26th Annual Harvest Moon Regatta® and Sail-a-thon for Ovarian Cancer Awareness
Lakewood Yacht Club | October 25-27, 2012in

Cruising Poleless Spinnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, November 09, 2012 7:48:36 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
62   Cayuse   99   Hal Haltom [A]   LYC   19:18:45   12   12  
1  
2  
40   Ruthless   108   Donald H Anderson [A]   CCYC   19:43:55   14   14  
2  
3  
25   Voyager   102   Frank Easby-Smith [A]   None   19:46:39   16   16  
3  
4  
138   Noble Lady   90   Russ Lundemo [A]   GBCA   20:09:38   23   23  
4  
5  
50   Kalypso   120   George Loes [A]   Waterford Yacht Club   22:15:48   29/SCP   29  
5  
 



Division: B (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
36A   Largo   156   David Allen [B]   none   18:34:13   4   4  
1  
2  
2147GBR   Karen   126   Phillip Lupton [B]   None   18:45:18   7   7  
2  
3  
32887   Siphon   87   Peter van Oosten [B]   GBCA   19:15:40   11   11  
3  
4  
284   Independence   155   Steve Indrelunas [B]   BAY YACHT CLUB   19:46:04   15   15  
4  
5  
37   Rapa Nui   141   John Sneider [B]   GBCA   19:50:06   17   17  
5  
6  
46   Makan Angin   129   Howard Hughes [B]   LYC   19:50:56   18   18  
6  
7  
28422   CHIRON   81   Greg Gladden [B]   GBCA   19:51:30   20   20  
7  
 



Division: C (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
167   Snowflake   141   Jim Bradley [C]   LYC   18:35:00   5   5  
1  
2  
40860   Tomfoolery II   114   Tom Meeh [C]   gbca   19:51:00   19   19  
2  
3  
4A   La Vie Dansante   156   Ron Hebert [C]   Bay Yacht Club, Corpus Christi, TX   20:50:47   25   25  
3  
4  
30A   Sea Candy   165   Dudley McDaniel [C]   Rockport   20:59:45   27   27  
4  
5  
1326   le Fay   138   Karl Erik Jansson [C]   None   21:01:33   28   28  
5  
6  
51   La Dama Argentee   153   Stephen Hegyesi [C]   Lakewood Yacht Club   22:16:48   31/RAF   31  
6  
 



Division: D (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
52   Sodalis   180   Jim Demarest [D]   LYC   17:18:18   1   1  
1  
2  
45   JENDABI   174   William A Lang [D]   Lakewood   18:00:59   2   2  
2  
3  
40645   Texas Ranger II   126   Chuck/Ross Wielchowsky/Birdsong [D]   GBCA   18:58:57   8   8  
3  
4  
79   Natalie   153   Scott Mauney [D]   Kemah Boardwalk Marina   19:09:58   10   10  
4  
5  
130   Janler II   162   Joey Abshire [D]   Kemah Boardwalk Marina   19:57:54   21/SCP   21  
5  
6  
49A   Lady Daphne   159   Douglas Ottens [D]   Houston Yacht Club   20:07:10   22   22  
6  
 



Division: E (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
11899   BANJO GIRL   168   Jay Zittrer [E]   LYC   18:09:02   3   3  
1  
2  
27   Anthem   174   Jose M Oti [E]   Texas Corinthian Y.C.   18:41:42   6   6  
2  
3  
10095   MOXIE   147   Stephen Lack [E]   LYC   19:05:05   9   9  
3  
4  
246   Harmonious Rapport   183   David Sullins [E]   Waterford   19:25:21   13   13  
4  
5  
714   Cha Ching   192   Edward Skeffington [E]   gbca   20:35:56   24   24  
5  
6  
376   Moonlighter   186   Travis Smith [E]   Brazosport Yacht Club   20:51:46   26   26  
6  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network