2010 Round-the-Island Race
The Edgartown Yacht Club | July 24, 2010

Class 2 PHRF A (11 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 24, 2010 7:47:54 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
USA 46   CILISTA   30   J Boats J/130   Jeffrey Eberle   MAnchester YC   NO TIME   12/DNF   12T  
1  
1  
53407   BACCHAE   69   J Boats J-41   Davis Sanford   Beverly Yacht Club   NO TIME   12/DNF   12T  
1  
1  
161   URSUS MARITIMUS   51   J Boats J 120   Jim Masiero   SAYC   NO TIME   12/DNF   12T  
1  
1  
20   WICKED   30   J Boats J124   Doug Curtiss   New Bedford Yacht Club   NO TIME   12/DNF   12T  
1  
1  
USA10625   DREAMCATCHER   72   Swan S&S   Stephen Kylander   New Bedford YC/Hingham YC   NO TIME   12/DNF   12T  
1  
1  
40788   SYNERGY   54   Beneteau First 40.7   Thomas McKenna   NBYC   NO TIME   12/DNF   12T  
1  
1  
50454   APRE'S   51   J Boats J-120   Stephen Besse   Vineyard Haven   NO TIME   12/DNF   12T  
1  
1  
50007   AFFINITY   33   Swan 48   Jack Desmond   BYC   NO TIME   12/DNF   12T  
1  
1  
US52044   RUSE   72   Swan Swan 44 Mark II   William Marsh   Hyannis Yacht Club   NO TIME   12/DNF   12T  
1  
1  
51333   KINSHIP   27   Baltic 52   J. Thomas Selldorff   NBYC   NO TIME   12/DNF   12T  
1  
1  
51244   FLYING CLOUD II   66   Nautor Swan 44 ml2   Gordon McNabb   NYYC   NO TIME   12/DNF   12T  
1  

Class 3 PHRF B (11 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 24, 2010 11:12:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
NA11   SWIFT   90   Pearson Navy 44   Evan Berthold   Naval Academy Sailing Squadron   13:43:15   1   1  
1  
2  
116   SENSATION   87   Benneteau 473   Michael J Wright   NA   NO TIME   12/DNF   12T  
2  
2  
32800   TANGENT   84   Tartan Tangent One   Peter Schwebach   Peter Schwebach   NO TIME   12/DNF   12T  
2  
2  
51475   AREION   87   Holby Marine Quest 33   George Nelson   NBYC   NO TIME   12/DNF   12T  
2  
2  
32348   WALTZING MATILDA   141   J-Boats J-30   William Veno   Red Brook Harbor   NO TIME   12/DNF   12T  
2  
2  
20283   ATALANTA   207   Sabre 28 series II, Ketch   Richard Sides   Eastern Yacht Club   NO TIME   12/DNF   12T  
2  
2  
53303   SEEFEST   111   J Boats J 29   Ira Perry   New Bedford Yacht Club   NO TIME   12/DNF   12T  
2  
2  
USA 457   CLIO   90   J Boats J/105   Alden Winder   Nantucket Community Sailing   NO TIME   12/DNF   12T  
2  
2  
40410   THE BALLYOO   84   J-boat J-36   Wesley McMichael   Bevery Yacht Club   NO TIME   12/DNF   12T  
2  
2  
6980   X-DIMENSION   87   C & C 43 Custom   David Collins   Beverly YC   NO TIME   12/DNF   12T  
2  
2  
138   KILLUA   144   Aphrodite 101   Ned Brooks   EYC   NO TIME   12/DNF   12T  
2  

