23rd Annual Harvest Moon Regattaź
Lakewood Yacht Club | October 01-December 31, 1969

Cruising with Spinnaker (39 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 04, 2009 4:35:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
296   Stinger   78   J B Bednar [A]   GBCA   20:21:37   1   1  
1  
2  
007   Parrot Tales   81   Larry Blankenhagen [B]   LYC   20:27:51   2   2  
2  
3  
42886   Liquid Courage   72   Doug Weakly [A]   Bay Yacht Club   20:42:21   3   3  
3  
4  
18364   Texas Ranger   114   Chuck Wielchowsky [D][CAT]   LYC   21:21:19   4   4  
4  
5  
21764   Soothsayer   138   Jim Fulmer [C]   SAILING ANARCHY YACHT CLUB   21:30:13   5   5  
5  
6  
109   Material Girl   93   Tom Youens [A][BEN]   LYC   21:40:36   6   6  
6  
7  
147   Agape   156   Greg Turman [C]   Corpus Christi Yacht Club   22:09:14   7   7  
7  
8  
312   Esperanza II   138   Paul Magnini [C]   none   22:14:10   8   8  
8  
9  
10095   Moxie   144   Stephen Lack [C]   LYC   22:15:07   9   9  
9  
10  
44766   Rosalita   42   Jeff Hart [A][BEN]   Port Aransas   22:40:15   10   10  
10  
11  
27   Soy Un Gatito JPB   111   Bob Brindley [B][BEN]   None   23:02:04   11   11  
11  
12  
32887   $iphon   84   Peter vanm Oosten [B]   GBCA   23:05:30   12   12  
12  
13  
109   CoolBreeze II   108   Richard Robinson [B]   Kemah Boardwalk   23:39:37   13   13  
13  
14  
40707   Shaken Not Stirred   96   Walter Caldwell [F]   GBCA   23:45:55   14   14  
14  
15  
25   Voyager   99   Frank Easby-Smith [B][BEN]   None   24:08:28   15   15  
15  
16  
9   Longhawk   126   Sam Crowder [D][BEN]   TMCA   24:32:41   16   16  
16  
17  
40   Ruthless   105   Donald H Anderson [B][CAT]   Corpus Christi Yacht Club   25:23:11   17   17  
17  
18  
1809   Antares   126   Doug Elmore [B]   GBCA   25:53:23   18   18  
18  
19  
51744   White Star   69   John Bradford [A]   HYC   25:59:51   19   19  
19  
20  
379   Moonlighter   183   Travis Smith [E]   Brazosport Yacht Club   26:14:03   20   20  
20  
21  
40175   Kalei-o-lani   138   Bill Kessinger [E][CBR]   N/A   26:20:58   21   21  
21  
22  
A26   Freedom's Wing   162   James Steuwe [E]   LYC   26:49:42   22   22  
22  
23  
714   Cha Ching   189   Edward Skeffington [E]   none   26:53:54   23   23  
23  
24  
52492   Ambition   81   Philip Schutts [D][BEN]   LYC   27:08:35   24   24  
24  
25  
10   Figaro   138   Gerhard Wittich [E]   LYC   27:27:35   25   25  
25  
26  
179   Susan II   152   Ira (Lynn) Walton [E][CAT]   BYC Corpus Christi   27:47:49   26   26  
26  
27  
37   Rapa Nui   132   John Sneider [F][BEN]   GBCA   28:27:23   27   27  
27  
28  
11   Party of Five   138   Jeff Johnson [F][BEN]   Lakewood   29:04:58   28   28  
28  
29  
1109   Invictus   93   Chris Parrish [D]   GBCA   NO TIME   40/DNF   40T  
29  
29  
1326   Le Fay   135   Karl Erik Jansson [F]   Houston Yacht Club   NO TIME   40/DNF   40T  
29  
29  
11899   BANJO GIRL   165   Jay Zittrer [C]   LYC   NO TIME   40/DNF   40T  
