2013 Round-the-Island Race
The Edgartown Yacht Club | July 20, 2013

Class 8 Double-Handed (8 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 21, 2013 8:19:22 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
18   Iniki   120   Pearson Alerion Express   Paul Stafford   EYC   06:09:20   1   1  
1  
20283   ATALANTA   207   Sabre 28 Ketch   Richard Sides   Eastern YC   06:11:37   2   2  
2  
US 138   Killua   132   Bianca Yachts Aphrodite 101   James Binch   EYC   06:31:24   3   3  
3  
60386   Calusa   114   Sabre 386   Peter Holmes   New Bedford Yacht Club   06:36:22   4   4  
4  
51554   Starlight   90   J Boats (TPI Inc.) J-42 Shoal Draft   Jil Westcott   Bristol Yacht Club   06:37:52   5   5  
5  
9   BIG BIRD   120   Pearson Composites Alerion 38   Sal Giordano   EYC   NO TIME   9/DNC   9T  
6  
150   Good Fortune   153   Sabre 38-2 CB   Bill Brine   Edgartown   NO TIME   9/DNF   9T  
6  
10   Orpheus   132   Alerion Express 33   Sandy Vietor   Edgartown   NO TIME   9/DNC   9T  
6  

Class 2 PHRF A (8 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 20, 2013 5:08:42 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
30   WICKED 2.0   42   J BOATS J/111   DOUGLAS CURTISS   NEW BEDFORD YACHT CLUB   06:11:42   1   1  
1  
50454   Apr├Ęs   51   J Boats J-120   Stephen Besse   Vineyard Haven and Holmes Hole   06:14:19   2   2  
2  
USA35035   Zefiro Torna   30   Carroll Marine 1D35 Modified   John Schimenti   Old Greenwich YC   06:18:46   3   3  
3  
52744   Slide Rule   48   Beneteau First 44.7 SD   Scott Bearse   Hyannis Yacht Club   06:19:19   4   4  
4  
43777   Crazy Horse   -9   Baltic Baltic 50   Kevin McLaughlin   Low Tide   06:25:24   5   5  
5  
40788   Synergy   51   Beneteau First 40.7   Thomas McKenna   New Bedford yacht club   06:31:47   6   6  
6  
60454   AZURA   -12   Swan Swan 56   Jamie Walker   ChYC / RBYC   07:30:45   7   7  
7  
52835   Ursus maritimus   33   J Boats J 122   Jim Masiero   US Sailing   NO TIME   9/DNF   9  
8  

Class 4 PHRF B (9 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 20, 2013 5:09:37 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
413   Dark 'n Stormy   90   JBoats J105   Ned Joyce   Plymouth YC/Buzzards YC   06:01:54   1   1  
1  
NA-23   DEFIANCE   78   Navy 44   Alexa Ciarolla   Naval Academy Sailing Squadron   06:03:12   2   2  
2  
352   Lyric   90   J Boat J 105   Pete Lebish   Buzzards Yacht Club   06:06:28   3   3  
3  
NA-24   GALLANT   78   Navy 44   Ethan Madison   Naval Academy Sailing Squadron   06:13:48   4   4  
4  
52044   RUSE   69   Swan Swan 44 Mark II   William Marsh   HYC   06:16:21   5   5  
5  
US60464   WINGS   54   JBOATS J46   Richard Egan   HYANNIS YACHT CLUB   06:24:29   6   6  
6  
289   Hafa Adai   66   J Boats J/109   Eliot Shanabrook   Marblehead YC   06:27:23   7   7  
7  
33813   CYGNE   75   NAUTOR SWAN 46   NORMAN LEWIS   ANTIGUA   06:43:58   8   8  
8  
60363   Ole Ole   84   Beneteau First 36.7   Richard Blatterman   Plymouth Yacht Clu   NO TIME   10/DNF   10  
9  

Class 5 PHRF C (8 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 20, 2013 5:05:42 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
307   Soma Holiday   156   Hanse 355   Francis Sutula   VHYC   05:57:08   1   1  
1  
12033   SPARKLE PONY   114   KIRIE ELITE 37   Bill Finn   Constitution Yacht Club   06:10:02   2   2  
2  
50635   RIVA   114   J-Boats J35C   Steve Dahill   BYC   06:12:05   3   3  
3  
52571   Attitude   108   Beneteau 423   Shawn Dahlen   Duxbury Yacht Club   06:16:06   4   4  
4  
USA83255   Resurgo   177   Tillotson Pearson J/28   Owen Smith   Edgartown YC   06:27:53   5   5  
5  
52897   Blue Sky   102   Hanse 400e   Alan Savenor   Kingman Yacht Club   06:32:23   6   6  
6  
53303   Seefest   111   J Boats J29   Ira Perry   NBYC   NO TIME   9/DNS   9T  
7  
26   Sophie   135   N/a DNS 30   Paul Ulyatt   Us sailing   NO TIME   9/DNF   9T  
7  

