24th Annual Harvest Moon Regatta ®
Lakewood Yacht Club | October 21-23, 2010

Cruising without spinnaker (56 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Division, Results, Total Points
1. 101, Frayed Knot, Ted Greak, [M][Hun], 1- ; 1   
2. 146 assigned, Dazzzlr, Brad Larson, [S][BEN], 2- ; 2   
3. 3607, SOEL, Oscar Latiolais, P, 3- ; 3   
4. 1, Other Woman, Brantly Minor, [N][BEN], 4- ; 4   
5. 334, Cache', Robert Giles, [S][BEN], 5- ; 5   
6. 141 assigned, Tarah Shell, Shannon Hicks, [N][Hun], 6- ; 6   
7. 105 assigned, Bliss, Casey Fannin Jr, S, 7- ; 7   
8. 52751, Rasta Mama, Stephen Gano, O, 8- ; 8   
9. 33406, Alessandra, Treaf Andrus, N, 9- ; 9   
10. 014, BANJO GIRL, Jay Zittrer, R, 10- ; 10   
11. 697, Colour My World, Michael Veraa, [O][Hun], 11- ; 11   
12. 41749, SSTV Gremlin, Rob Freas, N, 12- ; 12   
13. 114, Their tuition 3, Mark Sickafoose, [S][Hun], 13- ; 13   
14. 1152, Seute Deern, Hans Knickrehm, O, 14- ; 14   
15. 1650, Starfish, Ken Weatherford, [M][BEN], 15- ; 15   
16. 60187, Sea Nymph, Joan van Ravenswaay, [M][BEN], 16- ; 16   
17. 125 assigned, Wild Thing, Brian DeWitt, P, 17- ; 17   
18. 246, WindSwept, Larry Frank, [Q][Cat], 18- ; 18   
19. 510, Sweet Leilani, Mark Rock, P, 19- ; 19   
20. 423, Family Affair, William Goss, [M][BEN], 20- ; 20   
21. 5678, Sea Bound, Ralph Lamb, [O][BEN], 21- ; 21   
22. 29/525, White Nights, Terry Hurzeler, [P][BEN], 22- ; 22   
23. 65, Mental Floss, Terry Pynckel, P, 23- ; 23   
24. 8, Dionysus, Trevor Rabie, [P][Cat], 24- ; 24   
25. 7, Sonador, David Jupp, [S][Cat], 25- ; 25   
26. 109, Sea Sharp, Gottfried Schiller, Q, 26- ; 26   
27. 34, Sails Call, Steve Weir, [N][BEN], 27- ; 27   
28. 120 assigned, Moonlight Serenade, Daniel Knierien, [P][Hun], 28- ; 28   
29. 293, Bon Temp, Richard Fox, [N][BEN], 29- ; 29   
30. 43, Rae Sea, Robert Messer, [M][BEN], 30- ; 30   
31. 007, El Viento, Jess Brooks, [N][BEN], 31- ; 31   
32. 299, Serenidad, Kevin O'Neill, [Q][TMCA], 32- ; 32   
33. 80, Karlita, Hugo Barrera, R, 57/DNS2- ; 57T   
33. 81, C. Rose, Ray Nardelli, [O][Hun], 57/DNF2- ; 57T   
33. 10 Assigned, Heaven's Island, Jack Little, WDR, 57/DNC2- ; 57T   
33. 116 assigned, Mary O, John Coggin, [P][Hun], 57/DNF2- ; 57T   
33. 48, in2wishin, Craig Warren, R, 57/DNF0- ; 57T   
33. 139 Assigned, Indulgence, Bruce Urband, [M][TMCA][Hun], 57/DNF2- ; 57T   
33. 1234, Two Jay Birds, Lucy Newman, [N][BEN], 57/DNF2- ; 57T   
33. 990, Tardis Two, Boris Jones, [Q][Cat], 57/DNF2- ; 57T   
33. 104 assigned, Reliance, Brian Schriard, [N][Hun], 57/DNF1- ; 57T   
33. 21, Hakuna Matata, Ronald Fernau, O, 57/DNF2- ; 57T   
33. 110 assigned, Peaceful Easy Feeling, John DeWitt, [O][Hun], 57/DSQ2- ; 57T   
33. 106 assigned, Lagniappe, William Nees, [R][Hun], 57/DNF2- ; 57T   
33. 51088, Sea Fever, Rockford Woods, O, 57/DNF2- ; 57T   
33. 28 Assigned, Hihopes, Brandon Ward, R, 57/DNF2- ; 57T   
33. 278, Xin Xin, Gary Hodges, [P][Cat], 57/DNC2- ; 57T   
33. 182, Meltemi II, Christopher Logothetis, Q, 57/DNF1- ; 57T   
33. 3469, Quest, Dennis Fegan, [R][Cat], 57/DNF2- ; 57T   
33. 20, Dame Alicia, Horst Albrecht, O, 57/DNF2- ; 57T   
33. 105 assigned, Stardust, Justin Tipler, [N][Hun], 57/DSQ1- ; 57T   
33. 601, Zephyr, Clifford Presswood, [R][Hun], 57/DNF2- ; 57T   
33. 3, La Isla, Al Poindexter, O, 57/DNC2- ; 57T   
33. 260, Starduster, Doug Drewry, [P][BEN], 57/DNF2- ; 57T   
33. 137 assigned, Jezebel, Bryan Paulet, R, 57/DNC2- ; 57T   
33. 121, Second Wind, Stony Maness, [R][BEN], 57/DNC2- ; 57T   
 