29  
29  
28422   Chiron   78   Greg Gladden [A]   GBCA   NO TIME   40/DNF   40T  
29  
29  
15A   Wanderer   150   Curt Ebner [F]   WatorGate   NO TIME   40/DNC   40T  
29  
29  
34A   Christine'a-Mae   120   Daniel Malak [B][HUN]   Chandlers Landing Yacht Club   NO TIME   40/DNF   40T  
29  
29  
USA 1   Painkiller 2   78   Mike Lucas [A][BEN]   Houston Yacht Club   NO TIME   40/DNC   40T  
29  
29  
52892   Artemis   87   Robert (Bob) Thompson [D]   Lakewood Yacht Club   NO TIME   40/DNF   40T  
29  
29  
325   First Born   159   Richard Sherman [C][BEN]   none   NO TIME   40/DNC   40T  
29  
29  
83   ARGO   121   Ernie Lykissa [F][CAT]   BHYC   NO TIME   40/DNC   40T  
29  
29  
584   Big D   126   Atkinson / Foster [C]   none   NO TIME   40/DNC   40T  
29  
 



Multihull (24 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 04, 2009 4:35:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
164   Ranger   21   Bruce Jenevein [B]   Corinthian Sailing Club   19:07:07   1   1  
1  
2  
11   Wiki Wiki IV   15   Joseph Peine [B]   HYC   20:09:52   2   2  
2  
3  
215   Tribology   -21   Paul Horton [A]   Austin Yacht club   21:03:09   3   3  
3  
4  
M002   Sea Ya   54   Bobby Fulmer [B]   TOMA   21:14:55   4   4  
4  
5  
113   Ninnescah Flyer   48   Larry Greenwood [B]   NSA   21:15:26   5   5  
5  
6  
276   Abandoned Assets   -51   Jim Van Fleet [A]   Austin Yacht Club   21:33:17   6   6  
6  
7  
853   Vivace   156   Scott Weaver [Cruise]   none   21:40:33   7   7  
7  
8  
009   Nelda Ray   -48   Peter Pattullo [A]   Longview Yacht Club & TOMA   22:00:36   8   8  
8  
9  
273   Condor   -51   Chris Croninger [A]   LCYC   23:07:32   9   9  
9  
10  
40133   Linda O.   42   John King [B]   None   25:19:49   10   10  
10  
11  
440A   Lela Ann   126   David Crockett [Cruise][LGN]   None   27:26:22   11   11  
11  
12  
57A   Mayan Mystress   117   Don Harder [Cruise]   waterford harbor   28:35:53   12   12  
12  
13  
76A   Caberet   159   David Trent [Cruise]   Waterford   29:00:15   13   13  
13  
14  
343   My Love   117   Gary Duplechin [Cruise]   lake charles yacht club   30:59:28   14   14  
14  
15  
59A   Randy Jo   165   Kenneth Marrs [Cruise][LGN]   Waterford Harbor   NO TIME   25/DNF   25T  
15  
15  
63A   Hard Times   96   Bill King [Cruise]   Lakewood   NO TIME   25/DNF   25T  
15  
15  
F116   Joy-Sea   33   Andy Green [B]   Port Arthur Yacht Club   NO TIME   25/DNF   25T  
15  
15  
M003   Quetzal   66   jeff Coxwell [B]   Rockport Yacht Club   NO TIME   25/DNF   25T  
15  
15  
102   WAHOO   60   BILL HARTZOG [B]   NONE   NO TIME   25/DNF   25T  
15  
15  
129   Gimme Samoa   -21   John Williams [A]   Rockport Yacht Club   NO TIME   25/DNF   25T  
15  
15  
USA 30   Wing & A Prayer   24   Bill Coxwell [B]   Rockport Yacht Club   NO TIME   25/DNC   25T  
15  
15  
51231   Trilobyte   -27   Sam Showalter [A]   Port Arthur Yacht Club   NO TIME   25/DNF   25T  
