16th Annual Opti Regatta
Stage Harbor Yacht Club | July 09, 2010

Opti Green (41 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 09, 2010 3:17:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
17841   Theo Bartlett   stage harbor yacht club   5   4   4   1   14  
1  
2  
13   John Driscoll   SHYC   2   7   2   7   18  
2  
3  
310   Indiana Sobol   Nantucket Community Sailing   18   1   1   3   23  
3  
4  
13643   Colin Steiger   Stone Horse Yacht Club   3   3   14   4   24  
4  
5  
18674   Ryan Vittimberga   West Dennis Yacht Club   6   10   3   6   25  
5  
6  
16307   Olivia van den Born   Nantucket Community Sailing   1   8   5   13   27T  
6  
7  
12529   Jake Cummings   Stage Harbor Yacht Club   4   2   19   2   27T  
7  
8  
12672   Matthew Hersey   Hyannis   12   14   12   10   48  
8  
9  
16305   Kerry Sullivan   Stage Harbor Yacht Club   11   24   8   8   51  
9  
10  
88   Cole Potter   Stage Harbor Yacht Club   7   13   9   31   60  
10  
11  
10644   Jack Evans   Stage Harbor Yacht Club   14   21   7   19   61  
11  
12  
12101   Harris Padegs   Chatham   23   19   10   15   67  
12  
13  
14264   Chris Adams   Hyannis Yacht Club   9   5   42/DNF   16   72T  
13  
14  
8228   Ashley Dart   Chatham Yacht Club   10   23   13   26   72T  
14  
15  
11990   Megan McCullough   Hyannis Yacht Club   15   17   11   30   73  
15  
16  
USA 11274   Whitney Knowlton-Wardle   SHYC   16   25   15   23   79  
16  
17  
11383   Mark McCullough   Hyannis Yacht Club   34   22   20   5   81T  
17  
18  
17997   allison krauss   Stage Harbor Yacht Club   13   9   42/DNF   17   81T  
18  
19  
12035   Zoe Carlson   Stage Harbor Yacht Club   20   11   42/DNF   9   82  
19  
20  
32699   Tess Avery   chatham yacht club   24   6   42/DNF   11   83  
20  
21  
15479   Charlie Downey   Hyannis Yacht Club   27   20   16   21   84  
21  
22  
18671   Grace Patten   Stage HArbor   19   28   17   22   86  
22  
23  
10334   Clayton Kincaid   Chatham   17   16   42/DNF   12   87  
23  
24  
12666   Jack Shakin   Stage Harbor Yacht Club   29   27   6   27   89  
24  
25  
18676   Natalie Bartlett   stage harbor yacht club   8   12   42/DNF   34   96  
25  
26  
13557   Dale Estes   Chatham   21   18   42/DNF   18   99  
26  
27  
11591   Ian Smith   Hyannis   30   35   18   20   103  
27  
28  
SH8   Andrew Kettle   SHYC   26   26   42/DNF   14   108  
28  
29  
6487   Sam Royal   Stage Harbor Yacht Club   32   15   42/DNF   24   113  
29  
30  
13889   marni clary   Chatham Yacht Club   22   29   42/DNF   25   118  
30  
31  
US8054   Hayden Earl   Stage Harbor Yacht Club   28   30   42/DNF   32   132  
31  
32  
10252   Graham Robinson   Stone Horse Yacht Club   31   36   42/DNF   29   138  
32  
33  
9592   Joan Kiely   Hyannis Yacht Club   35   37   42/DNF   28   142T  
33  
34  
12531   Olivia Gonzalez   Stage Harbor   36   31   42/DNF   33   142T  
34  
35  
12528   India Daniel   Stage Harbor Yacht Club   25   42/DNF   42/DNS   42/DNS   151T  
35  
36  
13551   Maddie Heavey   Chatham Yacht Club   33   34   42/DNF   42/DSQ   151T  
36  
37  
12376   Cailin Gensler   Stage Harbor Yacht Club   43/DNF   32   42/DNF   36   153T  
37  
38  
11859   Julia Royal   Stage Harbor Yacht Club   43/DNS   33   42/DNF   35   153T  
38  
39  
14968   Lana Lana   West Dennis Yacht Club   43/DNS   42/DNS   42/DNS   42/DNS   169T  
39  
39  
15673   Maxwell Vittimberga   West Dennis Yacht Club   43/DNS   42/DNS   42/DNS   42/DNS   169T  
39  
39  
14   Spencer Macchia   Stage Harbor   43/DNS   42/DNS   42/DNS   42/DNS   169T  
39  

Opti Red (15 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, July 15, 2010 9:17:19 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
16015   Kelsey Shakin [Red]   Stage Harbor Yacht Club   1   1   4   6  
1  
2  
17113   Gabrielle Rizika [Red]   Wianno YC   2   9   1   12  
2  
3  
16053   Graham Kilvert [Red]   Nantucket Yacht Club   4   6   3   13  
3  
4  
7264   Sophie Hibben [Red]   Barnstable Yacht Club   5   4   6   15  
4  
5  
14569   Trevor Ritchie [Red]   Stage Harbor Yacht Club   3   2   11   16  
5  
6  
13889   sydney clary [Red]   Chatham Yacht Club   11   3   7   21T  
6  
7  
18672   Cortie Gensler [Red]   Stage Harbor Yacht Club   6   10   5   21T  
7  
8  
URU376   Lucia Zerbino [Red]   SHYC   7   7   10   24  
8  
9  
11505   Stephen Stickells [Red]   Wianno   10   14   2   26T  
9  
10  
NCS11   Whitney Ziesing [Red]   Nantucket Community Sailing   8   5   13   26T  
10  
11  
12028   BURKE EGAN-WALSH [Red]   Hyannis Yacht Club   9   8   14   31  
11  
12  
13   Brett Ober [Red]   WDYC   14   11   8   33  
12  
13  
16957   Brad Seferian [Red]   WDYC   13   12   9   34  
13  
14  
12645   Maggie Royal [Red]   Stage Harbor Yacht Club   12   15   12   39  
14  
15  
SH6   David Bernard [Red]   Stage Harbor   15   13   15   43  
15  

