The Border Run 2011- www.TheBorderRun.org
XS Racing, South Shore Yacht Club (OA) and Southwestern YC | April 09-10, 2011

Short XS Beach Cat (8 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, April 15, 2011 11:39:35 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
01      0      roy seaman   none   1   1  
1  
8      59.3   Nacra N20   brandon wallace   MBYC   2   2  
2  
269   Wind Machine   59.3   Performance Catamarans Nacra 20   Kevan Peck   MBYC   3   3  
3  
229      59.3   NACRA Inter-20   Stephen Stroebel   MBYC   4   4  
4  
490   Team Chums II   59.3   Nacra Inter 20   Brad Smith   Arizona Yacht Club   5   5  
5  
HOBI   Coyote 1   71.4   HobiCat 18 Catamaran   Chad Cornell   Ensanada Yacht Club   9/DNC1   9T  
6  
193   WILD CAT   71.4   HOBIE WILD CAT   Luc Maes   Santa Barbara Sailing Club SBSC   9/DNF0   9T  
6  
240   CATabolic   74.5   Hobie 21 C    Jim Sears   SAYC   9/DNC0   9T  
6  

Long WC 70 PHRF (7 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
97656   Holua   -84   Bill Lee Santa Cruz 70   Brack Duker   California Yacht Club   13:03:41   1   1  
1  
88   OEX   -96   SANTA CRUZ 70   peter tong   lbyc   13:17:42   2   2  
2  
685   condor   -87   choate andrews 70   Lindy Thomas   San diego YC   13:45:13   3   3  
3  
USA7960   Ragtime   -57   Spencer Spencer 65   Chris Welsh   Newport Harbor Yacht Club   15:21:05   4   4  
4  
97999   Alchemy   -84   dencho andrews 68   Per Peterson   oceanside yc   NO TIME   8/DNC   8T  
5  
USA97   GRAND ILLUSION   -84   SANTA CRUZ YACHTS SANTA CRUZ 70   Edward McDowell   KHYC   NO TIME   8/DNC   8T  
5  
87654   Cheetah   -84   Peterson 68    Chris Slagerman   SBYRC   NO TIME   8/DNC   8T  
5  

Long PHRF Light AA (6 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
97777   Medicine Man   -99   Dencho And 63   Robert Lane   LBYC   12:45:48   1   1  
1  
USA7744   Pendragon VI   -147   Davidson    John MacLaurin   California Yacht Club   13:05:19   2   2  
2  
60206   KATANA   -87   constructed at Westerly, Santa custom design   dr. laura schlessinger   sbyc   13:27:27   3   3  
3  
CAN 60   O CANADA   -150   Spirit of Canada Ocean Challen Open 60   Richard Clarke   Royal Victoria Yacht Club   13:38:43   4   4  
4  
28385   Cazador   -90   Westerly TP 52   Ernie Pennell   SDYC   13:52:16   5   5  
5  
627   Rapid Transit   -96   Berkeley Marine Antrim 49   James Partridge   LAYC   NO TIME   7/DNC   7  
6  

Long PHRF Light A (13 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
69152   Staghound   -51   Ian Franklin R/P 50   Alec Oberschmidt   SWYC   13:10:16   1   1  
1  
7447   Bien Roulee   9   James Betts Andrews 39   Glenn Highland   Balboa Yacht Club   13:18:18   2   2  
2  
67730   Fifty-One Fifty   -3   santa cruz scz-50   mike warns   chiyc   13:34:52   3   3  
3  
77890   Allure   -6   Santa Cruz SC 50   Jim Barber   LAYC   13:53:45   4   4  
4  
5055   Blue Blazes   -39   McConaghy Reichel/Pugh 50   Dennis Pennell   San Diego Yacht Club   14:11:53   5   5  
5  
50400   Entropy   9   Tripp IMS   Chris Hemans   Balboa Yacht Club   14:21:17   6   6  
6  
35010   Misfit   12   Carroll Marine 1d35 Turbo   George Moll   CYC   14:36:32   7   7  
7  
7391   Eclipse   21   Carroll Marine CM-1200   Tim & Karen Batcher   SWYC   14:38:39   8   8  
8  
52133   Tenacity   9   J Boats J/133   Gil Maguire   California Yacht Club   14:39:09   9   9  
9  
46705   TWISTER   18   SYDNEY YACHTS 41   James Wert   ALYC   14:54:59   10   10  
10  
46860   Locomotion   -42   Westerly Andrews 45   Locomotion Racing LLC   LBYC   NO TIME   14/DNC   14T  
11  
87   Yippee Kai Yay   -21   Columbia Class 40   Sue Senescu   DPYC   NO TIME   14/DNC   14T  
11  
40050   Temptress   -6   Farr Farr 40   Ray Godwin   LBYC   NO TIME   14/DNC   14T  
11  