15  
15  
12   PIONEER POINT   165   John Pickell [Cruise]   Waterford Yacht Club   NO TIME   25/DNF   25T  
15  
15  
67   Steel Sails   144   Paul Haggar [Cruise]   no   NO TIME   25/DNF   25T  
15  
 



CRUISING WITHOUT SPINNAKER-BLUE (46 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 04, 2009 4:35:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
101   Frayed Knot   136   Ted Greak [E][HUN]   Lakewood YC   21:27:47   1   1  
1  
2  
423   LA MALAGUENA   163   ELAINE MASPERO [B][BEN]   WATERFORD HARBOR   22:35:54   2   2  
2  
3  
1   Other Woman   158   Brantly Minor [D][BEN]   GBCA   22:39:34   3   3  
3  
4  
41749   SSTV Gremlin   155   Rob Freas [D]   Sea Scouts, BSA   22:50:18   4   4  
4  
5  
1650   Starfish   94   Ken Weatherford [B][BEN]   none   23:09:33   5   5  
5  
6  
128   Caramba   120   John LeBourhis [A][CAT]   N/A   23:35:13   6   6  
6  
7  
266   Dixie Apple 3   174   Glenn Robinson [F][BEN]   LYC   23:45:03   7   7  
7  
8  
164   All I Need...   136   Michael Brady [A][CAT]   none   23:52:32   8   8  
8  
9  
61A   Nautilus   113   Ken Hutchinson [A][TMCA][BEN]   LYC   23:56:25   9   9  
9  
10  
191   Renaissance   151   Jim Hall [E][TMCA][HUN]   Lakewood Yacht Club   24:17:54   10   10  
10  
11  
3821   Medicinal Purpose   176   Eric Heinz [F][BEN]   Independent   24:40:36   11   11  
11  
12  
281   Solstice   146   Ed Brauer [C][HUN]   LYC   24:58:43   12   12  
12  
13  
334   Cache'   75   Robert Giles [A][BEN]   Lakewood Yacht Club   25:03:50   13   13  
13  
14  
293   Bon Temps   165   Richard Fox [F][BEN]   GBCA   27:11:31   14   14  
14  
15  
046   Makan Angin   155   Howard Hughes [B][BEN]   LYC   28:08:55   15   15  
15  
16  
4200   Second Wind   136   Brian Schirard [D][CAT]   Nautic Yacht Club   28:23:37   16   16  
16  
17  
130A   Janler II   177   Joey Abshire [F][BEN]   No affiliation   29:08:57   17   17  
17  
18  
48A   Ocean Star   88   Steve O'Brien [A][TMCA][BEN]   TMCA   29:31:22   18   18  
18  
19  
106A   Wandering Star   139   Thomas Sherrill Jr [C][TMCA][HUN]   GBCA, TMCA   30:00:44   19   19  
19  
20  
777A   Aero Sails   145   Michael Wilkinson [C][HUN]   LYC   31:27:33   20   20  
20  
21  
333   Little Miss Magic   215   Frank Elvin [F][BEN]   Waterford Harbor   31:28:25   21   21  
21  
22  
114   Their Tuition 3   145   Mark Sickafoose [A][HUN]   none   NO TIME   47/DNC   47T  
22  
22  
7   Sona'dor   139   David Jupp [D][CAT]   None   NO TIME   47/DNF   47T  
22  
22  
8   Dawntreader   245   Kat Harris [G]   Sailing Anarchy Yacht Club   NO TIME   47/DNF   47T  
22  
22  
101A   Reliance   151   Daniel Knierien [C][HUN]   Nautic Yacht Club   NO TIME   47/DNF   47T  
22  
22  
36   Hail Colombia   198   Jim Whitworth [F]   Bay Yacht Club, Corpus Christi, TX   NO TIME   47/DNF   47T  
22  
22  
3   Lontano Mare   143   Larry Litton [E][HUN]   none   NO TIME   47/DNF   47T  
22  
22  
