27th Annual Harvest Moon Regatta® and Sail-a-thon for Ovarian Cancer Awareness
Lakewood Yacht Club | October 17-19, 2013in

Sail-a-thon Virtual Boat (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 19, 2013 2:16:03 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (2 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 23, Mary Jane, Ernest Lykissa, Brazosport Yacht Club, 3/DNS- ; 3T   
1. none, Lady Colleen, Andrea Todaro, lakewood, 3/DNS- ; 3T   
 



Charitable Donor (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 19, 2013 2:16:03 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 87572, Millennium Express, Christopher Dees, GBCA, FWBC, LYC, 10/DNS- ; 10T   
1. 41865, His Grace, Todd Willman, GYC, 10/DNS- ; 10T   
1. 3350, Magnus, Tom Magnusson, Legend Point, 10/DNS- ; 10T   
1. 2478, Wheee Dogggie, Patrick Fiega, Clear Lake Racing Association, 10/DNS- ; 10T   
1. 75, Gold Rush, Gregory Way, LYC, 10/DNS- ; 10T   
1. 227A, SEASURE, Jamie Smith, Clearwater Yacht Club, 10/DNS- ; 10T   
 



Division: CS-E (1 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 45, Jendabi, Andy Lang[CS-E], Lakewood, 10/DNS- ; 10   
 



Division: L (1 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1945, Gypsy Soul, William King[L], None, 10/DNS- ; 10   
 



Division: N (1 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 708A, Rose, David Kent[N], Lakewood, 10/DNS- ; 10   
 



PHRF Bacardi Racing Fleet (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 19, 2013 2:32:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: PS-A (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 145, Rebecca, Glenn Gault[PS-A], GBCA, 12- ; 12   
2. 12039, Aeolus, James Liston[PS-A], HYC, 14- ; 14   
3. 5598T, Kenai, Chris Lewis[PS-A], LYC, 18- ; 18   
4. 120 USA, Shearwater, Justin Wolfe[PS-A], GBCA, 19- ; 19   
5. 52899, CYRANO, Harris/ Jens Knecht / Kaalstad[PS-A], HYC, 20- ; 20   
 



Division: PS-B (4 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 007 USA, Parrot Tales, Larry Blankenhagen[PS-B], LYC, 9- ; 9   
2. 52295, Chinook, Hugh Irvine[PS-B], LYC, 10- ; 10   
3. 238, Airborne, David Christensen[PS-B], LYC / GBCA, 11- ; 11   
4. 162, Leading Edge, Tom Sutton[PS-B], LYC, 17- ; 17   
 



Division: PS-C (4 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 14 USA, Rented Mule, Bryan Taylor[PS-C], BVYC, 4- ; 4   
2. 296, Stinger, J B Bednar[PS-C], LYC, 8- ; 8   
3. 226, Horny Toad, Greg Turman[PS-C], CCYC, 15- ; 15   
4. 430, Kinderspel2, John Bell[PS-C], CCYC, 16- ; 16   
 



Division: PS-D (4 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 16, Soap Opera, Daniel Malak[PS-D], Chandlers Landing, 3- ; 3   
2. 15, Mystique, Allan Garvin[PS-D], GBCA, 5- ; 5   
3. 10312, Danelaw, Roy Olsen[PS-D], GBCA, 7- ; 7   
4. 19 NA, ALERT, Drew Peerless[PS-D], GBCA, 13- ; 13   
 



Division: PS-E (3 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 77, C-Time, Osmond Young[PS-E], LYC, 1- ; 1   
2. 11899, BANJO GIRL, Jay Zittrer[PS-E], LYC, 2- ; 2   
3. 42570, Phoenix, David/Karen Atkinson/Penrose[PS-E], GBCA, 6- ; 6   
 