Class 4 PHRF Non-Spinnaker A (16 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 24, 2010 11:05:28 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
5114   GODSPEED   48   Swan 51   John Nugent   eyc   14:30:40   1   1  
1  
2  
20989   GREAT DAY   114   Capital Newport 41s   Rich Gleason   Mattapoisett Yacht Club   NO TIME   17/DNF   17T  
2  
2  
51042   PANASEA   78   J Boat J 42   Kent Nicholas   Red Brook Harbor YC   NO TIME   17/DNF   17T  
2  
2  
18   INIKI   120   Pearson Composites Alerion Express 38   Paul Stafford   EYC   NO TIME   17/DNS   17T  
2  
2  
312   FORTUNE   91   Crowningshield CTM-Stysl Schooner   Don Glasssie   NYYC   NO TIME   17/DNS   17T  
2  
2  
6697   FINNESSE   99   Jon Meri 48 Pilot House   Rod Komar   Oysterville   NO TIME   17/DNF   17T  
2  
2  
USA22652   MISTY   87   Little Harbor 54   eric thorkilsen   edgartown   NO TIME   17/DNF   17T  
2  
2  
52015   TRUFORM   87   Hinckley Sou'wester 52   William Applegate   EYC   NO TIME   17/DNF   17T  
2  
2  
11   RESOLUTE   90   Little Harbor LH 53   Robert Snyder   Edgartown Yacht Club   NO TIME   17/DNF   17T  
2  
2  
9   BIG BIRD   120   Pearson Composites Alerion   sal giordano   eyc   NO TIME   17/DNF   17T  
2  
2  
11   YE OLDE SCHOOL   123   Pearson    Paul Morrissey   Volunteer Yacht Club (Lynn)   NO TIME   17/DNF   17T  
2  
2  
13   MARAVILHA   87   hanse 430e 430e   victor pinheiro   new bedford yc   NO TIME   17/DNF   17T  
2  
2  
1298   TARA   96   Luders Luders 54 Yawl   Frederick Hill   Buffalo Yacht Club   NO TIME   17/DNF   17T  
2  
2  
386   CALUSA   111   Sabre 386   Peter Holmes   New Bedford Yacht Club   NO TIME   17/DNF   17T  
2  
2  
7424   HOT CHOCOLATE   96   C & C SLOOP   RICHARD WASHINGTON   SANTA MONICA WINDJAMMERS YC & ST LUCIA YC   NO TIME   17/DNF   17T  
2  
2  
52378   WINDIGO   99   Sabre 426   George Brown   New Bedford   NO TIME   17/DNF   17T  
2  

Class 5 PHRF Non-Spinnaker B (15 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 24, 2010 11:08:41 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
14   EXPERIENCE   162   Custom Alden Schooner   Harvey Howalt   CCA   13:31:28   1   1  
1  
2  
92   KINSALE   153   PEARSON P36-2   allen eddy   PLYMOUTH   13:50:58   2   2  
2  
3  
150   GOOD FORTUNE   153   Sabre 38 Mark II   Bill Brine   Edgartown YC   NO TIME   16/DNF   16T  
3  
3  
USA 41808   NIGHTWIND   153   Sabre Mk. II   J Thomas Bowler   Beverly Yacht Club   NO TIME   16/DNF   16T  
3  
3  
52697   PUFFIN   291   Shannon Shoalsailer 32   Mark Mattison   Edgartown   NO TIME   16/DNF   16T  
3  
3  
51257   SECOND WIND   189   C & C 29   Paul Waldeck   none   NO TIME   16/DNF   16T  
3  
3  
47   CLUB CAR   174   S2 7.9   Barry Bessette   Hyannis Yacht Club   NO TIME   16/DNF   16T  
3  
3  
481   CALYPSO   195   Pearson P-35   Denis Yannatos   none   NO TIME   16/DNF   16T  
3  
3  
10231   FREYA   171   Ohlson Brothers Ohlson 38 Sloop   Fred Trezise   American Yacht Club-Mass   NO TIME   16/DNF   16T  
3  
3  
43752   OLE'   171   C&C C&C32   Richard Blatterman   Plymouth Yacht Club - MA   NO TIME   16/DNF   16T  
3  
3  
43913   HARMONY II   165   CSY CSY 44   Ronald Campbell   EYC   NO TIME   16/DNF   16T  
3  
3  
42397   WOBEGAN DAZE   129   Freedom Cat Ketch 38   Blake Cady   CCA   NO TIME   16/DNF   16T  
3  
3  
49   DISCOVER   180   hinckley 49   Christopher mcginley   corinthian Phila   NO TIME   16/DNS   16T  
3  
3  
52482   ROCKABY   198   Illingworth and Primrose Maica Class   Dave Hulburt   Woods Hole   NO TIME   16/DNF   16T  
3  
3  
484   SURPRISE   132   Little Harbor 44   Charles Hodge   New York Yacht Club   NO TIME   16/DNF   16T  
3  

Class 1 IRC (4 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 24, 2010 11:10:30 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
61007   MONEYPENNY   1.332   Swan Swan 601   Jim Swartz   EYC   15:21:01   1   1  
1  
2  
61016   ZARAFFA   1.419   R/P 66   Ralph Grossmann   NASS   16:16:21   2   2  
2  
3  
W37/US1   RACE HORSE   1.173   Brooklin Boat Yard W-37   Donald Tofias   Royal Thames Yacht Club   17:43:16   3   3  
3  
4  
60003   PUGWASH   1.094   J Boat J122   David Murphy   EYC   NO TIME   5/DNF   5  
4  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network