Florida Laser Masters Championship
Palm Beach Sailing Club | February 12-13, 2011

Laser (58 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, February 13, 2011 3:33:33 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
17   Ernesto Rodriguez    Apprentice Master   na   2   1   1   [3]   1   1   6  
1  
2  
195495   JOHN BERTRAND    Master   St. Francis Yacht Club   1   2   3   4   [6]   3   13  
2  
3  
195425   Peter Shope    Master   Sail Newport   3   4   6   [14]   2   2   17  
3  
4  
187978   Vilhelm Roberts    Master   Lauderdale Yacht Club   4   [7]   7   5   3   4   23  
4  
5  
182280   Otto Strandvig    Master   Polyteknisk   8   [11]   4   2   7   6   27  
5  
6  
193281   Mike matan    Master   cedar Point Yacht Club   [9]   5   8   1   9   7   30  
6  
7  
183898   charlie buckingham    Master   NHYC   6   [10]   9   6   5   5   31  
7  
8  
173988   Jorge Abreu    Grand Master   Caribbean Sailing Center Cabarete   7   3   5   8   [12]   9   32  
8  
9  
189811   Peter Seidenberg    Great Grand Master   Sail Newport   5   6   11   7   8   [12]   37  
9  
10  
199138   John MacCausland    Master   Cooper River YC   11   [15]   2   9   10   8   40  
10  
11  
198661   Bill Symes    Grand Master   Willamette Sailing Club   10   8   12   11   4   [22]   45  
11  
12  
181131   Buzzy Heausler    Master   DIYC   [21]   16   10   17   14   14   71  
12  
13  
195428   Lindsay Hewitt    Great Grand Master   Cold Spring Hbr Beach Club   12   [20]   14   12   15   19   72  
13  
14  
29190   Carsten Jungclaussen    Master   OSV   [24]   18   17   18   13   11   77  
14  
15  
194253   David Hartman    Great Grand Master   na   18   9   15   21   16   [24]   79  
15  
16  
176985   Donald Hahl    Grand Master   Brant Beach YC   19   13   18   16   19   [28]   85  
16  
17  
171012   Randall Rea    Master   none   17   [27]   16   25   18   13   89  
17  
18  
187717   Erick Rodriguez    Apprentice Master   none   16   21   [27]   15   17   21   90  
18  
19  
180079   Leigh Savage    Master   Crescent Sail YC   15   [24]   22   19   20   17   93  
19  
20  
199142   Newt Wattis    Great Grand Master   Surf City Yacht Club   14   14   [32]   22   28   29   107  
20  
21  
175529   Paul Wurtzebach    Great Grand Master   chicago corinthian   20   12   29   [47]   39   10   110T  
21  
22  
199139   Mike Hecky    Master   Riverton YC   22   32   [36]   10   26   20   110T  
22  
23  
180050   Alden Shattuck    Grand Master   Severn Sailing Association   25   29   19   [32]   25   15   113  
23  
24  
190288   Dick Tillman    Great Grand Master   Melbourne YC   13   22   21   24   [35]   34   114  
24  
25  
191963   David Hillmyer    Apprentice Master   Sarasota Sailing Squadron   [32]   30   25   13   24   23   115  
25  
26  
196023   Bob Tan    Master   SSA   [59/DNF]   17   26   27   23   27   120  
26  
27  
161100   David Frazier    Grand Master   FBYC Essex CT   26   [59/DNS]   44   20   21   18   129  
27  
28  
189713   Jean-Pierre Kiekens    Master   Venture Sailing Pointe-Claire   [59/DNF]   59/DNF   13   33   11   16   132T  
28  
29  
170052   Gerry Giffin    Master   Chester Yacht Club   33   [34]   24   23   27   25   132T  
29  
30  
181839   Michelle Davis    Apprentice Master   Coconut Grove Sailing Center   27   26   20   26   37   [43]   136  
30  
31  
