2009 USA Junior Olympic Sailing Festival - Great Lakes
Grosse Point Yacht Club |

Optimist Green (23 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, July 19, 2009 3:11:07 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  Total Pos
1  
14883   Optimist   Grady Eger [Green]   Grosse Pointe Club   [7]   3   2   1   5   2   1   1   3   2   4   24  
1  
2  
7321      Jack Flowers   BYC   [5]   1   5   4   3   3   2   5   2   4   3   32  
2  
3  
146   Hops   Jack Holme [green]   Crescent Sail Yacht Club   4   5   [10]   2   2   6   4   2   4   6   6   41  
3  
4  
14353      Alex Johnson [green]   Grosse Pointe Yacht Club   10   8   [23/DNS]   5   8   1   5   6   5   3   5   56  
4  
5  
8933      douglas kubek   GROSSE POINTE YACHT CLUB   3   4   3   [23/DNF]   23/DNF   11   6   3   1   1   2   57  
5  
6  
11195   Optimist Dinghy   Spencer Stefani [White]   GPYC   1   2   4   6   4   8   11   11   7   5   [13]   59  
6  
7  
GPC5      Ethan Tucker   Grosse Pointe Club   6   7   6   9   1   4   12   [16]   6   8   1   60  
7  
8  
14116   Optimist Dinghy   Kester Stefani [White]   GPYC   2   12   1   3   6   14   13   15   16   10   [17]   92  
8  
9  
GPC 6      Daniel Van Hove   Grosse Pointe Club   11   9   7   7   14   7   [15]   4   9   12   15   95  
9  
10  
2906   Kelley Vreeken   Skye Vreeken [green]   GPYC   9   15   11   16   7   10   [19]   12   10   14   7   111  
10  
11  
104181      Davey Silverman [green]   Bayview Yacht Club   12   6   8   10   16   15   7   14   14   [17]   11   113  
11  
12  
8444   Opti Green Fleet   Caroline Seski   Crescent Sail Yacht Club   16   14   15   [23/DNS]   23/DNS   5   10   7   11   7   10   118  
12  
13  
9861      callie Zingas [green]   GPYC member   15   10   14   8   [23/DNF]   13   14   19   8   11   8   120  
13  
14  
14   hermes   jackson webster   Crescent Sail Yacht Club   [20]   20   13   17   11   12   3   9   13   16   14   128  
14  
15  
5367      Nick Brusilow   Crescent Sail Yacht Club   13   13   16   12   10   20   8   20   17   20   [21]   149  
15  
16  
14306      Mary Elizabeth Sullivan [green]   Grosse Pointe Yacht Club   17   19   12   15   15   [21]   21   21   15   13   12   160  
16  
17  
10424      sydney thompson   bayview   [23/DNF]   18   23/DNS   11   17   18   16   8   19   15   16   161  
17  
18  
10410      Megan McCarren   Grosse Pointe Yacht Club   18   11   18   14   9   16   20   17   20   [21]   19   162  
18  
19  
14380      McKenzie Frame   grosse Pointe Yacht Club   21   [23/DNS]   23/DNS   19   18   17   17   18   12   9   9   163  
19  
20  
4      Emma Russell [Green]   Crescent Sail Yacht Club   14   17   17   18   12   [19]   18   13   18   19   18   164  
20  
21  
1421      Johnny Walton [green]   CSYC   19   [23/DNF]   23/DNF   23/DNF   23/DNS   9   9   10   21   18   20   175  
21  
22  
5040      Sam Brusilow   Crescent Sail Yacht Club   8   16   9   13   13   [24/DNS]   24/DNS   24/DNS   24/DNS   24/DNS   24/DNS   179  
22  
23  
14   hermes   jackson webster   Crescent Sail Yacht Club   [24/DNC]   24/DNC   24/DNC   24/DNC   24/DNC   24/DNS   24/DNS   24/DNS   24/DNS   24/DNS   24/DNS   240  
23  
 



Club 420 (10 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, July 19, 2009 5:07:49 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  Total Pos
1  
313      Ryan Seago/
Troy Marowske  
GPYC/ GPYC   1   2   2   3   1   2   3   1   [7]   4   2   21  
1  
2  
5704      Ian Robinson/
Emily Johnson  
GPYC/ GPYC   3   4   1   1   7   1   1   2   4   [11/DSQ]   1   25  
2  
3  
5023      Grace Pytell/
Caroline Sherry  
Crescent/ CSYC   2   1   3   2   3   3   5   3   [9]   3   3   28  
3  
4  
5837      Jack Sullivan/
Tyler Vens  
Bayview Yacht Club/ BYC   4   3   4   [6]   2   5   6   5   2   1   4   36  
4  
5  
5377      Brian Gutermuth/
Mitch Vermet  
GPYC/ GPYC   8   5   6   7   6   4   4   6   1   6   [9]   53  
5  
6  
4122      Andrew Malley/
Sarah Seski  
Crescent Sail Yacht Club/ Crescent Sail Yacht Club   5   8   7   8   [11/DNF]   11/DNS   2   4   5   2   5   57  
6  
7  
3672   Club420   Madison Eger/
Sarah Schulte  
Grosse Pointe Club/ Grosse Pointe Club   6   6   5   4   4   6   7   [10]   6   7   7   58  
7  
8  
3273   420   Tommy Gmeiner/
Julian Johnson  
Detroit Yacht Club/ Detroit Yacht Club   9   7   8   5   5   7   [10]   7   8   8   10   74  
8  
9  
3669      Madison Frame/
Gabrielle Masi  
Grosse Pointe Yacht Club/ Grosse Pointe Yacht Club   [11/DNF]   9   10   9   8   8   8   9   3   5   6   75  
9  
10  
3671   420   Andrew Seski/
Emily Gazall  
Crescent Sail Yacht Club/ CSYC   7   10   9   [11/DNS]   11/DNS   11/DNS   9   8   10   9   8   92  
10  
 



