40th Southeast Dinghy Championships
Key Biscayne Yacht Club | April 10-December 31, 1969

Optimist (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, April 16, 2009 8:40:30 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (20 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
17321   Wade Waddell [Blue]   LYC/PBSC   2   2   [3]   1   1   2   8  
1  
2  
13096   Scott Ewing [Blue]   CRYC   8   4   8   8   [13]   3   31  
2  
3  
14381   Alexander Swerdlow [Blue]   CRYC   20   16   14   6   10   [25]   66  
3  
4  
15756   William Gubbins [Blue]   CRYC   13   10   10   [49]   23   18   74  
4  
5  
11881   Moriah Miller [Blue]   NCSC   33   [35]   21   5   8   9   76  
5  
6  
17853   Alie Toppa [Blue]   Lauderdale Yacht Club   12   28   [31]   13   26   6   85  
6  
7  
6788   Rachel Ellis [Blue]   CRYC   [51]   17   22   17   15   28   99  
7  
8  
16414   Grant Dixon [Blue]   Lauderdale Yacht Club   16   45   30   [47]   7   17   115  
8  
9  
17852   Liza Toppa [Blue]   Lauderdale Yacht Club   30   29   [38]   33   18   10   120  
9  
10  
13731   Spencer Elmslie [Blue]   CRYC   [37]   24   32   25   34   12   127  
10  
11  
13083   Daniel Cazzaniga [Blue]   CRYC   38   30   23   [41]   24   13   128  
11  
12  
15762   George Williams [Blue]   CRYC   [36]   36   19   34   30   11   130  
12  
13  
11813   Sydney Noble [Blue]   NCSC   32   22   24   18   39   [49]   135  
13  
14  
13134   James Pulsford [Blue]   CGSC   27   23   27   [42]   33   38   148  
14  
15  
13821   Parker Brannon [Blue]   CRYC   29   37   [42]   24   31   35   156  
15  
16  
14748   Juliet Flynn [Blue]   Coral Reef Yacht Club   [46]   27   39   46   41   31   184  
16  
17  
1111   Samuel Fisch [Blue]   Coconut Grove Sailing Club   41   38   34   43   43   [50]   199  
17  
18  
16418   Abby Lord [Blue]   Corinthian Yacht Club of Cape May   47   [55/DNF]   55/DNF   48   38   43   231  
18  
19  
3   logan libonatti [Blue]   CRYC   45   44   [55/DNS]   51   47   46   233  
19  
20  
678   Julian Blanes [Blue]   CGSC   [55/DNS]   55/DNS   55/DNS   55/DNS   55/DNS   55/DNS   275  
20  
 



Division: Red (17 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
15120   Christopher Craven [Red]   Lauderdale Yacht Club   1   1   1   [7]   2   7   12  
1  
2  
13   Nikki Medley [Red]   Lauderdale Yacht Club   5   3   5   3   [16]   1   17  
2  
3  
15032   Jamie Craven [Red]   Lauderdale Yacht Club   7   21   2   2   [25]   4   36  
3  
4  
14345   Conner Brannon [Red]   CRYC   10   7   6   10   [32]   19   52  
4  
5  
14077   Roy Howie [Red]   CRYC   6   5   4   19   19   [41]   53  
5  
6  
16063   Sebastian Lozano [Red]   KBYC   4   12   18   11   14   [33]   59  
6  
7  
16719   ELIZABETH LISICH [Red]   NCSC   3   [31]   26   12   3   20   64  
7  
8  
15695   Christian W. Johannsen [Red]   KBYC   25   9   7   4   20   [34]   65  
8  
9  
16713   Alex Valdes-Pages [Red]   CGSC   17   6   15   [28]   9   23   70  
9  
10  
16763   Jaime Ramon [Red]   CRYC/CGSC   14   [33]   20   20   11   8   73  
10  
11  
11911   Erin O'Keefe [Red]   CYCCM   22   14   [55/DNF]   22   28   16   102  
11  
12  
15585   Danielle Valdes-Pages [Red]   CGSC   28   11   9   30   [45]   37   115  
12  
13  
11533   Clayton Sasaki [Red]   NCSC   35   26   28   15   [36]   24   128  
13  
14  
12855   Austan Scherr [Red]   CRYC   [40]   25   37   14   37   22   135  
14  
15  
1   lucca libonatti [Red]   CRYC   42   32   40   35   [48]   45   194  
15  
16  
9677   Holley Toppa [Red]   Lauderdale Yacht Club   34   [55/DNF]   55/DNS   40   42   44   215  
16  
17  
286   Bianca Mesa [Red]   cgsc   48   39   35   50   50   [51]   222  
17  
 



