2013 Laser Masters North American Championships
New York Yacht Club | October 18, 2013

Laser (99 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 20, 2013 5:59:55 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
194582      Marc Jacobi [Master]   CPYC   1   [100/OCS]   12   1   9   1   5   6   3   5   43   61  
1  
2  
195425   Fluffy   Peter Shope [Master]   Treasure Island Sailing Center   4   3   2   10   5   3   [11]   1   11   7   46   64  
2  
3  
204476   Bud   Peter Vessella [Grand Master]   Saint Francis YC   7   16   [34]   24   3   9   16   14   2   4   95   104  
3  
4  
175126   Jibe Tech   Andrew Pimental [Grand Master]   Sail Newport   [34]   6   6   23/ZFP   16   11   4   17   4   8   95   104  
4  
5  
196821      Andy Roy [Grand Master]   SSC   [27]   17   7   6   6   6   25   4   23   2   96   105  
5  
6  
166906      Ray Davies [Apprentice Master]   Water Rats   18   12   4   [29]   14   2   20   3   12   12   97   124  
6  
7  
180509      Scott Ferguson [Master]   Sail Newport   [48]   20   1   11   2   4   47   2   1   26   114   132  
7  
8  
181855   Torch   Steven Kirkpatrick [Master]   NYYC / Sail Newport   [38]   11   18   2   28   16   10   13   5   20   123   141  
8  
9  
199156      Brian Fisher [Apprentice Master]   NYYC   13   8   14   9   [37]   7   8   12   18   30   119   146  
9  
10  
172957      Augie Diaz [Grand Master]   Coral Reef Yacht Club   22   5   26   15   17   5   17   20   [100/BFD]   14   141   150  
10  
11  
194228      Lynne Shore [Master]   Plymouth Yacht Club   17   23   28   5   1   22   [32]   5   32   21   154   172  
11  
12  
203957   Stella   John MacCausland [Master]   Cooper River   3   1   11   41   18   17   35   18   15   [42]   159   177  
12  
13  
204391      Chris Raab [Grand Master]   NHYC   11   2   24   13   23   32   18   16   [100/DNF]   41   180   189  
13  
14  
199146   Sbh   Benoît Meesemaecker [Master]   SBYC   [82]   27   27   12   19   10   15   10   53   1   174   192  
14  
15  
196151      Roman Plutenko [Apprentice Master]   Chicago Yacht club   15   35   10   66/ZFP   13   14   [100/BFD]   7   26   6   192   219  
15  
16  
194063   Hunger Pains   Glen Dickson [Apprentice Master]   Bay Head Yacht Club   9   22   15   [54]   38   8   24   27   33   19   195   222  
16  
17  
199187   Christine Robin   Tracy Usher [Grand Master]   St Francis Yacht Club   16   7   48   31   24   12   26   44   9   [100/DNC]   217   226  
17  
18  
92989      Paul Grimes [Master]   Conanicut YC   61   10   19   24/ZFP   [100/BFD]   20   3   21   8   50   216   234  
18  
19  
187994      Ari Barshi [Master]   Laser Training Center   6   24   8   16   4   25   82   26   30   [100/BFD]   221   239  
19  
20  
193065      Wolfgang Gerz [Grand Master]   SVW   [73]   25   36   46/ZFP   22   26   33   19   22   22   251   260  
20  
21  
199978      Chris van Rossem [Apprentice Master]   Water Rat Sailing Club   20   15   23   35   32   [47]   34   24   38   13   234   261  
21  
22  
204426      Mike Hecky [Master]   Riverton YC, Brant Beach YC   28   43   13   40/ZFP   20   [48]   45   34   6   16   245   263  
22  
23  
200211   Gubba   Brett Morris [Apprentice Master]   PMYC   29/RDG   29/RDG   29/RDG   27   8   23   41   [56]   28   24   238   265  
23  
24  
272727      Had Brick [Grand Master]   Island Heights Yacht Club   [84]   32   9   14   34   18   59   49   13   29   257   266  
24  
25  
199572      Daniel Neri [Grand Master]   Sail Newport   [44]   40   31   7   21   30   36   23   35   36   259   268  
25  
26  
175881      James Jacob [Grand Master]   SSA   2   33   16   52   [73]   21   7   35   50   49   265   274  
26  
27  
170756   170756   Lars Hansen [Grand Master]   Wayzata Yacht Club   45   26   33   28   12   28   [58]   15   52   44   283   292  
27  
28  
183861   Shogun   Britt Hughes [Master]   Housatonic Boat Club   12   9   [100/OCS]   63   30   42   9   25   37   55   282   300  
28  
29  