Multihull (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 19, 2013 2:16:03 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: MH-A (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 31 USA, Bird of Prey, Bill Coxwell[MH-A], Rockport Yacht Club, 5- ; 5   
2. 215, Tribology, Doug Casey[MH-A], Austin Yacht Club, 6- ; 6   
3. 009, Nelda Ray, Peter Pattullo[MH-A], Longview Yacht Club & TOMA, 7- ; 7   
4. 88, Bucket List, Scott Self[MH-A], Rush Creek Yacht Club, 10- ; 10   
5. 276, Abandoned Assets, Jim Van Fleet[MH-A], None, 11- ; 11   
 



Division: MH-B (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 002 M, Sea Ya, Bobby Fulmer[MH-B], TOMA, 1- ; 1   
2. 14, ground effect, Martin Hamilton[MH-B], TOMA, 3- ; 3   
3. 110, Beyond Logic, Jay Newman[MH-B], TOMA, 4- ; 4   
4. 124, Flying Circus, Bill Etchieson[MH-B], TOMA, 8- ; 8   
5. 30, Tritium, Steven Frick[MH-B], Austin Yacht Club, 12- ; 12   
6. 8, Pachuco, William Loving[MH-B], william loving, 14- ; 14   
 



Division: MH-C (3 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 663, The Family Cat, Scott Moore[MH-C], Lakewood Yacht Club, 2- ; 2   
2. 47, Heart to Heart, Frank Eckles[MH-C], none, 9- ; 9   
3. 22, CatNap, Richard Wheeler[MH-C], HYC, 13- ; 13   
 



Cruising Spinnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, September 23, 2014 2:19:20 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: CS-A (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 62 USA, Cayuse, Hal Haltom[CS-A], LYC, 3- ; 3   
2. 40707, SHAKEN NOT STIRRED, Walter Caldwell[CS-A], GBCA, 9- ; 9   
3. 40, Ruthless, Donald H Anderson[CS-A], CCYC, 16- ; 16   
4. 83, Karma, R Alan Moore[CS-A], GBCA, 17- ; 17   
5. 32887, $iphon, Peter van Oosten[CS-A], GBCA, 20- ; 20   
6. 52492, Ambition, Philip Schutts[CS-A], Fort Worth Boat CXlub, 22- ; 22   
 



Division: CS-B (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 40860, Tomfoolery II, Tom Meeh[CS-B], gbca, 5- ; 5   
2. 1809, Antares, Doug Elmore[CS-B], GBCA, 12- ; 12   
3. 88, Blowsabella, Kent Little[CS-B], Lakewood, 13- ; 13   
4. 27, Soy Un Gatito JPB, Robert Brindley[CS-B], Bowling Green Sailing Club, 19- ; 19   
5. 3, la isla, Al Poindexter[CS-B], Lakewood yacht club, 24- ; 24   
 



Division: CS-C (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 30957, Wings, Mike Welch[CS-C], HYC, 1- ; 1   
2. 40645, Texas Ranger II, Charles Wielchowsky[CS-C], GBCA, 6- ; 6   
3. 584, Big D, Jim Foster[CS-C], GBCA, 7- ; 7   
4. 46, Makan Angin, Howard Hughes[CS-C], Lakewood Yacht Club, 11- ; 11   
5. 16, CURMUDGEON II, Terry Cantrell[CS-C], Houston Yacht Club, 15- ; 15   
 



Division: CS-D (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 602A, Tracen J, Charles Singstad[CS-D], LCYC, 4- ; 4   
2. 121, Topaz, Tom Frankum[CS-D], Lakewood Yacht Club, 10- ; 10   
3. 1538 GBR, Ahoy Mon, Patrick Hooyman[CS-D], Houston Yacht Club, 18- ; 18   
4. 10, Figaro, Gerhard Wittich[CS-D], LYC, 21- ; 21   
5. 60397, Isabelle, Daniel Bendig[CS-D], Watergate, 25- ; 25   
6. 214A, Boondoggle, Kent Buzard[CS-D], Lakewood, 27/DNF- ; 27   
 