51371   Waypoint   134   Mike Janota [E][HUN]   Galveston Yacht Club   NO TIME   47/DNF   47T  
22  
22  
13   Cayenne   131   Mike Nodier [D][BEN]   none   NO TIME   47/DNC   47T  
22  
22  
233   Harmony   141   South Coast Sailing Adventures-Ralph La [E][HUN]   South Coast Sailing   NO TIME   47/DNF   47T  
22  
22  
45A   Tarah Shell   150   Hal Hicks [C][HUN]   Waterford Harbor   NO TIME   47/DNF   47T  
22  
22  
85A   Equinox   211   Louis Hill, Jr. [G]   n/a   NO TIME   47/DNF   47T  
22  
22  
56A   Water's Edge   156   Robert Riggs [E][TMCA][HUN]   Texas Mariners Cruising Assoc.   NO TIME   47/DNF   47T  
22  
22  
213A   C'est Bon   170   Jim Long [B][BEN]   None   NO TIME   47/DNF   47T  
22  
22  
81A   Verde   158   Edward Heartfield [F][BEN]   none   NO TIME   47/DNC   47T  
22  
22  
420   Indulgence   148   Bruce Urband [E][TMCA][HUN]   TMCA   NO TIME   47/DNF   47T  
22  
22  
325+   My Tribute   242   Ronnie Simmons [G]   None(Kemah Marina)   NO TIME   47/DNF   47T  
22  
22  
22   Sun Runner   132   Ralph Unglaube [B][BEN]   Lake Charles Yacht club   NO TIME   47/DNC   47T  
22  
22  
440   French Kiss   137   John Broderick [B][BEN]   LYC   NO TIME   47/DNC   47T  
22  
22  
418   So Blessed   225   Bill Hill [G]   Watergate   NO TIME   47/DNF   47T  
22  
22  
271   SeaFlight   165   Mark Hiler [D][CAT]   Bay Yacht Club   NO TIME   47/DNF   47T  
22  
22  
66A   CC Jem   230   Garnett Beard [G][TMCA]   TMCA   NO TIME   47/DNF   47T  
22  
22  
089   Southern Girl   142   Larry Shelton [A][CAT]   None   NO TIME   47/DNF   47T  
22  
22  
80   Karlita   241   Hugo Barrera [G]   brazosport yacht club   NO TIME   47/DNC   47T  
22  
22  
60A   Lunar Eclipse   242   Carolyn Hamilton [G]   Watergate Yachting Center   NO TIME   47/DNF   47T  
22  
22  
41   Semper Fi   153   Joseph Beck [C][HUN]   Port Arthur Yacht Club   NO TIME   47/DNF   47T  
22  
 



CRUISING WITHOUT SPINNAKER-YELLOW (51 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 04, 2009 4:35:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
726   Reflection   186   Todd Sampsel [M][CAT]   Seabrook Marina   20:34:30   1   1  
1  
2  
1152   Seute Deern   129   Hans Knickrehm [H]   L Y C   20:56:06   2   2  
2  
3  
510   Sweet Leilani   147   Mark Rock [K]   N/A   21:06:58   3   3  
3  
4  
3607   SOEL   185   Oscar Latiolais [L]   SOEL   21:10:34   4   4  
4  
5  
376A   Loopy   152   Laird Cogburn [K][HUN]   Lakewood Yacht Club   22:06:17   5   5  
5  
6  
53   Astarte   139   Cheryl E Morvillo [K]   TASS   22:08:14   6   6  
6  
7  
135   Asylum   160   Jack Seitzinger [J]   Lakewood Yscht Club   22:25:29   7   7  
7  
8  
293   Pro RE Nata   171   Tom Macaluso [I]   LYC   22:32:02   8   8  
8  
9  
246   WindSwept   180   Lawrence Frank [M][CAT]   Bay Yacht Club   22:32:59   9   9  
9  
10  
62   Cayuse   118   Hal Haltom [H]   None   23:24:37   10   10  
10  
11  
16   Sole Mate   161   Greg Istre [J]   none   23:50:01   11   11  
11  
12  
