US SAILING's 2010 Chubb U.S. Junior Sailing Championship for the Sears, Bemis and Smythe Trophies
San Diego Association of Yacht Clubs, San Diego, CA | August 15-18, 2010

Laser (20 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, August 18, 2010 8:05:42 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
Nevin Snow   San Diego Yacht Club   3   2   1   2   1   2   3   [21/DSQ]   3   17  
1  
Kieran Chung   Newport Harbor Yacht Club   4   1   3   1   2   1   4   [21/DSQ]   5   21  
2  
Timothy Entwistle   Ram Island Yacht Club/FAST   5   4   5   3   4   4   [9]   5   2   32  
3  
Trey Hartman   Lakewood Yacht Club   [21/DNF]   5   2   12   6   5   5   6   15   56  
4  
Teddy Weaver   Seattle Yacht Club   8   6   6   9   3   3   [15]   12   11   58  
5  
Morgan Merrill   Hawaii Yacht Club   [21/DNF]   9   7   13   5   6   6   4   9   59  
6  
Lucas Adams   Sail Newport   6   10   12   6   9   14   2   [21/DNF]   1   60  
7  
Joseph Paggi   Ocean Gate/Island Heights Yacht Club   [21/DNF]   8   9   18   10   10   8   1   6   70  
8  
Drake Jensen   Richmond Yacht Club   [21/DNF]   3   4   8   17   8   13   3   20   76  
9  
Michael Seago   Grosse Pointe Yacht Club   [21/DNF]   7   8   7   14   7   16   13   13   85  
10  
Domenic Bove   San Francisco YC, ST. Francis YC, Santa Cruz YC   [21/DNF]   17   14   16   7   11   7   2   12   86  
11  
John Wallace   St. Petersburg Yacht Club   1   15   11   [19]   18   16   1   8   19   89  
12  
Christopher Aitken   Hyannis Yacht Club   9   13   [20]   10   20   15   11   10   4   92  
13  
John LaBossiere   American Yacht Club   7   11   [19]   5   16   17   17   15   8   96  
14  
Joseph David   Lake Norman Yacht Club   [21/DNF]   12   17   17   8   13   18   9   7   101  
15  
Ian Beihl   Chicago Yacht Club   [21/DNF]   14   13   14   12   19   14   7   10   103  
16  
Ryan Bailey   Island Heights Yacht Club   [21/DNF]   16   18   11   15   9   10   11   18   108  
17  
Peter Holz   Chicago Yacht Club   2   18   16   15   [19]   18   12   14   17   112  
18  
Alison Knoles   Bayview Yacht Club   [21/DNF]   21/DNC   15   4   13   12   19   16   16   116  
19  
Greg Dorflinger   Lakewood Yacht Club   [21/DNF]   19   10   20   11   20   20   17   14   131  
20  

C420 (20 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, August 18, 2010 8:08:02 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
Jack Jorgensen/
Samantha Gebb  
Alamitos Bay Yacht CLub/ Alamitos Bay Yacht Club   3   1   6   2   [10]   1   6   1   1   21  
1  
Kate Rakelly/
Colleen Hackett  
Mission Bay Yacht Club/ Mission Bay Yacht Club   1   [7]   2   3   1   7   2   5   5   26T  
2  
Alex Curtiss/
Katie Hall  
Chicago Yacht Club/ Lake Forest Sailing   [12]   4   1   1   5   2   3   6   4   26T  
3  
Holly Tullo/
Haley Fox  
Sandy Hook Bay Catamaran Club/ Sandy Hook Bay Catamaran Club   2   5   15   4   [17]   11   1   12   2   52  
4  
Pearson Potts/
Caitlin Connerney  
FAST - New York Yacht Club/ Ida Lewis Yacht Club- FAST   10   9   [13]   5   3   12   5   4   6   54  
5  
Stewart Draheim/
Allison Aughtry  
Rush Creek Yacht Club/    13   10   5   11   6   8   [15]   2   9   64  
6  
Jessica Bernhard/
Alex Delle Cese  
Encinal Yacht Club/ Encinal Yacht Club   [16]   3   7   9   2   10   8   15   15   69  
7  
Yuki Yoshiyasu/
Alexander Judd  
Rush Creek Yacht Club/ Rush Creek Yatch Club   6   [18]   4   12   9   3   9   13   14   70  
8  
James Schaefer/
Jason Raymond  
Cedar Point Yacht Club/ Cedar Point Yacht Club   [14]   6   9   6   13   13   10   10   8   75  
9  
Gram Slattery/
Brian Drumm  
Eastern Yacht Club/ Eastern Yacht Club   9   [16]   3   10   15   9   7   9   16   78T  
10  
Cally Tullo/
Michael Kaplon  
Sandy Hook Bay Catamaran Club/ Sandy Hook Bay Catamaran Club   [18]   13   10   7   12   4   4   11   17   78T  
11  
Mary Hall/
Rachel Perry  
Saint Petersburg Yacht Club/ Davis Island Yacht Club   7   2   [18]   14   16   5   12   17   7   80  
12  
Ian Robinson/
Emily Johnson  
Bayview Yacht Club/ Bayview Yacht Club   5   11   16   8   8   6   13   19   [21/RAF]   86  
13  
Chloe Lepert/
Kyle Larsen  
Sequoia Yacht Club/PYSF/ Sequoia Yacht Club/ PYSF / SFYC   15   15   8   13   11   18   [19]   7   3   90  
14  
Ross Kirk/
Jonathan Nunn  
Southern Yacht Club/ Southern Yacht Club   11   8   11   17   14   [21/DNF]   14   14   10   99  
15  
Griffin Pilz/
Casey Pilz  
Pettipaug Yacht Club/ Pettipaug Yacht Club   4   14   [19]   16   4   15   16   18   13   100  
16  
Justin Falconer/
John MacAdam  
Chicago Yacht Club/ Chicago Yacht Club   8   12   12   21/DNE   7   14   [17]   16   12   102  
17  
Dylan Ale/
Rinchen Harrison  
Kaneohe Yacht Club/ Kaneohe Yacht Club   17   [19]   17   15   18   17   11   8   11   114  
18  
Taylor Hoover/
Nick Paradini  
Erie Yacht Club/ Erie Yacht Club   [21/OCS]   17   14   19   19   16   18   3   18   124  
19  
Austin Sandifer/
Olivia Recht  
Willamette Sailing Club/ Willamette Sailing Club   19   [21/DNC]   20   18   20   19   20   21/DNS   21/DNS   158  
20  