Cruising with Poleless Spinnaker (33 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Division, Results, Total Points
1. 18364, Texas Ranger, Chuck Wielchowsky, [A][Cat], 1- ; 1   
2. 52, Sodalis, Jim Demarest, [F][PS], 2- ; 2   
3. 79, Tropicale, Wyatt Smith, [E][BEN], 3- ; 3   
4. 138, Noble Lady, Russ Lundemo, [A][BEN], 4- ; 4   
5. 3451, Cadenza, Alan Moore, [C][BEN], 5- ; 5   
6. 40707, Shaken Not Stirred, Walter Caldwell, [B][TMCA], 6- ; 6   
7. 52492, Ambition, Philip Schutts, [A][BEN], 7- ; 7   
8. 9, Longhawk, Sam Crowder, [B][TMCA][BEN], 8- ; 8   
9. 046, Makan Angin, Howard Hughes, [C][BEN], 9- ; 9   
10. 118 assigned, Transcend, Joseph Shapiro, [B][Hun], 10- ; 10   
11. 271, SeaFlight, Mark Hiler, [C][Cat], 11- ; 11   
12. 245, Tranquility, Philip Beckett, F, 12- ; 12   
13. 37, Rapa Nui, John Sneider, [D][BEN], 13- ; 13   
14. 52892, Artemis, Robert Thompson, B, 14- ; 14   
15. 40860, Tomfoolery II, Tom Meeh, C, 15- ; 15   
16. 40, Ruthless, Donald H. Anderson, [A][Cat], 16- ; 16   
17. 51, La Dame Argentee, Stephen Hegyesi, [D][BEN], 17- ; 17   
18. GBR1295R, eXocet, George Bright, [B][Jen], 18- ; 18   
19. 1326, le Fay, Erik Jansson, E, 19- ; 19   
20. 376, Moonlighter, Travis Smith, F, 20- ; 20   
21. GBR 1538R, Ahoy Mon, Patrick Hooyman, [D][Hun], 21- ; 21   
22. 11, Party of Five, Jeff Johnson, [C][BEN], 22- ; 22   
23. 16, Curmudgeon II, Terry Cantrell, E, 23- ; 23   
24. 150, Waypoint, Bryan Fisher, [B][Hun], 24- ; 24   
25. 5496, Wings, Todd Crowell, [C][BEN], 25- ; 25   
26. 25, Voyager, Frank Easby-Smith, [A][BEN], 34/DSQ2- ; 34T   
26. 270, Moon Dance, Mike Rossiello, [D][Jen], 34/DNF2- ; 34T   
26. 5 assigned, Rum Runner, Jay Johnson, [A][BEN], 34/DNF2- ; 34T   
26. 12, Argo, George Loes, [D][Jen], 34/DNF2- ; 34T   
26. 37261, Dreamboat, Franklin Gray, [E][Hun], 34/DNF2- ; 34T   
26. 1847, Firefly, Thomas Zaal, [F][Cat], 34/DNF2- ; 34T   
26. 10095, Moxie, Stephen Lack, F, 34/DSQ2- ; 34T   
26. 119, Promise II, Darren Rose, [E][BEN], 34/DNF2- ; 34T   
 