198633      Patrick Andreasen [Master]   Eastern YC   [50]   21   47   40   10   27   28   38   43   31   285   303  
29  
30  
182787   Crap Happened   Scott Pakenham [Apprentice Master]   Laser fleet 413   26   38   37   42/ZFP   44   31   27   [62]   29   11   285   312  
30  
31  
193348      David Wells [Master]   Rothesay Yacht Club   70   4   39   23   15   19   22   8   [100/BFD]   100/DNS   300   318  
31  
32  
198641      Ralph Kinder [Master]   Bristol YC   [76]   75   32   32   33   35   42   22   21   10   302   320  
32  
33  
166000      Brian Harrison [Apprentice Master]   Fleet 490   24   46   38   39   27   13   [72]   39   19   54   299   326  
33  
34  
191910   C-Vane   Ryan Minth [Master]   C-Vane   85   19   55/ZFP   8   7   59   13   11   54   [100/DNF]   311   329  
34  
35  
187436   Benjimtom   Phil King [Master]   WFSC   [69]   30   45   43   31   24   63   31   27   23   317   335  
35  
36  
173719      Doug Kaukeinen [Master]   The Rochester Canoe Club   40   52   50   36   [64]   39   48   48   10   3   326   344  
36  
37  
194512   SEAFOOD   Ted Morgan [Master]   Severn Sailing Association   54   34   62   21   [78]   41   1   66   24   25   328   346  
37  
38  
172010      mark sertl [Grand Master]   Conanicut/Rochester YC   80   41   22   47   11   38   [83]   30   64   9   342   351  
38  
39  
199336   Blank   Douglas McKeige [Grand Master]   nyyc   35   42   56   37   41   50   [62]   28   16   39   344   353  
39  
40  
173988   2 fast 4 you   Jorge Abreu [Grand Master]   Avela   43   54   42   [92/ZFP]   29   49   19   40   14   69   359   368  
40  
41  
161100      David Frazier [Great Grand Master]   FBYC Essex CT   10   61   30   55   [76]   44   76   41   36   18   371   371  
41  
42  
176023   Mighty Mouse   Lawrence McGrath [Master]   Riverside Yacht Club   55   39   21   58/ZFP   [69]   56   39   55   20   37   380   398  
42  
43  
170393      david moffet [Master]   conanicut yacht club   52   49   20   18   66   43   44   47   44   [71]   383   401  
43  
44  
169575      Mark Bear [Grand Master]   NBYC   89   37   57   19   40   15   21   32   [100/DNF]   100/DNC   410   419  
44  
45  
158778   Laser   Hank Thorburn [Master]   MYA   42   78   [82]   56   42   52   30   33   41   27   401   419  
45  
46  
190221      Bill Dickey [Master]   CPYC   [86]   14   60   60   51   64   2   37   66   60   414   432  
46  
47  
199552      Donald Hahl [Grand Master]   Brant Beach YC   33   70   53   [71]   26   63   55   51   17   57   425   434  
47  
48  
168591   OLDER BUDWEISER   Dan Lent [Apprentice Master]   Black Rock YC/ New York YC   21   44   43   50   57   89   53   9   [100/BFD]   43   409   436  
48  
49  
194567   Tranquilo   Tim Millhiser [Great Grand Master]   Cedar Point YC   31   66   [71]   53   50   54   46   57   49   34   440   440  
49  
50  
190474      David Hillmyer [Apprentice Master]   Sarasota Sailing Squadron   14   73   74   [100/ZFP]   55   51   79   50   7   17   420   447  
50  
51  
204462      Patrick Wachholz [Apprentice Master]   Barrie Yacht Club   78   50   5   67   67   46   61   [79]   31   40   445   472  
51  
52  
177364   177364   Daniel Fien [Grand Master]   Rochester Canoe Club   64   60   25   62/ZFP   43   45   14   53   100/BFD-DNE   [100/BFD]   466   475  
52  
53  
204428   JulieD   Dennis Russom [Grand Master]   Greater Wildwood YC   57   47   [83]   25   49   80   77   45   34   52   466   475  
53  
54  
193281      Mike Matan [Master]   RYA   25   18   3   57   25   36   [100/DNF]   100/DNC   100/DNC   100/DNC   464   482  
54  
55  
199937      Len Guenther [Master]   Fishing Bay YC   5   [80]   73   66   35   33   69   70   56   63   470   488  
55  
56  
200405   LaFawnduh   Michael Parramore [Master]   Severn Sailing Association   36   84   17   70   [87]   75   68   52   55   15   472   490  
56  
57  
167367   Rooting for Bruce K   James Porter [Apprentice Master]   IYAC   30   63   75   34   68   55   [85]   58   59   28   470   497  
57  
58  
