89th Annual Regatta
Edgartown Yacht Club | July 12-14, 2012

Herreshoff 12.5 (5 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 14, 2012 2:07:42 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
48   ON Y VA   Barbara/Dianne Kende/Durawa   EYC   [4]   1   2   2   2   1   8  
1  
2  
487   FOUR AT PLAY   Don McLagan   Edgartown Yacht Club   2   2   1   [4]   1   3   9  
2  
3  
622   OLD SCHOOL   John Stevens   Edgartown Yacht Club   3   3   [4]   1   3   2   12  
3  
4  
375   RUB A DUB DUB   Kelly/ Houlahan   EYC   1   4   [5]   5   4   4   18  
4  
5  
430   GAILS GAIL   John Wasson   EYC   5   5   3   3   5   [6/DNS]   21  
5  

Rhodes 19 (5 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 14, 2012 2:10:26 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
40   STORMDANCER   Bill Schillhammer   Edgartown Yacht Club   1   1   [3]   3   1   2   8T  
1  
2  
3038   HARMS WAY   Carol Berwind   EYC   [3]   2   1   2   2   1   8T  
2  
3  
1435   SANDPIPER   Richard Canty   EYC   4   [5]   2   1   3   3   13  
3  
4  
3388   AMAZON   Elizabeth (Tot) Balay   Edgartown Yacht club   2   [4]   4   4   4   4   18  
4  
5  
1429   TAC TICS   Gager/ Blaicher   EYC   5   3   5   5   [6/DNC]   6/DNC   24  
5  

Shields (9 boats) (top)
Series Standing - 12 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 14, 2012 1:56:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12  Total Pos
1  
239   SYRINX   William Berry   Beverly   3   2   1   [5]   1   2   1   1   1   [5]   1   1   14  
1  
2  
219   TROUBLE   Jim Oakes   EYC   1   [7]   2   4   3   1   [6]   4   3   3   2   3   26  
2  
3  
235   HARRIER   Graham Quinn   Beverly Yacht Club   6   3   [7]   1   2   [7]   3   3   5   1   4   4   32T  
3  
4  
11   DEJA VU   Steve Mettler   Edgartown Yacht Club   2   1   3   [7]   6   4   2   2   6   4   [8]   2   32T  
4  
5  
244   NUTS   Jack Walsh   Beverly   4   4   5   2   5   [6]   [7]   6   2   6   3   6   43  
5  
6  
109   IRISH TWINS   John Nugent   EYC   [7]   6   6   3   4   5   4   5   4   2   5   [10/DNF]   44  
6  
7  
251   AMUSING   Paul Mitchell   EYC   5   5   4   6   [7]   3   5   [7]   7   7   7   7   56  
7  
8  
58   UNDERTAKER II   Stephen Potter   EYC   [10/DNC]   [10/DNC]   10/DNC   10/DNC   10/DNC   10/DNC   10/DNC   10/DNC   10/DNC   10/DNC   6   5   91  
8  
9  
76   TASHMOO   Eric Widra   Eastport YC, HHSA   [10/DNC]   [10/DNC]   10/DNC   10/DNC   10/DNC   10/DNC   10/DNC   10/DNC   10/DNC   10/DNC   10/DNC   10/DNC   100  
9  

Wianno Senior (24 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 14, 2012 2:02:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
214   SMOKE   Richard Feeny   WIANNO YACHT CLUB   1   1   2  
1  
2  
188   PIECES OF 8   Heather Gregg Earl   Hyannisport YC   2   3   5  
2  
3  
206   MAD JACK   Jack Hamilton   HYC   4   2   6  
3  
4  
197   COCHENOE   John Kiley   Wianno   3   10   13  
4  
5  
222   BELTANE   Jim Cunningham   Bass River YC   9   5   14T  
5  
6  
199   HERITAGE   John Fallon   wianno   5   9   14T  
6  
7  
177   LENTEFESTINA   Kent Plunkett   Hyannisport   8   7   15T  
7  
8  
200   AURORA   Holly Edmonds   Wianno Yacht Club   7   8   15T  
8  
9  
142   CHEERFUL   Todd Kittredge   Wianno YC   6   13   19  
9  
10  
210   ROSCOMMON   David Kelly   Wianno   14   6   20  
10  
11  
220   SCOUT   Sophie Pesek   Wianno Yacht Club   11   12   23  
11  
12  
195   DAUNTLESS   Leah Tracy   Hyannis Yacht Club   10   14   24  
12  
13  
207   MADELINE   Gordon Burnes   Wianno Yacht Club   22   4   26  
13  
14  
149   RIPPLE   Matt Tracy   Hyannis   20   11   31  
14  
15  
190   GOLDEN SUMMER   W Patrick Lentell   Wianno   18   15   33  
15  
16  
191   NOVANGLUS   Gregory Dempsey   HPYC   13   21   34T  
16  
17  
196   AEGIR   William Lawrence   Bass River YC   17   17   34T  
17  
18  
212   Three Sticks   Bill O'Connor   WYC   12   23   35T  
18  
19  
162   ODIN   Benjamin Blum   Bass River   19   16   35T  
19  
20  
174   SEALYON   Charles Lyons   Hyannisport   16   20   36  
20  
21  
211   CAIRDEAS   Edward Cusick   Hyannis Yacht Club   15   22   37  
21  
22  
201   SHADOWFAX   Toby Hynes   Wianno Yacht Club   21   18   39  
22  
23  
175   LUCINDA   Chip Niehoff   Yannisport   24   19   43  
23  
24  
111   TRIBUTE   Will Tracey   none   23   24   47  
24  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network