Division: CS-E (4 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 60184, Moondance, Randy Pike[CS-E], LYC, 2- ; 2   
2. 52, Sodalis, Jim Demarest[CS-E], LYC, 8- ; 8   
3. 130, Janler II, Joey Abshire[CS-E], Kemah Boardwalk, 14- ; 14   
4. 129, Sea Trekker, Charles Gaines[CS-E], Waterford Yacht Club, 23- ; 23   
 



Cruising without Spinnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 19, 2013 3:44:33 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 89, Max Mare, Kevin Foley[A][H], Windward SeaVenture Charters, 29- ; 29   
2. 53, Astarte, Cheryl E Morvillo[A][H], Waterford Yacht Club, 32- ; 32   
3. 800, Bumboat, Chip Spence[A], Bay Yacht Club, 34- ; 34   
4. 27, Three Seas, C. Craig Crouch[A], WGYC, 48- ; 48   
5. 422A, Rapide, Don Pearson[A], Waterford, 69- ; 69   
6. 655, Royal Crescent, Bob Crosby[A][H], LYC, 79- ; 79   
 



Division: B (8 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 13, Cayenne, Mike Nodier[B], none, 39- ; 39   
2. 60419, Marco Polo, Pieter Wybro[B], HYC, TMCA, 53- ; 53   
3. 1650, Starfish, Ken Weatherford[B], none, 55- ; 55   
4. 48A, Compromise, Ron Anderson[B], Watergate, 59- ; 59   
5. 42561, Patriot, Doug Drewry[B], Seabrook Shipyard, 68- ; 68   
6. 065, Escapade, Lucy Newman[B], South Coast Sailing, 92- ; 92   
7. 1, Nauti Girl, Shannon Hicks[B], Watergate Yacht Club, 95- ; 95   
8. 12, Chispita, Janitze Cammarano[B], None, 96- ; 96   
 



Division: C (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 440, french kiss, John Broderick[C], lyc, 21- ; 21   
2. 697, Colour My World, Michael Veraa[C], TMCA, WYC, 40- ; 40   
3. 45 M, Tropic Breeze, John Jones[C], Houston Yacht Club, 47- ; 47   
4. 191, Renaissance, Jim Hall[C], Lakewood Yacht Club, 67- ; 67   
5. 38109, Wandering Star, Thomas Sherrill Jr[C], GBCA,, 80- ; 80   
6. 139A, Indulgence, Bruce Urband[C], Bruce Urband, 111/DNF- ; 111   
 



Division: D (7 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 41749, SSTV Gremlin, Rob Freas[D], Sea Scouts, BSA/LYC, 22- ; 22   
2. 21335, Firewater, Walter Horton[D], GBCA, 35- ; 35   
3. 52751, Rasta Mama, Stephen Gano[D], Houston Yacht Club, 54- ; 54   
4. 25, Oread, Doug Kelley[D], None, 62- ; 62   
5. 208A, Serenity, Terry Hollar[D], kemah boardwalk, 71- ; 71   
6. 141A, Tarah Shell, Bill McBride[D], Windward Sea Venture, 86- ; 86   
7. 21815 US, Candace Ann, John Walsh[D], Waterford Yacht Club, 111/DNS- ; 111   
 



Division: E (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 423 A, La Malaguena, Ray Shull[E], AYC, 28- ; 28   
2. 1984, Chakota Red, Carl Curtiss[E], None, 45- ; 45   
3. 777A, Mary Jane, Mike Wilkinson[E], Lavon Yacht Club, 49- ; 49   
4. 68, Someday, Brian Gardner[E], none, 51- ; 51   
5. 393, Two J Birds, Jamie Smith[E], Clearwater Yacht Club, 70- ; 70   
6. 381, Princesa del Viento, William Reese[E], SSH, 76- ; 76   
 



