   15   48  
11  
12  
16128   McGlaughlin    Kennedy Placek      22   15   9   9   55  
12  
13  
15552   McLaughlin Optimist   Christopher Casciani      18   19   14   7   58  
13  
14  
15128   McLaughlin Optimist   Markus Suorsa      5   22   11   23   61T  
14  
15  
6107   McLaughlin Opti   Sam Barton      6   8   25   22   61T  
15  
16  
11691   LANGE OPTIMIST   LUCY WILMOT      19   11   17   14   61T  
16  
17  
11729   optimist   Michael Tan      17   14   16   16   63  
17  
18  
1998   Winner    Kaleigh Allen      20   16   15   17   68  
18  
19  
3580   Rio Tecna/Lange 135433   Will Snyder      10   21   20   20   71  
19  
20  
13679      Logan Lee      13   24   24   18   79  
20  
21  
11440      Erica Quinn      25   13   23   21   82  
21  
22  
7013      William McMullen      15   25   19   25   84  
22  
23  
11819      Dylan Meade      16   30   26   13   85T  
23  
24  
16712   McLaughlin Optimist Pro Racer   Grace Hull      28   17   21   19   85T  
24  
25  
17      Jordan Lee      30   20   18   24   92  
25  
26  
15764   McLaughlin Optimist   Paloma Palmer      26   26   22   26   100  
26  
27  
12177      Hannah Baylis      24   29   27   27   107  
27  
28  
11      Marie Bergsund      32   23   29   29   113  
28  
29  
10063      Will Dana      33   27   28   28   116  
29  
30  
8   MacLaughlan    Max Rohr      23   31   33   32   119T  
30  
31  
9   MacLaughlan    Ben Rohr      29   28   32   30   119T  
31  
32  
11730   McLaughlin    Nicholas Souter      27   33   31   34   125  
32  
33  
6   McLaughlin Opti   Daniel Pascal      34   34   30   36   134  
33  
34  
7      Matthew Wright      31   35   38/DNF   31   135T  
34  
35  
11561   McLaughlin Boats Optimist   Blake Bengier      36   32   34   33   135T  
35  
36  
12150   Opti   Jay Gooding      35   37   38/DNF   35   145  
36  
37  
20069      Mats Kjeldsen      38/DNF   36   38/DNF   38/DSQ   150  
37  
 



Snipe (4 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, December 10, 2008 2:13:15 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
28536   Eclipse Snipe   Michael Mack      2   2   1   2   1   1   9T  
1  
2  
28858   Persson Snipe   Vincent Casalaina      1   1   2   1   2   2   9T  
2  
3  
23598   Mclaughlin Snipe   Michael Moncayo      3   3   3   3   3   3   18  
3  
4  
26669   McLaughlin Snipe   Shawn C Grassman      5/DNC   5/DNC   5/DNC   5/DNC   5/DNC   5/DNC   30  
4  
 



Southampton Open Class (21 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, January 13, 2009 3:44:33 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
21   Boyle 49er   Skip McCormack      1   1   4   6  
1  
2  
411   49er    david rasmussen   RYC   3   5   2   10  
2  
3  
243   Del Olsen IC   Del Olsen      4   2   7   13  
3  
4  
1111   Bieker I-14   Lawrence Henderson      2   4   8   14  
4  
5  
786   Marstrom Tornado   William Erkelens      19/DNS   3   1   23  
5  
6  
1170   Benji Woody   Bradley Van Vechten      5   16   5   26T  
6  
7  
277   Ovington Boats Musto Performance Skiff   Pieter Versavel      9   6   11   26T  
7  
8  
8085   paker 5o5   Ian O,leary      7   8   12   27  
8  
9  
800   Marstrom Tornado   Skip Elliott      19/DNS   7   3   29  
9  
10  
26   Vanguard V15   Adam Mazurkiewicz      13   11   6   30T  
10  
11  
230   Int. Canoe    john gray   RYC   12   9   9   30T  
11  
12  
1   International Canoe   Mikey Radziejowski      8   17   10   35T  
12  
13  
27   Devoti FINN   Jeffrey Allen      10   10   15   35T  
13  
14  
1   devoti finn   dennis rowedder      11   14   16   41  
14  
15  
44   Luddite Finn   Glenn Hansen      6   19/DNS   19/DNS   44T  
15  
16  
152      Gregory Mitchell      19/DNS   12   13   44T  
16  
17  
151   Weta Marine Weta Trimaran   Bob Hyde      19/DNS   15   14   48  
17  
18  
1143   Paul Bieker Bieker 3   Rand Arnold      19/DNS   13   19/DNS   51  
18  
19  
2117   Bonezzi Contender   Gil Woolley   Santa Cruz Yacht Club   22/DNC   22/DNC   22/DNC   66T  
19  
19  
8559   505    sarah deeds      22/DNC   22/DNC   22/DNC   66T  
19  
19  
4337   Sailnetics FJ   Mark Phillipps      22/DNC   22/DNC   22/DNC   66T  
19  
 