Division: White (16 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
USA 16708   IAN MACDIARMID [White]   PBSC/Team M/BHYC   11   13   12   9   5   [14]   50  
1  
2  
15535   Ivan Shestopalov [White]   CRYC   [21]   18   13   16   6   15   68  
2  
3  
15022   Mack Fox [White]   Lauderdale Yacht Club   26   19   16   [32]   4   5   70  
3  
4  
14618   Brandon Kirby [White]   Palm Beach Sailing Club   18   15   17   [31]   21   26   97  
4  
5  
16465   benjamin kern [White]   pbsc/team M   9   [40]   33   21   12   27   102  
5  
6  
16959   Sophia Reineke [White]   Lauderdale Yacht Club   19   8   11   37   [40]   29   104  
6  
7  
16608   Briggs Lalor [White]   PBSC   15   42   [43]   23   22   30   132  
7  
8  
12912   Prescott Coleman [White]   Lauderdale Yacht Club   23   20   29   36   [46]   36   144  
8  
9  
13975   Clyde Wright [White]   Lauderdale Yacht Club   31   34   25   29   29   [47]   148  
9  
10  
828   Grace Howie [White]   CRYC   24   [55/DNF]   44   27   27   42   164  
10  
11  
647   ciara rodriguez-horan [White]   lyc   [55/DNS]   55/DNF   47   38   17   21   178  
11  
12  
15013   Katie deLisser [White]   CRYC   39   [55/DNF]   45   26   49   32   191  
12  
13  
13084   Christian Cazzaniga [White]   CRYC   43   41   36   39   [44]   39   198  
13  
14  
16482   Ryan Guillen [White]   CRYC   44   [55/DNF]   41   45   35   40   205  
14  
15  
12838   Paul Lobree [White]   BBYC/CGSC   49   43   46   44   [51]   48   230  
15  
16  
51   Gabriel Mesa [White]   cgsc   50   [55/DNF]   48   52   52   52   254  
16  
 