Collegiate 420 (7 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, July 19, 2009 5:13:11 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  Total Pos
1  
3305      Claire Huebner/
Conrad Schatiberger  
Grosse Pointe Club/ Grosse Pointe Club   2   1   2   1   1   [3]   1   2   1   1   1   13  
1  
2  
3736      Tommy Fair/
T.J. Sherry  
Crescent Sail Yacht Club/ CSYC   1   2   1   5   [7]   2   6   1   3   5   3   29  
2  
3  
3701   Kiss R Stern   Kaitlyn Vreeken/
Samantha Robinson  
Grosse Pointe Yacht Club/ Grosse Pointe Yacht Club   [8/DNF]   3   4   2   2   4   2   7   5   3   2   34  
3  
4  
1934   MatLei Crew   Matthew Anderson/
Leigh Farquhar  
GPYC/ GPYC   4   4   5   [6]   4   6   4   4   2   2   4   39  
4  
5  
552      Connor Hicks/
Nikolaus Kowal-Besler  
NSSC/ NSSC   3   6   6   3   3   1   5   3   [7]   6   5   41  
5  
6  
3673      Ben Cornillie/
Brenna K. Klick  
GPC/ GPC   5   5   3   4   5   5   3   6   6   4   [8/DNS]   46  
6  
7  
4209      Robert McCarren/
Sheridan Reilly  
Grosse Pointe Yacht Club/ Grosse Pointe Yacht Club   6   [7]   7   7   6   7   7   5   4   7   6   62  
7  
 



Laser (5 boats) (top)
Series Standing - 12 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, July 19, 2009 4:28:17 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12  Total Pos
1  
190180      Matthew Declercq [Junior]   Bayview Yacht Club   [4]   1   2   1   2   1   1   2   1   1   3   2   17  
1  
2  
187386      Jay Mitchell [Junior]   MBYC   1   3   3   3   1   2   [4]   3   2   2   2   3   25  
2  
3  
192893      Clark Phelps [Junior]   gtyc   2.5/TIE   2   1   2   [4]   3   3   4   4   4   1   1   27.5  
3  
4  
180169      Clarke Hughes [Junior]   Detroit Yacht Club   2.5/TIE   [4]   4   4   3   4   2   1   3   3   4   4   34.5  
4  
5  
17   000   Lorin Graves II [Junior]   Detroit Yatch Club   [5]   5   5   5   5   5   5   5   5   5   5   5   55  
5  
 



Laser Radial (13 boats) (top)
Series Standing - 12 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, July 19, 2009 4:54:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12  Total Pos
1  
192871      Alex Post [Junior]   Macatawa Bay YC   1   1   1   1   1   1   2   2   3   [4]   4   4   21  
1  
2  
188944      Blair Listwan [Junior]   GPYC   3   2   2   2   3   2   [4]   1   1   1   2   3   22  
2  
3  
188943      Michael Seago [Open]   GPYC   2   3   3   3   2   [14/DNS]   3   3   7   2   1   2   31  
3  
4  
180589   Fly Girl   Alison Knoles [Junior]   Bayview Yacht Club   [7]   5   6   7   5   4   1   4   2   3   3   1   41  
4  
5  
180146   AH-SAIL   Andrew Hess [Open]   PYC   4   4   4   5   7   3   [8]   6   5   7   6   6   57  
5  
6  
180145      connor flaska [Junior]   GPYC   6   7   5   4   4   [14/OCS]   9   7   4   5   5   5   61  
6  
7  
99975      Nick Harris [Junior]   PYC   5   6   9   6   6   5   6   8   6   6   [10]   9   72  
7  
8  
135214      Amanda McQueen [Junior]   PYC   [12]   8   10   8   12   9   5   5   11   9   7   7   91  
8  
9  
174256      Alexander Dennis [Junior]   Pontiac Yacht Club   8   9   8   11   9   6   10   [12]   12   12   11   8   104  
9  
10  
165014      Archer Hauck [Junior]   Grosse Pointe Yacht Club   9   11   7   10   [13]   8   11   9   9   8   12   12   106  
10  
11  
190180   Trevor Duncan   Trevor Duncan [Junior]   Bayview   10   [13]   11   9   10   11   7   13   8   10   8   11   108  
11  
12  
155360   Miss "E"   Elise Hess [Junior]   PYC   [13]   10   12   13   8   7   13   11   10   11   9   10   114  
12  
13  
154096      Will Libcke [Junior]   Pontiac Yacht Club   11   12   [13]   12   11   10   12   10   13   13   13   13   130  
13  
 