Multihull (19 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Division, Results, Total Points
1. 215, Tribology, Paul Horton, A, 1- ; 1   
2. 140, Far Reach, Mark Meis, B, 2- ; 2   
3. 14, Ground Effect, Martin Hamilton, B, 3- ; 3   
4. 276, Abandoned Assets, Jim Van Fleet, A, 4- ; 4   
5. SW10123, Jumanji, Michael Zotzky, C, 5- ; 5   
6. 009, Nelda Ray, Peter Pattullo, A, 6- ; 6   
7. 273, Condor, Chris Croninger, A, 7- ; 7   
8. 124 assigned, Mayan Mystress, Don Harder, C, 8- ; 8   
9. 40133, Linda O., John King, [B][TMCA], 9- ; 9   
10. 51231, Trilobyte, Sam Showalter, A, 10- ; 10   
11. 131 assigned, Randy Jo, Kenneth Marrs, C, 11- ; 11   
12. 853, Vivace, Scott Weaver, C, 12- ; 12   
13. 16, Double Standard, William Worsham, C, 13- ; 13   
14. 76 Assigned, Cabaret, David Trent, C, 14- ; 14   
15. USA 30, Wing and a Prayer, Bill Coxwell, B, 20/DNF2- ; 20T   
15. 113, NINNESCAH FLYER, Larry Greenwood, B, 20/DNF2- ; 20T   
15. 129, Gimme Samoa, John Williams, A, 20/DNF2- ; 20T   
15. 42, VII C's, Scott Stillman, C, 20/DNF2- ; 20T   
15. 174, Venta, Darin Keever, B, 20/DSQ2- ; 20T   
 



Cruising without spinnaker-Classic Cutter Division (12 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Division, Results, Total Points
1. 4640, C'est La Vie, Thomas Sims, E, 1- ; 1   
2. 149, Rhapsody, James Greenlee, [D][PS], 2- ; 2   
3. 142, Rain Dog, Brian Bearden, [D][PS], 3- ; 3   
4. 121, Topaz, Tom Frankum, [E][TMCA], 4- ; 4   
5. 249, Kindred Spirit, Doug Griffith, [D][PS], 5- ; 5   
6. 182, Windscooter, Johnnie Eichor, D, 6- ; 6   
7. 58, Susie Q, Richard Sherman, E, 7- ; 7   
8. 126 assigned, Journey, Eric Graff, D, 8- ; 8   
9. 37007, Never Enough, Marvin Cruz, E, 13/DNS2- ; 13T   
9. 144, Kerry Ann, Kevin Kaldenbach, D, 13/DNF0- ; 13T   
9. 191, El Less Shu, Rusty Fluitt, E, 13/DNF0- ; 13T   
9. 108 assigned, Isabelle, Dan Bendig, E, 13/DNF1- ; 13T   
 



Cruising without Spinnaker-Ketch Division (11 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Division, Results, Total Points
1. 17, Patriot, Carl Drechsel, A, 1- ; 1   
2. 888, Pleiades, Dennis Casserly, [A][TMCA], 2- ; 2   
3. 84, Beachcomber, E J Heard, [A][TMCA], 3- ; 3   
4. 22102, Gypsy North, Jeff Kilgore ( Boy Scout Ship 150), A, 4- ; 4   
5. 144, Morning Star, John Gross, B, 5- ; 5   
6. 43700, No Bubbles, James Varner, A, 6- ; 6   
7. 1994, Seilche, Tom Terry, B, 12/DNF2- ; 12T   
7. 416, Star Gazer, Bob McKinzey, A, 12/DNF2- ; 12T   
7. 101, Vive Tu Vida, Lonny Doss, B, 12/DNS2- ; 12T   
7. 292, ANDANTE, Tom Taylor, B, 12/DNF0- ; 12T   
7. 329, Blame It on Buffett, James Tyson, B, 12/DNC2- ; 12T   
 



