Hammond Memorial Race
TRED AVON YACHT CLUB | September 18, 2011

J/105 (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, September 20, 2011 8:51:44 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
501   TENACIOUS   0   Chris and Carolyn Groobey   ANNAPOLIS YC   1   1  
1  
2  
7105   Allegiance   0   Mary Cox   USNA   2   2  
2  
3  
251   Breakaway   0   Richard Hinds   AYC   3   3  
3  
4  
586   Dreadnought   0   Taylor Marton   USNA   4   4  
4  
5  
USA 346   TUITION   0   Glenn Byus   NASS   5   5  
5  
6  
625   Cassiopeia   0   David McCreight   RoBSA   6   6  
6  
7  
23   Veloce   0   Marty Hublitz Eddie Hornick   sryc   8/DNC   8  
7  
 



Catalina 27 (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, September 20, 2011 8:52:55 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
53329   Catawampus   0   james urban   AYC   1   1  
1  
2  
2159   Chaos   0   Curtis Sarratt   Shearwater Sailing Club   2   2  
2  
3  
13227   Pussycat   213   Ross Arnett   Annapolis Yacht club   5/DNC   5T  
3  
3  
5845   SLAM Duck   213   John/Tom Potvin/Walsh   Annpolis Yacht Club   5/DNC   5T  
3  
 



Alberg 30 (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, September 20, 2011 8:56:07 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
244   LinGin   0   Tim Williams   SSA   1   1  
1  
2  
247   Argo   0   T.C. Williams   Annapolis Yacht Club   2   2  
2  
3  
197   Laughing Gull   0   Jonathan Adams   Alberg 30   3   3  
3  
4  
484   Second-2-Nun   0   Harry Gamber   NASS   4   4  
4  
 



PHRF N (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, September 20, 2011 9:07:15 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (13 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
13260   Restless   171   Eric Crawford   TAYC   02:03:24   1   1  
1  
2  
8   Lucky Ducky   141   Hall Palmer   TAYC   02:10:50   2   2  
2  
3  
1851   Diamond In The Rough III   156   Jim Mumper   AYC   02:13:29   3   3  
3  
4  
13341   Scrimshaw   174   Charles Deakyne   SCC   02:15:51   4   4  
4  
5  
93497   Coyote   66   Richard Griner   Griner Richard   02:16:25   5   5  
5  
6  
93279   Vite   174   Paul Taylor   RRBC   02:23:30   6   6  
6  
7  
42707   Divide by Zero   36   John Lanigan   Eastport YC   02:24:09   7   7  
7  
8  
43655   Wharf Rat   93   Larry Vazzano   53   02:28:53   8   8  
8  
9  
93442   ReJoyce   78   Dennis Glackin   GRF   02:30:30   9   9  
9  
10  
83464   Escapade   120   Martin Sherrard   PCRC   02:35:43   10   10  
10  
11  
22   ZALEK   84   Ted Slotwinski   HHSA   02:37:57   11   11  
11  
12  
52465   pilot error   72   Ken Huston   NASS   02:38:57   12   12  
12  
13  
160   Skimmer   174   Jack & Marti Detweiler   Round Bay Sailing Association   NO TIME   14/DNC   14  
13  
 



PHRF (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, September 22, 2011 1:20:25 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A0 (1 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
130      24   Scott Gibbs [A0]   TAYC   NO TIME   43/DNC   43  
1  
 



Division: A1 (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
51120   Windborn   51   Richard Born [A1]   SCC   02:41:26   7   7  
1  
2  
93499   Valkyrie   42   David Andril [A1]   AYC   02:44:50   13   13  
2  
3  
93219   Boundless   63   George Anderson [A1]   Annaplis Yacht Club   02:47:47   18   18  
3  
4  
USA-38   Amadeus   36   Jack Yaissle [A1]   TAYC   02:50:10   22   22  
4  
5  
73295   Spongebob   57   John Shannahan [A1]   TAYC   02:48:33   27/SCP   27  
5  
6  
157   Out of Reach III   45   Louis Nees [A1]   NYYC   NO TIME   43/DNC   43T  
6  
6  
USA39531   UPGRADE   30   Peter & Debbie Gibbons-Neff [A1]   Corinthian Yacht Club of Phila.   NO TIME   43/DNC   43T  
6  
 



Division: A2 (15 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
NA-23   Defiance   81   Colin Nevins [A2]   USNA   02:37:51   3   3  
1  
2  
28829   N/A   84   Tom French [A2]   Sailing Club of the Chesapeake   02:39:09   5   5  
2  
3  
NA-22   INTEGRITY   81   Dillon Rossiter [A2]   USNA   02:40:34   6   6  
3  
4  
USA 52324   Jubilee   78   Keith Mayes [A2]   HHSA   02:43:24   9   9  
4  
5  
32334   Kestrel   108   Albert Holt [A2]   SCC   02:44:21   12   12  
5  
6  
40826   Kokomo Express   108   Brett Sorensen [A2]   GSA   02:45:07   14   14  
6  
7  
32339   Bump in the Night   72   Maury Niebur [A2]   WRSC   02:46:37   17   17  
7  
8  
93367   Pegasus   78   Peter Firey [A2]   PCRC   02:49:04   20   20  
8  
9  
54   Fast Forward   108   Dan Lewis [A2]   PCRC   03:15:11   28   28  
9  
10  
CAY 40   Serefe   87   SAMUEL Baker [A2]   HHSA   03:30:02   30   30  
10  
11  
63172   Strike   84   Russ Hale [A2]   PCSC   NO TIME   43/DNC   43T  
11  
11  
93421   Canvas Caper   75   Andy Frix [A2]   Crystal Beach YC   NO TIME   43/DNF   43T  
11  
11  
93356   Nathan Gorenstein   102   Nathan Gorenstein [A2]   syrc   NO TIME   43/DNC   43T  
11  
11  
53361   contraire   105   Stephen Schaub Curt Well [A2]   ayc   NO TIME   43/DNF   43T  
11  
11  
93594   Widow Maker   93   George Bauer [A2]   AYC   NO TIME   43/DNC   43T  
11  
 