Long PHRF Light B (13 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
50904   Plankton   39   Viper 830   John Staff   California Yacht Club   13:39:57   1   1  
1  
51201   J Almighty   36   J Boat J-120   Mike Hatch [J120]   CRA   14:02:27   2   2  
2  
46630   Shenanigans   36   J Boats J120   Gary Winton [J120]   CBYC   14:03:57   3   3  
3  
28596   CC Rider   36   JBoats J120   Chuck Nichols [J120]   SDYC   14:12:21   4   4  
4  
46996   caper   36   J Boats J/120   John Laun [J120]   SDYC   14:16:13   5   5  
5  
52511   MELTEMI   36   JBoats J120   Peter Zarcades [J120]   SDYC   14:16:44   6   6  
6  
60118   Alpha Papa   54   Carroll Tripp 33   Gordon Leon   CBYC   14:38:02   7   7  
7  
46604   TamaJama   36   J Boats J 120   Steve Harris [J120]   SDYC   14:41:50   8   8  
8  
46764   Junkyard Dog   36   J Boats J120   James Tomcik [J120]   SDYC   15:27:25   9   9  
9  
46638   Adios   36   J Boats J120   Peter Bretschger [J120]   Balboa YC   NO TIME   14/DNC1   14T  
10  
46912   Kestrel   66   J-Boats J105   William Moore   TPYC   NO TIME   14/DNC1   14T  
10  
105   Triple Play   84   J 105   Dave Vieregg   SDYC   NO TIME   14/DNC1   14T  
10  
56200   Duster   69   J Boats J/109   Tom Dingman   San Diego Yacht Club   NO TIME   14/DNF1   14T  
10  

Long PHRF B (9 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
51887   magic   15   beneteau 47.7   john johnson   point loma yachy club   14:44:35   1   1  
1  
87694   Outlier   72   Schock 35   Bill McNamara   ALYC   16:56:07   2   2  
2  
7159   Transformer   27   Beneteau 523   Joel Young   Del Rey Yacht Club   17:43:59   3   3  
3  
77910   Kayak   66   Peterson 41    Clint Stayton   SSYC   18:26:13   4   4  
4  
7381   Island Starr   54   Jeanneau Sun Odyssey 42i   William King   Dana West Y.C.   20:32:01   5   5  
5  
46961   ANDIAMO   45   J BOATS J 46   ROBERT PACE   cra   NO TIME   10/DNF1   10T  
6  
87996   Roller   45   Andrews 42   Mike Hatcher   DPYC   NO TIME   10/DNC   10T  
6  
56657   PRECEPTS   84   Beneteau 36.7   Drew Belk   Cortez Racing Association   NO TIME   10/DNF   10T  
6  
35353   Extreme Scout   60   X Boats    Dave O'Hara   Sea Base   NO TIME   10/DNC1   10T  
6  