2   Intrepid Lady   217   Dennis Hoffman [J]   boat us   24:03:08   12   12  
12  
13  
133   Stellar of Course   172   Ronald Eddleman [N][TMCA]   TMCA   24:09:21   13   13  
13  
14  
194   Sun-BB   161   Alan Reeve [I][TMCA]   HYC   24:34:00   14   14  
14  
15  
1511   Easyway   174   Steve Samuel [L][CAT]   none   25:23:15   15   15  
15  
16  
535   Good Timin'   135   Ernie Rogers [K][TMCA][HUN]   TMCA   25:34:56   16   16  
16  
17  
8   Dionysus   177   Trevor Rabie [K][CAT]   None   25:35:56   17   17  
17  
18  
73118   Forget Me Knot   201   Scott Schaunaman [O]   Watergate Marina   25:47:33   18   18  
18  
19  
3   la Isla   123   Al Poindexter [H]   lyc   26:41:59   19   19  
19  
20  
58A   Fun Hunter   174   Terry Hollar [N][HUN]   marina del so   27:36:29   20   20  
20  
21  
20266   Ann Marie   170   Daniel Arthur [I]   None   27:40:49   21   21  
21  
22  
64   Grey Wolf   146   Ernest Franke [I]   Bay Yacht Club (CC)   27:51:45   22   22  
22  
23  
1984   Chakota Red   166   Carl Curtiss [I][HUN]   GBCA   28:22:12   23   23  
23  
24  
375A   At Last   129   Thomas Ryon [K][HUN]   Portofino   30:07:27   24   24  
24  
25  
11021   Marcela   171   Paul Ake [M][CAT]   watergate   30:09:53   25   25  
25  
26  
336A   Sassy   169   Warren Treptow [N][HUN]   Waterford   30:46:41   26   26  
26  
27  
3469   Quest   200   S Dennis Fegan [O][CAT]   Galveston Yacht Club   31:12:33   27   27  
27  
28  
223   Jaimaican Me Happy- Tarpon Inn   190   Jimmy Cox [M]   Watergate   32:49:30   28   28  
28  
29  
2158   After Hours   207   Bill Jorgensen [O]   Watergate   32:59:24   29   29  
29  
30  
3371   Sea Gypsy   172   Bill Jenko [L][TMCA]   TMCA   35:18:07   30   30  
30  
31  
A237   Gemini   189   James Hammond [N]   Galveston Bay Power Squadron   35:52:18   31   31  
31  
32  
39   Sea-Esta   214   Steve Ireland [O]   HLK Sailing   35:56:18   32   32  
32  
33  
18   L STERLING   199   LUKE STERLING [O][TMCA]   ROCKPORT YACHT CLUB   NO TIME   52/DNF   52T  
33  
33  
616   Joint Venture   182   Lee Keiffer [M][CAT]   None   NO TIME   52/DNF   52T  
33  
33  
601   ZEPHYR   194   Cliff Presswood [N][HUN]   none   NO TIME   52/DNF   52T  
33  
33  
456   Just One g   179   Steve Sambell [L][CAT]   WindPath Sailing   NO TIME   52/DNC   52T  
33  
33  
50A   Very Good Year   180   Russel Treat [K][HUN]   Nautic Yacht Club   NO TIME   52/DNF   52T  
33  
33  
52846   SusanneB   166   D. Stephen Slack [J]   Houston Yacht Club   NO TIME   52/DNC   52T  
33  
33  
90A   Wild Thing   121   Brian DeWitt [H]   na   NO TIME   52/DNF   52T  
33  
33  
5160   Savanna   212   Craig Carson [O][CAT]   None   NO TIME   52/DNF   52T  
33  
33  
121   Grand Cru   177   Mark Romanchock [K][CAT]   none   NO TIME   52/DNF   52T  
33  
33  
109   Sea Sharp   178   Edwin Gottfried Schiller [M]   Kemah Boardwalk Marina   NO TIME   52/DNF   52T  
33  
33  
170   OVERTIME   193   Pat DOHERTY [N]   HARBORWALK   NO TIME   52/DNC   52T  