Class 3 PHRF N/S A (6 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 20, 2013 5:39:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
51333   Kinship   39   Baltic 52   Tom Selldorff   New Bedford   06:04:03   1   1  
1  
50517   SEA LEAF   51   Apogee Able Marine   Massachusetts Maritime Maritime   MSSA   06:04:26   2   2  
2  
43744   Ballyhoo   57   J-boats J-44   Wesley McMichael   Beverly Yacht Club   06:15:17   3   3  
3  
51042   Panasea   78   J Boats J 42   Kent Nicholas   Red Brook Harbor   06:23:31   4   4  
4  
W.76/USA-1   WILD HORSES   6   W-Class Yachts/Brooklin Boatya W.76   Donald Tofias   Royal Thems   06:56:07   5   5  
5  
US52896   Avalon   81   Jeanneau Sun Odyssey   Jeffrey Koch   North Shore Yacht Club   NO TIME   7/DNF   7  
6  

Class 6 PHRF N/S B (10 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 20, 2013 5:22:28 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
50011   EIDER DOWN   90   Morris/Robinson Morris 51   Bruce Robinson   Buzzards Yacht Club   05:52:22   1   1  
1  
21   Osprey   126   Alerion Express 38   James W. Swent III   none   05:58:40   2   2  
2  
51906   Indian Summer   135   Sabre Mk2   Mark Carey   HYC   06:09:42   3   3  
3  
484   Surprise   132   Little Harbor 44   Charles Hodge   Edgartown   06:12:12   4   4  
4  
6697   FINESSE   99   JON MERI SLOOP   Rod Komar   OSTERVILLE   06:19:45   5   5  
5  
52378   WINDIGO   99   Sabre   George Brown   New Bedford   06:30:54   6   6  
6  
11   RESOLUTE   90   Little Harbor Little Harbor 53   Robert Snyder   EYC   06:34:19   7   7  
7  
USA22652   Misty   87   Little Harbor Little Harbor 54/Ketch   Eric Thorkilsen   EYC   06:34:23   8   8  
8  
USA 93035   Trinity   132   C&C C&C 37   David McDonough   Trinity Yacht Club and Holmes Hole   06:51:01   9   9  
9  
US 63348   FLAME   99   Catalina Catamaran Hobie 33   Frank Partel   Edgartown YC   NO TIME   11/DNC   11  
10  

Class 7 PHRF N/S C (6 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 20, 2013 5:27:41 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
001   Camelot   174   Nevins Wood sloop   Robert Labdon   Hyannis Yacht Club   05:37:48   1   1  
1  
42805   Isobar   147   Cal Cal 33 - 2   Andrew Berry   Vineyard Haven Yacht Club   06:06:49   2   2  
2  
51257   Second Wind   189   C & C 29-2   Paul Waldeck   None   06:19:11   3   3  
3  
6868   Kalos   141   C&C Redline 41   Peter See   Beverly Yacht Club   06:22:18   4   4  
4  
NONE   ANTARES   168   FREEDOM FREDOM 35   ROBERT DONAHUE   EDGARTOWN   06:46:55   5   5  
5  
51353   Saylavee   192   Beneteau 311   Peter Soule   Saquatucket   NO TIME   7/DNC   7  
6  

Class 1 IRC (7 boats) (top)
Series Standing - 1 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 20, 2013 5:06:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
US52007   VESPER   1.379   Custom IRC52   Jim Swartz   EYC   06:42:37   1   1  
1  
USA37579   SLED   1.378   TP 52   Takashi Okura   NYYC   06:48:19   2   2  
2  
25555   RAMBLER   1.695   McConaghy Custom   George David   NYYC / IHYC   07:03:55   3   3  
3  
USA-315   CARINA   1.047   custom McCurdy & Rhodes - sloop   Rives Potts   NYYC   07:27:16   4   4  
4  
913   Solution   0.985   Paul Luke Custom   Carter Bacon   NYYC   07:40:03   5   5  
5  
60545   Persevere   1.16   Hanse 545   co/ captains Arthur Baer / Colin Rath   NYYC/ Storm Trysail   07:49:54   6   6  
6  
USA 50282   MIRACLE   1.185   RP RP 44   Michael Cashel   NYYC, FIYC   NO TIME   8/DNS   8  
7  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network