Long PHRF C (12 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
67507   Pussycat   120   Perterson 34   john Szalay   UCISA   16:42:50   1   1  
1  
67425   Friction Loss   135   J-Boat, Tillotson-Pearson J30   Shawn Ivie   SBYRC   16:48:08   2   2  
2  
46447   Sea Maiden   120   Ericson 35s3   Carolyn & Sandra Sherman   SWYC   17:16:13   3   3  
3  
77649   Hassle   111   Catalina 38   Larry Malmberg   Shoreline Yacht Club Long Beach   19:37:53   4   4  
4  
56361   CARPE DOMANI   204   CATALINA 27   LARRY WILSON   NYCSD   19:50:16   5   5  
5  
56217   Torea   165   A&R    Mike Kennedy   tbd   20:11:56   6   6  
6  
59164   Mille Onde   126   C&C C&C 36   Stephen Ashley   SYCLB   20:55:08   7   7  
7  
56281   Far Niente   102   Catalina 42   Pat Hearne   American Legion YC   NO TIME   13/DNF1   13T  
8  
USA806   Team Open Sailing   126   Open Sailing Pogo 2   Jerome Sammarcelli   CYC   NO TIME   13/DNC   13T  
8  
46734   Cool Man Cool   102   C&C MKII   Eric Gritzmacher   none   NO TIME   13/DNF1   13T  
8  
69276   Isabella C.   141   Wauquiez Chance   Stephen Sischo   WSA of SMB   NO TIME   13/DNC   13T  
8  
50527   Elan   120   Tartan 3500   Doug Mills   Bahia Corinthian YC   NO TIME   13/DNC   13T  
8  

Short PHRF Light A (5 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
7200   DARE   -27   Beck 60    SeaScouts90 Kettenhofen   Balboa YC   09:10:52   1   1  
1  
ARG40   HEARTBEAT   -6   CARROL MARINE FARR 40   CHARLES BREWER jr   NHYC   10:35:34   2   2  
2  
38021   CoolManCool2!!!   15   sydney 38od   ken johnson   alyc   10:51:03   3   3  
3  
56461   Decollage   -48   Structures Class 40   Brad Bolger   ABYC   NO TIME   6/DNC0   6T  
4  
7969   Chayah   -6   Farr 40   Oscar Krinsky   ABYC   NO TIME   6/DNC0   6T  
4  

Short PHRF Light B (15 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
11   Anarchy   36   Flying Tiger 10m PAID   Scot Tempesta   sdyc/sayc   09:28:27   1   1  
1  
USA 54   Niuhi   36   Flying Tiger Sailboats FT10   Paul and Julie McPherson   SDYC   09:48:05   2   2  
2  
56192   Forgiveness   39   jboats j124   Joe Simpkins   cyc   10:02:36   3   3  
3  
USA395   Off The Porch   84   J 105    Scott McDaniel   SLBTC   10:28:16   4   4  
4  
35032   Flyingfiche   27   Carroll Marine 1D35   Chris Wacker Bob Zellmer   LBYC   10:28:21   5   5  
5  
50665   Problem Child   66   B boats B 32   Dan Rossen   BCYC   10:32:47   6   6  
6  
56605   MOSH PIT   60   Columbia SY30   Matt & Ann Anderson   CRA   10:51:20   7   7  
7  
56602   2.7 Seconds   63   Columbia 30SY   John Barthelmass   Pacific Singlehanded Sailors Association   11:21:12   8   8  
8  
35008   Deja Vu   27   One Design 35   Tom Payne   CBYC   11:25:02   9   9  
9  
USA103   ESPIRIT 2   27   SOCA Sailboats Henderson 30   Chuck Bayless   DPYC   12:46:08   10   10  
10  
46830   Super Fly   45   Corsair Cheetah 30   Steve Mollering   SDYC   NO TIME   16/DNC0   16T  
11  
19   Occams Razor   36   hiptrader ft-10   Neil Senturia   sdyc   NO TIME   16/DNC1   16T  
11  
56443   Marisol   33   J-Boats J124   Seth Hall   BYC   NO TIME   16/DNC0   16T  
11  
87227   FASTLANE   111   Catalina Capri 30   Barry Bristol   PSSA & SDCatA   NO TIME   16/DNC0   16T  
11  
584   HOT TICKET   84   J105    Jeff Burch   BCYC,LIYC,ALYC   NO TIME   16/DNC1   16T  
11  