169531      Carter Skemp [Apprentice Master]   none   8   76   76   61   [80]   60   49   64   48   38   480   507  
58  
59  
192032      Wayne Colahan [Grand Master]   Eastern Yacht Club   63   56   72   58   58   [79]   74   59   51   35   526   535  
59  
60  
177176      Derek Bottles [Apprentice Master]   Seattle Yacht Club   46   [100/DNC]   44   68/ZFP   48   57   38   46   100/BFD   61   508   535  
60  
61  
198710   Laser   Darren Cooke [Master]   Fort Walton Beach Yacht Club   81   85   69   [100/ZFP]   62   37   37   36   60   51   518   536  
61  
62  
193364      amnon gitelson [Great Grand Master]   cpyc   60   [77]   61   74   71   67   57   42   45   65   542   542  
62  
63  
185957      Steve Phillips [Master]   S. Muskoka Sailing Club   47   28   [85]   73   79   78   75   75   25   45   525   543  
63  
64  
185839   Wayward Sausage   Tom Whitmore [Master]   Royal Swedish/Sail Newport   19   36   52   [100/ZFP]   75   73   31   43   100/DNF   100/DNC   529   547  
64  
65  
165105      Scott Leppert [Apprentice Master]   FBYC   49   59   [100/OCS]   59   60   61   100/BFD   29   47   58   522   549  
65  
66  
50005   Exercise Bike   Henry Amthor [Master]   Hampton YC   62   57   58   49   45   40   29   [100/DNC]   100/DNC   100/DNC   540   558  
66  
67  
193322      Harumitsu Yamamoto [Master]   CLSA   71   62   41   17   81   70   12   [100/DNC]   100/DNC   100/DNC   554   572  
67  
68  
185786   cool jerk   robert bryant [Great Grand Master]   rochester yacht club   [83]   68   79   44   54   72   81   54   67   56   575   575  
68  
69  
191909      David Dunbar [Master]   Pensacola Beach Yacht Club   58   64   49   33   82   65   43   63   [100/DNF]   100/DNC   557   575  
69  
70  
170776      Gary Orkney [Grand Master]   Mascoma Sailing Club   32   58   40   71/ZFP   88   34   64   [100/DNC]   100/DNC   100/DNC   587   596  
70  
71  
156631      Eric Johnson [Grand Master]   Severn Sailing Association   75   92   66   91   [94]   66   6   72   46   75   589   598  
71  
72  
182761   Bar Code   Ben duPont [Master]   New York Yacht Club   65   51   67   50/ZFP   36   68   56   [100/DNC]   100/DNC   100/DNC   593   611  
72  
73  
193965      Jim Knab [Grand Master]   Cooper River   79   69   87   64   77   92   40   [100/DNS]   40   59   607   616  
73  
74  
173684      James Gardner [Master]   Niantic Bay Yacht Club   [100/DNC]   100/DNC   100/DNC   79   39   58   51   68   39   67   601   619  
74  
75  
197695      Atle Lohrmann [Grand Master]   Courageous   [91]   82   70   83   74   77   54   61   42   73   616   625  
75  
76  
199804      Jeff Beckwith [Master]   CPYC   53   88   46   96   72   53   [100/DNF]   67   61   72   608   626  
76  
77  
180529      George Lewis [Master]   Corsica River Yacht Club   77   79   68   75   84   [90]   67   60   57   53   620   638  
77  
78  
204777      David Trinder [Grand Master]   Seawanhaka YC, NY   66   67   77   [98/ZFP]   86   62   60   65   100/BFD-DNE   47   630   639  
78  
79  
160165   Ivorybilled   Matthew Largess [Grand Master]   Laser Fleet 413   41   83   51   85/ZFP   52   86   87   [100/DNS]   72   74   631   640  
79  
80  
133827      Eric Aker [Grand Master]   Fleet 413   59   55   81   62   46   76   52   [100/DNC]   100/DNC   100/DNC   631   640  
80  
81  
181220      John Weiss [Grand Master]   White Bear Yacht Club   90   81   89   [95]   70   87   23   69   63   64   636   645  
81  
82  
164368   candy store   Nathaniel Cook [Apprentice Master]   LSYC   68   45   [91]   86   59   74   80   76   65   68   621   648  
82  
83  
194508      Kevin Cowley [Master]   PRSA   51   [93]   59   87   91   91   84   78   69   33   643   661  
83  
84  
132891      Tim McMahon [Grand Master]   Beaver Lake Sailing Club   37   91   [93]   92   92   82   88   73   68   32   655   664  
84  
85  
200198   Australia III   Brett Slykerman [Apprentice Master]   Brantford   39   86   90   [93]   90   83   66   81   62   48   645   672  
85  
86  