Opti Blue (34 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, July 15, 2010 9:29:47 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
10722   Julia Fuller [Blue]   Chatham YC   3   2   3   8  
1  
2  
9849   Matthew Sweeney [Blue]   west Dennis   5   10   2   17  
2  
3  
15670   Michael LaCava [Blue]   Stone Horse Yacht Club   4   1   14   19T  
3  
4  
URU328   Olivia Zerbino [Blue]   SHYC   9   9   1   19T  
4  
5  
13557   Meg Sullivan [Blue]   Chatham   6   3   17   26  
5  
6  
05318   Sean Melville [Blue]   stage harbor yacht club   15   4   8   27T  
6  
7  
1000   Brad Kelly [Blue]   Stone Horse Yacht Club   12   8   7   27T  
7  
8  
16316   Parker Loftus [Blue]   Stage Harbor   1   19   10   30  
8  
9  
16164   Julia Downey [Blue]   Hyannis Yacht Club   2   23   6   31  
9  
10  
11386   Helen Field [Blue]   Barnstable Yacht Club   7   11   15   33T  
10  
11  
4   Jonathan Noyes [Blue]   Stone Horse   13   7   13   33T  
11  
12  
16306   June Kiely [Blue]   Hyannis Yacht Club   21   13   5   39  
12  
13  
17848   Dawson Ritchie [Blue]   Stage Harbor Yacht Club   8   17   19   44  
13  
14  
10162   Annie Spence [Blue]   Hyannis Yacht Club   16   18   11   45  
14  
15  
11383   Christina Nothacker [Blue]   Hyannis yacht Club   14   12   20   46  
15  
16  
16494   jake hawk [Blue]   wdyc   17   6   24   47  
16  
17  
13436   Lawson Lewis [Blue]   Stage Harbor Yacht Club   29   16   4   49  
17  
18  
NYC22   Griffin Ernst [Blue]   Nantucket Yacht Club   18   14   18   50  
18  
19  
18318   SeaBass Halpern-Reiss [Blue]   West Dennis Yacht Club   22   20   9   51T  
19  
20  
7812   Trent Chinnaswamy [Blue]   Orleans Yacht Club   20   15   16   51T  
20  
21  
9588   Corey Mitchell [Blue]   Chatham   10   22   22   54  
21  
22  
10858   Matthew Brunstad [Blue]   Stage Harbor Yacht Club   11   24   21   56  
22  
23  
11353   Katie Sullivan [Blue]   West Dennis Yacht Club   23   26   12   61  
23  
24  
UNK   Chad Kilvert [Blue]   Nantucket Yacht Club   30   5   27   62  
24  
25  
7   Connor McAvoy [Blue]   ?   19   27   23   69  
25  
26  
18018   Louise Conaty [Blue]   Hyannis   28   21   29   78  
26  
27  
13904   Will Batchelder [Blue]   Stage Harbor Yacht Club   26   25   30   81  
27  
28  
9157   Victoria Bessette [Blue]   Chatham   24   30   32   86T  
28  
29  
10164   Cole Willett [White]   Stone Horse   25   35/DNF   26   86T  
29  
30  
15460   J P Haley [Blue]   Stone horse Yacht Club   27   35/DNF   25   87  
30  
31  
15233   sonia lingos-utley [Blue]   hyannis yacht club   33   29   28   90  
31  
32  
7779   Ben Rizika [Blue]   Wianno / fast   32   28   34   94  
32  
33  
10717   Drew Willett [Blue]   Stone Horse   31   31   33   95  
33  
34  
16629   Grace Heavey [Blue]   Chatham Yacht Club   34   35/DNF   31   100  
34  

Opti White (13 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 09, 2010 3:09:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
02170   Drew Kelly [White]   Stone Horse Yacht Club   2   4   1   7T  
1  
2  
10079   Ellie Mitchell [White]   ?   4   1   2   7T  
2  
3  
15   Brian Mitchell [White]   Stone Horse   3   3   3   9  
3  
4  
14577   Jack Howard [White]   Hyannis Yacht Club   1   6   5   12  
4  
5  
16778   Charlie Hibben [White]   Barnstable Yacht Club   10   2   7   19T  
5  
6  
17991   Cole Ehret [White]   Barbara Ehret   5   5   9   19T  
6  
7  
7797   Ellen Fuller [White]   chatham yc   7   7   6   20  
7  
8  
5896   Ed Goggin [White]   West Dennis Yacht Club   9   8   4   21  
8  
9  
22739   CAsey Sullivan [White]   stone horse yacht club   13   9   8   30  
9  
10  
15676   Paige LaCava [White]   Stone Horse Yacht Club   8   10   13   31  
10  
11  
5456   Riley Noyes [White]   Stone Horse   6   14/DNF   12   32  
11  
12  
4927   Danny Murray [White]   ?   11   14/DNF   10   35  
12  
13  
5695   Carly Giacchetti [White]   West Dennis Yacht Club   12   14/DNF   11   37  
13  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2016 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network