Area E Eliminations for the 2013 U.S. Sailing Chubb Junior Championships
Grosse Ile Yacht Club |

Laser Radial (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, July 08, 2013 4:02:41 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (15 boats)
Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
USA 187757   Drake Lyon   Bayview Yacht Club   2   2   1   1   6  
1  
194504   Alec Chicoine   Hoover Sailing Club   1   1   2   6   10  
2  
187707   Sean Stephens   Grosse Pointe Yacht Club   3   4   3   3   13  
3  
188943   Craig Ramsdell   Grosse Pointe Yacht Club   4   6   5   7   22  
4  
8008   Brad Sackett   MHYC   6   7   8   2   23  
5  
171628   Griffin Sherry   Crescent Sail Yacht Club   5   10   4   11   30T  
6  
17429   Cole Zingas   Grosse Pointe Yacht Club   7   9   6   8   30T  
7  
170804   MacKenzie Kaufman   Sandusky Junior Race Team   9   5   9   9   32  
8  
188944   Pasha Vreeken   Grosse Pointe Yacht Club   16/OCS   3   14   5   38  
9  
200142   Joshua Mallett   Vermilion Boat Club   14   11   11   4   40T  
10  
71635   Gregory Avila-Shah   Youngstown Yacht Club   10   8   10   12   40T  
11  
176089   Corinne Durocher   North Cape Yacht Club   8   13   7   13   41  
12  
996   Cameron Douglas   Eagle Creek Sailing Club   12   14   13   10   49T  
13  
201198   Claire Christensen   erie yacht club   11   12   12   14   49T  
14  
180319   Kenton Earnhart   Eagle Creek Sailing Club   13   16/DNF   16/DNS   16/DNS   61  
15  