186599   Laser   Timothy Desmond [Apprentice Master]   NESS   67   71   80   84   53   29   65   [100/DNC]   100/DNC   100/DNC   649   676  
86  
87  
199560      Frank Seckler [Master]   Narrasketuck YC   23   53   54   68   85   84   [100/DNS]   100/DNC   100/DNC   100/DNC   667   685  
87  
88  
167158      Eric Petersen [Apprentice Master]   PRSA   [100/DNC]   48   55   69   47   69   70   100/DNC   100/DNC   100/DNC   658   685  
88  
89  
178857   Second Life   Adam Glass [Grand Master]   Severn Sailng Association   93   74   84   [94]   83   88   73   71   58   66   690   699  
89  
90  
7427      Frederic (Tex) Poor [Great Grand Master]   Denver Sailing Association   56   94   88   89   [96]   85   89   77   70   62   710   710  
90  
91  
192085   Bouncing Sheep   Jeff Dejean [Master]   Ashbridges Bay Yacht Club   88   [100/DNS]   78   76   89   81   71   74   100/BFD   46   703   721  
91  
92  
204824      Matt Doherty [Master]   n/a   87   72   65   [100/ZFP]   65   71   50   100/DNC   100/DNC   100/DNC   710   728  
92  
93  
204774      Mike Doell [Master]   Water Rats Sailing Club   94/ZFP   13   63   [100/ZFP]   56   100/DNC   100/DNC   100/DNC   100/DNC   100/DNC   726   744  
93  
94  
149880      STEPHEN POLLAK [Grand Master]   Piscataqua Sailing Association   92   65   [100/DNC]   45   63   100/DNF   100/DNC   100/DNC   100/DNC   100/DNC   765   774  
94  
95  
175918      Frank Hennessy [Grand Master]   Fleet 413   96   90   92   [97]   95   93   78   80   71   70   765   774  
95  
96  
157812      Derek Stow [Great Grand Master]   Fleet 413   72   87   [100/DNF]   77   61   100/DNF   100/DNC   100/DNC   100/DNC   100/DNC   797   797  
96  
97  
201321      Jerry Callahan [Grand Master]   Carolina Yacht Club   95   31   64   98   [100/DNF]   100/DNC   100/DNC   100/DNC   100/DNC   100/DNC   788   797  
97  
98  
199177      Lowell Thomas [Master]   Conanicut   94   89   86   88   93   [100/DNC]   86   100/DNC   100/DNC   100/DNC   836   854  
98  
99  
203616   tim marshall   tim marshall [Master]   tim marshall   [100/DNC]   100/DNC   100/DNC   100/DNC   100/DNC   100/DNC   100/DNC   100/DNC   100/DNC   100/DNC   900   918  
99  

Laser Radial (38 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 20, 2013 5:59:55 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
181920      Stephen Cockerill [Master]   Hayling Island Sailing Club   8   1   2   2   5   1   1   1   [9]   9   30   48  
1  
2  
189811   ITISWHATITIS   Peter Seidenberg [Great Grand Master]   Sail Newport   10   4   3   [26/ZFP]   10   2   7   3   4   10   53   53  
2  
3  
205445      Lindsay Hewitt [Great Grand Master]   Cold Spring Harbor   5   5   7   [39/ZFP]   20   5   2   14   7   6   71   71  
3  
4  
200133      Nigel Heath [Master]   Water Rat Sailing Club   7   2   1   12/ZFP   7   6   9   2   10   [14]   56   74  
4  
5  
145667      Rudolph Ratsep [Master]   TMHSC   2   10   13   5   [16]   3   15   4   3   2   57   75  
5  
6  
196023      Robert Tan [Master]   Severn Sailing Association   4   6   12   3   11   7   [21]   17   2   8   70   88  
6  
7  
187186      tim woodford [Grand Master]   queens recreational boating association   14   [22]   16   7   1   8   14   9   14   3   86   95  
7  
8  
205519      Jean-Yves Fillion [Master]   AYC / NYYC   15   8   4   [19/ZFP]   3   10   6   10   12   13   81   99  
8  
9  
171628      Ken Swetka [Master]   Crescent Sail YC   [20]   18   18   16   4   12   3   5   5   1   82   100  
9  
10  
187848   Flat Out   Rob Koci [Grand Master]   Water Rats Sailing Club   1   [39/DNF]   9   21   2   4   22   8   9/ZFP   19   95   104  
10  
11  
174013      Richard Roberts [Grand Master]   Water Rats/SLSC   12   3   22   21/ZFP   17   [25]   10   6   8   4   103   112  
11  
12  
169560      Jeff Morgan [Master]   Stone Horse Yacht Club   9   13   17   6   [30]   13   25   7   6   7   103   121  
12  
13  
191511      David Gray [Grand Master]   Ida Lewis Yacht Club   17   9   8   24   6   17   [26]   13   15   11   120   129  
