2010 U.S. Disabled Sailing Championship/ America's Disabled Open Regatta
St Petersburg Yacht Club, St. Petersburg, FL |

2.4mR (18 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, December 05, 2010 1:09:34 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
CAN 39      Bruce Millar [US Disabled]   Royal Yancouver Yacht Club   1   1   [5]   3   1   1   2   9  
1  
GBR 92      megan pascoe [US Disabled]   Poole YC   3   2   2   [5]   5   2   3   17  
2  
CAN99      Paul Tingley [US Disabled]   RNSYS   [7]   7   3   2   2   7   1   22  
3  
USA 137      Mark Le Blanc [US Disabled]   Southern Yacht Club   5   3   1   4   [10]   4   7   24  
4  
GBR 75      Helena Lucas [US Disabled]   Royal Southampton Yacht club   [18/OCS]   8   7   1   3   5   4   28  
5  
CAN 3      Darrell Suderman [Americas Disabled Open Regatta only]   NYC   [18/DNF]   6   4   7   4   3   9   33  
6  
USA 109      Roger Cleworth [US Disabled]   Admire The Dream   2   4   8   6   9   9   [10]   38  
7  
USA-88      John F. Ruf [US Disabled]   Pewaukee Yacht Club   4   5   9   [18/OCS]   11   6   6   41  
8  
USA 16      Britt Hall [Americas Disabled Open Regatta only]   Noroton Yacht Club   [18/DNF]   9   6   10   8   8   8   49  
9  
USA 142      Charles Rosenfield [US Disabled]   sail newport   [18/DNF]   10   11   8   6   10   5   50  
10  
USA23      Jeffery Reinhold [US Disabled]   CYC Seattle   [18/DNF]   11   10   11   7   11   11   61  
11  
CAN 40      Nigist Legesse Sewnnet [US Disabled]   QQDSP/NYC   6   12   14/DNF   13   18/DNS   [19/DNC]   19/DNC   82  
12  
128      Jonathan Evans [US Disabled]   bucks harbor YC   18/DNF   [19/DNC]   19/DNC   9   12   14/DNF   19/DNC   91  
13  
38      Joseph Hill [Americas Disabled Open Regatta only]   Houston Yacht Club   18/DNF   [19/DNC]   19/DNC   18/OCS   13   12   12   92  
14  
CAN 18      Audrey Kobayashi [US Disabled]   Kingston Yacht Club   18/OCS   13   12   14   18/DNS   [19/DNC]   19/DNC   94  
15  
USA140      Nancy Graver [US Disabled]   St Petersburg Yacht Club   18/DNF   [19/DNC]   19/DNC   12   18/DNS   19/DNC   19/DNC   105  
16  
66      Tamara Vermette [US Disabled]   Noroton Yacht Club   18/DNS   [19/DNC]   19/DNC   15   18/DNS   19/DNC   19/DNC   108  
17  
USA 29      Mark Bryant [US Disabled]   ESC   [19/DNC]   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   114  
18  

Sonar (10 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, December 05, 2010 2:32:12 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
748      John Robertson [US Disabled]/
Hannah Stodel
Steve Thomas  
CCYC/ CCYC
/ CCYC  
1   1   2   1   2   3   [11/DNF]   10  
1  
USA 674      Rick Doerr [US Disabled]/
Brad Kendell
Hugh Freund  
Noroton YC/ Clearwater YC
/ Harraseekit YC  
2   [5]   4   5   5   1   2   19  
2  
NOR 1      Aleksander Wang-Hansen [Americas Disabled Open Regattas only]/
Marie Solberg
Esben Slaatto  
KNS/ KNS
/ KNS  
4   [6]   3   2   3   6   4   22  
3  
757      Albert Foster [US Disabled]/
Mike Hersey
David Burdette  
Wayzata Yacht Club/ Hyannis Yacht Club
/ Wayzata Yacht Club  
3   8   1   [9]   6   2   3   23  
4  
USA 77      Chris Murphy [Americas Disabled Open Regatta only]/
Eugene Hinkel  
Annapolis Yacht Club/ SPSC   7   2   8   3   [10]   5   1   26  
5  
IRL694      John Twomey [US Disabled]/
Anthony Hegarty
Ian Costello  
Kinsale YC/ Kinsale
/ Kinsale  
5   3   5   [7]   7   4   5   29  
6  
755      Ken Kelly [Americas Disabled Open Regatta only]/
Al Carley
Dave Fagen  
RVYC/ RVYC
/ none  
6   7   6   4   1   [9]   6   30  
7  
USA255      Eric Roberts [Americas Disabled Open Regatta only]/
Jim Thweatt
John Wallace  
South Beach Yacht Club, BAADS/ South Beach Yacht Club, BAADS
/ South Beach Yacht Club, BAADS  
[10]   4   7   6   4   10   7   38  
8  
810      andrew fisher [US Disabled]/
Gerard Tiernan
Maureen McKinnon-Tucker  
new york yacht club/ SailMaine
/ Jubilee Yacht Club  
9   [10]   10   8   8   8   8   51  
9  
450      Paul Callahan [US Disabled]/
Tom Brown
Bradley Johnson  
New York Yacht Club/ none
/ none  
8   9   9   10   9   7   [11/DNF]   52  
10  

Skud (5 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, December 05, 2010 1:21:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
005      Scott Whitman [US Disabled]/
Julia Dorsett  
MRYC/ St. Regis yacht club   1   1   1   1   1   1   [5/DNF]   6  
1  
052      Jennifer French [US Disabled]/
Jean-Paul Creignou  
SPYC/ SPYC   [3]   2   2   2   2   3   1   12  
2  
USA 022      Sarah Everhart Skeels [US Disabled]/
Robert Jones  
Sail Newport/ Corinthian Yacht Club   2   [4]   3   4   3   2   2   16  
3  
CAN014      John McRoberts [US Disabled]/
Brenda Hopkin  
RVYC/ RVYC   4   3   4   3   [6/DNF]   6/DNF   6/DNC   26  
4  
USA006      Brian Skeels [Americas Disabled Open Regatta only]/
Karen Park  
Sail Newport/ Lavalett YC   [6/DNC]   6/DNC   6/DNC   5   4   4   3   28  
5  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network