Hammond Memorial Race
TRED AVON YACHT CLUB | September 12, 2010

J/105 (7 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 12, 2010 2:56:57 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
USA 23   Veloce   0   Marty Hublitz/ Eddie Hornick   SRYC   1   1  
1  
2  
220   Bat 4   0   Reg Rainard   AYC   2   2  
2  
3  
251   Breakaway   0   Richard Hinds   AYC   3   3  
3  
4  
83082   Singularity   0   Chuck Shortz   WRSC   4   4  
4  
5  
7105   Allegiance   81   Alex Dolan   NASS   5   5  
5  
6  
25557   Jubilee IV   0   Bob Stahler   BCYA   6   6  
6  
7  
586   Dreadnought   81   Evan Berthold   NASS   7   7  
7  
 



J/30 (3 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 12, 2010 2:56:57 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
221   Mary Lou   0   Michael & Kathleen McGill   AYC   1   1  
1  
2  
30620   Leapfrog   144   Tim Richards   HHSA   2   2  
2  
3  
63300   AVITA   0   George Watson   NYC   3   3  
3  
 



Catlalina 27 (2 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 12, 2010 2:56:57 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
5845   SLAM Duck   213   Tom/John Walsh/Potvin   AYC   3/DNS   3T  
1  
1  
2622   Snagglepuss   0   Peter Zahn   RBSA   3/DNS   3T  
1  
 



Alberg 30 (5 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 12, 2010 2:56:57 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
244   LinGin   0   Tim Williams   SSA   1   1  
1  
2  
562   Windswept   0   Lanny Helms   PSA   2   2  
2  
3  
550   Skybird   0   Michael Nikolich   Potapskut Sailing Association   3   3  
3  
4  
484   Second 2-Nun   225   Harry Gumber   23   4   4  
4  
5  
287   Calliope   0   John Bergquist   AYC   6/DNS   6  
5  
 



PHRF N (6 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, September 14, 2010 12:07:00 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
8   Lucky Ducky   141   Hall Palmer   TAYC   02:07:14   1   1  
1  
2  
1851   Diamond in the Rough III   156   Jim Mumper   AYC   02:13:20   2   2  
2  
3  
CAY40   Serefe   87   Samuel Baker   HHSA   02:27:34   3   3  
3  
4  
33232   Chandelle   109   Peter Holden   RIYC   02:29:32   4   4  
4  
5  
21   Ventriel Magh   126   Thomas McGarry   HHSA   02:34:17   5   5  
5  
6  
93279   Vite   174   Paul Taylor   RRBC   NO TIME   7/DNS   7  
6  
 