33  
33  
242   APOTHEKERx   159   Fleming (Jim) Clower [I]   Hill Country Yacht Club   NO TIME   52/DNF   52T  
33  
33  
122A   Easy Does It   100   Uzi Ozeri [H]   LYC   NO TIME   52/DNF   52T  
33  
33  
38   Circe   180   Rodger Bird [L]   None   NO TIME   52/DNF   52T  
33  
33  
51   La Dame Argentee   166   Stephen Hegyesi [J][BEN]   LYC   NO TIME   52/DNF   52T  
33  
33  
32a   Catharsis   175   Greg Ince [L]   BMYC   NO TIME   52/DNF   52T  
33  
33  
4746   Sea Fever   172   Rockford Woods [J]   none   NO TIME   52/DNC   52T  
33  
33  
GDS   Peaceful Easy Feeling   143   John DeWitt [H][HUN]   LYC   NO TIME   52/DNF   52T  
33  
33  
464   Carpe Diem   185   Gus Olson [L][CAT]   Lakewood Yacht Club   NO TIME   52/DNF   52T  
33  
 



CRUISING WITHOUT SPINNAKER-PURPLE (36 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 04, 2009 4:35:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
4640   C'est La Vie   161   Thomas Sims [P]   Waterford Yacht Club   20:54:47   1   1  
1  
2  
14   Kokomo   164   Jim Lindeman [P][PSC]   Waterford Harbor   21:17:43   2   2  
2  
3  
25   Moonstruck   164   Darold Maxwell [S]   LYC   21:56:44   3   3  
3  
4  
24   Cimboco   202   Phil Pierce [Q][IP]   N/A   25:03:40   4   4  
4  
5  
43700   No Bubbles   156   Jim Lee James Varner [R]   None   25:06:24   5   5  
5  
6  
144   Morning Star   238   John Gross [R]   HYC   25:29:14   6   6  
6  
7  
68A   Dances With Dragons   173   Wayne Harris [P]   none   26:43:21   7   7  
7  
8  
300A   Vista Cruiser   198   Richard Weiler [T]   Pirate   27:03:06   8   8  
8  
9  
121   Topaz   171   Tom Frankum [P][TMCA]   Lakewood Yacht CLub   27:35:16   9   9  
9  
10  
124A   CUTTER TOO   220   WATTS CUTTER [Q][IP]   LYC   27:42:14   10   10  
10  
11  
99A   Brittainie Kay   218   Ed Rainwater [Q][IP]   none   27:49:10   11   11  
11  
12  
110   Moonlight Mile   232   Ed Lowrie [R][TMCA]   TMCA/GBCA   27:51:25   12   12  
12  
13  
17   Patriot   220   Carl Drechsel [S]   LYC   27:51:30   13   13  
13  
14  
52356   PILGRIM   182   Dick Huber [Q][IP]   Waterford YC   28:12:31   14   14  
14  
15  
38128   Pura Vida   212   Eric Paauwe [Q][IP]   San Leon Sailing Club   29:03:32   15   15  
15  
16  
84   Beachcomber   219   Ross Heard [S][TMCA]   TMCA   29:08:55   16   16  
16  
17  
50Y   Mermaid III   199   William Young [T]   Seabrook Shipyard   30:14:37   17   17  
17  
18  
329   Blame It on Buffett   235   James Tyson [R]   Houston Yacht Club   32:27:53   18   18  
18  
19  
22102   Gypsy North   213   Christopher Kemp [R]   Harris Kempner Sailing School   36:00:33   19   19  
19  
20  
121A   JonNe'   185   Jon Siewers [P][TMCA]   none   NO TIME   37/DNF   37T  
20  
20  
31A   Brenda Jean   226   John MacDonald [Q][IP]   waterford   NO TIME   37/DNF   37T  
20  
20  
416   Star Gazer   220   Bob McKinzey [S]   Brazosport Yacht Club   NO TIME   37/DNF   37T  
20  
20  