Division: B (14 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
22764   Artemis II   126   Mike McNamara [B]   BCYA   02:39:03   4   4  
1  
2  
83350   Incommunicado   117   Tracey / Polk [B]   MRSA   02:42:57   8   8  
2  
3  
43103   Smoky   138   richard zantzinger [B]   WRSC   02:43:58   10   10  
3  
4  
83348   patrick teeling   135   patrick teeling [B]   cbyra   02:45:42   15   15  
4  
5  
53095   Hurricane Kelley   141   John Stefancik [B]   RoBSA   02:45:56   16   16  
5  
6  
110   Cantata   132   Henry Chalkley [B]   Herrington Harbour Sailing Association   02:51:06   23   23  
6  
7  
93052   CABARET   132   SI BOETTNER [B]   MRYC   03:09:19   25   25  
7  
8  
3386   SEAMMA   129   GARY PATENAUDE [B]   RBSA   03:09:34   26   26  
8  
9  
41621   Relentless   114   Frank Albert [B]   PCRC   03:09:57   27   27  
9  
10  
53557   Eclipse   132   Steve Toner [B]   none   03:19:22   29   29  
10  
11  
93123   Gabrielle   117   Bob Dymond [B]   EYC   NO TIME   43/DNC   43T  
11  
11  
33311   Blue Bayou II   126   Andrew Dyer [B]   SCC   NO TIME   43/DNC   43T  
11  
11  
63091   Dulany   135   Jay Addison [B]   WRSC   NO TIME   43/DNC   43T  
11  
11  
42064   Moon Cusser   141   Jay Weaver [B]   Tred Avon Yacht Club   NO TIME   43/DNC   43T  
11  
 



Division: C (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
11677   Odyssey   174   David Shiff [C]   SRYC   02:34:03   1   1  
1  
2  
1769   Big Time   159   Mike Rajacich [C]   tayc   02:36:40   2   2  
2  
3  
23467   Swell   213   John Anderson [C]   RCRA   02:44:00   11   11  
3  
4  
699   Fujin   192   Christopher Rogers [C]   EYC   02:49:23   21   21  
4  
5  
63230   Vivace   150   Peter Newlin [C]   none   02:56:33   24   24  
5  
 



Beach Cat (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, September 20, 2011 10:09:53 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
USA 206   Peregrine   63   William Hathaway   WRSC   03:43:07   1   1  
1  
2  
1027   Pirates of the Chesapeake   59.3   Keith Chapman   WRCRA/CRAC   03:43:26   2   2  
2  
3  
8      63   Gregory Pitts   WRSC   03:50:27   3   3  
3  
4  
USA14   Righting Moment   60   Jan Majer   Storm Trysail   04:00:57   4   4  
4  
5  
625   S.S. Marion Barry   59.3   John Peil   WRSC   04:53:05   5   5  
5  
6  
733   Flying Monkey   63   Tyler Lee   WRSC   NO TIME   7/DNF   7  
6  
 



Multi-hull (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, September 20, 2011 10:24:38 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (16 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
14   SUNDOG   1.351   Paul Parks   ayc   02:41:47   1   1  
1  
2  
185   Rascal   0.932   Jim Parrott   CMA   02:53:15   2   2  
2  
3  
131   Flying Circus   1.035   Robert Blesse   CMA   02:53:57   3   3  
3  
4  
27042   Temple of the Wind   1.037   Douglas Dykman   Chesapeake Multihull Association   02:54:34   4   4  
4  
5  
USA52441   Fitness Resource   1.055   David Nees   Chesapeake Mulltihull Assn   02:56:56   5   5  
5  
6  
185   Fair Curve   1.008   John Nicholson   CMA   03:00:20   6   6  
6  
7  
161   Wind Play   0.963   Dana Stoffregen   Chesapeake Multihull Association   03:02:01   7   7  
7  
8  
CAT 18   Wild Card   1.17   Tim Layne   Chesapeake Multihull Association   03:09:14   8   8  
8  
9  
528   Gemini   0.808   Jere Glover   CMA   03:15:14   9   9  
9  
10  
001   triple threat   1.08   tim lyons   CMA   03:15:26   10   10  
10  
11  
GBR-1X   Tardis   0.858   John Morfit   CMA   03:24:05   11   11  
11  
12  
924   Family Knot   0.79   Trip Buckenmaier   CMA   03:33:59   12   12  
12  
13  
1055   Endurance   0.78   Jeffrey Short   Chesapeake Multihull Association   03:43:40   13   13  
13  
14  
410   Lola 3   0.95   Larry Forgy   CMA   03:47:32   14   14  
14  
15  
228   triangle   1.026   Gary Spesard   CMA   NO TIME   17/DNF   17T  
15  
15  
M239   TRINITY   1.023   DAVID WAY   CMA   NO TIME   17/DNC   17T  
15  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network