26th Annual Harvest Moon Regatta® and Sail-a-thon for Ovarian Cancer Awareness
Lakewood Yacht Club | October 25-27, 2012

Cruising without Spinnaker (119 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 27, 2012 3:45:11 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
33406   Alessandra   147   Swede 41    Treaf Andrus [P]   HLK Sailing School   16:39:46   1   1  
1  
2  
3038   Madison's Life   201   Catalina 30   Ben / Brandon Miller / OBrien [T]   GBCA   16:58:40   2   2  
2  
3  
101   FRAYED KNOT   138   Hunter 430   Ted Greak [P]   LYC   17:02:02   3   3  
3  
4  
17   Patriot   213   Morgan 462   Carl Drechsel [A]   LYC   17:19:31   4   4  
4  
5  
122A   Easy Does It   96   Endeavour E51   Uzi Ozeri [O]   Lakewood Yacht Club   17:47:13   5   5  
5  
6  
440   French Kiss   135   Benateau oceanis   John Broderick [N]   LYC   18:01:16   6   6  
6  
7  
59A   Baltic Raider   180   Ranger 33   Keith Gray [G]   TMCA, GBCA   18:02:52   7   7  
7  
8  
38A   Talmid   219   Hans Christian 38 MK II   Greg Standard [D]   Waterford   18:04:28   8/SCP   8  
8  
9  
26A   c'est le bon   168   Beneteau 423   Hal Wells [M]   Waterford Harbor Yacht Club   18:05:26   9   9  
9  
10  
12440   Tenacious   195   Morgan Mogan 27   James Apple [T]   GBCA   18:05:42   10   10  
10  
11  
22838   Rumour   150   J Boats J30   Seth Whitehead [S]   None   18:08:13   11   11  
11  
12  
24   Cimboco   195   Island Packet IP38   Phil Pierce [C]   N/A   18:08:38   12   12  
12  
13  
1152   SEUTE DEERN   129   TRINTELLA SLOOP 42   HANS KNICKREHM [R]   LYC   18:10:38   13   13  
13  
14  
6   Low Keys   195   Island Packet 38   Ed Bush [C]   n/a   18:11:16   14   14  
14  
15  
129A   Angantyr   195   Abeking & Rasmussen custom   Erik Oistad [C]   Houston Yacht Club   18:15:53   15/SCP   15  
15  
16  
312   Esperanza II   153   JBoats J30   Paul Magnini [Q]   NA   18:22:42   16   16  
16  
17  
14   Kokomo   159   Pacific Seacraft Creelock 44   Stuart Lindeman [C]   Waterford   18:29:28   17   17  
17  
18  
16   Sole Mate   156   Macintosh Macintosh 47   Greg Istre [M]   Waterford   18:30:43   18   18  
18  
19  
52751   Rasta Mama   162   Gulfstar CSY/Gulfstar 50   Stephen Gano [M]   HYC   18:31:04   19   19  
19  
20  
135   Asylum   153   Hallberg Rassy 42   Jack Seitzinger [L]   LYC   18:31:42   20   20  
20  
21  
273   Rima   165   Valiant Yachts Valiant 40   Robert Jack [J]   Bay Yacht Club   18:34:39   21   21  
21  
22  
510   Sweet Leilani   141   Ericson 381   Mark Rock [P]   N/A   18:36:27   22   22  
22  
23  
1984   Chakota Red   162   Hunter Hunter 34   Carl Curtiss [H]   GBCA   18:39:51   23   23  
23  
24  
53   Astarte   132   Cal-Jensen Cal 40   Cheryl E. Morvillo [K]   WYC, TASS   18:40:28   24   24  
24  
25  
169   Pamplona   147   Jeanneau 50DS   Randolph Lopez [O]   Lakewood Yacht Club   18:42:11   25   25  
25  
26  
40707   Shaken Not Stirred   111   J/Boat J/40   Beverly Caldwell [P]   GBCA   18:52:01   26   26  
26  
27  
144   Morning Star   219   Schultz Shannon 38   John Gross [B]   HYC   18:56:31   27/SCP   27  
27  
28  
11   Skalawag   156   Ericson 38   Todd Balsley [K]   PHYC, GBCA, TMCA   19:00:45   28   28  
28  
29  
293   Pro Re Nata   168   Ericson 34   Tom Macaluso [I]   LYC   19:01:26   29   29  
29  
30  