Short PHRF B (16 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
46048   Macs'   72   J Boats J35   Eric and Steve McClure McClure   ABYC   10:05:47   1   1  
1  
52096   Super Gnat   57   Beneteau 40.7   Cliff Thompson   SDYC   10:12:05   2   2  
2  
46441   Charisma V   54   Peterson 41   Cameron Hausman   Balboa Yacht Club   11:07:49   3   3  
3  
87578   Cursor   72   Wylie Wylie 38   Lawrence McPhee   LIYC   11:13:18   4   4  
4  
56456   Lugano   57   Beneteau 40.7    Mark Stratton   SBYR   11:30:20   5   5  
5  
52659   First & Ten   63   Beneteau First 10R    Don Balser   Dana West   11:33:54   6   6  
6  
77787   Michegaas   72   Tillotson-Pearson J/36   Joseph / John Greenblatt / Mack   SSYC   12:20:05   7   7  
7  
56710   Tambourine   74   Sabre 402   Steve Zambroski   AZYC   13:14:00   8   8  
8  
56711   Ocean Blue   60   Tayana 55    Jim Kinzy   AYC   14:45:49   9   9  
9  
56796   DESERT DREAM   102   JEANNEAU DECK SALON   Robert Snyder   LSFYC   NO TIME   17/DNF1   17T  
10  
28507   Blue Agave   57   Beneteau 40.7    Dick Hohol   SWYC   NO TIME   17/DNC1   17T  
10  
56054   Fast Reorrg   19   Hunter HC50   Ken Miller   VSC   NO TIME   17/DNC1   17T  
10  
56792   USA 56792   63   Beneteau 10R   Walter Shaffer   CRA   NO TIME   17/DNF1   17T  
10  
46890   Suveran   102   Catalina 42MKII   Robert Grimm   ALYC   NO TIME   17/DNF1   17T  
10  
1983   Rage   57   Morgan 54   Tom Roland   PBYC   NO TIME   17/DNC1   17T  
10  
FRA 40   NAOS two   24   BENETEAU FIRST 40   charles devanneaux   CYC   NO TIME   17/DNC1   17T  
10  

Short PHRF C (12 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
2   Accord   105   Kiwi Peterson   Michael Smith   PSSA   10:04:44   1   1  
1  
7950   Celebrity   114   Cal 40   Jerry Finnegan [Cal 40]   KHYC   10:23:08   2   2  
2  
97243   No Parley   114   Cal Cal 40   JT Nolte [Cal 40]   sailing anarchy   10:26:43   3   3  
3  
7124   Radiant   114   Jensen Marine Cal-40   Fin Beven [Cal 40]   LAYC   10:26:44   4   4  
4  
131   Dani Girl   114   Cal Cal 40   Matt Campbell [Cal 40]   BYC   10:30:51   5   5  
5  
67715   Lickity Split   114   Catalina 38 Catalina 38   Joe Degenhardt   BCYC   10:47:46   6   6  
6  
47933   LA DIANA   108   JEREMY ROGERS, UK IN 1974 CONTESSA 35   FRED HUFFMAN   Blue Water Cruising club   10:50:12   7   7  
7  
56702   LEGATO   114   Catalina 38   Chris Bliss   South Shore YC   13:16:42   8   8  
8  
40884   No Rationing   120   Olson 911S   Harry Pattison / Brown   NHYC / DPYC   NO TIME   13/DNC1   13T  
9  
3246   BuzzLightyear   117   Olson 34 S    Kevin Busby   cra   NO TIME   13/DNF1   13T  
9  
87557   Q5   132   S2 Yachts 9.1   William Quealy   Cortez Racing Association   NO TIME   13/DNC1   13T  
9  
125   Leilani   114   CAL 40   Alex/Jamie Yakutis/Mcarthur [Cal 40]   Coronado Yacht Club   NO TIME   13/DNC0   13T  
9  