Optimist Green (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, April 16, 2009 8:07:06 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (47 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
16599   Bayard Lalor   PBSC   4   [15]   1   1   1   6   13  
1  
2  
17848   Shawn Harvey   CRYC   3   6   2   5   [7]   2   18  
2  
3  
137311   Morgan Elmslie   CRYC   1   3   [18]   6   12   3   25  
3  
4  
12831   Geronimo nores   MYC   5   [11]   4   8   9   1   27T  
4  
5  
8156   Blair Lalor   PBSC   8   [18]   5   4   3   7   27T  
5  
6  
15120   Dillon Riera   cryc   10   2   7   9   [13]   4   32  
6  
7  
11800   Claire Havig   NCSC   16   9   3   7   6   [20]   41  
7  
8  
16480   Sebastian Clark   Key Biscayne Yacht Club   [35]   22   11   2   2   5   42  
8  
9  
14255   Zachary Pettey   NCSC   9   1   13   12   14   [16]   49  
9  
10  
15758   Luis Consuegra   Key Biscayne Yacht Club   6   10   [20]   14   4   19   53  
10  
11  
12821   Maximo nores   MYC   20   5   16   15   5   [22]   61T  
11  
12  
31   Sam Baker   Upper Keys Sailing Club   12   12   9   10   [18]   18   61T  
12  
13  
12169   Ryan Guth   Upper Keys Sailing Club   [24]   8   6   20   20   9   63  
13  
14  
14853   Mariela LLop   Lauderdale Yacht Club   7   4   [25]   16   23   14   64T  
14  
15  
15653   Celine de Araujo   Key Biscayne Yacht Club   [21]   14   15   19   8   8   64T  
15  
16  
12128   Jose Armengol      17   [49/DNF]   10   13   17   15   72  
16  
17  
39   Garrett Munshower   UKSC   11   7   [29]   28   21   10   77T  
17  
18  
13475   JT Fox   Lauderdale Yacht Club   13   16   12   [22]   19   17   77T  
18  
19  
164141   Garrett Dixon   Lauderdale Yacht Club   [37]   23   21   17   11   12   84  
19  
20  
15398   Shane Riera   cryc   19   [49/DNF]   27   3   22   21   92T  
20  
21  
15811   Sebastian Hernandez   Key Biscayne Yacht Club   14   25   19   [45]   10   24   92T  
21  
22  
USA9843   SARAH HERSHENHORN   NCSC   30   19   8   18   [33]   23   98T  
22  
23  
6   Lanier Williams   CRYC   26   24   22   [30]   15   11   98T  
23  
24  
12857   Hunter Mai/Scherr   CRYC   22   26   14   11   [27]   27   100  
24  
25  
5900   Gabriela LLop   Lauderdale Yacht Club   [28]   13   26   26   24   13   102  
25  
26  
116414   Greyson Dixon   Lauderdale Yacht Club   18   17   [32]   23   30   25   113  
26  
27  
6688   Santiago Holz   CGSC   15   20   24   [34]   31   33   123  
27  
28  
4189   Landon Scherr   CRYC   29   [49/DNF]   28   25   25   26   133  
28  
29  
10   Alejandro Holz   CGSC   [31]   27   30   27   29   29   142  
29  
30  
11804   Rafael Jimenez-Faisal   MYC   42   [49/DNF]   17   29   16   39   143T  
30  
31  
81   Nicolas C. Webley   Coconut Grove Sailing Club   27   21   [43]   39   26   30   143T  
31  
32  
801   Samuel Beguiristain   CGSC   25   [49/DNF]   23   32   32   32   144  
32  
33  
1438   Jose Dapena   coconut grove sailing club   34   [49/DNF]   31   21   28   31   145  
33  
34  
1430   Edmund Aramayo   CGSC   23   [49/DNF]   34   40   34   38   169  
34  
35  
17246   Bryce Tone      39   [49/DNF]   36   24   36   35   170  
35  
36  
6828   Juan Cruz Nores   Miami Yatch Club   40   [49/DNF]   33   35   43   28   179  
36  
37  
13   Tom Davis   Fort Lauderdale Yacht Club   33   [49/DNF]   39   37   39   34   182  
37  
38  
811   Benjamin Althouse   Upper Keys Sailing Club   36   [49/DNF]   35   36   37   41   185  
38  
39  
48   Olivia de Olazarra   Coral Reef Yacht Club   41   [49/DNF]   38   31   35   42   187  
39  
40  
101   John Davis   Fort Lauderdale Yacht Club   38   [49/DNF]   40   33   40   37   188  
40  
41  
6766   Maximo Castillo   Miami Yacht Club   32   [49/DNF]   42   41   38   43   196  
41  
42  
13844   Joey Lancaster   CRYC   2   [49/DNF]   49/DNS   49/DNS   49/DNS   49/DNS   198  
42  
43  
15776   Matthew Olesen   KBYC   [49/DNS]   49/DNS   37   42   42   36   206  
43  
44  
6781   Helen Ballard   Coconut Grove Sailing Club   [49/DNF]   49/DNF   41   38   41   49/DNF   218  
44  
45  
16052   Nicholas Leshaw   Key Biscayne Yacht Club   [49/DNF]   49/DNF   45   43   44   40   221  
45  
46  
2   Brooke Davis   Fort Lauderdale Yacht Club   43   [49/DNF]   44   44   49/DNS   44   224  
46  
47  
7676   Manuel Nores   MYC   44   [49/DNF]   46   46   45   49/DNS   230  
47  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, April 11, 2009 1:37:02 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Junior (9 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
184454   Erika Reineke [Junior]   Lauderdale Yacht Club   1   [3]   1   2   2   1   1   1   2   11  
1  
2  
USA 162197   Dodge Rees [Junior]   Pensacola Yacht Club   [10/OCS]   1   3   1   1   2   2   2   1   13  
2  
3  
187978   Mathias Roberts [Junior]   Lauderdale Yacht Club   2   2   5   5   4   5   [7]   4   4   31  
3  
4  
183866   Curtis Woodworth [Junior]   LYC/CRYC/PBSC   [10/OCS]   4   2   4   5   7   6   3   5   36  
4  
5  
173701   Patrick Arrington [Junior]   CRYC/CGSC/SailLaser   [10/OCS]   6   4   3   3   9   4   6   6   41  
5  
6  
194263   Dominique Wright [Junior]   Lauderdale Yacht Club   4   5   [10/DNF]   6   6   8   3   7   3   42  
6  
7  
177649   Corey Page [Junior]   Naples Community Sailing Center   3   [8]   7   8   8   3   8   5   7   49  
7  
8  
184404   Laura Hernandez [Junior]   CGSC   [10/OCS]   7   6   7   7   6   5   9   8   55  
8  
9  
170338   Kyle Pond [Junior]   Lauderdale Yacht Club   5   9   [10/DNF]   9   9   4   9   8   9   62  
9  
 



C420 (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, April 11, 2009 1:37:02 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (1 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
6   Taylor Scheuermann/
Jake Budenz  
Coral Reef Yacht Club/ Coral Reef Yacht Club   [1]   1   1   1   1   1   1   1   1   8  
1  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network