60187   Sea Nymph   146   Beneteus Moorings 432   Joan van Ravenswaay [S]   HYC   19:02:25   30   30  
30  
31  
7   Friday's Luck   131   Beneteau Oceanis   Travis Thomas [S]   HYC   19:04:16   31   31  
31  
32  
1650   Starfish   108   Beneteau First 42 SD   Ken Weatherford [P]   none   19:04:21   32   32  
32  
33  
334   Cache'   88   Beneteau 50   Robert Giles [R]   Lakewood Yacht Club   19:04:24   33   33  
33  
34  
29   Redhead   130   C&C 37   Jack Yoes [S]   HYC   19:06:57   34   34  
34  
35  
132A   Morning Star   165   Tayana Center Cockpit Sloop   Richard Fisher [M]   Waterford   19:08:20   35   35  
35  
36  
373   KATANA   174   Hunter 34   Terry Young [H]   GBCA,TMCA   19:12:35   36   36  
36  
37  
62A   Bright Spot   192   Hunter 36   Daniel Knierien [E]   NauticShare   19:13:00   37   37  
37  
38  
22102   Gypsy North   210   Whitby    Travis Lee [B]   GYC   19:14:48   38/SCP   38  
38  
39  
21764   Sea Explorer 951   157   Peterson 30 MORC   Roy Newberry, Sr.. [S]   GBCA   19:18:52   39   39  
39  
40  
183   Fidelity   156   Valiant 42   Kevin DeNicola [K]   LYC   19:29:22   40   40  
40  
41  
83   Karma   99   Beneteau 49   Robert Moore [P]   GBCA   19:36:29   41   41  
41  
42  
41749   SSTV Gremlin   138   Little Harbor Little Harbor 38   Rob Freas [L]   LYC - Sea Scout Ship 468 Triton   19:37:01   42   42  
42  
43  
119H   Renaissance   156   Hunter 420   Jim Hall [F]   Lakewood Yacht Club   19:37:04   43   43  
43  
44  
13   Cayenne   129   Beneteau Oceanis 400/Moorings 405   Mike Nodier [L]   none   19:37:15   44   44  
44  
45  
42561   Patriot   108   Beneteau 435   Doug Drewry [N]   Seabrook Shipyard   19:37:59   45   45  
45  
46  
60419   Marco Polo   111   Beneteau Beneteau 46   Pieter Wybro [O]   TMCA, Waterford YC   19:40:16   46   46  
46  
47  
67   ALEGRIA   219   Island Packet 380   Roslyn Evans [D]   Portofino Yacht Club/TMCA   19:41:28   47   47  
47  
48  
1559   Island Time   180   Catalina 34 MkII   Jimmy Jones [H]   Portofino   19:47:20   48   48  
48  
49  
172   Jester   213   Islander Bahama   Cameron Earley [G]   Ghetto Yacht Club   19:47:24   49   49  
49  
50  
2158   Vaya Con Dios 2   210   Laguna 30   Barney Gulley [G]   Palacios Yacht Club   19:51:44   50   50  
50  
51  
110   Moonlight Mile   222   Pearson365 Ketch   Edmund Lowrie [B]   Waterford Harbor   19:56:43   51   51  
51  
52  
19A   The Kraken   219   Ta Chaio CT42 mermaid ketch   david fraser [B]   waterford   19:59:37   52   52  
52  
53  
342   More Good Timin'   150   Hunter 46 LE   Ernie Rogers [F]   PHYC/TMCA/GBCA   20:01:49   53   53  
53  
54  
50Y   Mermaid III   197   InterYacht Italy Yatimer 50   William (Bill) Young [A]   Seabrook Shipyard   20:03:03   54   54  
54  
55  
22   Sun Runner   144   Beneteau Moorings 432   Ralph Unglaube [P]   Lake Charles Yacht club   20:03:20   55   55  
55  
56  
109   CoolBreeze II   135   C&C 37   Richard Robinson [L]   Watergate Yacht Club   20:03:30   56   56  
56  
57  
101   Athena   168   Tartan Yachts Tartan 34-2 SD   John Swanson [I]   N/A   20:05:03   57   57  
57  
58  
21   Medicinal Purpose   177   Beneteau Oceanis 381   Eric Heinz [J]   None   20:09:29   58   58  
58  
59  
45M-   Tropic Breeze   129   Catalina 45 CC   John Jones [N]   Houston Yacht Club   20:12:31   59   59  
59  
60  
58   Susie Q   213   Cabo Rico CR38   Richard Sherman [D]   none   20:13:12   60   60  
