2012 Laser Gulf Coast Championship
Texas Corinthian Yacht Club | May 19-20, 2012

Laser 4.7 (18 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, May 20, 2012 7:54:53 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
182342   Parker Hughes   Junior   TCYC   1   1   3   3   [4]   1   2   11  
1  
2  
197571   Liam McCarthy   Junior   Saint Petersburg Yacht Club   [5]   5   1   1   3   3   1   14  
2  
3  
199169   Patrick Shanahan   Junior   SPYC   2   6   4   2   6   7   [8]   27  
3  
4  
192015   Ty Baird   Junior   St Petersburg YC   3   8   2   5   7   [19/OCS]   3   28  
4  
5  
175017   Macey McCann   Junior   TCYC   8   7   [9]   7   5   4   4   35  
5  
6  
158824   Hannah Goethe   Open   Lakewood Yacht Club   [12]   4   11   9   2   5   7   38  
6  
7  
201311   Reese Guerriero   Junior   TCYC   7   9   10   4   [14]   6   5   41  
7  
8  
177033   Meredith Morran   Junior   Austin YC   4   3   7   10   12   [19/OCS]   6   42  
8  
9  
196184   Collin Scoville   Junior   Lakewood   6   2   8   11   9   [19/OCS]   12   48  
9  
10  
165422   Sophia Sole   Junior   TCYC   [19/OCS]   17   5   8   1   2   19/DSQ   52  
10  
11  
18769   Lenox Butcher   Junior   Texas Corinthian Yacht Club   11   12   6   6   10   [19/OCS]   11   56  
11  
12  
197044   Carly Broussard   Junior   lyc   [19/OCS]   11   13   12   8   19/OCS   9   72  
12  
13  
181864   Christine Kendrick   Junior   Houston Yacht Club   10   13   14   14   [15]   9   13   73  
13  
14  
200388   Jackson Lindsay   Junior   Lakewood Yacht Club   13   [18]   15   15   16   10   10   79  
14  
15  
196848   Charlotte Rose   Junior   Houston Yacht Club   [19/OCS]   16   16   19/DNS   11   8   14   84  
15  
16  
200179   Kaylie Mings   Junior   Houston Yacht Club   9   14   12   13   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   86  
16  
17  
173662   Thad Hutcheson   Junior   TCYC   15   10   18   16   13   [19/OCS]   15   87  
17  
18  
121411   Audrey O'Brien   Junior   Grand Bahama Sailing Club   14   15   17   17   17   [19/OCS]   16   96  
18  

