2009 National E-Scow Championships
Oshkosh Yacht Club |

E-Scow (46 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, September 11, 2009 8:05:48 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Division Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
M-9   Intrepid   Tom Burton      Minnetonka   2   1   5   8  
1  
2  
M-42   Madame   Sam Rogers      Minnetonka Yacht Club   9   4   3   16  
2  
3  
I-49   Wide Open   Vincent Porter      Geneva   6   7   6   19  
3  
4  
LE-73      Jeffrey Bonanni      Little Egg Harbor YC   12   6   2   20  
4  
5  
I-0   Scratch   Brian Porter      Geneva   4   9   10   23  
5  
6  
BH-22   Virginia   Bobby Koar      Bay Head - NJ   17   5   4   26  
6  
7  
CR-66   Black Pearl   Rob Terry      Crystal Lake - MI   1   19   7   27  
7  
8  
M-12   E=MC^2   Jeff Solum      MYC   11   11   11   33  
8  
9  
V-37   BigWheels   August Barkow      Pewaukee YC   13   12   9   34  
9  
10  
H-7   Mirage   Lon Schoor   Master   Mendota   10   3   22   35  
10  
11  
SC-27   Vamoose   Robert Wilkins      Carolina Sailing Club - SC   5   24   8   37  
11  
12  
X-20   Maash Pit   Peter Maas      Pine Lake   14   2   24   40  
12  
13  
X-751   Mudpuppy   Jim Gluek      Pine Lake   15   13   14   42  
13  
14  
MA-10   Rocinante   Richard Wight   Master   Mantoloking   20   8   15   43  
14  
15  
CH-6   Painkiller   Rick Turner      Chautauqua Lake - NY   8   17   19   44  
15  
16  
J-80   Harpoon   Jon Schloesser      Oshkosh   19   15   18   52  
16  
17  
I-17   Miketiago   Iggy Labanauskas   1stTime   Lake Geneva   3   39   13   55  
17  
18  
WA 99      Casey Call      Wawasee   7   29   20   56  
18  
19  
H-13   Wild Turkey   Patrick J Heaney      Mendota - WI   26   16   16   58  
19  
20  
GL-11      Mark Unicume      Grand Lake - CO   33   10   17   60  
20  
21  
LE-3   Bob Sled   Bob Donat      LEHYC   25   25   12   62  
21  
22  
TO-101   HAPPY FEET   Art Brereton      TORCH LAKE   16   22   29   67  
22  
23  
T-17   Ol' Blue   Chad Hillyer      TRYC   27   44   1   72  
23  
24  
J-5   Fruitcakes   Bill Wyman      Oshkosh   21   27   26   74  
24  
25  
SS-1   Blind Squirrel   John Brown      Seaside Park   22   32   21   75  
25  
26  
BH-8   Thundercrack   Russell Lucas      Bay Head - NJ   28   21   28   77  
26  
27  
M-2   Flyer   Tom Meyer   Master   Minnetonka   32   14   33   79  
27  
28  
J-55   Maximum   Jeff Schloesser      Oshkosh Yacht Club   18   33   30   81  
28  
29  
V-27   E-pete   Matt Peterson   [1stTime][Red]   Pewaukee Yacht Club   24   28   35   87  
29  
30  
V-551   Stick-E   George Rolfs      Pewaukee   39   18   31   88  
30  
31  
J-11   SerendipitE   David Sitter   [1stTime][Red]   Oshkosh Yacht Club   31   26   32   89  
31  
32  
X-4   Windhover   Elizabeth Harned   Red   Pine   29   43   23   95  
32  
33  
J-515   Bullseye   Ed Bowen   1stTime   Oshkosh   36   35   25   96  
33  
34  
D-42   Blood Sweat & Beers   Richard Beers      Delavan - WI   40   20   38   98T  
34  
35  
IH-11   Island Heights Sailing Foundat   Chase Hillyer   1stTime   Island Heights - NJ   34   30   34   98T  
35  
36  
J-25   Boomstick   Thomas Castle   [1stTime][Red]   Oshkosh Yacht Club   23   42   37   102  
36  
37  
WA-47   Eholic   Robert Herdrich      Wawasee   42   36   27   105  
37  
38  
M-77   Geezer   Woody Jewett   Master   Minnetonka   41   23   44   108  
38  
39  
H-38   Ghost Ship   Justin Segersten      Mendota - YC   38   31   42   111  
39  
40  
CH-8   LakeEffect   David Bargar      Chautauqua Lake - NY   30   41   43   114  
40  
41  
J-2   Grey Wolf   Robert Cummins   Master   Oshkosh Yacht Club   35   40   40   115  
41  
42  
CR-12   Liberty   Richard Halliday      Crystal Lake - MI   43   37   36   116  
42  
43  
GL-7   7   Jason Sutherland      Grand Lake - CO   37   34   47/DNF   118  
43  
44  
WA-200   ICEE   Ricky Lemberg      Wawasee Yacht Club   44   38   41   123  
44  
45  
CH-1   Brass Balls   Christopher Creighton      Chautauqua Lake - NY   47/DNF   45   39   131  
45  
46  
H-3   Unsecured   Andy Evensen   [1stTime][Red]   Mendota - WI   45   46   47/DNF   138  
46  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network