Division: F (7 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 133, Stellar of Course, Ronald Eddleman[F], GBCA, TMCA, 10- ; 10   
2. 101, Athena, John Swanson[F], none, 23- ; 23   
3. 293, Pro Re Nata, Tom Macaluso[F], LYC, 26- ; 26   
4. 52846, Susanne B, D Slack[F], Houston Yacht Club, 41- ; 41   
5. 135A, Shell Seaker, David Glascock[F], TMCA, 56- ; 56   
6. 614A, Second Wind, Mary Morgan[F], None, 58- ; 58   
7. 812A, Pathfinder, John Winston[F], Watergate Yatching Center, 87- ; 87   
 



Division: G (7 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 472, Breezing Up, William Howze[G], Legend Point, 27- ; 27   
2. 339A, Adelante, Evan Macaluso[G], Sail Ventures USA, 43- ; 43   
3. 3371, Sea Gypsy, Bill Jenko[G], TMCA/GBCA, 46- ; 46   
4. 21, Medicinal Purpose, Eric Heinz[G], None, 74- ; 74   
5. 32A, WindRose, Harold Yoesel[G], N/A, 88- ; 88   
6. 575, Slow Lane, Terry MInter[G], Houston Yacht Club, 111/DNF- ; 111T   
6. 41C, La Vie Dansante, Ron Hebert[G], BYC, 111/DNF- ; 111T   
 



Division: H (10 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 144, Joan III, Maarten van Hasselt[H], GBCA, 12- ; 12   
2. 828, Sanctuary, Mike Tyson[H], Houston Yacht Club, 25- ; 25   
3. 89, Max Mare, Kevin Foley[A][H], Windward SeaVenture Charters, 29- ; 29   
4. 35A, Kulani, Francis Garrigues[H], None, 30- ; 30   
5. 53, Astarte, Cheryl E Morvillo[A][H], Waterford Yacht Club, 32- ; 32   
6. 55, GEMINI, Charles Scott[H], GBCA, 52- ; 52   
7. 246, Harmonious Rapport, David Sullins[H], Waterford, 78- ; 78   
8. 655, Royal Crescent, Bob Crosby[A][H], LYC, 79- ; 79   
9. 326, Southbound, Fritz Snyder[H], TMCA, 84- ; 84   
10. 122A, Overdraft, John Cashin[H], GYB, 85- ; 85   
 



Division: I (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1, Bay Girl, Paul Francis[I], HYC, 17- ; 17   
2. 66A, Pleiades, David/Vitus Krentz/Dorfner[I], Waterford, 36- ; 36   
3. 528A, Minnehaha, Daniel Tetzlaff[I], San Leon Sailing Club, 37- ; 37   
4. 0427, Trinity, Brett Barrett[I], GBCA, 50- ; 50   
5. 37, Blanca Luna, Tony Pizzuti[I], GBCA, 111/DNF- ; 111T   
5. 302, My Girl, Pete Barrett[I], HYC, 111/DNF- ; 111T   
 



Division: J (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 101, FRAYED KNOT, Ted Greak[J], LYC, 11- ; 11   
2. 001, Other Woman, Brantly Minor[J], GBCA, 31- ; 31   
3. 426, Vision Quest, Rick French[J], Waterford Harbor, 73- ; 73   
4. 8, Semper Fidelis, Thomas Aulenbach[J], None, 94- ; 94   
5. 412A, Arianna, Michael Blackman[J], NauticShare, 97- ; 97   
 



Division: K (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 307, Good Leif, Hedda Kahl[K], LYC, 6- ; 6   
2. 312, Esperanza II, Paul Magnini[K], NA, 20- ; 20   
3. 34, Sailscall, Wendi Robinson[K], Watergate Yachting Center, 72- ; 72   
4. 816A, Mary O, Adele Molloy[K], All Points of Sail, 81- ; 81   
5. 70A, argent, hugo barrera[K], Freeport Yacht Club, 111/DNF- ; 111   
 