Laser Radial (27 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, May 20, 2012 2:21:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
195916   Carson Crain   Open   Texas CorinthianYacht Club   1   1   [9]   3   1   5   5   16  
1  
2  
198106   Jack Collinson   Open   Takapuna   3   2   4   1   10   [11]   2   22  
2  
3  
195915   Reed Baldridge   Open   Houston YC   2   4   5   2   [11]   3   7   23  
3  
4  
195889   Brendan Shanahan   Open   SPYC   4   5   1   10   [14]   9   1   30  
4  
5  
194042   Hanne Weaver   Open   Seattle yacht club   [28/OCS]   3   6   5   7   8   4   33  
5  
6  
194154   Alan Rochard   Open   Austin Yacht Club   7   7   8   6   2   4   [22]   34  
6  
7  
197626   Nic Baird   Junior   St. Petersburg YC   6   9   3   15   8   1   [16]   42  
7  
8  
176238   William Romeo   Open   Houston Yacht Club   [28/OCS]   8   7   8   5   2   17   47  
8  
9  
187685   Jamey Rabbitt   Open   Corinthian Sailing Club   8   14   12   [22]   13   10   6   63  
9  
10  
201322   Dana Rohde   Junior   Beaufort Yacht and Sailing Club. Lauderdale Yacht Club   [28/OCS]   11   10   12   9   19   8   69  
10  
11  
199203   Max Guerriero   Junior   TCYC   11   10   11   9   16   [20]   14   71  
11  
12  
190464   Clay Broussard   Junior   LYC   5   6   2   4   [28/DNS]   28/DNS   28/DNS   73  
12  
13  
180070   Ethan Lounsbury   Junior   Lauderdale Yacht Club/USSCMC   [28/OCS]   13   13   11   20   7   11   75  
13  
14  
195467   Ford McCann   Junior   TCYC   [28/OCS]   17   19   16   6   15   3   76  
14  
15  
173220   Ravi Subramanian   Master   Austin YC   10   15   14   7   19   [28/OCS]   13   78  
15  
16  
176237   Hannah Hughes   Open   Lakewood Yacht Club   [28/OCS]   16   22   21   3   12   15   89T  
16  
17  
199338   Marshall McCann   Junior   TCYC   15   12   15   19   [21]   16   12   89T  
17  
18  
187697   Thomson Butcher   Junior   Texas Corinthian Yacht Club   14   [21]   17   17   15   17   10   90  
18  
19  
192033   Mott Parks Blair V   Open   CYC-NC   12   18   20   [25]   12   13   21   96  
19  
20  
188920   William Livernois   Junior   Lauderdale Yacht Club   [28/OCS]   28/OCS   18   18   18   6   9   97T  
20  
21  
181884   Marten Kendrick   Open   Houston Yacht Club   9   [23]   21   14   17   18   18   97T  
21  
22  
194291   Howdy Hughes   Junior   Lakewood Yacht Club   13   19   16   13   [22]   22   19   102  
22  
23  
198005   Daniel Kendrick   Junior   Houston Yacht Club   [28/OCS]   20   25   24   4   14   20   107  
23  
24  
162029   Mason Crowell   Junior   LYC   16   22   24   [28/DNS]   23   21   23   129  
24  
25  
199124   Nicholas Rolle   Junior   Grand Bahama Sailing Club   17   24   23   20   24   23   [25]   131  
25  
26  
199125   Eric Nabb   Junior   Grand Bahama Sailing Club   18   25   26   23   [28/OCS]   28/OCS   24   144  
26  
27  
199144   Haddon Hughes   Junior   TCYC   [28/DNS]   28/DNS   28/DNS   28/DNS   28/DNS   28/DNS   28/DNS   168  
27  

Laser (18 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, May 20, 2012 1:39:13 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
188149   Greg Martinez   Junior   Texas Corinthian Yacht Club   1   1   1   1   1   [3]   1   6  
1  
2  
195649   Scott Young   Master   Austin Yacht Club   2   2   2   [4]   2   1   2   11  
2  
3  
105708   doug peckover   Grand Master   NOMAD   4   3   3   2   [8]   2   3   17  
3  
4  
178580   Curtis Hutcheson   Apprentice Master   TCYC   5   4   4   7   4   [8]   5   29  
4  
5  
192906   Hank Saurage   Master   Pelican Yacht Club   3   5   6   [19/DNS]   3   9   6   32T  
5  
6  
181854   David Morgan   Master   Seabrook Sailing Club   6   6   5   3   5   7   [9]   32T  
6  
7  
161116   Max Hardage   Open   HYC   7   [8]   8   6   6   4   4   35  
7  
8  
196852   John Larson   Open   hyc   [10]   7   7   5   7   5   8   39  
8  
9  
694   Dave Ryden   Apprentice Master   LYC   8   9   [11]   11   9   6   7   50  
9  
10  
194056   Greg Dorflinger   Junior   Lakewood Yacht Club   [19/DNF]   13   10   9   12   10   10   64  
10  
11  
157833   Forest Atkins   Master   Corinthian Sailing Club   11   11   12   [13]   10   12   11   67  
11  
12  
88   Cody Richnow   Junior   Houston Yacht Club   9   10   9   8   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   74T  
12  
13  
164245   Sebastien DUBOIS   Apprentice Master   SSC   14   14   14   10   11   11   [19/DNS]   74T  
13  
14  
149083   GREG WALLACE   Master   Corinthian Sailing Club   13   [15]   15   15   13   13   12   81  
14  
15  
176231   STEWART MASTERSON   Master   Texas Corinthian Yacht Club   12   12   13   12   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   87  
15  
16  
188168   STEVE BURNS   Apprentice Master   Seabrook Sailing   15   16   16   14   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   99  
16  
17  
191997   LUKE MULLER   Junior   Luke Muller   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   114T  
17  
17  
161988   Wellborn Jack, Jr.   Great Grand Master   Wellborn Jack, Jr.   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   114T  
17  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2016 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network