Short PHRF D (8 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
69936   SPITFIRE   135   CHERUBINI 44    Jeffrey Woods   SWYC   10:38:17   1   1  
1  
56888   Windswept   168   Irwin Irwin 43   Scott Karlin   South Shore Yacht Club (SSYC)   11:38:30   2   2  
2  
57741   Bedlam   222   Catalina 27   Al Davison   Seal Beach Yacht Club   12:12:36   3   3  
3  
7131   Waypoint   180   Wauquiez Centurion   Rob Pinkel   Mission Bay YC   12:40:51   4   4  
4  
60214   Whitestar   192   O'day 28   Randy Nickel   American Legion   14:12:05   5   5  
5  
56779   black diamond   144   catalina 36   robin bondelid   nycci   14:42:31   6   6  
6  
56538   Misty   174   Islander Bahama   Gus Kindweiler   Fairwind Yacht Club   NO TIME   9/DNC1   9T  
7  
46524   Rippin   144   Catalina CAT36   Terry Smith   SWYC   NO TIME   9/DNF1   9T  
7  

Short Cruz C no spin (10 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
56485   Lanikai   122   Hunter 38   Allan Emas   CCC   11:08:20   1   1  
1  
594   G-Rated   119   Catalina 42 MK II   Sid & Mark Lampert   DRYC   12:58:04   2   2  
2  
974   Sweet Angel   119   Catalina 42 MKII   Joseph Matera   PCRC West River MD   12:58:54   3   3  
3  
56065   Fantasea   154   Beneteau Oceanus 361   David Fleck   Coronado Cays Yacht Club   13:47:09   4   4  
4  
56263   Recess   135   Catalina 380    Dave Gerhard   American Legion YC   15:16:53   5   5  
5  
56515   White Wind   124   Hunter 38   Vincent Caimano   MVYC   16:37:59   6   6  
6  
56739   Ten Forward   95   Hunter Hunter 46.6   Bob Denney   London Bridge Yacht Club   NO TIME   11/DNF1   11T  
7  
56742   Delfina   118   Beneteau 423   Daryl Davies   spyc   NO TIME   11/DNF1   11T  
7  
56794   Arena   135   Island Packet 445   Kirk Barber   SBYRC   NO TIME   11/DNF1   11T  
7  
56481   Go Time   119   Catalina 40   Frank Daniels   Windward Sailing Club   NO TIME   11/DNF1   11T  
7  

Short Cruz D no spin (3 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
56363   Latitudes   197   Ericson 32    Marc Marois   OCCSA   13:43:59   1   1  
1  
56582   Rhumb Runner   209   Newport 30   Keith Seagull   SYC   NO TIME   4/DNC1   4T  
2  
4050   Hakuna Matata   209   Catalina 30   Brian Yates   Silver Gate Yacht Club   NO TIME   4/DNC1   4T  
2  

Short Cruz D (11 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
77128   Big Ben   114   Catalina 38   David Ross   Del Rey Yacht Club   11:58:39   1   1  
1  
97041   Squall   141   Catalina 34 Tall Rig    Gary Brockman   SBYRC   12:02:47   2   2  
2  
56551   1421   150   Hunter Hunter 36   S K Leong   AnYC   12:30:15   3   3  
3  
7315   Traveler   126   North Wind 47   Michael Lawler   Transpacific YC   12:40:46   4   4  
4  
77317   Daydream   192   Pearson 323   Stewart Wright   BCYC   13:13:59   5   5  
5  
56593   Cordelia   162   Ericson 30+   Chuck Messick   HGYC   13:31:52   6   6  
6  
TBA   Rio   186   Hunter 33    Chris Jester   yc   NO TIME   12/DNF1   12T  
7  
56424   Arbella   183   Hunter 36   John Wood   TBD   NO TIME   12/DNF1   12T  
7  
46965   Saoirse   210   Capital Yachts Newport 30   Jon Christensen   PLYC   NO TIME   12/DNC1   12T  
7  
97519   Wind Dancer   192   Lier Siegler Marine Cal 28   Wayne Wallace   DWYC   NO TIME   12/DNF1   12T  
7  
7389   Bellissima   198   ranger ranger 26   Tom Cornelius   lsfyc   NO TIME   12/DNC1   12T  
7  

