USA Junior Olympic Sailing Festival 2009 Independence Regatta Presented by Subway®
Pensacola Yacht Club | July 03-December 31, 1969

Opti Green Fleet (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is final.
Division: (20 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
 



Opti White Fleet (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 05, 2009 3:10:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (6 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 14006, Boyd Housey, SYC, 1-1-1-[2]-2-1-1- ; 7   
2. 14107, Luke Seicshnaydre, GYC, 2-2-[3]-3-1-2-2- ; 12   
3. 8430, JM Haupt, SYC, [5]-3-4-1-3-4-3- ; 18   
4. 9757, Greyson Dixon, Lauderdale Yacht Club, 3-4-2-4-5-5-[7/DNS]- ; 23   
5. 15042, Gorham Partington, Pensacola Yacht Club, 4-5-6-5-4-3-[7/DNS]- ; 27   
6. 13450, Caroline Johnson, Pensacola Yacht Club, 6-6-5-6-6-6-[7/DNS]- ; 35   
 



Opti Blue fleet (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 05, 2009 3:10:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (8 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 16720, Jonathan Pottharst, Southern Yacht Club, 1-1-1-[2]-1-1-1- ; 6   
2. 16414, Grant Dixon, Lauderdale Yacht Club, 2-[3]-2-1-2-2-2- ; 11   
3. 13458, Raemie Ladner, Gulfport Yacht Club, 4-2-[5]-4-5-3-3- ; 21   
4. 13200, Travis Tucker, lake norman yacht club, 3-4-4-3-4-5-[9/DNS]- ; 23   
5. 13899, Tomas Braly, PCYC, 5-5-[7]-6-3-6-4- ; 29   
6. 15153, Michael Rice, PYC, 6-[7]-3-5-7-7-5- ; 33   
7. 12034, Desiree Goodfellow, gulfport yacht club, 7-6-6-[9/DNS]-6-4-9/DNS- ; 38   
8. 16174, Mitch Powell, Birmingham Sailing Club, 8-[9/DNC]-9/DNC-9/DNS-9/DNC-9/DNC-9/DNC- ; 53   
 



Opti Red Fleet (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 05, 2009 3:10:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (5 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 16007, Kohl Killeen, SYC, [2]-1-1-1-2-1-1- ; 7   
2. USA 17154, Dustin Brennan, Southern Yacht Club, 1-[2]-2-2-1-2-2- ; 10   
3. 16662, Dwight LeBlanc, Souther Yacht Club, 3-3-3-3-3-3-[4]- ; 18   
4. 10094, Steffi Zwarg, Fort Walton Yacht Club/LLSC, [4]-4-4-4-4-4-3- ; 23   
5. 18007, Kale Killeen, SYC, [5]-5-5-5-5-5-5- ; 30   
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 05, 2009 3:27:25 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (14 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 194084, Dodge Rees, Pensacola Yacht Club, 1-1-1-1-1-1-[2]- ; 6   
2. 194058, Brandon Addison, Pensacola Yacht Club, 2-[3]-3-3-2-3-3- ; 16   
3. 173264, Mallory Buechler, Pensacola. Y.C., 3-2-2-4-4-[8]-5- ; 20   
4. 181282, Julian Richards, Southern Yacht Club, 7-5-6-2-[10]-2-1- ; 23   
5. 194514, Georgia Hardage, SPYC, 4-4-5-[8]-3-5-6- ; 27   
6. 7, Robbie Estes, Lake Lanier Sailing Club, 6-6-7-7-6-6-[15/DNS]- ; 38   
7. 16000, Alex Johnson, stabyc, [15/DNF]-15/DNS-4-5-7-4-4- ; 39T   
8. 182809, Jacob Seicshnaydre, GYC, 5-8-8-6-5-7-[15/DNF]- ; 39T   
9. 3, Joseph Bello, fwyc, 8-9-11-9-9-10-[15/DNF]- ; 56   
10. 17, Quentin Whitsitt, Long Beach Yacht Club, 9-10-10-11-8-11-[15/DNS]- ; 59   
11. 169348, Rachel Hardage, SPYC, [15/DNS]-7-9-10-15/DNC-9-15/DNS- ; 65   
12. 170794, Brandon Stinson, Boca Ciega Yacht Club, [15/DNS]-11-15/DNS-15/DNS-15/DNC-12-15/DNS- ; 83   
13. 210428, Erin Keefer, LBYC, [15/DNS]-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNC-15/DNC-15/DNC- ; 90T   
14. 162502, Ben Herman, Southern Yacht Club, [15/DNS]-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNC-15/DNC-15/DNC- ; 90T   
 



Flying Scot (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 05, 2009 3:27:25 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (7 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 18, Eddie Adams, Pensacola Yacht Club, [3]-1-1-1-1-1-1- ; 6   
2. 117, Zachary Grant, FWYC, 1-[4]-4-3-2-2-2- ; 14   
3. 316, Joe Hart, BSC, 2-2-2-4-6-7-[8/DNS]- ; 23   
4. 86, Adrian J. Pereira, Fairhope Yacht Club, 6-6-3-2-[7]-5-3- ; 25   
5. 57, Claire Yoste, Gulfport Yacht Club, [5]-5-5-5-4-3-4- ; 26   
6. 68, Matthew Whitehead, St. Andrews Bay Yacht Club, 4-3-[8/DNF]-8/DNS-3-4-5- ; 27   
7. 116, eddie Johnson, fwyc, 7-7-6-6-5-6-[8/DNF]- ; 37   
 



BIC (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 05, 2009 3:10:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (5 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1, cameron french, lbyc, [1]-1-1-1-1-1-1- ; 6   
2. 71, Grant Kalil, Gulfport Yacht Club, 3-3-[4]-2-3-3-2- ; 16   
3. 7, Blake Romig, lbyc, 2-2-2-3-5-4-[6/DNS]- ; 18   
4. 8, Madelyn Murray, Long Beach, 4-5-5-4-2-2-[6/DNS]- ; 22   
5. 11, Baylor Johnson, GYC, 5-4-3-[6/DNS]-4-5-6/DNS- ; 27   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network