2011 U.S. Singlehanded Sailing Championships
Columbia Gorge Racing Association, Portland OR | July 21-24, 2011

Laser (21 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, July 24, 2011 2:49:18 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
197265   Frederick Vranizan    Seattle Yacht Club   1   3   1   2   1   1   5   1   8   23  
1  
2  
175935   Michael Karas    Seattle Yacht Club   9   1   3   3   3   9   1   5   5   39  
2  
3  
168661   Anthony Boscolo    Seattle Yacht Club   2   4   11   13   2   8   4   3   6   53  
3  
4  
191493   LUKE LAWRENCE    LAUDERDALE YACHT CLUB/USSDT   4   7   5   6   6   18   3   4   11   64  
4  
5  
199138   John MacCausland    Cooper River Yacht Club   8   6   19   14   7   6   2   6   2   70  
5  
6  
197594   Ben Leibowitz    ABYC   10   8   7   9   4   12   15   2   7   74T  
6  
7  
19149   ERIC LAWRENCE    LAUDERDALE YACHT CLUB   7   9   4   5   5   10   6   12   16   74T  
7  
8  
175174   Sean Kelly    StFYC   22/OCS   2   2   1   9   13   18   11   1   79  
8  
9  
196108   Vann Wilson    ABYC   12   13   14   7   8   3   10   10   9   86T  
9  
10  
199713   Vilhelm Roberts    Lauderdale Yacht Club   5   5   6   4   10   15   17   20   4   86T  
10  
11  
171314   stephen bourdow    Sequoia YC   3   17   12   12   11   4   9   9   10   87  
11  
12  
188187   Kevin Shockey    Vermilion Boat Club_VBC   14   11   16   15   12   7   7   7   3   92  
12  
13  
175053   Lucas Adams    Sail Newport   16   10   9   16   16   2   11   8   15   103  
13  
14  
171007   Tracy Usher    St Francis Yacht Club   6   14   15   8   18   22/RAF   13   13   13   122  
14  
15  
198647   Teddy Weaver    Seattle Yacht Club   11   21   8   20   15   5   12   14   22/DNF   128  
15  
16  
170756   Lars Hansen    Wayzata YC   17   15   17   11   17   17   8   17   14   133  
16  
17  
164204   Jeffrey Olson    Sarasota Sailing Squadron   15   12   10   18   13   14   16   19   17   134  
17  
18  
188812   Ted Green    Wickford Yacht Club   18   18   13   19   14   16   14   18   12   142  
18  
19  
169575   Mark Bear    New Bedford Yacht Club   13   16   20   10   20   11   19   15   19   143  
19  
20  
189720   Cam McNeil    White Lake Yacht Club, White Lake, Michigan   19   20   18   17   19   19   20   21   18   171  
20  
21  
184590   Lance Miller    waikiki yacht club   20   19   21   22/DNC   22/DNC   22/DNC   22/DNC   16   20   184  
21  
 



Radial (18 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, July 24, 2011 2:24:15 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
199535   Christine Neville    ILCA   1   2   2   1   9   7   9   5   36  
1  
2  
188100   Sky Adams    Santa Barbara Yacht Club   4   4   1   3   3   3   17   3   38  
2  
3  
171183   Hanne Weaver    Seattle Yacht Club   2   1   3   10   4   4   3   13   40  
3  
4  
175084   Dana Rohde    Beaufort Yacht and Sailing   7   6   4   9   1   2   5   7   41  
4  
5  
186544   Callie Naughton    Eastern Yacht Club   6   3   7   6   2   5   2   11   42  
5  
6  
190402   Annie Rossi    CBYC   10   11   5   12   17   1   1   2   59  
6  
7  
190393   Alexis Aird    Seattle Yacht Club/Corinthian Yacht Club   3   5   10   5   14   6   12   9   64  
7  
8  
180589   Lauren Knoles    Bayview Yacht Club   13   12   6   4   5   14   8   4   66  
8  
9  
195889   Catherine Shanahan    Stamford Yacht Club   8   8   8   7   6   10   10   10   67  
9  
10  
167488   Erika Vranizan    Corinthian Yacht Club   5   7   17   2   10   12   14   1   68  
10  
11  
195466   Rebekka Urbina    Houston Yacht Club   9   9   9   11   8   15   6   17   84T  
11  
12  
198386   Sarah Mackey    Seattle Yacht Club/Corinthian Yacht Club   12   10   11   8   15   9   7   12   84T  
12  
13  
170747   Madison Gates    SPYC   11   19/DNC   14   19/DSQ   18   8   4   8   101  
13  
14  
187139   Grace Pytell    Crescent Sail Yacht Club   18   13   16   13   7   11   15   18   111  
14  
15  
197591   Sarah STREATER    Lauderdale YC   14   19/DNC   12   14   16   13   11   15   114  
15  
16  
170149   Amy Kubie    Cedar Point Yacht Club   16   19/DNC   15   16   13   17   16   6   118T  
16  
17  
114398   Lindsey Andrade    100299R   15   15   13   15   12   16   18   14   118T  
17  
18  
186519   Dorian Haldeman    SSA   17   14   18   17   11   18   13   16   124  
18  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network