60  
61  
63   Beau Navire   171   Passport Yachts Passport 40   Bill Casnovsky [J]   Austin Yacht Club/TMCA   20:15:22   61   61  
61  
62  
28A   Adelante   180   Beneteau 34   Evan Macaluso [I]   Sail Ventures USA   20:15:32   62   62  
62  
63  
144   Joan III   198   Alberg Alberg 37   Maarten van Hasselt [T]   GBCA   20:18:47   63   63  
63  
64  
66A   Pleiades   210   Beneteau Oceanis 321   Vitus Dorfner [H]   Waterford   20:20:41   64   64  
64  
65  
38109   Wandering Star   147   Hunter 38   Thomas Sherrill Jr [E]   GBCA, PHYC   20:23:24   65   65  
65  
66  
426USA   Vision Quest   114   Sabre 426   Rick French [O]   Waterford Harbor   20:24:43   66   66  
66  
67  
68   Someday   159   MORGAN MORGAN 44CC   Brian Gardner [L]   NONE   20:31:16   67   67  
67  
68  
109   Sea Sharp   171   O Day O Day 34   Gottfried Schiller [H]   Kemah Boardwalk Marina   20:32:03   68/SCP   68  
68  
69  
281   Solstice   153   Hunter 41DS   Ed Brauer [F]   LYC   20:34:32   69   69  
69  
70  
106   Sound Spirit   168   Valiant Yachts Pilothouse 40   Tim Williams [J]   Rush Creek Yacht Club   20:36:05   70   70  
70  
71  
753   Tranquility   168   Catalina 36   C.D. Sharp [I]   South Coast Sailing Club   20:38:30   71   71  
71  
72  
55   Gemini   186   C&C Landfall   Charles Scott [G]   GBCA, GBSPS   20:50:23   72   72  
72  
73  
33A   Vera May   209   Hallberg Rassy Mistral 33   Stephen Thompson [G]   TMAC   20:51:44   73   73  
73  
74  
294   Barbara Ann   129   Catalina 42 wing keel   Dan Arthur [N]   none   20:53:46   74   74  
74  
75  
110   Renegade   180   Catalina 34   William Hoffman [H]   none   21:01:52   75   75  
75  
76  
18A   Graditude   177   ODay O Day   Ken Hogrefe [H]   none   21:05:27   76   76  
76  
77  
3469   Quest   192   Catalina MK II   Dennis Fegan [G]   Houston Sail & Power Sq   21:15:28   77   77  
77  
78  
50   Hot Fudge   184   Islander freeport   Scott Perry [Q]   Galveston   21:24:41   78/SCP   78  
78  
79  
45   Hannah   109   Beneteaus Oceanis 45   Robb Newman [R]   Waterford YC   21:36:01   79   79  
79  
80  
47A   Mary O   156   HUNTER CARIBEANER   John Coggin [I]      21:39:51   80   80  
80  
81  
242   APOTHEKER   156   Ericson 35 Mk III   Philip Austin [J]   Hill Country Yacht Club   21:40:02   81   81  
81  
82  
150   Waypoint   138   Hunter Passage 42   Lana Welford [F]   Boy Scouts of America Crew 150   21:42:19   82   82  
82  
83  
45   Lady in Waiting   87   Jenneau 45ds   William Goss [O]   Lakewood   21:43:27   83   83  
83  
84  
420   Indulgence   153   Hunter Passage 420 SD   Bruce Urband [F]   TMCA   21:49:05   84   84  
84  
85  
302   My Girl   201   Pearson 323   Pete de Boisblanc [G]   HYC   21:51:45   85/SCP   85  
85  
86  
777A   Mary Jane   159   Beneteau 40   Michael Wilkinson [K]   LYC   21:53:51   86   86  
86  
87  
39A   SEA YA II   39   MacGregor M65 WK   Walter Gameiro [R]   FWBC   21:54:19   87   87  
87  
88  
65   Escapade   135   Jeanneau 50   Lucy Newman [O]   South Coast Sailing Club   21:56:18   88   88  
88  
89  
34   Sails Call   159   Beneteau Oceanis 390 WK   Dave Allen [Q]   BASS   22:00:24   89   89  
89  
90  
83459   SeaLoon   159   Beneteau Oceanis 400   James Looney [L]   None   22:01:37   90   90  
90  
91  
