USA JUNIOR OLYMPIC SAILING FESTIVAL NORTHEAST YOUTH CHAMPIONSHIPS
BOOTHBAY HARBOR YACHT CLUB | July 15-16, 2013

Optimist Green (33 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, July 16, 2013 2:02:54 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
11010   William LaBrecque   SYC   1   2   [18]   1   1   1   6   5   17  
1  
11098   Sawyer Reed   Hingham Yacht Club   3   1   14   2   5   7   [18]   1   33  
2  
20056   Sierra Fahrman   PYC   7   7   4   11   [14]   8   7   4   48  
3  
18220   Juni Terry   Castine   12   9   13   [14]   13   2   2   2   53  
4  
5754   Eli Anderson   Southport Junior Yacht Club   5   8   1   6   18   [19]   10   6   54  
5  
19869   Tess McComiskey   BHYC   2   3   12   7   9   11   [17]   11   55  
6  
18411   Andrea Lieser   Castine Yacht Club   6   [16]   5   8   15   10   11   3   58T  
7  
10506   Laura Hoy   AYC   9   11   [19]   10   11   5   3   9   58T  
8  
20595   Ethan Brouder   PYC   [14]   10   2   9   3   13   12   13   62T  
9  
20406   Eli Guttentag   CCIA   11   4   7   [17]   12   6   5   17   62T  
10  
10566   Bryce Jacobs   Southport Yacht Club   4   6   [21]   4   8   3   19   20   64  
11  
20416   Nicholas Lorentzen   CCIA   [22]   15   8   16   7   18   1   7   72  
12  
2   James Brouder   PYC   10   5   17   3   6   [20]   16   19   76  
13  
10505   Bryce Morales   Agamenticus Yacht Club   8   17   10   [22]   10   9   9   22   85  
14  
18375   Phoebe Bicks   Castine Yacht Club   [21]   21   3   18   20   14   4   14   94T  
15  
9352   Louise Ahearne   Christmas Cove Improvement Association   18   12   6   19   4   12   [29]   23   94T  
16  
18448   sylas oberting   Castine Yacht Club   13   14   16   5   17   [25]   25   12   102  
17  
19868   Auggi Barnard   BHYC   15   22   15   13   2   21   [24]   21   109  
18  
14398   Owen Petno   Castine Yacht Club   20   13   [34/DNF]   15   16   16   22   10   112  
19  
5114   Shannon Pyne   Southport YC   19   18   9   24   23   [26]   13   16   122  
20  
5885   Miles Berry   CCIA   16   20   20   [23]   21   15   20   15   127  
21  
16   Cassie Reinertson   Agamenticus AYC   17   19   22   25   19   [28]   14   18   134  
22  
15484   William Kimber   Orrs & Bailey Yacht Club   23   23   11   21   [34/DNS]   22   8   27   135  
23  
9604   Ashley St Louis   Orr's Bailey Yacht Club   [34/DNS]   34/DNS   34/DNS   12   34/DNS   17   21   8   160  
24  
17855   Ellie Haile   Orrs Bailey Yacht Club   [34/DNS]   34/DNS   34/DNS   20   34/DNS   4   15   25   166  
25  
19870   Henry Currier   BBHYC   27   26   23   26   22   [32]   28   26   178  
26  
19196   Helmut Dungan   BHYC   24   25   25   30   26   24   31   [32]   185  
27  
14620   Nolan Marblestone   Orrs-Bailey Yacht Club   26   [34/DNF]   26   27   25   23   30   30   187  
28  
15498   William Brownie   Orrs Bailey Island Yacht Club   [34/DNS]   34/DNS   34/DNS   28   24   27   27   29   203  
29  
19202   Lucas Hardwick   BHYC   [34/DNF]   24   24   31   34/DNF   30   32   31   206  
30  
20112   Tessa Lippmann   UNH Sailing   [34/DNF]   34/DNS   34/DNS   29   34/DNS   31   23   24   209  
31  
19197   Jack Thompson   BHYC   [34/DNS]   34/DNS   34/DNS   34/DNS   34/DNS   29   26   28   219  
32  
19204   Ethan Gruntfest   BHYC   25   [34/DNF]   34/DNS   34/DNS   34/DNS   34/DNF   33   33   227  
33  