Short XS Light A (5 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
CAT18   Cat Attack ii   -70   R33 Turbo    Randy Reynolds   LIYC   08:20:35   1   1  
1  
27090   Hoku Lani   -35   Corsair 31R   Mickey Ryan   SDYC   08:36:37   2   2  
2  
27096   Afterburner   -155   Mod Tenant Bladerider 52    William Gibbs   PBYC   09:12:27   3   3  
3  
TBD   Hydrogen II   -99   IMI Morelli 40 catamaran   John Sangmeister   Long Beach YC   NO TIME   6/DNC0   6T  
4  
TBA   Itchy   -18   multi 23    Mitch Yount   vsc   NO TIME   6/DNC0   6T  
4  

Short XS Light B (5 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
27048   LOS TRES AMIGOS   10   CORSAIR F-31UC   ALAN JOHNSON   DPYC   08:54:17   1   1  
1  
7332   WATERMUSIC   23   CONTOUR 34    JOCK MCGRAW   ALYC   10:04:22   2   2  
2  
60153   BLOWN AWAY   69   Corsair F24 MkII    Rick Hall   CRA   10:10:48   3   3  
3  
TBD   Dancin' Sol   69   Corsair C-24MKII   Monte Cottrell   NA   12:27:21   4   4  
4  
273   Jahmbo   69   Stiletto 27SE   Lon Walcker   VSC   12:43:52   5   5  
5  

Long XS Light (8 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
14   Sundog   -76   Oceanlake Marine AB Seacart 30 GP   Paul Parks   AYC   11:54:05   1   1  
1  
27080   LoeReal   -195   Jenneau 60' Trimaran   H L (Loe) Enloe   Silvergate Yacht Club   12:44:37   2   2  
2  
467M   Phat Cat   -22   Firebird Firebird 26   Chris/Dave Slagerman/Sheesley   CYC   13:46:01   3   3  
3  
CAT-20   Insane Asylum   -70   Reynolds R33   Scott Klodowski   HHYC   14:47:45   4   4  
4  
97738   MISTRAL   -44   CONEL 40    Kenny Mclain   xs racing   NO TIME   9/DNC1   9T  
5  
CAT09   Wild Card   -60   R33 Cat    Tim Layne   CMA   NO TIME   9/DNC2   9T  
5  
CAT01   Flyer   -60   R33 Cat    Kent Maas   Arizona YC   NO TIME   9/DNF2   9T  
5  
A57   E S P I R I T U S A N T I   27   Alwoplast/Chris White Atlantic 57   Santiago Becerra   none   NO TIME   9/DNF1   9T  
5  

Short XS Racing (8 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
27088   Freestyle   57   Crowther 41    Jerry Wetzler   DWYC   09:35:42   1   1  
1  
1160083   Razzle Dazzle   156   Seawind 1160   Terry Wepsic   SLBYC   09:59:33   2   2  
2  
116060   Bama Breeze   156   seawind 1160   David Mark   san pedro yacht club   11:49:13   3   3  
3  
27984   akimbo   110   wind fast marine trimaran   donald nangle   nyclb   13:51:30   4   4  
4  
116050   Selah   156   Seawind 1160   Roy Adcock   TBA   NO TIME   9/DNC1   9T  
5  
00000   Wahoo!   107   Dolphin 460 Cat    Gary Thompson   Marina Bay YC   NO TIME   9/DNF1   9T  
5  
TBA   Mariah   159   Seawind 1000XL   Gary Ruffner   TBA   NO TIME   9/DNC1   9T  
5  
27087   IKO IKO   202   Cross 36    Tim Carlson   shoreline long beach   NO TIME   9/DNF0   9T  
5  

