Fall Dinghy & Olympic Classes Regatta
St. Francis Yacht Club | October 23-24, 2010

49er (8 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 6:46:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
1054   Jonathan Goldsberry   SFYC   1   1   4   6  
1  
2  
USA 1071   Alex Bishop   Easport Tavern yachting Squadron   2   2   3   7  
2  
3  
1108   Jesse Kirkland   RBYC/NHYC   5   3   1   9T  
3  
4  
1139   Joey Pasquali   stfyc   3   4   2   9T  
4  
5  
826   Cooper Dressler   Coronado YC/Santa Cruz YC   4   6   5   15  
5  
6  
321   Finn & Alek - TeamNilsen Nilsen   St. Francis Yacht Club   6   7   6   19  
6  
7  
142   Maxwell Fraser   RYC/SCYC   7   5   9/DNF   21  
7  
8  
USA139   Skip Mccormack   Sfyc   8   8   7   23  
8  

420 (7 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 6:34:13 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
11   Joe Farned   PYSF   2   1   3  
1  
2  
PYSF 1   Nicolas Delfino   PYSF   1   3   4  
2  
3  
5180   Jack Barton   SFYC   5   2   7  
3  
4  
2073   Kyra Bergsund   San Francisco Yacht Club   3   5   8T  
4  
5  
2077   Graham Gooding   san francisco Yacht club   4   4   8T  
5  
6  
1869   Kennedy Placek   SFYC   8/DNF   8/DNF   16T  
6  
6  
350   Lauren Orloff   PYSF   8/DNF   8/DNF   16T  
6  

5O5 (10 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, October 27, 2010 1:13:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
8762   Howie Hamlin   NHYC   1   1   4   6  
1  
2  
8714   Mike Martin   Newport Harbor Yacht Club   4   2   1   7  
2  
3  
9002   Mike Holt   Santa Cruz YC   3   4   2   9  
3  
4  
8681   Stuart Park   TISC   2   5   3   10  
4  
5  
7875   Jeff Miller   Richmond YC   7   3   6   16T  
5  
6  
8878   AJ Crane   St Francis   5   6   5   16T  
6  
7  
8965   Hasso Plattner   StFYC   6   7   7   20  
7  
8  
8829   Eben Russell   Santa Cruz Yacht Club   8   8   8   24  
8  
9  
8937   Tim Murphy   TISC   9   9   9   27  
9  
10  
8680   Jason Bright   SFYC   10   10   12/DNF   32  
10  

D-One (6 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, October 27, 2010 1:13:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club Total Pos

Finn (11 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 6:06:02 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
60   Iain Woolward   none   2   1   1   4  
1  
2  
74   Henry Sprague   US Finn Association   1   2   2   5  
2  
3  
POL 691   Andre Skarka   YKP-San Francisko   4   3   3   10  
3  
4  
1213   Andras Nady   Andras Nady   5   4   4   13  
4  
5  
USA 33   Richard Stouffer   EYC   3   12/DNS   12/DNS   27  
5  
6  
USA 777   Peter Aschwanden   ENCINAL YACHT CLUB   6   12/DNS   12/DNS   30  
6  
7  
0000   Brad Nieuwstad   scyc   12/DNS   12/DNS   12/DNS   36T  
7  
7  
81   Garth Page   SFYC   12/DNS   12/DNS   12/DNS   36T  
7  
7  
35   Stephen Hutchison   Persona Non Gratis   12/DNS   12/DNS   12/DNS   36T  
7  
7  
32   Charles Heimler   Finn Club California   12/DNS   12/DNS   12/DNS   36T  
7  
7  
USA 11   Robert Carlen   CPYC/EYC   12/DNS   12/DNS   12/DNS   36T  
7  

Flying Dutchman (6 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 6:48:15 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
1444   Buzz Ballenger   SCYC   1   2   1   4  
1  
2  
1   Zhenya Kirueshkin-Stepanoff   Santa Cruz YC, Bay View Boat Club   2   1   2   5  
2  
3  
USA 88   Mike Meszaros   Inverness YC   3   3   7/DNS   13  
3  
4  
h96   Saul Schumsky   cal sailing club   7/DNS   7/DNS   7/DNS   21T  
4  
4  
17   henry nieuwstad   SCYC   7/DNS   7/DNS   7/DNS   21T  
4  
4  
US 1451   Jean Jimenez   JJ YC KSJC   7/DNS   7/DNS   7/DNS   21T  
4  