Racer-Cruiser Division of the Bacardi Racing Fleet (13 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Division, Results, Total Points
1. A122, Easy Does It, Uzi Ozeri, A, 1- ; 1   
2. 007, Parrot Tales, Larry Blankenhagen, A, 2- ; 2   
3. 27, Soy Un Gatito JPB, Bob Brindley, [B][BEN], 3- ; 3   
4. 52107, Centurion, James Winton, A, 4- ; 4   
5. 147, Agape, Greg Turman, B, 5- ; 5   
6. 32887, $iphon, Peter van Oosten, A, 6- ; 6   
7. 584, Big D, Jim Foster, B, 7- ; 7   
8. 109, Material Girl, Tom Youens, [A][BEN], 8- ; 8   
9. 127 Assigned, Alamanda, Daniel Malak, [B][Hun], 9- ; 9   
10. 51744, White Star, John Bradford, A, 10- ; 10   
11. 312, Esperanza II, Paul Magnini, B, 11- ; 11   
12. 28422, CHIRON, Greg Gladden, A, 12- ; 12   
13. 31707, Tanura, Tim Vogelsang, B, 14/DNC2- ; 14   
 



Cruising without Spinnaker-Classic Canvas Only (51 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Division, Results, Total Points
1. 16, Sole Mate, Greg Istre, H, 1- ; 1   
2. 183, Fidelity, Kevin DeNicola, H, 2- ; 2   
3. 440, French Kiss, John Broderick, [F][BEN], 3- ; 3   
4. 20, Makani Kai, Robert Mann, [F][BEN], 4- ; 4   
5. 135, Asylum, Jack Seitzinger, H, 5- ; 5   
6. 267, Cheers, Terry Houwerzyl, [H][Hun], 6- ; 6   
7. 53, Astarte, Cheryl Morvillo, H, 7- ; 7   
8. 26 Assigned, Freedom's Wing, James Steuwe, [I][TMCA], 8- ; 8   
9. 128, CARAMBA, John LeBourhis, [L][Cat], 9- ; 9   
10. 293, Pro Ne Nata, Tom Macaluso, J, 10- ; 10   
11. 281, Solstice, Ed Brauer, [F][Hun], 11- ; 11   
12. 13, Cayenne, Mike Nodier, [F][BEN], 12- ; 12   
13. 22, Sun Runner, Ralph Unglaube, [L][BEN], 13- ; 13   
14. 112 assigned, Renaissance, Jim Hall, [L][TMCA][Hun], 14- ; 14   
15. 3371, Sea Gypsy, Bill Jenko, [I][TMCA], 15- ; 15   
16. 294, Capt. Nini, Randy Nini, [G][Cat], 16- ; 16   
17. 11021, Marcela, Paul Ake, [G][Cat], 17- ; 17   
18. 52846, Susanne B, D. Slack, I, 18- ; 18   
19. 342, More Good Timin', Ernie Rogers, [L][TMCA][Hun], 19- ; 19   
20. 133, Stellar of Course, Ronald Eddleman, J, 20- ; 20   
21. 777 assigned, Seafari, Michael Wilkinson, [F][Hun], 21- ; 21   
22. 089, Southern Girl, Larry Shelton, [L][Cat], 22- ; 22   
23. 242, APOTHEKERx, F.P. (Jim) Clower, J, 23- ; 23   
24. 73118, Forget Me Knot, David Steigerwald, [K][TMCA], 24- ; 24   
25. 373, KATANA, Terry Young, [K][TMCA][Hun], 25- ; 25   
26. 1984, Chakota Red, Carl Curtiss, [J][Hun], 26- ; 26   
27. 38109, Wandering Star, Thomas Sherrill Jr, [F][Hun], 27- ; 27   
28. 143 Assigned, Barefoot Babe, James Dobbins, I, 28- ; 28   
29. 130 Assigned, Janler II, Joey Abshire, [G][BEN], 29- ; 29   
30. 132 assigned, Morning Star, Richard Fisher, H, 30- ; 30   
31. 83, ARGO, Ernie Lykissa, [F][Cat], 31- ; 31   
32. 117 assigned, Semper Fi, Joseph Beck, [F][Hun], 32- ; 32   
33. 55, Gemini, Charles Scott, K, 33- ; 33   
34. 2158, After Hours, Bill Jorgensen, K, 34- ; 34   
35. 565, Fun Hunter, Terry Hollar, K, 35- ; 35   
36. 35, Gypsy Wind II, Bob Putz, [L][Cat], 36- ; 36   
37. 151 assigned, Pathfinder, Kelly Geldert, J, 37- ; 37   
38. 294, Barbara Ann, Dan Arthur, [F][Cat], 38- ; 38   
39. 122 assigned, Moon Shadow, Terry Godbold, I, 39- ; 39   
40. 103 assigned, Starfish, Chip Spence, [G][Cat], 52/DNF2- ; 52T   
40. 64, Grey Wolf, Ernest Franke, J, 52/DNF2- ; 52T   
40. 418, So Blessed, William Hill, K, 52/DNF2- ; 52T   
40. 1120, Hard Times, Shirley Hunter, [G][Cat], 52/DNF2- ; 52T   
40. 165, Farther Stars, John Coon, [I][Cat], 52/DNF2- ; 52T   
40. 4, Bonkers, Kyle Stallones, G, 52/DNF0- ; 52T   
40. h340, Menestheus, Cory Harrison, [G][Hun], 52/DNF2- ; 52T   
40. 194, Sun-BB, Alan Reeve, [J][TMCA], 52/DNF0- ; 52T   
40. USA 62, Cayuse, Hal Haltom, WDR, 52/DNC2- ; 52T   
40. 472, Breezing Up, William Howze, J, 52/DNF2- ; 52T   
40. 139, Amore, Marilyn Reed, [K][Cat], 52/DNF2- ; 52T   
40. 4070, Sweet Sal, Sally Webster, DNC, 52/DNC2- ; 52T   
 