Byte (9 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, December 09, 2008 11:45:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
2218      Trish Sudell      3   2   4   1   1   1   12  
1  
2  
1115   Performance PS 2000 Byte C II   Dan Ouellet      1   8   1   2   2   7   21  
2  
3  
1515      Bill Tieman      9   1   2   4   8   3   27  
3  
4  
2924      Caitlin Hanavan      4   4   7   8   5   2   30T  
4  
5  
1566   C11   Mark Darley      2   6   8   6   4   4   30T  
5  
6  
1120   Byte   Michele Logan      7   7   6   3   3   5   31  
6  
7  
2198   Performance 2000 Byte CII   Laurie Davis      6   5   3   9   6   6   35  
7  
8  
2206      Gail Yando      8   3   5   5   7   8   36  
8  
9  
2193      Mary Cefali      5   9   9   7   9   9   48  
9  
 



WW (9 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, January 13, 2009 3:47:42 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
11   Wylie Wabbit   Tim Russell      2   1   1   1   5  
1  
2  
26   NCY Wabbit   Colin Moore      1   2   2   4   9  
2  
3  
35   Northcoast Yachts Wylie Wascallly Wabbit   Erik Menzel      3   3   3   2   11  
3  
4  
8426   North Coast Yachts Wylie Wabbit   John Groen      4   6   6   3   19  
4  
5  
51   Wylie Wabbit   Patrick Seidel      7   4   4   5   20  
5  
6  
12   Wylie Wabbit   Ron Tostenson      5   8   7   7   27  
6  
7  
62   North Coast Wylie Wabbit   Stanton Morris      8   5   5   10/DNS   28  
7  
8  
18   North Coast Yachts Wylie Wabbit   Marceline Therrien      6   9   8   6   29  
8  
9  
162   Wylie Wabbit   Pete Rowland      10/DNS   7   10/DNS   10/DNS   37  
9  
 



29er (6 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, December 11, 2008 2:00:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
1051   PS2000 29er   TEAM NILSEN Finn & Alek Nilsen      1   4   2   1   8  
1  
2  
125      Jessica Bernhard      3   3   1   2   9  
2  
3  
294      Mike Deady      2   2   3   3   10  
3  
4  
571   Performance Sailcraft 29er   Gene Harris      7/DNC   1   4   5/DNS   17  
4  
5  
   29er   Kristen Lane      7/DNC   7/DNC   7/DNC   7/DNC   28T  
5  
5  
46   BETHWAITE 29er   MAX FRASER/ DAVID LIEBENBERG      7/DNC   7/DNC   7/DNC   7/DNC   28T  
5  
 