C420 (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, July 08, 2013 4:26:49 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (39 boats)
Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
5257   Stuart Wallace/
Scott Vining  
Edgewater Yacht Club/ Edgewater yacht Club   1   2   14   17  
1  
6878   Emma Mendenhall/
Maddi Collins  
Rochester YC/ Rochester Yacht Club   9   6   4   19T  
2  
6900   Claire Huebner/
Kayla Schulte  
The Grosse Pointe Club/ Grosse Pointe Club   4   8   7   19T  
3  
6222   Geoffrey Wells/
JT Timon  
Erie Yacht Club/ Erie Yacht Club   5   14   1   20  
4  
6874   Peter McMillan/
Venice Aureli  
Rochester Yacht Club (NY)/ Rochester Yacht Club (NY)   2   3   16   21  
5  
3188   Julian Fraize/
Alexander Haim  
YYC/ YYC   12   10   8   30  
6  
5959   Samuel Rush/
Grant Chappell  
North Cape Yacht Club/ North Cape Yacht Club   6   16   11   33  
7  
77520   Emma Vaughan/
Madeline Lark  
North Cape Yacht Club/ North Cape Yacht Club   10   15   9   34  
8  
5480   Austin Colpaert   Bayview Yacht Club   22   1   15   38  
9  
2453   Abie Griggs/
Madeline Brichacek  
Edgewater Yacht Club/ Edgewater Yacht Club   3   18   18   39  
10  
7190   Abbie Probst/
Mikayla Ward  
Buffalo Canoe Club/ Buffalo CAnoe Club   8   5   29   42T  
11  
6492   Anna Huebschmann/
Alyssa Vianese  
youngstown yacht club/ youngstown yacht club   11   26   5   42T  
12  
6493   Tanner Probst/
Maya Weber  
Buffalo Canoe Club/ Buffalo CAnoe Club   20   21   3   44T  
13  
6875   John Lawless   Rochester YC   23   4   17   44T  
14  
6762   Josie Sheehan/
Ellen Snyder  
Put-in-Bay Yacht Club/ Put-in-Bay Yacht Club   13   9   22   44T  
15  
6539   Anna Bloomstine/
Emily Grychowski  
Erie Yacht Club/ Erie Yacht Club   15   19   10   44T  
16  
5732   Bennett Kellogg/
Robert Prendergast  
Edgewater Yacht Club/ Edgewater   14   13   19   46  
17  
6428   Nathan Ross/
Elizabeth Blenk  
Youngstown Yacht Club/ Youngstown Yacht Club   7   40/OCS   2   49  
18  
6879   Peter Steo/
Kim Kusminsky  
Rochester Yacht Club/ RYC   18   12   20   50  
19  
5023   Jackson Webster/
Lynn Pytell  
CSYC/ CSYC   16   23   13   52  
20  
7163   Eli Zettler/
Oliver Burger  
SJRT/ Sandusky Jr Race Team   19   11   23   53  
21  
7086   John Mastrandrea/
Michael Mastrandrea  
Rochester Yacht Club/ Rochester Yacht Club   40/OCS   7   12   59  
22  
5360   Taylor Sackett/
Chris Lincoln  
Mentor Harbor Yachting Club/ Mentor Harbor Yatch Club   21   40/OCS   6   67  
23  
6880   Benjamin Folds/
Joseph Tomczak  
Buffalo Canoe Club/ Buffalo Canoe Club   29   22   28   79T  
24  
3148   Joe Egloff/
Madison Reynolds  
egloff/ Youngstown Yacht Club   27   28   24   79T  
25  
4016   Mackensie Balcirak/
Sydney Thompson  
Bayview Yacht Club/ Bayview Yacht Club   28   27   26   81  
26  
618   Mary Sullivan/
Mckenzie Frame  
Grosse Pointe Yacht Club/ GPYC   32   25   25   82  
27  
6540   Noah Nicolia/
Michal Szelwach  
Erie Yacht Club/ Erie Yacht Club   24   40/DSQ   21   85T  
28  
313   Daniel Follis/
Brandon Johnston  
Grosse Pointe Yacht Club/ Grosse Pointe Yacht Club   31   24   30   85T  
29  
GI 2   Michael Hahn/
Luna Terauchi  
GIYC/ Giyc   30   30   27   87  
30  
6414   John Tomczak/
Grace Tomczak  
Buffalo Canoe Club/ Buffalo Canoe Club   25   31   32   88  
31  
6881   Cliff Ressel/
Jenna Probst  
Buffalo Canoe Club/ Buffalo Canoe Club   17   40/OCS   34   91  
32  
3183   Robert Blakelock/
Jacob Meagher  
YYC - Youngstown Yacht Club/ Youngstown Yacht Club   36   17   40/DNF   93T  
33  
5659   Turner Griggs/
Leslie Campbell  
Edgewater Yacht Club/ Edgewater Yacht Club   40/OCS   20   33   93T  
34  
6876   Nate Peck/
Gareth Daunton  
Rochester Yacht Club/ Rochester Yaccht Club   35   29   31   95  
35  
5858   Halle Buescher/
Camden Ford  
Mentor Harbor Yacht Club/ Mentor Harbor Yacht Club   34   33   36   103  
36  
7088   Samantha Moran/
Audrey Rieman  
Edgewater Yacht Club/ Edgewater Yacht Club   26   40/OCS   40/OCS   106  
37  
6601   Charlie Francis/
  
GPC/    33   40/DNF   35   108  
38  
GI 1   Kristen Ruta/
Sofia Colella  
Grosse Ile Yacht CLub/ Grosse Ile Yacht Club   40/DNF   32   37   109  
39  

Thistle (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, July 08, 2013 4:06:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (4 boats)
Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
3854   Colin Mackay/
Christine Samanich
AJ Rush  
North Cape Yacht Club/ Cleveland Yacht Club
/ North Cape Yacht Club  
1   1   1   1   4  
1  
1848   Nick Harris/
Alison Knoles
Josh Abbott  
Pontiac Yacht Club/ Bayview Yacht Club
/ Pontiac Yacht Club  
2   3   2   2   9  
2  
1911   Nathan Harris/
William Harders
Elizabeth Lansdowne  
Cleveland yacht club/ Son of a member
/ Cyc  
3   2   4   3   12  
3  
2671   Keith Frederick/
Cole Chappell
Peter Atkins  
NCYC/ North Cape Yacht Club
/ NCYC  
4   4   3   4   15  
4  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network