2013 Round-the-Island Race
The Edgartown Yacht Club | July 20, 2013

Class 8 Double-Handed (8 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 21, 2013 8:19:22 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Make/Model, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 18, Iniki, Pearson Alerion Express, Paul Stafford, EYC, 1- ; 1   
2. 20283, ATALANTA, Sabre 28 Ketch, Richard Sides, Eastern YC, 2- ; 2   
3. US 138, Killua, Bianca Yachts Aphrodite 101, James Binch, EYC, 3- ; 3   
4. 60386, Calusa, Sabre 386, Peter Holmes, New Bedford Yacht Club, 4- ; 4   
5. 51554, Starlight, J Boats (TPI Inc.) J-42 Shoal Draft, Jil Westcott, Bristol Yacht Club, 5- ; 5   
6. 9, BIG BIRD, Pearson Composites Alerion 38, Sal Giordano, EYC, 9/DNC- ; 9T   
6. 150, Good Fortune, Sabre 38-2 CB, Bill Brine, Edgartown, 9/DNF- ; 9T   
6. 10, Orpheus, Alerion Express 33, Sandy Vietor, Edgartown, 9/DNC- ; 9T   
 



Class 2 PHRF A (8 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 20, 2013 5:08:42 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Make/Model, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 30, WICKED 2.0, J BOATS J/111, DOUGLAS CURTISS, NEW BEDFORD YACHT CLUB, 1- ; 1   
2. 50454, Apr├Ęs, J Boats J-120, Stephen Besse, Vineyard Haven and Holmes Hole, 2- ; 2   
3. USA35035, Zefiro Torna, Carroll Marine 1D35 Modified, John Schimenti, Old Greenwich YC, 3- ; 3   
4. 52744, Slide Rule, Beneteau First 44.7 SD, Scott Bearse, Hyannis Yacht Club, 4- ; 4   
5. 43777, Crazy Horse, Baltic Baltic 50, Kevin McLaughlin, Low Tide, 5- ; 5   
6. 40788, Synergy, Beneteau First 40.7, Thomas McKenna, New Bedford yacht club, 6- ; 6   
7. 60454, AZURA, Swan Swan 56, Jamie Walker, ChYC / RBYC, 7- ; 7   
8. 52835, Ursus maritimus, J Boats J 122, Jim Masiero, US Sailing, 9/DNF- ; 9   
 



Class 4 PHRF B (9 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 20, 2013 5:09:37 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Make/Model, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 413, Dark 'n Stormy, JBoats J105, Ned Joyce, Plymouth YC/Buzzards YC, 1- ; 1   
2. NA-23, DEFIANCE, Navy 44, Alexa Ciarolla, Naval Academy Sailing Squadron, 2- ; 2   
3. 352, Lyric, J Boat J 105, Pete Lebish, Buzzards Yacht Club, 3- ; 3   
4. NA-24, GALLANT, Navy 44, Ethan Madison, Naval Academy Sailing Squadron, 4- ; 4   
5. 52044, RUSE, Swan Swan 44 Mark II, William Marsh, HYC, 5- ; 5   
6. US60464, WINGS, JBOATS J46, Richard Egan, HYANNIS YACHT CLUB, 6- ; 6   
7. 289, Hafa Adai, J Boats J/109, Eliot Shanabrook, Marblehead YC, 7- ; 7   
8. 33813, CYGNE, NAUTOR SWAN 46, NORMAN LEWIS, ANTIGUA, 8- ; 8   
9. 60363, Ole Ole, Beneteau First 36.7, Richard Blatterman, Plymouth Yacht Clu, 10/DNF- ; 10   
 



Class 5 PHRF C (8 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 20, 2013 5:05:42 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Make/Model, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 307, Soma Holiday, Hanse 355, Francis Sutula, VHYC, 1- ; 1   
2. 12033, SPARKLE PONY, KIRIE ELITE 37, Bill Finn, Constitution Yacht Club, 2- ; 2   
3. 50635, RIVA, J-Boats J35C, Steve Dahill, BYC, 3- ; 3   
4. 52571, Attitude, Beneteau 423, Shawn Dahlen, Duxbury Yacht Club, 4- ; 4   
5. USA83255, Resurgo, Tillotson Pearson J/28, Owen Smith, Edgartown YC, 5- ; 5   
6. 52897, Blue Sky, Hanse 400e, Alan Savenor, Kingman Yacht Club, 6- ; 6   
7. 53303, Seefest, J Boats J29, Ira Perry, NBYC, 9/DNS- ; 9T   
7. 26, Sophie, N/a DNS 30, Paul Ulyatt, Us sailing, 9/DNF- ; 9T   
 