PHRF (39 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 12, 2010 2:56:57 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
1769   Big Time   159   Mike Rajacich [C]   tayc   02:01:14   1   1  
1  
2  
83350   Incommunicado   117   Tracey / Polk [B]   MRSA   02:04:59   2   2  
2  
3  
5191   Belle Aurore   120   Doug Jurrius [B]   TAYC   02:05:34   3   3  
3  
4  
83348   patrick teeling   135   patrick teeling [B]   patrick teeling   02:06:03   4   4  
4  
5  
28829   N/A   84   Tom French [A2]   Sailing Club of the Chesapeake   02:06:14   5   5  
5  
6  
1270   Echo   171   al bond [C]   mryc   02:06:50   6   6  
6  
7  
53477   Krugerrand   132   Sarah/Craig Southworth/Hodan [B]   SMSA   02:07:25   7   7  
7  
8  
2213   Freestyle   123   Doug Abbott [B]   TAYC   02:07:42   8   8  
8  
9  
33510   Elvis   138   Tony Moynagh [B]   PCRC   02:10:34   18   18  
9  
10  
999      81   John White [A2]   Annapolis Yacht Club   02:11:58   19   19  
10  
11  
41762   Gael Force   135   Mark Wagner [B]   BCYA   02:12:01   20   20  
11  
12  
USA 679   Lady Grey   96   Joe Laun [A2]   HHSA   02:12:03   21   21  
12  
13  
40826   Kokomo Express   108   Brett Sorensen [A2]   GSA   02:12:28   22   22  
13  
14  
110   Cantata   132   Henry Chalkley [B]   HHSA   02:13:05   23   23  
14  
15  
51120   Windborn   51   Rick Born [A1]   SCC   02:13:15   24   24  
15  
16  
NA 23   Defiance   81   Emily Frost [A2]   NASS   02:13:35   25   25  
16  
17  
36003   Bingo!   108   J Callahan [A2]   TAYC   02:15:13   26   26  
17  
18  
63230   Vivace   150   Peter Newlin [B]   none   02:15:14   27   27  
18  
19  
767   Pamlico   69   Robert Muller [A1]   AYC   02:15:44   28   28  
19  
20  
USA 20428   REGATTA   90   CONSTANTINE KOSTE [A2]   TAYC # 56   02:16:26   29   29  
20  
21  
USA39531   UPGRADE   30   Peter Gibbons-Neff [A0]   Corinthian Yacht Club of Philadelphias   02:16:27   30   30  
21  
22  
73067   Beyond the Sea   132   Keith Morgenstern [B]   HHSA   02:16:48   31   31  
22  
23  
63264   Blinding Fury   78   Frederick Mertes [A2]   SSA   02:19:08   32   32  
23  
24  
40076   Nightshift   -6   Kevin McNeil [A0]   AYC   02:21:04   33   33  
24  
25  
93219   Boundless   63   George Anderson [A1]   Annaplis Yacht Club   02:21:37   34   34  
25  
26  
USA-38   amadeus   36   Jack Yaissle [A0]   tayc   02:21:49   35   35  
26  
27  
93497   Griner Richard   63   Richard Griner [A1]   Griner Richard   02:22:53   36   36  
27  
28  
93442   ReJoyce   75   Dennis Glackin [A1]   GRF   02:23:13   37   37  
28  
29  
53301   Tackless   114   Joseph Hopkins [A2]   PCRC   02:28:12   38   38  
29  
30  
60331   Invictus   -87   Peter Gibbons-Neff [A0]   NASS   02:29:37   39   39  
30  
31  
93278   SHOGUN   213   THOMAS DEMARCO [C]   TAYC   NO TIME   40/DNS   40T  
31  
31  
11677   Odyssey   174   David Shiff [C]   SRYC   NO TIME   40/DNS   40T  
31  
31  
129   Gitana   174   David McCullough [C]   unaffiliated   NO TIME   40/DNS   40T  
31  
31  
51   Red White and Blue   96   George Wilson [A2]   TAYC   NO TIME   40/DNS   40T  
31  
31  
53522   Freedom   60   Cary Thomson [A1]   CYCoP   NO TIME   40/DNS   40T  
31  
31  
53352   air mail   72   Tom Carrico [A1]   ssa   NO TIME   40/DNS   40T  
31  
31  
43655   Wharf Rat   93   Larry Vazzano [A2]   53   NO TIME   40/DNS   40T  
31  
31  
93123   Gabrielle   117   Bob Dymond [B]   ESSA   NO TIME   40/DNS   40T  
31  
31  
53557   Eclipse   132   Steve Toner [B]   none   NO TIME   40/DNS   40T  
31  
 



Beach Cat (8 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, September 13, 2010 11:17:50 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
212   Lucky Duck III   63   Ed Mills   WRSC/WRCRA   02:54:36   1   1  
1  
2  
1027   Pirates of the Chesapeake   59.3   Keith Chapman   WRCRA/CRAC   02:58:25   2   2  
2  
3  
513   The Expletive   59.3   John Geiger   West River Sailing Club   02:59:56   3   3  
3  
4  
1025   Rudee's Raw Bar   59.3   Eric Miller   Catamaran racing of the Chesapeake   03:02:46   4   4  
4  
5  
8      63   Gregory Pitts   WRSC   03:02:56   5   5  
5  
6  
USA206   Peregrine   63   Kris Hathaway   WRSC   03:03:25   6   6  
6  
7  
5   Sky   63   John McLaughlin   WRSC, WRCRA, CRAC, Hobie 54   03:06:42   7   7  
7  
8  
733   Flying Monkey   63   Tyler Lee   WRSC   03:07:04   8   8  
8  
 



Multi-hull (12 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, September 27, 2010 2:51:06 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
CAT 18   Wild Card   1.065   Tim Layne   CMA   02:03:15   1   1  
1  
2  
USA52441   Fitness Resource   1.048   David Nees   CMA   02:15:35   2   2  
2  
3  
001   Triple Threat   1.052   timothy lyons   cma   02:18:46   3   3  
3  
4  
27042   Temple of the Wind   1.026   Douglas Dykman   Chesapeake Multihull Association   02:21:39   4   4  
4  
5  
228   triangle   1.014   Gary Spesard   CMA   02:21:44   5   5  
5  
6  
528   Gemini   0.811   Jere Glover   CMA   02:22:11   6   6  
6  
7  
M239   TRINITY   1.012   DAVID WAY   CMA   02:24:55   7   7  
7  
8  
161   "Wind Play"   0.959   Dana Stoffregen   Chesapeake Multihull Association   02:24:56   8   8  
8  
9  
185   Rascal   0.909   James Parrott   CMA   02:35:05   9   9  
9  
10  
GBR-1X   Tardis   0.912   John Morfit   CMA   02:52:57   10   10  
10  
11  
m-019   The Karis   0.951   Ivy Michael   83   NO TIME   13/DNS   13T  
11  
11  
131   Flying Circus   1.013   Robert Blesse   CMA   NO TIME   13/DSQ   13T  
11  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network