183   Windscooter   241   Johnnie Eichor [P]   none   NO TIME   37/DNF   37T  
20  
20  
29A   Adagio   174   Dean Domingue [S]   none   NO TIME   37/DNF   37T  
20  
20  
95   Journey   243   Eric Graff [P][PSC]   brazosport yacht club   NO TIME   37/DNF   37T  
20  
20  
144   Kerry Ann   236   Kevin Kaldenbach [P]   Bay Yacht Club   NO TIME   37/DNF   37T  
20  
20  
54   Semper Fi   184   Jim Wheatley [Q][IP]   n/a   NO TIME   37/DNF   37T  
20  
20  
67   Lola   233   George Harbeson [R]   none   NO TIME   37/DNF   37T  
20  
20  
101   Vive Tu Vida   236   Lonny Doss [T]   Lake Charles Yacht Club   NO TIME   37/DNF   37T  
20  
20  
444A   Xanthippe   214   Thomas Locks [S]   none   NO TIME   37/DNC   37T  
20  
20  
888A   Pleiades   203   Dennis Casserly [S][TMCA]   Bal Harbour   NO TIME   37/DNF   37T  
20  
20  
55A   It's Perfect   205   Rod Duncan [S]   Watergate Y C   NO TIME   37/DNF   37T  
20  
20  
100A   Storyville   213   Troy Jones [S][TMCA]   TMCA   NO TIME   37/DNF   37T  
20  
20  
52A   Infinity   147   Harry Gibbs [P]   Harbor Walk   NO TIME   37/DNF   37T  
20  
20  
239   Voyager   189   James Worthington [T]   Watergate Yachting Center   NO TIME   37/DNF   37T  
20  
20  
292   Andante   189   Tom Taylor [T][TMCA]   None   NO TIME   37/DNF   37T  
20  
 



ORC Club Spinnaker (17 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 04, 2009 4:35:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
37   Be Easy   738   Duane Bez [C]   GBCA   14:33:40   1   1  
1  
2  
111   Creola   656.3   David Wilson [C]   ccyc   14:46:28   2   2  
2  
3  
USA 145   Premier   570.1   Alex Ascencios [A]   LYC   15:01:46   3   3  
3  
4  
2790   Sabani   663.1   Ben Miller [C]   GBCA   15:23:06   4   4  
4  
5  
40306   Whistler II   663.3   Cran Fraser [C]   Lakewood Yacht Club   15:24:34   5   5  
5  
6  
GBR 5598T   Kenai   572.4   Chris Lewis [A]   LYC   16:12:18   6   6  
6  
7  
10312   Danelaw   652.1   Roy Olsen [C]   GBCA   16:16:03   7   7  
7  
8  
19707   NefteGaz   507.6   Bill Kelleher [A]   LYC   16:20:53   8   8  
8  
9  
16   Soap Opera   629   Scott Self [B]   Chandlers Landing YC   16:29:04   9   9  
9  
10  
12039   Aeolus   580.8   James Liston [A]   Houston Yacht Club   16:31:15   10   10  
10  
11  
52956   Hot Ticket   555.1   Jim Hightower [A]   GBCA / Austin Yacht Club   16:36:35   11   11  
11  
12  
87572   Millennium Express   617.1   John Butler [C]   LYC   16:49:09   12   12  
12  
13  
35037   Revolution   569   Charles/Fred Buckner/Prelle [A]   Houston Yacht Club   16:52:12   13   13  
13  
14  
75   Gold Rush   590.2   Gregory Way [B]   LYC   16:53:53   14   14  
14  
15  
117   Buster   630.4   Steve Arnold [B]   Dillon Yacht Club   20:07:46   15   15  
15  
16  
52684   Knockout   630.6   Gary Able [B]   GBCA   22:19:34   16   16  
16  
17  
32111   Passion   531.9   Steve Hastings [A]   CCYC   NO TIME   18/DNC   18  
17  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network