Mason's Island JRW 2012 Area B Elimination: U.S. Junior Championships for Bemis and Smythe Trophies
Mason's Island Yacht Club |

C420s (45 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 25, 2012 3:41:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
PYC10   Griffin Pilz   Pettipaug Yacht Club   1   [4]   1   4   4   3   1   1   2   17  
1  
5661   Jack Cusick   Pequot Yacht Club   4   2   3   1   2   2   2   4   [5]   20  
2  
6602   Ty Ingram   Larchmont YC   2   [20]   5   2   9   5   8   6   8   45  
3  
6687   Cooper Nefsky   Orient Yacht Club   7   7   13   [14]   3   6   4   7   9   56  
4  
6625   Allison Ferraris   Orient Yacht Club   3   3   15   3   7   8   10   9   [18]   58  
5  
2079   Sarah Hermus   Bellport Bay Yacht Club   11   6   6   10   11   9   3   3   [15]   59  
6  
6300   russell clarida   Pequot   [46/OCS]   1   2   46/DNF   1   1   5   2   3   61  
7  
6207   Dwight Greenhouse   NESS   5   [46/RAF]   4   11   6   4   6   29   1   66  
8  
4540   Kevin O'Donnell   nyack boat club   10   9   14   7   5   10   9   5   [24]   69  
9  
6351   Walter Johnsen   shyc   15   8   9   6   [17]   12   7   10   7   74  
10  
6907   Bennett Capozzi   Weekapaug Yacht Club   9   5   8   5   13   16   11   [21]   11   78  
11  
2569   James Sowa   Pettipaug   13   18   10   [34]   21   7   12   19   4   104  
12  
795   Caroline Entwistle   Ram Island Yacht Club   12   10   12   9   16   17   [39]   8   27   111  
13  
1014   Liam Cashel   Fishers Island Yacht Club   8   17   7   8   37   26   [40]   15   11/SCP   129T  
14  
3161   Annie Hughes   Pettipaug Yacht Club   [27]   26   16   26   8   14   13   13   13   129T  
15  
5888   Tyler Paige   Cedar point yatch club   21   14   [28]   17   12   18   14   11   28   135  
16  
1012   Matthew Burnham   FIYC   14   16   17   13   [26]   22   22   16   20   140T  
17  
1155   Samuel Goldsmith   Shattemuc Yacht Club   22   19   19   16   14   13   21   [28]   16   140T  
18  
PYC8   Travis Carlisle   Pettipaug   19   [27]   23   15   23   11   19   22   14   146  
19  
6141   Vincent Yannelli   Nyack Boat Club   [32]   13   24   20   15   27   15   17   21   152  
20  
5160   Carter Scott   NESS   23   15   22   19   19   24   [33]   25   10   157  
21  
6679   Briana Travers   Weekapaug Yacht Club   18   [46/DSQ]   18   22   27   23   16   14   26   164  
22  
1013   Patrick Rose   Fishers Island YC/FAST   17   25   21   21   [46/DNF]   46/DNF   20   18   12   180  
23  
5923   Lillian Vincens   Watch Hill Yacht Club   [35]   12   20   23   24   20   28   26   29   182  
24  
4008   Eli Cooper   Sachems Head Yacht Club   20   11   25   27   40   21   18   [46/OCS]   23   185  
25  
6120   Max Simmons   Norwalk Yacht Club   6   [46/DNF]   11   12   10   19   46/DNS   46/DNS   46/DNS   196  
26  
6908   Charlie Brooks   Weekapaug YC   [36]   34   34   18   25   29   23   12   30   205  
27  
1009   megan grant   Fishers Island Yacht Club   30   32   39   [41]   20   15   26   27   19   208  
28  
PYC12   Roman Daniels   Pettipaug Yacht Club   26   28   [38]   37   18   25   27   20   35   216  
29  
2873   Aidan Fowler   NESS   16   23   [37]   31   28   30   30   30   37   225  
30  
PYC9   Ryland Parker   Pettipaug   34   33   26   [40]   22   28   34   23   33   233  
31  
4076   Andrew Scotti   Weekapaug   24   21   27   36   29   32   35   [40]   31   235T  
32  
4144   CJ Jagel   NBYC   39   29   35   29   33   [46/OCS]   24   24   22   235T  
33  
3338   Max Plummer   MIYC   [40]   31   32   24   30   33   29   38   32   249  
34  
