2010 National E-Scow Championships
Little Egg Harbor |

E-Scow (70 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, September 11, 2010 5:02:28 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
MA-11   Loco Mocoso   Peter Hurley   Mantoloking   7   6   30   2   9   54T  
1  
2  
TO-101   Happy Feet   Art Brereton   TORCH LAKE   15   4   17   14   4   54T  
2  
3  
I-49   Full Throttle   Brian Porter   Geneva   29   20   1   1   5   56  
3  
4  
T-17   Ol' Blue   Chad Hillyer   Toms River   1   25   2   25   8   61  
4  
5  
V-37   BigWheels   August Barkow   Pewaukee YC   10   31   4   15   3   63  
5  
6  
M-42   Madame   Sam Rogers   Minnetonka Yacht Club   14   2   36   5   7   64  
6  
7  
BH-22   Pre   Bobby Koar   Bay Head Yacht Club   2   48   15   3   1   69  
7  
8  
LA-88   Fast Break   Paul Magno   Lavallette   3   28   25   4   11   71  
8  
9  
LE-73   Hang Fire   Jeffrey Bonanni   Little Egg Harbor YC   4   7   29   18   14   72  
9  
10  
SC-27   Vamoose   Robby Wilkins   Columbia Sailing Club   31   1   3   11   28   74  
10  
11  
LE-2   3 Amigos   Richard Ryon   Little Egg Harbor   8   36   13   9   18   84  
11  
12  
SS-1   Blind Squirrel   John Brown   Seaside Park   22   11   7   26   22   88  
12  
13  
SL-4   Soul Food   Brett Hatton   Spring lake   25   15   5   27   32   104T  
13  
14  
SC-22   Slopp-E-2nds   Brian Zimmerman   CORA   23   21   20   13   27   104T  
14  
15  
LE-8   Jersey Girl   Jack Lampman   Little Egg   51   9   14   20   13   107  
15  
16  
WH-77      Tom Munroe   White Lake Yacht Club   19   32   45   8   6   110T  
16  
17  
M-3      Chris Jewett   Minnetonka   35   14   35   16   10   110T  
17  
18  
CR-66   Black Pearl   Rob Terry   CLYC (Crystal Lake)   41   10   18   28   19   116  
18  
19  
I-2   Wide Open   Vincent Porter   Lake Geneva   16   34   38   21   12   121  
19  
20  
WA-99   Helps Win Races   Casey Call   Wawasee Yacht Club   49   19   24   6   24   122  
20  
21  
V-736   Unruly Platypus   Matt Schmidt   Pewaukee Yacht Club   24   45   16   10   29   124  
21  
22  
X-20   Maasch Pit   Peter Maas   Pine Lake   11   3   11   44   57   126  
22  
23  
GL-31   Osprey   Jason Sutherland   Grand Lake - CO   5   5   50   47   20   127  
23  
24  
H-7   Mirage   Lon Schoor   Mendota   32   41   28   31   2   134T  
24  
25  
LA-99   Magnum Force   Dave Magno   Lavallette   17   26   41   17   33   134T  
25  
26  
MA-10   Rocinante   Richard Wight   Mantoloking   12   39   10   46   35   142  
26  
27  
LE-1   FUDGE   John B Maschal   LEHYC   18   37   42   7   39   143  
27  
28  
MA-6   Gater   Peter Wright   Mantoloking   26   17   47   12   46   148  
28  
29  
GL-11   Cleaner   Mark Unicume   Grand Lake CO   37   27   31   23   40   158  
29  
30  
M-87   Temptress   Derek Packard   Minnetonka YC   27   23   70/OCS   19   21   160  
30  
31  
M-12   E=MC^2   Jeffrey Solum   Minnetonka   43   16   52   33   17   161  
31  
32  
H-13   Wild Turkey   Patrick Heaney   MYC   33   43   12   39   38   165  
32  
33  
IH-17   Buzzinn   Buzz Reynolds   Island Heights   48   30   19   40   37   174  
33  
34  
T-14   Venus in Furs   John Manderson   Toms River yacht Club   6   53   49   53   15   176  
34  
35  