381   Princesa del Viento   156   Catalina 380   William Reese [K]   SSH   22:38:11   91/SCP   91  
91  
92  
11   Fair Trade   144   Catalina 385   Doug McCormick [P]   None   22:53:55   92   92  
92  
93  
48A   Compromise   144   Beneteau Oceanis 41   Ron Anderson [N]   None   23:02:12   93   93  
93  
94  
5981   Compulsion II   216   Catalina 1991 Catalina 30   Edward Hughes [Q]   none   23:11:18   94/SCP   94  
94  
95  
292   ANDANTE   186   Blue Water Yacht Builders Vagabond   Tom Taylor [A]   PHYC,TMCA   23:16:34   95   95  
95  
96  
70A   Argent   177   beneteau oceanis 381   Hugo Barrera [Q]   Freeport Yacht Club   23:44:13   96/SCP   96  
96  
97  
44   Sofira   163   TransPac TransPac 49   Bob Perkins [A]   None   23:51:03   97/SCP   97  
97  
98  
69A   Phoenix   186   Blue Water Yachts Vagabond 42   Donald Hallmon [A]   None   24:31:36   98/SCP   98  
98  
99  
64A   Shiraz   192   Hunter 36   Brian Schirard [E]   NauticShare   26:31:01   119/SCP   119  
99  
100  
32A   Wind Rose   183   Beneteau 323   Harold Yoesel [I]   N/A   NO TIME   120/DNF   120T  
100  
100  
12A   Tia-Juanita   192   Hunter 36   Alan Carr [E]   NauticShare   NO TIME   120/DNF1   120T  
100  
100  
43A   Remora   105   Saga 43   John Lutostanski [O]   Kemah Boardwalk Marina   NO TIME   120/DNF1   120T  
100  
100  
41H   Semper Fi   162   Hunter 41DS   Joe Beck [F]   Port Arthur Yacht Club   NO TIME   120/DNF   120T  
100  
100  
376   Carpe Diem   162   Hunter 376   Robert Rolf [E]   Kemah Harbor Marina   NO TIME   120/DNF1   120T  
100  
100  
20A   Family Ties   213   Hunter Hunter 31   Bill Jorgensen [E]   Watergate Yachting Center   NO TIME   120/DNF1   120T  
100  
100  
007   El Viente   162   Beneteau 37SD   Jess Brooks [L]   Seabrook Marina   NO TIME   120/DNF1   120T  
100  
100  
697   Colour My World   150   Hunter 40.5   Michael Veraa [M]   Waterford   NO TIME   120/DNF1   120T  
100  
100  
133   Stellar of Course   171   Cal 33   Ronald Eddleman [H]   TMCA/GBCA   NO TIME   120/DNF1   120T  
100  
100  
71A   GYPSYRADIO   162   GULFSTAR 47   BILL ROBERTS [A]   WATERGATE   NO TIME   120/DNF1   120T  
100  
100  
102   Vive Tu Vida   228   Irwin Ketch   Lonny Doss [B]   Lake Charles Yacht Club   NO TIME   120/DNF   120T  
100  
100  
29   Miss Inclined   264   Bayfield cutter   Joseph Burrell [D]   Portofino   NO TIME   120/DNF1   120T  
100  
100  
2A   Shangri-La   216   Catalina / Morgan Morgan 41 Classic   Floyd Hodges [I]   None   NO TIME   120/DNF   120T  
100  
100  
584   Big D   148   Peterson 34   Jim Foster [S]   GBCA   NO TIME   120/DNF1   120T  
100  
100  
329   Blame It on Buffett   231   Pearson 365   James Tyson [B]   Houston Yacht Club   NO TIME   120/DNF1   120T  
100  
100  
56A   Boomer Schooner   231   Pearson 365   Jeff Vercher [B]   None   NO TIME   120/DNF1   120T  
100  
100  
41309   Petit Louis III   124   Grand Soleil 39   Michel Vanlerberghe [R]   SSY   NO TIME   120/DNF1   120T  
100  
100  
139   Amore   177   Catalina 320   Marilyn Reed [G]   Kemah Marina   NO TIME   120/DNF   120T  
100  
100  
27   Three Seas   132   Catalina 445   C. Craig Crouch [N]   Watergate   NO TIME   120/DNF   120T  
100  
100  
141A   Tarah Schell   159   Hunter 2004 Aft Cockpit   Shannon Hicks [F]   Waterford Harbor   NO TIME   120/DNF1   120T  
100  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network