Class 3 PHRF N/S A (6 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 20, 2013 5:39:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Make/Model, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 51333, Kinship, Baltic 52, Tom Selldorff, New Bedford, 1- ; 1   
2. 50517, SEA LEAF, Apogee Able Marine, Massachusetts Maritime Maritime, MSSA, 2- ; 2   
3. 43744, Ballyhoo, J-boats J-44, Wesley McMichael, Beverly Yacht Club, 3- ; 3   
4. 51042, Panasea, J Boats J 42, Kent Nicholas, Red Brook Harbor, 4- ; 4   
5. W.76/USA-1, WILD HORSES, W-Class Yachts/Brooklin Boatya W.76, Donald Tofias, Royal Thems, 5- ; 5   
6. US52896, Avalon, Jeanneau Sun Odyssey, Jeffrey Koch, North Shore Yacht Club, 7/DNF- ; 7   
 



Class 6 PHRF N/S B (10 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 20, 2013 5:22:28 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Make/Model, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 50011, EIDER DOWN, Morris/Robinson Morris 51, Bruce Robinson, Buzzards Yacht Club, 1- ; 1   
2. 21, Osprey, Alerion Express 38, James W. Swent III, none, 2- ; 2   
3. 51906, Indian Summer, Sabre Mk2, Mark Carey, HYC, 3- ; 3   
4. 484, Surprise, Little Harbor 44, Charles Hodge, Edgartown, 4- ; 4   
5. 6697, FINESSE, JON MERI SLOOP, Rod Komar, OSTERVILLE, 5- ; 5   
6. 52378, WINDIGO, Sabre, George Brown, New Bedford, 6- ; 6   
7. 11, RESOLUTE, Little Harbor Little Harbor 53, Robert Snyder, EYC, 7- ; 7   
8. USA22652, Misty, Little Harbor Little Harbor 54/Ketch, Eric Thorkilsen, EYC, 8- ; 8   
9. USA 93035, Trinity, C&C C&C 37, David McDonough, Trinity Yacht Club and Holmes Hole, 9- ; 9   
10. US 63348, FLAME, Catalina Catamaran Hobie 33, Frank Partel, Edgartown YC, 11/DNC- ; 11   
 



Class 7 PHRF N/S C (6 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 20, 2013 5:27:41 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Make/Model, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 001, Camelot, Nevins Wood sloop, Robert Labdon, Hyannis Yacht Club, 1- ; 1   
2. 42805, Isobar, Cal Cal 33 - 2, Andrew Berry, Vineyard Haven Yacht Club, 2- ; 2   
3. 51257, Second Wind, C & C 29-2, Paul Waldeck, None, 3- ; 3   
4. 6868, Kalos, C&C Redline 41, Peter See, Beverly Yacht Club, 4- ; 4   
5. NONE, ANTARES, FREEDOM FREDOM 35, ROBERT DONAHUE, EDGARTOWN, 5- ; 5   
6. 51353, Saylavee, Beneteau 311, Peter Soule, Saquatucket, 7/DNC- ; 7   
 



Class 1 IRC (7 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 20, 2013 5:06:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Make/Model, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. US52007, VESPER, Custom IRC52, Jim Swartz, EYC, 1- ; 1   
2. USA37579, SLED, TP 52, Takashi Okura, NYYC, 2- ; 2   
3. 25555, RAMBLER, McConaghy Custom, George David, NYYC / IHYC, 3- ; 3   
4. USA-315, CARINA, custom McCurdy & Rhodes - sloop, Rives Potts, NYYC, 4- ; 4   
5. 913, Solution, Paul Luke Custom, Carter Bacon, NYYC, 5- ; 5   
6. 60545, Persevere, Hanse 545, co/ captains Arthur Baer / Colin Rath, NYYC/ Storm Trysail, 6- ; 6   
7. USA 50282, MIRACLE, RP RP 44, Michael Cashel, NYYC, FIYC, 8/DNS- ; 8   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network