Laser (31 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, December 15, 2008 6:25:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
1314      Stephen Bourdow      1   3   10   1   15  
1  
2  
3670      James Vernon      9   1   1   6   17  
2  
3  
2958   Laser    Michael Kalin      3   10   2   3   18T  
3  
4  
4041      Mark Halman      2   4   7   5   18T  
4  
5  
3261   Vanguard Laser   eric wilson      7   6   3   10   26  
5  
6  
3687   Vanguard Laser   Tom Burden      17   2   11   2   32  
6  
7  
0483   Laser   david lapier      5   22   4   9   40  
7  
8  
2870   Vanguard Laser   Drake Jensen      4   19   5   13   41  
8  
9  
8204   Laser Master   Simon Bell      18   5   6   16   45  
9  
10  
2450   Vanguard Laser   Doug Cefali   RYC   6   11   20   11   48  
10  
11  
4441   Vanguard Laser   Veijo Suorsa      21   8   8   12   49  
11  
12  
2514   Vangard Laser   Roger Herbst      12   16   19   4   51  
12  
13  
5463   Laser Laser   Ryan Nelson      8   14   18   15   55  
13  
14  
7643   Vanguard Full   Jonathan Weston      10   24   14   8   56  
14  
15  
2841   Laser Radial    Claire Dennis      13   17   13   14   57  
15  
16  
0143   Laser Preformance Laser   Nico Colomb      15   18   9   17   59  
16  
17  
0327      Amy Humphries-Strech      19   20   16   7   62  
17  
18  
5551   Vanguard Laser GGM   Ron Witzel      20   12   12   19   63  
18  
19  
7395      Brian Schyberg      11   9   26   23   69  
19  
20  
9740   Performance laser   Richard Leland      16   15   28/DNS   20   79  
20  
21  
9739   Laser Laser Radial   Kaitlyn Baab      23   13   22   24   82  
21  
22  
2511   Laser Radial   Domenic Bove      25   21   15   22   83  
22  
23  
5070   Laser   Jim Casciani      26   7   24   28/DNS   85  
23  
24  
3193   Vanguard    John MacElwee      14   27   25   21   87  
24  
25  
3357   Laser   Jim Margeson      22   26   23   18   89  
25  
26  
7721   laser   Joe Carter      24   23   21   28/DNS   96  
26  
27  
3647   Vanguard Laser   Ryan Gorsiski      27   25   17   28/DNS   97  
27  
28  
1838      Steve Hendricks      32/DNC   32/DNC   32/DNC   32/DNC   128T  
28  
28  
1638   Laser   Nick Burke      32/DNC   32/DNC   32/DNC   32/DNC   128T  
28  
28  
1111   Laser   Rick Eppenstiner      32/DNC   32/DNC   32/DNC   32/DNC   128T  
28  
28  
7644   Vanguard Laser   Tim Knowles      32/DNC   32/DNC   32/DNC   32/DNC   128T  
28  
 



Breakwater Open Class (6 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, December 10, 2008 2:23:22 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
4190   VANGUARD FJ   GREG MILLER      1   1   3   1   2   1   9  
1  
2  
7   AMF Alcort Force 5   John Barrere      2   3   1   2   1   4   13  
2  
3  
31   CFJ   Christopher Jensen      4   6   2   3   3   5   23  
3  
4  
4245   Sailnetics FJ   Keith OHara      5   4   4   6   5   2   26  
4  
5  
150   Jim Antrim Wing Dinghy   Steve Cameron      3   5   5   4   4   6   27  
5  
6  
4337   Sailnetics FJ   Allan Wyckoff      6   2   6   5   6   3   28  
6  
 



Flying Dutchman (7 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, December 11, 2008 1:39:37 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
17   Mader Flying Dutchman   Rob Grant      1   3   1   5  
1  
2  
1   Lindsay Flying Dutchman   Zhenya Kirueshkin-Stepanoff      2   2   3   7  
2  
3  
1449   Mader Flying Dutchman   Douglas McWilliams      4   1   4   9T  
3  
4  
1444   Mader    Buzz Ballenger      3   4   2   9T  
4  
5  
1429   Mader FD   gordon dollar      8/DNC   8/DNC   8/DNC   24T  
5  
5  
188   Lanaverre Flying Dutchman   Michael Spranger      8/DNC   8/DNC   8/DNC   24T  
5  
5  
88   Hoare/Meszaros Flying Dutchman   Mike Meszaros      8/DNC   8/DNC   8/DNC   24T  
5  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network