Cruising without Spinnaker-Island Packet Division (7 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Division, Results, Total Points
1. 52356, Pilgrim, Dick Huber, C, 1- ; 1   
2. 25, Zanzibar, Marshall Leicht, [C][TMCA], 2- ; 2   
3. 24, Cimboco, Phil Pierce, C, 3- ; 3   
4. 99 Assigned, Brittainie Kay, Ed Rainwater, C, 4- ; 4   
5. 67, Alter Ego, Roslyn Evans, [C][TMCA], 5- ; 5   
6. 6 assigned, Low Keys, Ed Bush, C, 6- ; 6   
7. 134 assigned, Destination?, Doug Gillis, C, 7- ; 7   
 



ORC Club Spinnaker (23 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Division, Results, Total Points
1. 32111, Passion, Steve Hastings, A, 1- ; 1   
2. RSA2, Dulcinea, Steve Jones, A, 2- ; 2   
3. 5598T, Kenai, Chris Lewis, B, 3- ; 3   
4. 111, creola, david wilson, D, 4- ; 4   
5. GBR 18909, NefteGaz, William Kelleher, A, 5- ; 5   
6. 51338, Musica (23), Cliff Haddox, A, 6- ; 6   
7. 649, Radiance, Bill Lakenmacher, C, 7- ; 7   
8. 10312, Danelaw, Leslie & Roy Olsen, D, 8- ; 8   
9. NA 19, ALERT, Drew Peerless, B, 9- ; 9   
10. 12039, Aeolus, James Liston, B, 10- ; 10   
11. 238, Surprise, Jim Bradley, D, 11- ; 11   
12. 296, Stinger, Kevin Bednar, C, 12- ; 12   
13. 87572, Millennium Express, John Butler, D, 13- ; 13   
14. 75, Gold Rush, Gregory Way, A, 14- ; 14   
15. 35053, coyote, mike naugher, A, 15- ; 15   
16. 44766, Rosalita, Jeff Hart, B, 16- ; 16   
17. 45, Harm's Way, Mark Smith, D, 17- ; 17   
18. 50473, Captain Midnight, Don Kugle, A, 18- ; 18   
19. 107, Proprius Munia, Heiko Mueller, C, 19- ; 19   
20. USA 14, Rented Mule, Bryan Taylor, C, 20- ; 20   
21. 15, Mystique, Allan Garvin, D, 24/DNF2- ; 24T   
21. 52684, Knockout, Gary Able, C, 24/DNF2- ; 24T   
21. 52295, Chinook, Hugh Irvine, B, 24/DNF2- ; 24T   
 



withdraw-donate fee to charity (1 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Division, Results, Total Points
1. 136 assigned, Nautilus, Ken Hutchinson, E, 1- ; 1   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network