Florida Laser Masters Championship
Palm Beach Sailing Club | February 11-12, 2012

Laser (44 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, February 12, 2012 2:22:53 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
195425   Peter Shope [Master]   Sail Newport   1   1   1   1   [4]   1   5   15  
1  
2  
182280   Otto Strandvig [Master]   KDY   [3]   3   3   2   1   2   11   21  
2  
3  
USA 199138   John MacCausland [Master]   Cooper River   [8]   6   4   3   3   3   19   29  
3  
4  
193281   Mike Matan [Master]   RYA   4   2   6   5   6   [8]   23   33  
4  
5  
199713   Vilhelm Roberts [Master]   LYC   5   5   [7]   4   5   5   24   34  
5  
6  
199146   Benoit Meessmecker [Master]   ST BARTH YACHT CLUB   2   [45/DNF]   5   7   7   6   27   37  
6  
7  
164429   Marek Valasek [Apprentice Master]   YC Tatran Bratislava   [17]   8   2   6   2   4   22   37  
7  
8  
197052   Peter Vessella [Grand Master]   saint francis   6   4   8   8   [45/DNF]   7   33   38  
8  
9  
195708   Doug Peckover [Grand Master]   NOMAD   10   7   9   12   [23]   19   57   62  
9  
10  
181131   Buzzy Heausler [Grand Master]   DIYC   9   [16]   10   13   16   10   58   63  
10  
11  
199912   David Hillmyer [Apprentice Master]   Sarasota Sailing Squadron   [25]   10   11   10   11   11   53   68  
11  
12  
193364   Amnon Gitelson [Great Grand Master]   CPYC   16   18   [28]   18   9   12   73   73T  
12  
13  
175529   Paul Wurtzebach [Great Grand Master]   Chicago Corinthian YC   11   15   15   [20]   15   17   73   73T  
13  
13  
181113   Len Guenther [Master]   Fishing Bay YC   12   14   [16]   9   12   16   63   73T  
13  
14  
179132   Donald Hahl [Grand Master]   Brant Beach YC   22   19   [27]   11   10   9   71   76  
14  
15  
199139   Mike Hecky [Master]   Riverton YC   7   11   12   21   [24]   15   66   76  
15  
16  
199916   David Hartman [Great Grand Master]   na   23   13   17   16   8   [45/DNC]   77   77  
16  
17  
180050   Alden Shattuck [Grand Master]   Severn Sailing Assoc.   13   9   19   27   14   [45/DNF]   82   87  
17  
18  
201271   John Miller [Apprentice Master]   n/a   15   12   13   14   18   [45/DNC]   72   87  
18  
19  
181839   Michelle Davis [Apprentice Master]   Coconut Grove Sailing Club   14   21   [23]   15   13   14   77   92  
19  
20  
199142   Newt Wattis [Great Grand Master]   Surf City Yacht Club   19   [30]   25   25   17   13   99   99  
20  
21  
174236   Jacques Kerrest [Great Grand Master]   PRSA   20   17   [29]   22   22   20   101   101  
21  
22  
190288   Dick Tillman [Great Grand Master]   Melbourne YC   18   24   [34]   19   19   22   102   102  
22  
23  
189774   Finn Hassing [Great Grand Master]   Oriental Dinghy Club   [29]   27   26   26   20   23   122   122  
23  
24  
166123   Leonard Wells [Grand Master]   Asheville Sailing Club   [30]   28   21   30   21   18   118   123  
24  
25  
105583   James Stanley [Master]   OHCC   26   [33]   22   28   25   21   122   132  
25  
26  
187735   Joe van Rossem [Great Grand Master]   water rat sailing club   27   29   14   23   [45/DNF]   45/DNC   138   138  
26  
27  
201265   Halsey Bullen [Great Grand Master]   Cedar Point Yacht Club   34   23   20   24   [45/DNF]   45/DNC   146   146  
27  
28  
161100   David Frazier [Grand Master]   FBYC Essex, CT   [45/DNF]   25   18   17   45/DNF   45/DNC   150   155  
28  
29  
9   Juarez Dover Fernando [Master]   Club Nautico Cordoba   21   20   24   [45/DNC]   45/DNC   45/DNC   155   165  
29  
30  
106011   Anthony Iacono [Great Grand Master]   Newport Yacht Club   36   [45/DNF]   33   29   26   45/DNC   169   169  
30  
31  
200168   Rick Landell [Grand Master]   Cooper River   33   34   30   31   [45/DNC]   45/DNC   173   178  
31  
32  
164098   Gerardo Brondino [Master]   Club Nautico Cordoba   37   32   32   [45/DNF]   27   45/DNC   173   183  
32  
33  
164806   David Olson [Great Grand Master]   Sarasota Sailing Squadron   32   22   [45/DNC]   45/DNC   45/DNC   45/DNC   189   189  
33  
34  
155481   Kevin Ratigan [Grand Master]   Sarasota Sailing Squadron   28   26   [45/DNC]   45/DNC   45/DNC   45/DNC   189   194  
34  
35  
196080   Steven Schmidt [Master]   Cooper River YC   24   31   [45/DNC]   45/DNC   45/DNF   45/DNC   190   200  
35  
36  
174978   Michael Mays [Grand Master]   Marsh Creek Sailing Club   35   [45/DNF]   31   45/DNC   45/DNC   45/DNC   201   206  
36  
37  
201267   Edward Rickard [Great Grand Master]   Cedar Point YC   [45/DNF]   45/DNF   45/DNC   45/DNC   45/DNC   45/DNC   225   225  
37  
38  
177153   Patrick McBriarty [Master]   Chicago Yacht Club   [45/DNC]   45/DNF   35   45/DNC   45/DNC   45/DNC   215   225  
38  
39  
166131   Richard Jarchow [Apprentice Master]   USSC Miami   31   [45/DNF]   45/DNC   45/DNC   45/DNC   45/DNC   211   226  
39  
40  
169587   Pat Dawson [Grand Master]   New York Yacht Club   [45/DNF]   45/DNF   45/DNC   45/DNC   45/DNC   45/DNC   225   230  
40  
40  
147495   Paul Guidi [Grand Master]   n/a   [45/DNC]   45/DNC   45/DNC   45/DNC   45/DNC   45/DNC   225   230  
40  
41  
200386   Todd Klingler [Master]   Sayville Yacht Club   [45/DNF]   45/DNF   45/DNC   45/DNC   45/DNC   45/DNC   225   235  
41  
41  
201272   Mark Unicume [Master]   GLYC   [45/DNF]   45/DNF   45/DNC   45/DNC   45/DNC   45/DNC   225   235  
41  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network