Optimist (30 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, July 19, 2009 4:16:30 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
1  
14594      Drake Lyon [Red]   BYC   1   1   [3]   1   1   1   1   1   1   1   9  
1  
2  
8858      Lynn Pytell [Blue]   Crescent   9   5   4   2   5   [13]   4   4   6   2   41  
2  
3  
13969      Robert Norris [Red]   MBYC   3   [13]   7   3   3   11   5   3   3   6   44  
3  
4  
15940   Kelley Vreeken   Pasha Vreeken [Blue]   GPYC   2   4   6   7   4   8   7   9   2   [14]   49  
4  
5  
8449   Chief   Kimberly Barbour [Red]   Bayview Yacht Club   4   [16]   1   8   2   9   12   12   11   4   63  
5  
6  
16472      Dirk Phelps [blue]   GTYC   5   6   15   9   [25]   3   10   10   5   3   66  
6  
7  
4758      Griffin Sherry [Blue]   Crescent Sail Yacht Club   7   3   5   5   16   [19]   3   16   4   9   68  
7  
8  
16016      Craig Ramsdell [Blue]   GPYC   6   12   17   4   13   5   6   [18]   9   11   83  
8  
9  
14930      Nathan Robinson [white]   GPYC   12   9   [23]   10   6   10   11   5   10   16   89  
9  
10  
12669      D.J. Litts [Red]   Macatawa Bay Junior Association   10   7   2   11   7   20   18   20   [24]   7   102  
10  
11  
8883      Sean Stephens [Red]   Pontiac Yacht Club   19   2   14   6   21   15   2   14   20   [22]   113  
11  
12  
17008      graham post [White]   macatawa bay yacht club   17   21   11   19   19   [25]   8   2   8   10   115  
12  
13  
4966      Kayla Schulte [Red]   Crescent Sail Club   11   [24]   21   16   8   18   9   6   14   17   120  
13  
14  
10109   Drama Queen   Alexandria Zimmerman [Blue]   CSYC   [22]   11   13   21   17   21   13   7   18   8   129T  
14  
15  
16652      Cole Zingas [Red]   GPYC member   13   25   [28]   12   9   7   14   13   16   20   129T  
15  
16  
16476      Johnny Hughes [White]   Detroit Yacht Club   8   17   10   17   20   12   [27]   15   22   18   139  
16  
17  
14658      John Schulte [White]   Grosse Pointe Club   [25]   15   12   24   12   22   19   19   17   12   152  
17  
18  
7372   Hawk   Michael Kjos [Blue]   Bayview Yacht Club   20   8   9   15   26   2   23   24   [27]   26   153  
18  
19  
14116      William Schmitt [Blue]   GPYC   23   10   16   25   23   14   [26]   11   15   23   160  
19  
20  
10433      Mackensie Balcirak [blue]   Bayview Yacht Club   26   27   18   [31/DNS]   10   4   16   17   19   27   164  
20  
21  
14751   Dragon Fly   Lily Basile [Blue]   Crescent   18   20   22   13   11   24   17   [26]   25   15   165  
21  
22  
12837      Blake Stackpoole [White]   CSYC   16   14   20   14   18   [26]   20   21   26   19   168  
22  
23  
16086   000   Jon-David Graves   Detroit Yatch Club   24   23   [27]   20   14   17   25   27   12   13   175  
23  
24  
13984      Jack Sheeren [Blue]   Grosse Pointe Yacht Club   [31/DNF]   26   26   31/DNF   31/DNS   31/DNS   15   8   7   5   180  
24  
25  
110433      Matthew Dimond [Blue]   Bayview Yacht Club   15   18   8   18   24   6   [31/DNS]   31/DNS   31/DNS   31/DNS   182  
25  
26  
12849      Katrina Bauermeister [Blue]   Bayview Yacht Club   [27]   22   25   23   15   16   22   22   21   21   187  
26  
27  
13595   MacSpeed   Caroline Sisson [White]   Macatawa Bay Yacht Club   14   19   19   22   [31/DNF]   31/DNS   24   23   13   24   189  
27  
28  
11893?   Opti-True Blue II   Stephen Kowal-Besler   North Star Sail Club   21   [28]   24   26   22   23   21   25   23   25   210  
28  
29  
NSSC1      Nycki Keating [White]   North Star Sail Club   [31/DNF]   31/DNC   31/DNC   31/DNS   31/DNS   31/DNS   31/DNF   31/DNS   31/DNS   31/DNS   279T  
29  
29  
1416   Splash   Lyuba Popadic [Blue]   Crescent Yacht Club   [31/DNF]   31/DNC   31/DNC   31/DNS   31/DNS   31/DNS   31/DNF   31/DNS   31/DNS   31/DNS   279T  
29  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network