T-1   Eraser   William H. Warner   Toms River   13   46   34   22   64   179T  
35  
36  
BH-21   Esprit De Koar   William Koar   Bay Head YC   47   29   39   38   26   179T  
36  
37  
LA-11   Eruption   Bill Nolden   LYC   9   56   56   37   23   181T  
37  
38  
BH-8   Thundercrack   Russ Lucas   BHYC   28   59   33   45   16   181T  
38  
39  
CH-1   Brass Balls   Christopher Creighton   Chautauqau Lake YC   20   58   8   48   49   183T  
39  
40  
GL-0      Blain Unicume   Grand Lake   21   47   21   35   59   183T  
40  
41  
H-38   Ghost Ship   Justin Segersten   Mendota   64   18   22   32   51   187  
41  
42  
GL-7   7   Toby Sutherland   Grand Lake CO   34   51   40   34   31   190  
42  
43  
SA-1   RosiE   Greg Matzat   Shore Acres   54   54   9   29   48   194  
43  
44  
H-11   Full Tilt   Lance Puccio   Mendota   45   38   37   43   34   197  
44  
45  
W-47   Igo Sledding   Louis Hill   White Bear Yacht Club   58   12   44   30   54   198  
45  
46  
V-551   Stick-E   George Rolfs   Pewaukee Lake Yacht Club   46   55   57   24   30   212  
46  
47  
LE-55   Rebel   Chris Fretz   LEHYC   55   33   23   51   52   214  
47  
48  
TO-2   Trouble vii   Charles Turk   TLYCC   38   24   59   54   41   216  
48  
49  
LE-3   Bob Sled   Bob Donat   LEHYC   71/DNF   40   6   64   36   217  
49  
50  
CH-6   Painkiller   Rick Turner   Chautauqua Lake yacht Club   66   44   27   41   44   222  
50  
51  
SS-77   Raging Bull   Todd Nosher   Seaside Park Yacht Club   30   50   51   50   42   223  
51  
52  
LE-5   FLY BYE   Butch Lenhard   LEHYC   59   8   63   52   47   229  
52  
53  
HO-54   Patches   Patrick Flinn   LHYC   39   13   53   65   62   232  
53  
54  
X-4   Windhover   Elizabeth Harned   Pine Lake Yacht Club   42   35   48   62   53   240  
54  
55  
LE-100   E-Claire   Tom Cox   LEHYC   53   22   61   63   43   242  
55  
56  
IH-44   IH_44   Fred Slack   IHYC   57   42   58   61   25   243  
56  
57  
SR-1   Waanataa   Stuart Van Winkle   SSYC   40   69/DNF   55   42   45   251  
57  
58  
T-4   flying scow   Joseph Thorpe   TRYC   36   62   43   60   63   264T  
58  
59  
IH-89   Excalibur   Arthur Bailey   Island Heights Yacht Club   44   49   66   49   56   264T  
59  
60  
LA-2   Lucky Dog   James Miller   Lavallette   52   60   62   36   61   271  
60  
61  
OC-7   Bill-E-Goat   Brendan Hogan   OCCYC   50   63   65   56   50   284  
61  
62  
T-33      Kenneth Layton   TRYC   71/DNS   71/DNC   32   58   58   290  
62  
63  
HO-52   E-RAT   Mike Blair   LHYC   67   69/DNF   26   70/DNF   67   299T  
63  
64  
V-74   Bat Boat   Will Graves   PEWAUKEE   60   52   46   70/DNF   71/DNC   299T  
64  
65  
HO-40      Doug Johnson   Lake Hopatcong Yacht Club   56   61   67   57   60   301  
65  
66  
IH-101   Scoot   Andrew Kraus   IHYC   65   64   64   59   55   307  
66  
67  
HO-51   E-Commerce   Bruce Heverly   LHYC   62   65   60   55   69/DNF   311  
67  
68  
CH-5   Falcon   Dick Turner   Chautauqua   63   69/DNF   54   66   66   318T  
68  
69  
IH-22   Wise Cracks   Marc Feaster   Island Heights   61   57   68   67   65   318T  
69  
70  
BB-1      Christopher Duncan   Brant Beach Yacht Club   71/DNS   71/DNC   71/DNC   71/DNC   71/DNC   355  
70  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network