26th Annual Harvest Moon Regatta® and Sail-a-thon for Ovarian Cancer Awareness
Lakewood Yacht Club | October 25-27, 2012in

Cruising without Spinnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 27, 2012 3:45:11 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
17   Patriot   213   Carl Drechsel [A]   LYC   17:19:31   4   4  
1  
2  
50Y   Mermaid III   197   William (Bill) Young [A]   Seabrook Shipyard   20:03:03   54   54  
2  
3  
292   ANDANTE   186   Tom Taylor [A]   PHYC,TMCA   23:16:34   95   95  
3  
4  
44   Sofira   163   Bob Perkins [A]   None   23:51:03   97/SCP   97  
4  
5  
69A   Phoenix   186   Donald Hallmon [A]   None   24:31:36   98/SCP   98  
5  
6  
71A   GYPSYRADIO   162   BILL ROBERTS [A]   WATERGATE   NO TIME   120/DNF1   120  
6  
 



Division: B (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
144   Morning Star   219   John Gross [B]   HYC   18:56:31   27/SCP   27  
1  
2  
22102   Gypsy North   210   Travis Lee [B]   GYC   19:14:48   38/SCP   38  
2  
3  
110   Moonlight Mile   222   Edmund Lowrie [B]   Waterford Harbor   19:56:43   51   51  
3  
4  
19A   The Kraken   219   david fraser [B]   waterford   19:59:37   52   52  
4  
5  
329   Blame It on Buffett   231   James Tyson [B]   Houston Yacht Club   NO TIME   120/DNF1   120T  
5  
5  
102   Vive Tu Vida   228   Lonny Doss [B]   Lake Charles Yacht Club   NO TIME   120/DNF   120T  
5  
5  
56A   Boomer Schooner   231   Jeff Vercher [B]   None   NO TIME   120/DNF1   120T  
5  
 



Division: C (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
24   Cimboco   195   Phil Pierce [C]   N/A   18:08:38   12   12  
1  
2  
6   Low Keys   195   Ed Bush [C]   n/a   18:11:16   14   14  
2  
3  
129A   Angantyr   195   Erik Oistad [C]   Houston Yacht Club   18:15:53   15/SCP   15  
3  
4  
14   Kokomo   159   Stuart Lindeman [C]   Waterford   18:29:28   17   17  
4  
 



Division: D (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
38A   Talmid   219   Greg Standard [D]   Waterford   18:04:28   8/SCP   8  
1  
2  
67   ALEGRIA   219   Roslyn Evans [D]   Portofino Yacht Club/TMCA   19:41:28   47   47  
2  
3  
58   Susie Q   213   Richard Sherman [D]   none   20:13:12   60   60  
3  
4  
29   Miss Inclined   264   Joseph Burrell [D]   Portofino   NO TIME   120/DNF1   120  
4  
 



Division: E (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
62A   Bright Spot   192   Daniel Knierien [E]   NauticShare   19:13:00   37   37  
1  
2  
38109   Wandering Star   147   Thomas Sherrill Jr [E]   GBCA, PHYC   20:23:24   65   65  
2  
3  
64A   Shiraz   192   Brian Schirard [E]   NauticShare   26:31:01   119/SCP   119  
3  
4  
20A   Family Ties   213   Bill Jorgensen [E]   Watergate Yachting Center   NO TIME   120/DNF1   120T  
4  
4  
12A   Tia-Juanita   192   Alan Carr [E]   NauticShare   NO TIME   120/DNF1   120T  
4  
4  
376   Carpe Diem   162   Robert Rolf [E]   Kemah Harbor Marina   NO TIME   120/DNF1   120T  
4  
 



Division: F (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
119H   Renaissance   156   Jim Hall [F]   Lakewood Yacht Club   19:37:04   43   43  
1  
2  
342   More Good Timin'   150   Ernie Rogers [F]   PHYC/TMCA/GBCA   20:01:49   53   53  
2  
3  
281   Solstice   153   Ed Brauer [F]   LYC   20:34:32   69   69  
3  
4  
150   Waypoint   138   Lana Welford [F]   Boy Scouts of America Crew 150   21:42:19   82   82  
4  
5  
420   Indulgence   153   Bruce Urband [F]   TMCA   21:49:05   84   84  
5  
6  
41H   Semper Fi   162   Joe Beck [F]   Port Arthur Yacht Club   NO TIME   120/DNF   120T  
6  
6  
141A   Tarah Schell   159   Shannon Hicks [F]   Waterford Harbor   NO TIME   120/DNF1   120T  
6  
 



