Oxford Regatta - One Designs
Tred Avon Yacht Club/Chesapeake Bay Yacht Club |

Club 420 (10 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 14, 2011 12:15:17 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
111   420   Nick Floyd/
Ian Morgan  
Annapolis Yacht Club/    1   2   1   1   [4]   2   7  
1  
2  
5582      Charlie Lomax/
Evan Morgan  
Annapolis Yacht Club/    2   3   3   2   [5]   1   11  
2  
3  
888   Jumper   AJ Libby   Annapolis Yacht Club   3   [7]   2   4   2   4   15  
3  
4  
5889      Kyle Comerford/
Belle Strachan  
AYC/    4   1   5   [6]   3   5   18  
4  
5  
6530      Elena VandenBerg/
Lilli Salvesen  
Annapolis Yacht Club/    [6]   6   4   5   1   6   22  
5  
6  
6267      Rohan BhatiaNewman/
Connor Iannuzzi  
Annapolis Yacht Club/    8   5   6   3   [9]   9   31  
6  
7  
3733      Mariah Leffingwell/
Hayley Crowder  
TAYC/    5   9   7   [11/DNS]   8   3   32T  
7  
8  
5583   C420   Sean Walker/
Alex Crawford  
Annapolis Yacht Club/    7   4   [8]   7   6   8   32T  
8  
9  
2879   Free Bird   Bruce Helmly/
Liam Helmly  
Tred Avon Yacht Club/    9   8   [10]   9   7   7   40  
9  
10  
4114      Elliot Greenwald/
Cailyn Oakes  
Annapolis Yacht Club/    [10]   10   9   8   10   10   47  
10  
 



Senior Laser (7 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 14, 2011 12:22:02 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
190462      Kyle Swenson   Fishing Bay Yacht Club   1   1   1   1   [5]   1   5  
1  
2  
196023   Bob Tan   Bob Tan   SSA   [3]   3   2   2   1   3   11T  
2  
3  
177026      Austin Neuman   Riverton Yacht Club   2   2   [3]   3   2   2   11T  
3  
4  
180536      Steven Cofer   SSA   6   6   [7]   5   3   4   24T  
4  
5  
171024   no name   Craig Leonard   BCSC   4   4   4   [8/DSQ]   4   8/DNS   24T  
5  
6  
125104      Philip Logan   TAYC   5   5   6   [8/DSQ]   7   5   28  
6  
7  
185472      Ben Sturmer   SSA   7   7   5   4   6   [8/DSQ]   29  
7  
 



Laser Radial (10 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, August 13, 2011 3:28:22 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
199355      Matthew Schofield   SSA   4   3   3   3   1   14  
1  
2  
199585      Phillip Schofield   Severn Sailing Association   1   2   2   6   4   15  
2  
3  
190507      Nicole Hause   TAYC   2   4   1   4   5   16T  
3  
4  
189986      Kayla Ellis   Brant Beach Yacht Club   3   1   4   5   3   16T  
4  
5  
172027      Zach Hill   Severn Sailing Assoc.   6   5   6   1   2   20  
5  
6  
191513      Read Beigel   Annapolis Yacht Club   5   6   5   2   7   25  
6  
7  
181254   Blue Whale   Jerry Sturmer   SSA   8   7   7   7   6   35  
7  
8  
177298      luke dufour   tayc   7   8   9   9   9   42  
8  
9  
179497   Boat   Martin Krafft   SSA   10   9   8   8   8   43  
9  
10  
49211      Jack Leffingwell   TAYC   9   10   10   10   10   49  
10  
 



Penguin (7 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 14, 2011 9:47:38 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
9662   Against The Grain   Bud Dailey/
Max Iseler  
PRSA/    2   2   1   2   7  
1  
2  
9576   Sister Mary Stigmata   Jonathan Bartlett/
Annie Bartlett  
Annapolis Yacht Club/    7   1   2   1   11  
2  
3  
9478   Wooden Bucket   Charles Krafft/
Donna McKenzie  
SSA/    1   3   4   8/DNF   16  
3  
4  
9696   Black Side Down   Paul Hull/
Noah Kullman  
Eastern Shore Sailing Association/    3   5   3   8/DNS   19T  
4  
5  
9140   Chesure Cat   William Lane/
Barbara lane  
tayc/CBYC/    6   4   5   4   19T  
5  
6  
9632   spax   Sandy McAllister/
Kara Spector  
TAYC/    4   6   8/DNF   3   21  
6  
7  
9663   The Fantastic Firths   Patrick Firth/
Casey Firth  
Tred Avon Yacht Club/    5   7   6   8/DNF   26  
7  
 



Comet (4 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 14, 2011 9:49:35 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
4131   GRAPES OF WRATH   WICK DUDLEY   CRYC   1   1   1   1   4  
1  
2  
3997   Yellow Submarine   Elizabeth Wainwright/
Jane DeLashmutt  
TAYC/    2   2   2   3   9  
2  
3  
4023   Alibeth   Jan White/
Mike Gorman  
Log Canoe Sailing Assn./    3   3   3   2   11  
3  
4  
3973      charles roth/
mike coakley  
corsica river/    4   4   5/DNF   5/DNS   18  
4  
 



Snipe (14 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 14, 2011 12:12:02 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
8008   Fishbeck Jybetech   Arthur Blodgett/
Julia Melton  
Camden YC/Eckerd/    1   5   3   1   2   12  
1  
2  
29011      Holly OHare/
Gavin OHare  
OBYC/    2   4   1   4   7   18  
2  
3  
27860   Loaner   Austin Kana/
Hannah Polster  
TAYC/    7   1   4   6   1   19  
3  
4  
29682   Liz's world   Lorie Stout/
Alex Stout  
SSA/    3   7   2   3   6   21  
4  
5  
30500      Brian Hetherington/
Adrienne Korkosz  
Severn Sailing Association/    5   3   5   5   4   22  
5  
6  
30552      Henry Filter/
Megan Filter  
Severn Sailing Association/    4   2   15/OCS   2   3   26  
6  
7  
30999   Swan Song   Ned Daly/
Katie Wesdyk  
Severn Sailing Association/    10   9   6   7   15/DNS   47  
7  
8  
26109   Snipe   Russell Wesdyk/
Sarah Wesdyk  
SSA/    11   10   9   9   9   48  
8  
9  
30391      Eric Reinke/
Sandy Westphal  
Severn Sailing Association/    6   6   15/DNF   15/DNS   8   50  
9  
10  
30857      Chris Ryan/
Jake and Nicole Ryan  
SSA/    8   8   7   15/DNF   15/DNS   53  
10  
11  
27734      Mark Fuhrmann/
Lee Polites  
Severn Sailing Association/    14   12   8   10   10   54  
11  
12  
26460      Bruce Irvin/
Jack Irvin  
SSA/    12   11   11   8   15/DNS   57  
12  
13  
28999   Tricky   Aaron Serinis/
Claire Austin  
TAYC/    9   15/DNF   15/OCS   15/DNF   5   59  
13  
14  
27092      Doug Frazee/
Jasper Frazee  
nope/    13   13   10   11   15/DNS   62  
14  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network