Laser Atlantic Coast Masters Championships
Barrington Yacht Club | September 14-15, 2013

Laser (40 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 15, 2013 2:15:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
187735   Joe van Rossem [Great Grand Master]   Water Rat Sailing Club   2   2   2   13   12   4   4   [21]   39   39  
1  
2  
199572   Dan Neri [Grand Master]   Connanicut YC   11   6   11   3   [29]   2   5   1   39   46  
2  
3  
189811   Peter Seidenberg [Great Grand Master]   Sail Newport   [13]   7   6   9   1   1   10   13   47   47  
3  
4  
272727   Had Brick [Grand Master]   Island Heights Yacht Club   6   12   7   4   2   [15]   3   11   45   52  
4  
5  
199156   Brian Fisher [Apprentice Master]   NYYC   1   8   1   1   7   10   [18]   5   33   54  
5  
6  
194228   Lynne Shore [Master]   Plymouth Yacht Club   10   [14]   9   10   3   5   7   7   51   65  
6  
7  
169560   Jeff Morgan [Master]   Stone Horse Yacht Club   3   5   10   [21]   14   7   16   8   63   77  
7  
8  
198641   Ralph Kinder [Master]   Bristol YC   12   15   15   14   4   [23]   1   4   65   79  
8  
9  
175881   James Jacob [Grand Master]   SSA/FBYC   9   11   [24]   2   9   17   9   19   76   83  
9  
10  
161100   David Frazier [Great Grand Master]   FBYC Essex CT   16   13   17   [33]   5   20   11   6   88   88  
10  
11  
159805   Chris Hufstader [Master]   Sail Newport   22   4   21   19   11   [25]   2   2   81   95  
11  
12  
200528   Lindsay Hewitt [Great Grand Master]   Cold Spring Harbor   5   19   26   7   [30]   19   15   9   100   100  
12  
13  
190273   Jean-Yves Fillion [Master]   AYC / NYYC   17   23   8   [25]   15   14   8   3   88   102  
13  
14  
121260   John Eckart [Grand Master]   Massapoag YC   21   17   14   [23]   20   3   17   10   102   109  
14  
15  
182787   Scott Pakenham [Apprentice Master]   Laser fleet 413   [26]   9   13   8   17   11   19   16   93   114  
15  
16  
173988   Jorge Abreu [Grand Master]   Avela   23   30   16   [41/OCS]   6   12   6   20   113   120  
16  
17  
149880   STEPHEN POLLAK [Grand Master]   Piscataqua Sailing Association   19   28   3   [41/DNF]   41/DNF   6   14   15   126   133  
17  
18  
196107   David Ryan [Grand Master]   MYC   14   [41/OCS]   25   11   19   9   23   27   128   135  
18  
19  
175126   Andrew Pimental [Grand Master]   Sail Newport   8   10   5   17   13   [41/DNC]   41/DNC   41/DNC   135   142  
19  
20  
193281   Mike Matan [Master]   RYA   4   3   19   12   10   [41/DNC]   41/DNC   41/DNC   130   144  
20  
21  
168591   Dan Lent [Apprentice Master]   Black Rock YC   7   22   [28]   22   21   27   13   12   124   145  
21  
22  
168381   Matt Evans [Apprentice Master]   Stage Harbor Yacht Club   15   21   34   18   23   8   [41/OCS]   18   137   158  
22  
23  
162030   Duane Delfosse [Grand Master]   LSYC   [32]   24   20   28   18   26   25   14   155   162  
23  
24  
173684   JAMES GARDNER [Master]   Niantic Bay Yacht Club   24   26   [32]   5   28   21   28   25   157   171  
24  
25  
169575   Mark Bear [Grand Master]   NBYC   25   1   12   [41/OCS]   8   41/DNC   41/DNC   41/DNC   169   176  
25  
26  
200211   Brett Morris [Apprentice Master]   Port Melbourne YC   20   20   4   6   24   [41/DNC]   41/DNC   41/DNC   156   177  
26  
27  
199804   Jeff Beckwith [Master]   CPYC   30   31   [37]   27   31   13   21   17   170   184  
27  
28  
191465   Christopher Kirk [Master]   Barrington Yacht Club   29   32   22   [36]   34   30   12   23   182   196  
28  
29  
162041   Sandy Takacs [Master]   Fleet 413   [37]   37   35   16   22   22   27   24   183   197  
29  
30  
125104   Philip Logan [Grand Master]   TAYC   34   29   23   31   25   29   22   [41/DNF]   193   200  
30  
31  
187756   Drew Carlson [Master]   Stage Harbor Yacht Club   35   27   [39]   29   37   18   20   22   188   202  
31  
32  
160165   Matthew Largess [Grand Master]   Laser Fleet 413   39   35   27   34   16   16   [41/OCS]   29   196   203  
32  
33  
190453   Gary Werden [Grand Master]   Massapoag Yacht Club   28   16   31   24   26   [41/DNC]   41/DNC   41/DNC   207   214  
33  
34  
199560   Frank Seckler [Master]   Narrasketuck YC   31   18   18   30   27   [41/DNC]   41/DNC   41/DNC   206   220  
34  
35  
0169531   Carter Skemp [Apprentice Master]   none   27   [36]   29   32   35   24   26   26   199   220  
35  
36  
199177   Lowell Thomas [Master]   Conanicut   33   34   [36]   35   32   31   24   28   217   231  
36  
37  
204824   Matt Doherty [Master]   none   38   25   30   15   36   [41/DNC]   41/DNC   41/DNC   226   240  
37  
38  
164368   Nat Cook [Apprentice Master]   LSYC   36   33   33   26   38   28   [41/OCS]   30   224   245  
38  
39  
191464   Judith Krimski [Master]   Courageous Sailing   18   [41/OCS]   38   20   33   41/DNC   41/DNC   41/DNC   232   246  
39  
40  
185839   Tom Whitmore [Master]   Tom Whitmore   [41/DNC]   41/DNC   41/DNC   41/DNC   41/DNC   41/DNC   41/DNC   41/DNC   287   301  
40  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network