1011   Harrison Hall   Fishers Island   33   22   29   25   [46/DNF]   34   17   46/DNF   46/DNS   252  
35  
5128   Annie Longo   MIYC   29   36   30   32   35   31   [46/DNF]   31   34   258  
36  
5872   Alexandra Schneider   Watch Hill Yacht Club   [46/DNS]   46/DNF   31   33   32   36   25   32   25   260  
37  
5876   Katrina Haase   WHYC   28   30   40   30   31   37   [46/DNS]   36   36   268  
38  
3551   Owen Sullivan   Mason's Island Yacht Club   38   39   33   39   [46/DNF]   35   37   34   17   272  
39  
5879   Grace Vincens   Watch Hill Yacht Club   37   24   [46/DNF]   28   38   38   31   37   46/DNF   279  
40  
PYC11   Libby Ryan   Pettipaug   25   40   36   [42]   34   41   38   39   40   293  
41  
8551   Emma Gronda   Masons island yacht club   43   38   [46/DNF]   46/DNF   36   40   36   33   39   311  
42  
586   Georgia Seehaus   Mason's Island Yacht Club   42   [46/DNF]   43   43   41   42   32   35   38   316  
43  
2595   Francisca Secor   Masons Island Yacht Club   41   37   42   35   39   39   [46/DNS]   41   46/SCP   320  
44  
3796   Charles Buxton   Watch Hill Yacht Club   31   35   41   38   [46/DNS]   46/DNS   46/DNS   46/DNS   46/DNS   329  
45  

Laser Radial (22 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 25, 2012 2:34:30 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
197622   James Harvey   American Yacht Club   2   1   2   [3]   1   1   1   1   3   12  
1  
198362   Alexander King   SIYC   4   6   [9]   1   2   4   2   6   5   30  
2  
199365   Ethan Stark   American Yacht Club   1   2   1   4   10   6   6   2   [15]   32  
3  
197991   Gillian Boehringer   Stamford Yacht Club   6   7   11   10   3   2   4   [16]   2   45  
4  
193356   Joshua leClue   Stamford Yacht Club/LISOT   5   [16]   8   7   9   11   3   3   4   50  
5  
175905   Sam Papert   American Yacht Cllub   8   5   5   6   8   8   [20]   4   8   52  
6  
161995   Carter Rose   Fishers Island YC/FAST   9   3   3   2   4   20   7   5   [21]   53  
7  
201200   Taylor Brimberg   Stamford Yacht Club   7   9   15   [16]   11   3   5   8   1   59  
8  
195921   Mac Fluehr   Westhampton Yacht Squadron   13   10   7   8   6   5   [15]   9   9   67  
9  
182871   Jack Fullerton   American Yacht Club   15   11   4   5   5   9   16   [17]   6   71  
10  
192268   Casey Gowrie   Essex Yacht Club   [19]   8   16   11   12   13   9   13   13   95  
11  
184559   Haley Kachmar   Milford Yacht Club   12   12   17   [19]   14   7   10   10   14   96  
12  
165088   Brigette Croke   Indian Harbor Yacht Club   3   14   18   13   17   12   12   [19]   11   100T  
13  
199967   Charlotte leClue   Stamford Yacht Club/LISOT   11   15   [19]   12   19   10   8   7   18   100T  
14  
124687   Peter Christensen   Point o' Woods Yacht Squadron   [21]   18   6   14   15   15   13   11   10   102  
15  
194565   Daniel Papert   American Yacht Club   [20]   4   13   20   7   19   11   15   16   105  
16  
189845   Tyler Rochon   Old Cove Yacht Club   14   [19]   10   18   13   16   18   12   7   108  
17  
187349   Harrison Gatch   NESS   10   13   12   15   [20]   18   14   14   17   113  
18  
196112   Claudia Leitch   Southold Yacht Club   17   17   21   [23/DNS]   16   14   17   21   12   135  
19  
200381   Steven Honig   Old Cove Yacht Club   16   [20]   14   17   18   17   19   18   20   139  
20  
177002   Halina Bereday   FIYC/SPYC   18   [22]   20   9   21   21   22   20   19   150  
21  
59   Anne Blasberg   Watch Hill Yacht Club   22   21   [23/DNF]   21   22   22   21   22   22   173  
22  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network