Division: G (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
59A   Baltic Raider   180   Keith Gray [G]   TMCA, GBCA   18:02:52   7   7  
1  
2  
172   Jester   213   Cameron Earley [G]   Ghetto Yacht Club   19:47:24   49   49  
2  
3  
2158   Vaya Con Dios 2   210   Barney Gulley [G]   Palacios Yacht Club   19:51:44   50   50  
3  
4  
55   Gemini   186   Charles Scott [G]   GBCA, GBSPS   20:50:23   72   72  
4  
5  
33A   Vera May   209   Stephen Thompson [G]   TMAC   20:51:44   73   73  
5  
6  
3469   Quest   192   Dennis Fegan [G]   Houston Sail & Power Sq   21:15:28   77   77  
6  
7  
302   My Girl   201   Pete de Boisblanc [G]   HYC   21:51:45   85/SCP   85  
7  
8  
139   Amore   177   Marilyn Reed [G]   Kemah Marina   NO TIME   120/DNF   120  
8  
 



Division: H (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
1984   Chakota Red   162   Carl Curtiss [H]   GBCA   18:39:51   23   23  
1  
2  
373   KATANA   174   Terry Young [H]   GBCA,TMCA   19:12:35   36   36  
2  
3  
1559   Island Time   180   Jimmy Jones [H]   Portofino   19:47:20   48   48  
3  
4  
66A   Pleiades   210   Vitus Dorfner [H]   Waterford   20:20:41   64   64  
4  
5  
109   Sea Sharp   171   Gottfried Schiller [H]   Kemah Boardwalk Marina   20:32:03   68/SCP   68  
5  
6  
110   Renegade   180   William Hoffman [H]   none   21:01:52   75   75  
6  
7  
18A   Graditude   177   Ken Hogrefe [H]   none   21:05:27   76   76  
7  
8  
133   Stellar of Course   171   Ronald Eddleman [H]   TMCA/GBCA   NO TIME   120/DNF1   120  
8  
 



Division: I (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
293   Pro Re Nata   168   Tom Macaluso [I]   LYC   19:01:26   29   29  
1  
2  
101   Athena   168   John Swanson [I]   N/A   20:05:03   57   57  
2  
3  
28A   Adelante   180   Evan Macaluso [I]   Sail Ventures USA   20:15:32   62   62  
3  
4  
753   Tranquility   168   C.D. Sharp [I]   South Coast Sailing Club   20:38:30   71   71  
4  
5  
47A   Mary O   156   John Coggin [I]      21:39:51   80   80  
5  
6  
32A   Wind Rose   183   Harold Yoesel [I]   N/A   NO TIME   120/DNF   120T  
6  
6  
2A   Shangri-La   216   Floyd Hodges [I]   None   NO TIME   120/DNF   120T  
6  
 



Division: J (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
273   Rima   165   Robert Jack [J]   Bay Yacht Club   18:34:39   21   21  
1  
2  
21   Medicinal Purpose   177   Eric Heinz [J]   None   20:09:29   58   58  
2  
3  
63   Beau Navire   171   Bill Casnovsky [J]   Austin Yacht Club/TMCA   20:15:22   61   61  
3  
4  
106   Sound Spirit   168   Tim Williams [J]   Rush Creek Yacht Club   20:36:05   70   70  
4  
5  
242   APOTHEKER   156   Philip Austin [J]   Hill Country Yacht Club   21:40:02   81   81  
5  
 



Division: K (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
53   Astarte   132   Cheryl E. Morvillo [K]   WYC, TASS   18:40:28   24   24  
1  
2  
11   Skalawag   156   Todd Balsley [K]   PHYC, GBCA, TMCA   19:00:45   28   28  
2  
3  
183   Fidelity   156   Kevin DeNicola [K]   LYC   19:29:22   40   40  
3  
4  
777A   Mary Jane   159   Michael Wilkinson [K]   LYC   21:53:51   86   86  
4  
5  
381   Princesa del Viento   156   William Reese [K]   SSH   22:38:11   91/SCP   91  
5  
 



Division: L (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
135   Asylum   153   Jack Seitzinger [L]   LYC   18:31:42   20   20  
1  
2  
41749   SSTV Gremlin   138   Rob Freas [L]   LYC - Sea Scout Ship 468 Triton   19:37:01   42   42  
2  
3  
13   Cayenne   129   Mike Nodier [L]   none   19:37:15   44   44  
3  
4  
109   CoolBreeze II   135   Richard Robinson [L]   Watergate Yacht Club   20:03:30   56   56  
4  
5  
68   Someday   159   Brian Gardner [L]   NONE   20:31:16   67   67  
5  
6  
83459   SeaLoon   159   James Looney [L]   None   22:01:37   90   90  
6  
7  
007   El Viente   162   Jess Brooks [L]   Seabrook Marina   NO TIME   120/DNF1   120  
7  
 



Division: M (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
26A   c'est le bon   168   Hal Wells [M]   Waterford Harbor Yacht Club   18:05:26   9   9  
1  
2  
16   Sole Mate   156   Greg Istre [M]   Waterford   18:30:43   18   18  
2  
3  
52751   Rasta Mama   162   Stephen Gano [M]   HYC   18:31:04   19   19  
3  
4  
132A   Morning Star   165   Richard Fisher [M]   Waterford   19:08:20   35   35  
4  
5  
697   Colour My World   150   Michael Veraa [M]   Waterford   NO TIME   120/DNF1   120  
5  
 