Short XS Light Mono B (7 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
77696   Peregrine   81   Coast Catamaran Hobie 33   Simon Garland   SDYC   09:46:04   1   1  
1  
46854   Keeley   81   Hobie 33    Lawrence Adams   SDYC   09:54:11   2   2  
2  
30409   Southern Comfort XL   96   Olson 30   Cole Price   ABYC   10:09:05   3   3  
3  
87027   Flying Dutchman   54   Hobie 33   Jason Herring   King Harbor Yacht Club - http://www.khyc.org   10:41:17   4   4  
4  
179   Oblio   69   J Boats J109 OD   Garry Jackson   TBD   12:17:36   5   5  
5  
132   What...?   75   Viper 640    Kristian Overby   cyct   NO TIME   8/DNC1   8T  
6  
100   jadayachta   81   hobie 33    Jeff Cohen   Bear Lake YC   NO TIME   8/DNC1   8T  
6  

Short XS Mono B (6 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, April 16, 2011 12:26:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
37345   Mi Sueno   90   Columbia 50   Dave Kettenhofen   Coronado Yacht Club   11:25:33   1   1  
1  
7878   Zeus   105   OLYMPIC YACHTS CUTTER 1974 YEAR 22,000 #   PAUL MILLER   SBYRC , SMVYC   12:23:59   2   2  
2  
51167   Simplicity   78   C&C 41   James Wriston   CRA   14:09:53   3   3  
3  
L26   NORTHERN SPIRIT   0   LAGUNA WINDROSE   WAYNE GOLDSBARY   NONE   16:50:00   4   4  
4  
86562   ALOHA WAHINE   96   HUNTER Passage 42   Alexander Gelman   DHYC   NO TIME   7/DNF1   7T  
5  
81084   Rue D'Lane   93   Beneteau Moorings 445   Dan (Dawg) Delane   NYCLB   NO TIME   7/DNF1   7T  
5  

Short XS Mono C (10 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
7940   America Jane   150   Ranger 33   Russ Turk   NONE   10:22:28   1   1  
1  
1   Yemaya   138   Schock Harbour 25   Tom Schock   NHYC   11:31:11   2   2  
2  
29042   Suddenly   170   Ericson    Karin Phares   none   12:43:22   3   3  
3  
300   Bella Tempo   120   Catalina 380   David Scardigli   American Legion Yacht Club   13:18:00   4   4  
4  
56382   Electra   192   Newport Newport 30MKll   Mike Gunning   OCC Sailing - Dana Point Yacht Club   14:21:59   5   5  
5  
339   Victory   126   Pacific Seacraft 37   Jim DeGaetano and Simon Freedman /   none   16:45:03   6   6  
6  
28   Windsong   186   Ericson Ericson 28   Kenneth Esty   Arizona Yacht Club   20:55:24   7   7  
7  
1172   Contagious   144   Catalina 36    Don Krotee and Bob Long /   ALYC   NO TIME   11/DNF1   11T  
8  
TBA   Cocktail   0   Schock Harbour 30   Tom Schock   NHYC   NO TIME   11/DNC1   11T  
8  
TBA   Jane Doe   180   Cal 29   Rick Blethen   OYC   NO TIME   11/DNC1   11T  
8  

Short XS Mono C n/s (3 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
60291   Murar's Dream   69   Beneteau 46   Andrew Rosen   TBA   14:56:12   1   1  
1  
1724   Carego   209   Catalina 30   Greg Foulger   SDCA   14:58:57   2   2  
2  
000   Alekona   0   Watermark Peter Ibold Endurance class   Terry Causey   Hawaii Yacht Club   NO TIME   4/DNC1   4  
3  

Short XS Shadow (3 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:54:20 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
178   Rock-It   75   Hobie Trifoiler   Jamey Wagner   Hobie Class Assoc.   NO TIME   4/DNC1   4T  
1  
37   Hobie Trifoiler   -240   Hobie Cat Trifoiler    Dan Ketterman   Hobie Class Ass.   NO TIME   4/DNC1   4T  
1  
Kite   MAX Speed Kitefoiler   0   KAI Kitefoiler   Don Montague   Sprecklesville Yacht Club   NO TIME   4/DNC2   4T  
1  