196120   Thomas LaBelle    Master   Les Cheneaux Yacht Club   31   [59/DNS]   23   29   30   31   144  
31  
32  
190435   Halsey Bullen    Great Grand Master   Cedar Point Yacht Club   23   25   33   36   [43]   33   150  
32  
33  
198028   Jacques Kerrest    Grand Master   McLean   29   23   43   [45]   33   32   160  
33  
34  
179465   Ched Proctor    Grand Master   Cedar Point Yacht Club   28   19   38   40   [49]   39   164  
34  
35  
154095   Luis Barrios    Grand Master   Barrios Luis   30   33   28   42   32   [50]   165  
35  
36  
189774   Finn Hassing    Great Grand Master   Oriental Dinghy Club   34   31   30   37   [40]   36   168  
36  
37  
181113   Len Guenther    Master   Fishing Bay YC   36   28   [48]   34   36   40   174  
37  
38  
156522   Robert Peckham    Master   flotilla   [59/DNF]   59/DNF   35   28   38   26   186  
38  
39  
178857   Adam Glass    Grand Master   Severn Sailing Association   37   35   37   [44]   42   38   189  
39  
40  
133827   Eric Aker    Grand Master   NA   [59/DNF]   59/DNF   39   35   22   35   190T  
40  
41  
191467   Jeff DuVal    Apprentice Master   University of Florida Sailing Team   [59/DNF]   59/DNF   41   31   29   30   190T  
41  
42  
189701   Jack Pearce    Great Grand Master   Barrie Yacht Club   38   [59/DNS]   34   38   31   49   190T  
42  
43  
42647   Darren Cooke    Apprentice Master   Fort Walton YC   [59/DNF]   59/DNS   31   41   34   44   209  
43  
44  
105583   James Stanley    Master   Outer Harbor Centerboard Club   [59/DNF]   59/DNF   40   30   48   41   218  
44  
45  
158648   Robert Voeller    Master   USSCMC   [59/DNF]   59/DNF   45   46   46   37   233T  
45  
46  
190474   Donna Steele    Apprentice Master   Sarasota Sailing Squadron   [59/DNF]   37   49   49   50   48   233T  
46  
47  
194547   Jeffrey Caruso    Master   Annapolis Yacht Club and Severn Sailing   [59/DNF]   59/DNF   47   39   41   47   233T  
47  
48  
166118   William Shirley    Master   Dimsum Racing   35   [59/DNS]   59/DNC   59/DNC   45   45   243  
48  
49  
177134   John Coffey    Grand Master   Milford Yacht Club   [59/DNF]   59/DNF   46   50   47   42   244  
49  
50  
192057   John McNally    Master   PBSC   [59/DNF]   59/DNF   42   43   44   59/DNC   247  
50  
51  
193290   Hollis Caffee    Great Grand Master   none   [59/DNF]   36   51   51   52   59/DNC   249  
51  
52  
191911   edward rickard    Great Grand Master   cedar point yc   [59/DNF]   59/DNF   50   48   51   46   254  
52  
53  
184547   Eric Robbins    Grand Master   Davis Island YC   [59/DNF]   59/DNF   59/DNF   59/DNC   59/DNC   59/DNC   295T  
53  
53  
181167   John Clark    Great Grand Master   Melbourne Yacht Club   [59/DNC]   59/DNC   59/DNC   59/DNC   59/DNC   59/DNC   295T  
53  
53  
66444   David Nichols    Great Grand Master   Columbia Sailing Club   [59/DNF]   59/DNF   59/DNC   59/DNC   59/DNC   59/DNC   295T  
53  
53  
138970   Chuck Cairnes    Great Grand Master   PBSC   [59/DNF]   59/DNF   59/DNC   59/DNC   59/DNC   59/DNC   295T  
53  
53  
173634   Donald Woodworth    Great Grand Master   northport YC   [59/DNC]   59/DNC   59/DNC   59/DNC   59/DNC   59/DNC   295T  
53  
53  
177021   Britt Drake    Great Grand Master   Maurice River Yacht Club   [59/DNF]   59/DNF   59/DNC   59/DNC   59/DNC   59/DNC   295T  
53  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network