Laser 4.7 (13 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 24, 2010 2:16:00 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
166848   Haley Kardek   Encinal   1   5   1   7  
1  
2  
155581   Lola Bushnell   San Francisco Yacht Club   5   1   5   11  
2  
3  
6   Kyle Larsen   PYSF/ San Francisco Yacht Club/ Sequoia Yacht Club   8   2   2   12  
3  
4  
172450   Will Cefali   SFYC   3   3   7   13  
4  
5  
189813   Lindsey Baab   StFYC/SFYC/PYSF   4   4   8   16  
5  
6  
42   Joe Carter   StFYC/RYC   2   8   9   19  
6  
7  
3   Calum Finlayson   PYSF   9   9   4   22  
7  
8  
3912   Sterling Dreyer   RYC/JLAC   7   10   6   23  
8  
9  
15076   Lawson Willard   SFYC   15/DNS   6   3   24T  
9  
10  
1   Michael Tan   San Francisco Yacht Club   6   7   11   24T  
10  
11  
3844   Francesca Dana   St. Francis   15/DNS   11   10   36  
11  
12  
TBD   Markus Suorsa   San Francisco Yacht Club/Sequoia Yacht Club   15/DNS   15/DNS   15/DNS   45T  
12  
12  
??   Madeleine Pont   PYSF   15/DNS   15/DNS   15/DNS   45T  
12  

Laser Radial (10 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 24, 2010 12:03:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
164370   Christine Neville   Malletts Bay Boat Club   1   3   1   5  
1  
2  
189739   Kaitlyn Baab   StFYC   3   1   2   6  
2  
3  
2201   John-Bernard Duler   St Francis Yacht Club   2   5   3   10  
3  
4  
183013   David Wyllie   PMYC   5   2   4   11  
4  
5  
196139   Christy Usher   St. Francis Yacht Club   4   6   5   15  
5  
6  
9740   Richard Leland   Butte Sailing Club   6   4   7   17  
6  
7  
1   Travis Cottle   PYSF   7   7   6   20  
7  
8  
177184   Nicklas Gardner   EYC   11/DNS   11/DNS   11/DNS   33T  
8  
8  
166835   Andrew Godfrey   EYC   11/DNS   11/DNS   11/DNS   33T  
8  
8  
174236   Jacques Kerrest   Palo Alto   11/DNF   11/DNS   11/DNS   33T  
8  

Laser Standard (23 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 24, 2010 12:03:09 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
171314   Stephen Bourdow   Sequoia YC   4   2   1   7T  
1  
2  
183898   Charlie Buckingham   NHYC   2   1   4   7T  
2  
3  
176124   Peter Phelan   Santa Cruz Yacht Club   5   3   2   10  
3  
4  
182870   Drake Jensen   Richmond Yacht Club   1   9   5   15  
4  
5  
153021   Chris Boome   StFYC   11   6   3   20T  
5  
6  
9   Tracy Usher   St Francis Yacht Club   6   7   7   20T  
6  
7  
190284   Michael Schmid   Wayzata Yacht Club   8   5   9   22  
7  
8  
180483   David Lapier   none   12   4   8   24  
8  
9  
176097   Todd Jackson   None   3   18   11   32  
9  
10  
188709   jon andron   st. francis   9   14   12   35  
10  
11  
187794   Alexander Symes   StFYC   18   13   6   37  
11  
12  
5948   Ryan Nelson   West Marine Rigging   15   11   14   40  
12  
13  
179426   Stephen Orosz   MBYH   17   12   13   42  
13  
14  
173666   Mike Bishop   StFYC   19   15   10   44T  
14  
15  
138204   Simon Bell   RYC   13   16   15   44T  
15  
16  
180081   Mehmet Sevinc   St Francis YC   14   8   26/DNS   48  
16  
17  
152211   Packy Davis   stfyc   7   17   26/DNS   50  
17  
18  
75463   Luther Strayer   Barnstable YC   16   19   16   51  
18  
19  
155477   Will Lowe   Richmond Yacht Club   26/DNS   10   17   53  
19  
20  
173687   Tom Burden   SSS   10   24/DNS   26/DNS   60  
20  
21  
184434   Rick Raduziner   Tahoe Yacht Club   26/DNS   24/DNS   18   68  
21  
22  
196813   Buff Wendt   n/a   26/DNS   24/DNS   26/DNS   76T  
22  
22  
171638   Nick Burke   RYC   26/DNS   24/DNS   26/DNS   76T  
22  

Weta (11 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 6:56:07 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
373   David Anderson   Singlehanded Sailing Society   4   1   5T  
1  
2  
375   David Berntsen   RYC   1   4   5T  
2  
3  
376   Gordon Lyon   None   2   6   8  
3  
4  
272   Stephan Sonnenschein   Sausalio   6   3   9  
4  
5  
394   Jonathan Weston   Lake Lanier Sailing Club   3   7   10T  
5  
6  
154   Dean Anderson   Richmond Yacht Club   5   5   10T  
6  
7  
320   George Slater   SBYC   12/DNS   2   14  
7  
8  
270   Ken Johnson   BAMA   12/DNS   8   20  
8  
9  
377   Yann Bertaud / Karen Lorentson   none   12/DNS   12/DNS   24T  
9  
9  
148   Christopher Harvey   BAMA   12/DNS   12/DNS   24T  
9  
9  
147   Robert Shirley   Ventura Sailing Club   12/DNS   12/DNS   24T  
9  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network