Laser Masters MidWeek Madness 2012
US Sailing Center - Martin County | February 14-15, 2012

Laser (40 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, February 15, 2012 3:09:03 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
195425   Peter Shope [Master]   sail newport   2   3   1   2   [8]   2   2   12   24  
1  
2  
199138   John MacCausland [Master]   Cooper River   [14]   1   4   3   1   3   3   15   27  
2  
3  
199146   BENOIT MEESEMAECKER [Master]   ST BARTH YACHT CLUB   7   4   2   1   2   1   [12]   17   29  
3  
4  
197052   Peter Vessella [Grand Master]   saint francis   9   7   3   [41/OCS]   7   9   4   39   45  
4  
5  
199139   Mike Hecky [Master]   Riverton YC   8   2   [23]   6   5   6   11   38   50  
5  
6  
195708   doug peckover [Grand Master]   NOMAD   4   [41/OCS]   8   14   4   10   9   49   55  
6  
7  
182280   Otto Strandvig [Master]   KDY   5   5   7   4   [19]   15   7   43   55  
7  
8  
170313   David Hiebert [Apprentice Master]   usscmc   1   6   [26]   10   6   7   8   38   56  
8  
9  
201271   John Miller [Apprentice Master]   N/A   6   [24]   5   11   3   4   13   42   60  
9  
10  
187735   Joe Van Rossem [Great Grand Master]   Water Rats Sailing Club   3   9   [35]   9   12   14   15   62   62  
10  
11  
199916   David Hartman [Great Grand Master]   na   [19]   17   6   8   18   17   6   72   72  
11  
12  
161100   David Frazier [Grand Master]   FBYC Essex CT   13   8   11   [18]   11   5   18   66   72  
12  
13  
199912   David Hillmyer [Apprentice Master]   Sarasota Sailing Squadron   10   10   14   5   9   8   [17]   56   74  
13  
14  
199142   Newt Wattis [Great Grand Master]   Surf City Yacht Club   12   11   10   19   15   13   [21]   80   80  
14  
15  
183861   Britt Hughes [Master]   Housatonic Boat Club   11   16   9   [20]   14   16   5   71   83  
15  
16  
193364   amnon gitelson [Great Grand Master]   cpyc   [33]   18   25   13   10   19   1   86   86  
16  
17  
189774   Finn Hassing [Great Grand Master]   Oriental Dinghy Club   16   15   12   15   [35]   21   14   93   93  
17  
18  
199911   Michelle Davis [Apprentice Master]   Coconut Grove Sailing Club   [36]   13   16   7   21   20   10   87   105  
18  
19  
179132   Donald Hahl [Grand Master]   Brant Beach YC   23   14   15   12   17   [32]   24   105   111  
19  
20  
105583   James Stanley [Master]   OHCC   18   21   18   [27]   13   11   19   100   112  
20  
21  
175529   Paul Wurtzebach [Great Grand Master]   chicago corinthian   22   [27]   17   17   20   12   26   114   114  
21  
22  
174236   Jacques Kerrest [Great Grand Master]   PRSA   [30]   20   13   23   25   30   16   127   127  
22  
23  
201265   Halsey Bullen [Great Grand Master]   Cedar Point Yacht Club   25   19   24   16   [30]   18   28   130   130  
23  
24  
9   fernando juarez dover [Master]   club nautico cordoba   21   22   20   22   24   23   [27]   132   144  
24  
25  
164098   Gerardo Brondino [Master]   Club Nautico cordoba   26   12   30   25   23   24   [35]   140   152  
25  
26  
201267   Edward Rickard [Great Grand Master]   Cedar Point YC   17   29   31   [32]   28   29   29   163   163  
26  
27  
182423   Mark Laser [Grand Master]   Milford Yacht Club   28   25   19   26   27   [34]   33   158   164  
27  
28  
186519   Dorian Haldeman [Apprentice Master]   SSA   24   30   27   28   16   [35]   23   148   166  
28  
29  
106011   Tony Iacono [Great Grand Master]   Newport Yacht Club   [40]   32   28   36   22   28   22   168   168  
29  
30  
196080   Steven Schmidt [Master]   Cooper River YC   [34]   28   29   29   26   31   20   163   175  
30  
31  
174978   Michael Mays [Grand Master]   Marsh Creek Sailing Club   32   23   33   24   33   [39]   25   170   176  
31  
32  
166123   Leonard Wells [Grand Master]   Asheville Sailing Club   29   33   32   21   31   26   [36]   172   178  
32  
33  
158648   Robert Voeller [Master]   USSCMC   27   [34]   22   31   32   25   34   171   183  
33  
34  
200168   rick landell [Grand Master]   Cooper River   15   31   39   34   [41/DNF]   33   30   182   188  
34  
35  
169587   Pat Dawson [Grand Master]   New York Yacht club   35   35   [41/DNF]   30   29   22   37   188   194  
35  
36  
201272   Mark Unicume [Master]   GLYC   20   39   21   33   [41/DNS]   41/DNS   41/DNS   195   207  
36  
37  
177153   Patrick McBriarty [Master]   Chicago Yacht Club   [38]   26   34   37   37   27   38   199   211  
37  
38  
153006   Sandy Westphal [Master]   Severn Sailing Association   [39]   36   38   35   34   38   32   213   225  
38  
39  
200386   Todd Klingler [Master]   Sayville Yacht Club   37   37   37   [39]   36   36   31   214   226  
39  
40  
187392   Faye Flam [Master]   Cooper River Yacht Club   31   38   36   38   [41/OCS]   37   39   219   231  
40  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network