Division: L (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 39, Sea- Esta, Suzy Bradford[L], Galveston Yacht Basin, 64- ; 64   
2. 111, Tango, Zachary/Chad Acreman/Hedstrom[L], GBCA, 75- ; 75   
3. 246, WindSwept, Larry Frank[L], Bay Yacht Club, 83- ; 83   
4. 172, Jester, cameron earley[L], Galveston Yacht Club, 90- ; 90   
5. 303, BALTIC RAIDER, JAN GOLEBIOWSKI[L], TMCA, 111/DNS- ; 111   
 



Division: M (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 24, Cimboco, Phil Pierce[M], None, 2- ; 2   
2. 167, Snowflake, Jim Bradley[M], Lakewood Yacht Club, 9- ; 9   
3. 86, Company, Dave Miller[M], Southern YC (New Orleans), 38- ; 38   
4. 73A, CUTTER TOO, WATTS CUTTER[M], LYC, 57- ; 57   
5. 6A, Low Keys, Robert Bush[M], None, 61- ; 61   
6. 132A, Morning Star, Richard Fisher[M], Waterford YC, 111/CPT-HMR OCS- ; 111   
 



Division: N (4 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 302, windship, gary watkins[N], none, 7- ; 7   
2. 38, Talmid, Greg Standard[N], Windward SeaVenture, 8- ; 8   
3. 514, Morning Sun, Todd Johnson[N], GBCA, 14- ; 14   
4. 58, Susie Q, richard sherman[N], NONE, 77- ; 77   
 



Division: O (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 45, DagEli, Dag Calafell[O], Waterford, 82- ; 82   
2. 413A, Carpe Diem, Robert Rolf[O], Kemah Harbor Marina, 89- ; 89   
3. 217A, Bright Spot, Chris Durham[O], NauticShare, 91- ; 91   
4. 142A, Attitude of Gratitude, Robert Best[O], NauticShare, 93- ; 93   
5. 20A, Family Ties, Bill Jorgensen[O], Waterford, 98- ; 98   
 



Division: P (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 17, Patriot, Carl Drechsel[P], LYC, 18- ; 18   
2. 50Y, Mermaid III, William Young[P], Seabrook Shipyard, 33- ; 33   
3. 9873 Y, Dances With Dragons, Wayne Harris[P], Windward Sea Adventure, 60- ; 60   
4. 60A, Pleiades, Robert Hill[P], Bal Harbour, 111/DNS- ; 111T   
4. 71A, GYPSY RADIO, william roberts[P], GALVESTON YACHT CLUB, 111/DNS- ; 111T   
4. 425A, Bradna Rose, john vardiman[P], none, 111/DNF- ; 111T   
 



Division: Q (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 22102, Gypsy North, Christopher Kemp[Q], GYC, 1- ; 1   
2. 42A, The Kraken, David Fraser[Q], Waterford, 4- ; 4   
3. 84, WINDYGO, Bob Womble[Q], TMCA, 44- ; 44   
4. 101, Vive Tu Vida, Lonny Doss[Q], Lake Charles Yacht Club, 63- ; 63   
5. 144, Morning Star, John Gross[Q], HYC, 66- ; 66   
 



Division: R (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1237, felicity, gerald lawrie[R], TCYC, 13- ; 13   
2. 1152, SEUTE DEERN, HANS KNICKREHM[R], LYC, 16- ; 16   
3. 122a, easy does it, Uzi Ozeri[R], Lakewood Yacht Club, 19- ; 19   
4. 29, Redhead, Jack Yoes[R], HYC, 24- ; 24   
5. 334, Cache, Robert Giles[R], LYC, 65- ; 65   
 



Division: S (4 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 329, Blame It on Buffett, James Tyson[S], Houston Yacht Club, 3- ; 3   
2. 28, HI hopes, Brandon Ward[S], GBCA, 5- ; 5   
3. 376, Moonlighter, Travis Smith[S], Brazosport Yacht Club, 15- ; 15   
4. 60187, Sea Nymph, Joan van Ravenswaay[S], HYC, 42- ; 42   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network