Laser District 10 Championship 2010
Corinthian YC of Cape May | September 25-26, 2010

Laser (26 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 26, 2010 2:10:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
183756   Ryan Bailey [Junior]   Island Heights Yacht Club   5   2   1   3   3   1   [12]   15  
1  
2  
179485   Billy Martin [Open]   Riverton YC   1   [27/DNF]   6   1   1   4   4   17  
2  
3  
189797   Joe Lepis [Open]   Lavallette   [12]   7   4   6   5   2   1   25  
3  
4  
179458   Dylan Finneran [Junior]   Toms River YC/Gilford Park YC   [9]   1   9   2   6   6   2   26  
4  
5  
190517   Joesph Paggi [Junior]   Ocean Gate/Island Heights   6   4   [10]   4   2   3   9   28  
5  
6  
178838   Eric Reitinger [Open]   Brant Beach YC   4   6   [8]   5   4   5   7   31  
6  
7  
197104   Mike Hecky [Master]   Riverton YC   [16]   3   3   8   7   8   5   34  
7  
8  
172727   Had Brick [Grand Master]   Island Heights YC   [15]   8   2   9   8   7   3   37  
8  
9  
193322   Harumitsu Yamamoto [Master]   CLSA   3   [13]   5   7   10   12   8   45  
9  
10  
185512   Dennis Russom [Master]   GWYC   [17]   9   11   13   9   9   6   57  
10  
11  
176985   Donald Hahl [Grand Master]   Brant Beach YC   8   10   [13]   10   11   13   11   63  
11  
12  
172971   Newton Wattis [Great Grandmaster]   Surf City YC   7   11   15   12   14   [27/DNF]   10   69  
12  
13  
190513   Eric Bennung [Open]   CYCCM   13   14   [17]   15   12   11   16   81  
13  
14  
152045   Dave Breder [Master]   Corinthian YC of Cape May   14   12   14   14   [17]   15   13   82  
14  
15  
130540   Craig Williams [Open]   Yacht Club of Stone Harbor   20   [23]   7   18   13   10   15   83  
15  
16  
159785   Jon Deutsch [Open]   Fishing Bay Yacht Club   2   5   12   11   [27/DNF]   27/DNS   27/DNS   84  
16  
17  
186468   Stephen Ward [Master]   CYCCM   11   [19]   16   17   15   16   14   89  
17  
18  
193965   Jim Knab [Grandmaster]   CYCCM   10   [20]   19   19   16   14   19   97  
18  
19  
187311   Richard Prieto [Grand Master]   Old Cove YC   18   16   18   [27/DNS]   18   17   20   107  
19  
20  
187986   Kevin Johnson [Master]   None   22   21   21   21   [27/DNS]   18   17   120T  
20  
21  
194230   George Fallon [Grand Master]   MCSC   [25]   18   23   23   19   19   18   120T  
21  
22  
89797   Andy Finneran [Master]   TRYC/GPYC   21   17   20   22   21   [27/DNS]   21   122  
22  
23  
169611   John Wilsey [Grand Master]   CYCCM   19   15   [27/OCS]   16   27/DNS   27/DNS   27/DNS   131  
23  
24  
129333   Chris Cather [Master]   Severn Sailing Association   23   22   22   20   20   [27/DNS]   27/DNS   134  
24  
25  
198397   Nickolas Cieslinski [Open]   Cooper River Yacht Club   24   24   [27/DNF]   27/DNS   27/DNS   27/DNS   27/DNS   156  
25  
26  
155226   Mohamed F Harraz [Apprentice Master]   March Creek Sailing Club   26   [27/DNF]   27/DNS   27/DNS   27/DNS   27/DNS   27/DNS   161  
26  
 



Laser radial (23 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 26, 2010 2:06:54 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
166045   Jack Swikart [Open]   Shrewsbury Sailing and YC   3   [8]   1   2   1   6   4   17  
1  
2  
193563   Victor Thuroe [Junior]   Keterinde Sesl Klub   [5]   3   2   5   4   1   3   18  
2  
3  
187316   Gary Prieto [Junior]   Old Cove YC   2   4   [24/OCS]   1   3   3   6   19  
3  
4  
195921   Ryan Schmitz [Open]   Port Washington Yacht Club/LISOT   6   2   4   [7]   5   2   1   20  
4  
5  
175218   Andrew Puopolo [Junior]   Marsh Creek Sailing Club   4   5   5   4   2   [24/OCS]   2   22  
5  
6  
195931   Matthew Mollerus [Junior]   LISOT/Larchmont YC   1   1   [24/OCS]   6   9   4   8   29  
6  
7  
194608   Stefan Kuehn [Junior]   Old Cove Yacht Club   [10]   6   3   3   7   5   7   31  
7  
8  
194555   Matthew Lyons [Junior]   Port Washington Yact Club   7   [11]   6   8   6   9   5   41  
8  
9  
195890   Colin Kennedy [Junior]   Port Washington YC/ LISOT   9   9   [24/OCS]   9   10   7   9   53  
9  
10  
178907   Jacques Lane [Junior]   Shelter Island YC   [14]   7   9   13   13   12   11   65  
10  
11  
193341   Emma Davis [Junior]   Shelter Island Yacht Club   11   10   8   10   14   13   [19]   66  
11  
12  
191968   Nicholas Pro [Open]   Riverton YC   [18]   17   7   16   8   14   10   72T  
12  
13  
184555   Michael Rabbetts [Junior]   RYC   [19]   13   12   14   11   8   14   72T  
13  
14  
176228   Madeline Higgins [Junior]   LISOT   13   14   10   11   [16]   11   15   74  
14  
15  
188915   Anthony Pacheco [Junior]   SCYC   16   15   11   15   [17]   15   12   84  
15  
16  
173716   Rachel Bennung [Open]   CYCCM   12   [18]   15   12   12   18   18   87  
16  
17  
131670   Casey Jackson [Junior]   Manasquan River Yacht Club   [17]   16   17   17   15   16   17   98  
17  
18  
180557   Tristan Bacha [Junior]   Surf City Yacht Club   [21]   20   13   18   20   19   16   106  
18  
19  
191586   TJ Heist [Open]   OCYC   15   19   14   [24/DNS]   18   17   24/DNF   107  
19  
20  
189986   Kayla Ellis [Junior]   Brant Beach Yacht CLub   8   12   16   [24/DNS]   24/DNS   24/DNS   24/DNS   108  
20  
21  
167373   Alex Kearney [Open]   Riverton Yacht Club   [24/DNS]   24/DNS   24/DNS   24/DNS   19   10   13   114  
21  
22  
161938   Jake Ellis [Junior]   Brant Beach Yacht Club   20   21   [24/DNS]   24/DNS   24/DNS   24/DNS   24/DNS   137  
22  
23  
177026   Austin Neuman [Junior]   Riverton YC   [24/DNS]   24/DNS   24/DNS   24/DNS   24/DNS   24/DNS   24/DNS   144  
23  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network