13  
14  
195670      Eric Siegel [Apprentice Master]   WIA   [21]   16   5   19   12   16   5   12   18   12   115   142  
14  
15  
199916   Geritol Express   David Hartman [Great Grand Master]   NOMAD   19   15   19   22   19   9   19   16   11   [23]   149   149  
15  
16  
187868      Margaret Bonds Podlich [Master]   Severn SA/Annapolis YC   18   11   20   8   8   20   16   18   13   [25]   132   150  
16  
17  
152201   C'est la Vie   John-Bernard Duler [Grand Master]   St Francis Yacht Club   6   7   24   [33]   9   18   32   11   20   17   144   153  
17  
18  
174236   Fremojul   Jacques Kerrest [Great Grand Master]   PRSA   [31/ZFP]   21   21   9   14   11   28   15   19   20   158   158  
18  
19  
179185      Paul Muldoon [Grand Master]   Water Rat Sailing Club   [27]   26   14   14   13   15   8   20   17   22   149   158  
19  
20  
187735   Torch Too   Joe van Rossem [Great Grand Master]   Water Rat Sailing Club   3   12   6   17   29   [39/DNC]   39/DNS   39/DNC   25   5   175   175  
20  
21  
200380   Pit Bull Daycare   Guy Rittger [Master]   Cedar Point YC   26   19   31   12   28   26   12   22   16   [39/RET]   192   210  
21  
22  
201240      Denys Deschambeault [Great Grand Master]   Multivoiles 4 saisons   30   30   25   10   [33]   31   17   19   23   26   211   211  
22  
23  
175592   sailregattas.com   John Gebhardt [Great Grand Master]   Severn Sailing Association   [36]   29   28   31   15   22   24   21   26   16   212   212  
23  
24  
194577      Kim Couranz [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   29   20   15   1   25   14   4   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   186   213  
24  
25  
173173      Charles Williamson [Grand Master]   Ithaca YC   11   17   10   28   22   19   20   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   205   214  
25  
26  
196088      Ian Robertson [Grand Master]   RNSA, MLC   [31]   31   29   20   18   23   18   24   22   21   206   215  
26  
27  
186519   TBD   Dorian Haldeman [Apprentice Master]   SSA   16   33   11   32   [34]   21   13   25   24   15   190   217  
27  
28  
206080   Tracy   Tony Iacono [Great Grand Master]   Newport Yacht Club   13   24   27   29   24   [30]   27   26   21   27   218   218  
28  
29  
199142   Last One   Newton Wattis [Great Grand Master]   Surf City Yacht Club   22   32   26   15   27   28   30   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   258   258  
29  
30  
193294   Kemi   Jason Kahng [Apprentice Master]   WRSC   28   34   23   [39/ZFP]   21   33   23   27   28   18   235   262  
30  
31  
178612      Sally Sharp [Grand Master]   Mascoma Sailing Club   33/ZFP   23   30   27   23   29   11   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   254   263  
31  
32  
180536      Steven Cofer [Grand Master]   Severn Sailing Association   32   28   [35]   25   32   32   31   23   27   24   254   263  
32  
33  
12843      g bourne knowles [Master]   fairhaven   24   27   32   23   31   24   33   [39/DNC]   39/DNC   28   261   279  
33  
34  
191498   Dixie Express   Alain Vincey [Grand Master]   Fishing Bay Yacht Club   35   25   33   26   26   27   29   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   279   288  
34  
35  
177021   AMF   Britt Drake [Great Grand Master]   Maurice River Yacht Club   33   14   34   30   35   34   [39/DNS]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   297   297  
35  
36  
141531      David Curtin [Grand Master]   Buzzards YC   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   351   360  
36  
37  
191464   laser   Judith Krimski [Master]   Courageous Sailing   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   351   369  
37  
38  
154504      LeAyn Dunbar [Apprentice Master]   Pensacola Beach Yacht Club   34   35   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   342   369  
38  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2016 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network