Lightnings (11 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, August 18, 2010 3:53:32 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  Total Pos
Scott Hoffmann/
Reece Bernet
Evan Hoffmann  
Mission Bay Yacht Club/ Mission Bay Yacht Club
/ Southwestern Yacht Club  
4   1   1   4   1   1   1   1   1   2   [12/DNS]   17  
1  
OJ O'Connell/
Kyle Seniff
Ben Wilkinson  
Mystic River Mudhead Sailing Association/ Mystic River Mudhead Sailing Association
/ Pettipaug Yacht Club  
2   5   2   1   [9]   5   7   4   2   1   2   31  
2  
Korbin Kirk/
Daniel Segerblom
Michael Dahl  
Long Beach Yacht Club/ Newport Harbor Yacht Club
/ Newport Harbor Yacht Club  
3   2   5   2   4   2   2   6   [7]   4   7   37  
3  
Ben Mohney/
Jack Famiglietti
Samantha Tornese  
Sarasota Youth Sailing program/ Sarasota Youth Sailing program
/ Sarasota Youth Sailing program  
1   4   [8]   6   2   8   4   2   3   6   3   39  
4  
Dylan Vogel/
Casey Brown
Sam Hallowell  
Sail Newport/ Sail Newport
/ Sail Newport  
5   3   3   3   [8]   3   8   7   4   5   1   42  
5  
Mike Carr/
Scott Houck
Sammy Stagg  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club
/ Annapolis Yacht Club  
7   7   [10]   8   3   7   5   5   6   3   4   55  
6  
Stephen Nelson/
Geoffrey Nelson
Mark Jones  
Chandlers Landing Yacht & Tennis Club/ Chandlers Landing Yacht & Tennis Club
/ Rush Creek Yacht Club  
9   [10]   7   5   7   4   3   8   8   9   6   66  
7  
Jacob White/
Connor O'Neill
Lee Gibbons  
Orcas Island Yacht Club/ Sail Orcas, Orcas Island YC
/ Sail Orcas, Orcas Island YC  
8   9   6   9   5   6   [11]   3   11   8   5   70  
8  
Nick Harris/
Josh Abbott
Elise Hess  
Pontiac Yacht Club/ Pontiac Yacht Club
/ Pontiac Yacht Club  
6   8   9   7   6   [11]   6   10   5   11   9   77  
9  
Kate Andersen/
Daniel Rosic
Nick Dedona  
Sausalito Yacht Club/ Sausalito Yacht Club
/ Sausalito Yacht Club  
[11]   6   4   10   11   10   10   9   10   7   8   85  
10  
Mitchell Woodrow/
Katherine Hughes
Colby Curtis  
Hawaii Yacht Club/ Hawaii Yacht Club
/ Hawaii Yacht Club  
10   [11]   11   11   10   9   9   11   9   10   10   100  
11  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network