Division: N (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
440   French Kiss   135   John Broderick [N]   LYC   18:01:16   6   6  
1  
2  
42561   Patriot   108   Doug Drewry [N]   Seabrook Shipyard   19:37:59   45   45  
2  
3  
45M-   Tropic Breeze   129   John Jones [N]   Houston Yacht Club   20:12:31   59   59  
3  
4  
294   Barbara Ann   129   Dan Arthur [N]   none   20:53:46   74   74  
4  
5  
48A   Compromise   144   Ron Anderson [N]   None   23:02:12   93   93  
5  
6  
27   Three Seas   132   C. Craig Crouch [N]   Watergate   NO TIME   120/DNF   120  
6  
 



Division: O (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
122A   Easy Does It   96   Uzi Ozeri [O]   Lakewood Yacht Club   17:47:13   5   5  
1  
2  
169   Pamplona   147   Randolph Lopez [O]   Lakewood Yacht Club   18:42:11   25   25  
2  
3  
60419   Marco Polo   111   Pieter Wybro [O]   TMCA, Waterford YC   19:40:16   46   46  
3  
4  
426USA   Vision Quest   114   Rick French [O]   Waterford Harbor   20:24:43   66   66  
4  
5  
45   Lady in Waiting   87   William Goss [O]   Lakewood   21:43:27   83   83  
5  
6  
65   Escapade   135   Lucy Newman [O]   South Coast Sailing Club   21:56:18   88   88  
6  
7  
43A   Remora   105   John Lutostanski [O]   Kemah Boardwalk Marina   NO TIME   120/DNF1   120  
7  
 



Division: P (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
33406   Alessandra   147   Treaf Andrus [P]   HLK Sailing School   16:39:46   1   1  
1  
2  
101   FRAYED KNOT   138   Ted Greak [P]   LYC   17:02:02   3   3  
2  
3  
510   Sweet Leilani   141   Mark Rock [P]   N/A   18:36:27   22   22  
3  
4  
40707   Shaken Not Stirred   111   Beverly Caldwell [P]   GBCA   18:52:01   26   26  
4  
5  
1650   Starfish   108   Ken Weatherford [P]   none   19:04:21   32   32  
5  
6  
83   Karma   99   Robert Moore [P]   GBCA   19:36:29   41   41  
6  
7  
22   Sun Runner   144   Ralph Unglaube [P]   Lake Charles Yacht club   20:03:20   55   55  
7  
8  
11   Fair Trade   144   Doug McCormick [P]   None   22:53:55   92   92  
8  
 



Division: Q (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
312   Esperanza II   153   Paul Magnini [Q]   NA   18:22:42   16   16  
1  
2  
50   Hot Fudge   184   Scott Perry [Q]   Galveston   21:24:41   78/SCP   78  
2  
3  
34   Sails Call   159   Dave Allen [Q]   BASS   22:00:24   89   89  
3  
4  
5981   Compulsion II   216   Edward Hughes [Q]   none   23:11:18   94/SCP   94  
4  
5  
70A   Argent   177   Hugo Barrera [Q]   Freeport Yacht Club   23:44:13   96/SCP   96  
5  
 



Division: R (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
1152   SEUTE DEERN   129   HANS KNICKREHM [R]   LYC   18:10:38   13   13  
1  
2  
334   Cache'   88   Robert Giles [R]   Lakewood Yacht Club   19:04:24   33   33  
2  
3  
45   Hannah   109   Robb Newman [R]   Waterford YC   21:36:01   79   79  
3  
4  
39A   SEA YA II   39   Walter Gameiro [R]   FWBC   21:54:19   87   87  
4  
5  
41309   Petit Louis III   124   Michel Vanlerberghe [R]   SSY   NO TIME   120/DNF1   120  
5  
 



Division: S (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
22838   Rumour   150   Seth Whitehead [S]   None   18:08:13   11   11  
1  
2  
60187   Sea Nymph   146   Joan van Ravenswaay [S]   HYC   19:02:25   30   30  
2  
3  
7   Friday's Luck   131   Travis Thomas [S]   HYC   19:04:16   31   31  
3  
4  
29   Redhead   130   Jack Yoes [S]   HYC   19:06:57   34   34  
4  
5  
21764   Sea Explorer 951   157   Roy Newberry, Sr.. [S]   GBCA   19:18:52   39   39  
5  
6  
584   Big D   148   Jim Foster [S]   GBCA   NO TIME   120/DNF1   120  
6  
 



Division: T (3 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
3038   Madison's Life   201   Ben / Brandon Miller / OBrien [T]   GBCA   16:58:40   2   2  
1  
2  
12440   Tenacious   195   James Apple [T]   GBCA   18:05:42   10   10  
2  
3  
144   Joan III   198   Maarten van Hasselt [T]   GBCA   20:18:47   63   63  
3  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network