Sprint XS Mono (6 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
7183   Holder 20'   186   Hobie Holder 20'   James Conner   Oceanside Yacht Club   01:50:52   1   1  
1  
USA 127   Pendragon   6   Melges 32   Howard Lewis   Dana Point   01:59:31   2   2  
2  
47363   B O L E R O   222   Ericson 37   Rich Fischbeck   B Y C   02:04:10   3   3  
3  
97392   Miss Inforned   132   Andrews 26   Dave O'Hara   Sea Bae   NO TIME   7/DNC   7T  
4  
97326   Rat Baby   174   Catalina Capri 25   Pat Borison   DBYC   NO TIME   7/DNC   7T  
4  
3946   Waterlemon   204   Catalina 27   Neil Brand   Dana West Yacht Club   NO TIME   7/DNF   7T  
4  

Sprint Weta (10 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
375   Weta 4.4   1   Weta Weta 4.4   David Berntsen   RYC   202:16:40   1   1  
1  
276   Akahele (   1   Weta Marine 4.4 (trimaran)   Bruce Fleming   Kaneohe Yacht Club   207:20:00   2   2  
2  
394   No Name   1   Weta Marine Weta   Mat Bryant   MBYC   208:45:00   3   3  
3  
350   Weta   1   Weta weypta   Michael Leneman   smwyc   211:01:40   4   4  
4  
272   Weta   1   WETA Marine WETA 4.4   Stephan Sonnenschein   Sausalio   218:23:20   5   5  
5  
268   Weta   1   Weta Weta 4.4   Brian Collick   None   220:11:40   6   6  
6  
147   Empress   1   WETA Weta 4.4   Robert Shirley   Ventura Sailing Club   226:23:20   7   7  
7  
374   Shaheen   1   Weta Marine Weta 4.4 tri   Tim Corcoran   none   231:30:00   8   8  
8  
391   AVA   1   Weta Marine Weta   Ivan Skobtsov   None   234:26:40   9   9  
9  
271   WETA271   1   WETA Marine    Jason Malecka   Aventura Dana Point   NO TIME   11/DNC   11  
10  

Sprint Dinghy (8 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
7   Emanon   95.4   AMF Alcort Force 5   John Barrere   Lake Yosemite SA   02:47:46   1   1  
1  
179965   Darkling   96.7   Vanguard Laser Radial   Mary Ho   South Coast Corinthian Yacht Club   02:50:14   2   2  
2  
7926   rudder bum   95.4   AMF Alcort Force-5   Brad Cameron   stockton sailing club   02:50:37   3   3  
3  
165021      91.1   Vangaurd Laser   Buddy Richley [Laser]   LIYC   02:55:12   4   4  
4  
150   C-Ya   92   Jim Antrim Wing Dinghy   Steve Cameron   Richmond Yacht Club   02:57:33   5   5  
5  
194007   Huli Huli   91.1   Vanguard Laser   Pierson Jacquelin [Laser]   Waikiki Yacht Club   03:28:10   6   6  
6  
187703   Comfortably Numb   91.1   Laser Laser   PJ Jacquelin [Laser]   Balboa Yacht Club   03:28:11   7   7  
7  
N/A   Vincitore   99.6   AMF Sunfish   Steven Stege   SBYRC   NO TIME   9/DSQ   9  
8  

Sprint Multihull (2 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
17012   Sueno Majado   71.4   hobie cat co. Hobie 18   David Martin   N/A   02:48:33   1   1  
1  
tbd   na   76   Hobie    Steve Mccormick   Westlake Yacht Club   NO TIME   3/DNC   3  
2  

Sprint Boards (3 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, April 11, 2011 4:36:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
US500   Smoking Joe   0   Mikes Lab L10   Joseph Roth   USW   NO TIME   4/DNC   4T  
1  
NA   Blue lightning   0   Lahui Kai Unlimited Paddleboard   Pete Stirling   ODCPA   NO TIME   4/DNC   4T  
1  
US V   N/A   0   MIKE LAB L7   GABOR VAGI   SCKA   NO TIME   4/DNC   4T  
1  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network