Optimist (28 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, July 16, 2013 2:29:59 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
17764   Caleb robinson [Red]   Portland Yacht Club   1   1   [3]   2   2   3   1   10  
1  
888   Joseph Chomyn [Blue]   Harraseeket Yacht club   3   3   5   [12]   1   1   2   15  
2  
18272   Jacqueline van der Veen [Red]   Boothbay Harbor Yacht Club   [13]   6   1   1   4   7   4   23  
3  
16903   Grace Mooradian [Red]   Portland Yacht Club   2   [9]   6   4   5   4   6   27  
4  
9298   Andrew Turley [Red]   Southport Yacht Club   6   8   [12]   5   8   2   3   32  
5  
19464   Brooks Reed [White]   Hingham Yacht Club   14   2   2   3   7   [16]   7   35  
6  
18665   Dane Phippen [Blue]   SYC   9   4   7   8   [17]   12   12   52  
7  
18023   Fiona McKellar [Red]   Camden Yacht Club   5   5   [19]   18   3   11   13   55  
8  
4061   Patrick Daly [White]   Camden Yacht Club   18   7   10   [31/OCS]   6   10   10   61T  
9  
444   Griffin Primeau [Blue]   HYC   [16]   12   8   6   13   14   8   61T  
10  
20551   Grace Gear [Blue]   Agamenticus Yacht Club   7   13   4   15   [28]   6   25   70  
11  
141   Blake Erhard [Blue]   SYC   17   17   18   11   [21]   8   5   76  
12  
1414   Hayden Van Alstine [Blue]   HYC   4   14   [17]   16   16   13   14   77T  
13  
14859   Keiran Lorentzen [Blue]   Southport Yacht Club   11   16   13   7   10   [23]   20   77T  
14  
4066   Christopher Wack [Blue]   Camden Yacht Club   20   [31/DNF]   11   13   11   5   19   79  
15  
BHYC 2   Matthew McCuskey [Blue]   Boothbay Harbor YC   21   [26]   15   24   9   9   11   89  
16  
7950   Sandra Heilshorn [Blue]   Portland Yacht Club   12   [18]   16   17   12   18   16   91  
17  
14785   Samantha Zwecker [Red]   Camden   8   23   9   23   14   15   [24]   92  
18  
BHYC 1   Ethan Barnard [Red]   BHYC   10   10   [27]   25   15   22   15   97  
19  
4015   Elliot Matlack [Red]   Camden Yacht Club   15   20   23   14   18   [26]   18   108  
20  
18374   Emma Rose van der Veen [White]   Boothbay Harbor Yacht Club   22   [25]   14   22   19   19   17   113  
21  
19195   Markus Russell [Blue]   BHYC   23   19   21   26   20   [27]   9   118  
22  
8   Ryan Russell [White]   BHYC   19   11   24   [31/DNF]   24   20   21   119  
23  
19352   Connor Reilly [Blue]   CCIA   25   24   20   9   25   17   [26]   120  
24  
1998   Maximilian Freund [Red]   Southport Yacht Club   24   21   22   10   22   [25]   22   121  
25  
14986   Jack Theberge [Blue]   OBYC   26   15   25   21   26   21   [27]   134  
26  
18688   Cole Perra [Blue]   UNH   27   22   [31/OCS]   19   23   28   23   142  
27  
15321   Evelyn Ells [Blue]   Orrs Bailey Yacht Club   [31/DNF]   31/DNF   26   20   27   24   28   156  
28  

C420 (39 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, July 16, 2013 3:00:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
3822   Sean Beaulieu/
Catie Hopkins  
MDI Community Sailing Center/ MDI Community Sailing Center   4   4   2   3   13  
1  
1301   Jasper Houston/
Annie Britton  
Southport Yacht Club/ Southport Yacht Club   1   10   6   1   18  
2  
6905   Cameron Loncoski/
Eric Heilshorn  
Portland Yacht Club/ Portland Yacht Club   8   1   8   2   19  
3  
6214   Ethan Merrill/
Dan Morse  
Harraseekett Yacht Club/ Harraseeket Yacht Club   6   5   5   6   22  
4  
1305   David Turley/
Jennifer Killian  
Southport Yacht Club/ Southport Yacht Club   3   8   13   5   29  
5  
5718   Jack Roberts/
Natalie Butler  
Southwest Harbor Fleet/ Northeast Harbor Fleet   14   2   11   4   31  
6  
7199   Cooper Siepert/
Audrey Morin  
Portland Yacht Club/ Portland Yacht Club   13   11   4   8   36  
7  
BH31   William Aherne/
Marika Van Dusen  
Buck's Harbor Yacht Club/ Bucks Harbor   11   14   9   12   46  
8  
30   Felix Wolfram/
willaim tagliamonte  
North Haven Casino/ north haven casino   5   16   18   10   49  
9  
6906   Clayton Sasaki/
Anna Morin  
Portland Yacht Club/ Portland Junior Yacht Club   40/DNF   3   1   7   51T  
10  
10018   Simon Morin/
Hugh Levitt  
Camden Yacht Club/ Camden Yacht Club   18   13   3   17   51T  
11  
14680   Rose Flanagan/
Lydia Morin  
CYC/ CYC   15   12   14   11   52  
12  
14369   Ben PALMER/
Elizabeth Babcock  
Portland Yacht Club/ Portland Yacht Club   12   6   16   22   56  
13  
04629   Cecily Page/
Yvonne Rogers  
KYC/ KYC   22   17   7   14   60  
14  
1302   David H. Wollins, Jr./
Kendall Brower  
Southport Yacht Club/ Southport Yacht Club   9   23   17   13   62  
15  
1303   Nuala Spillane/
Megan Roach  
Southport Yacht Club/ Southport Yacht Club   16   22   10   16   64  
16  
BH32   Perry Chase/
Will Reynolds  
Buck's Harbor Yacht Club/ Buck's arbor Yacht Club   26   7   15   18   66  
17  
1307   Emma Jacobs/
Kelley Phippen  
Southport Yacht Club/ Southport Yacht Club   2   18   25   23   68  
18  
BHYC4   Aidan Clark/
Caleb Gray  
BHYC/ Boothbay Harbor Yacht Club   10   15   19   30   74  
19  
BH33   Tram Evans/
Grace Eysenbach  
Bucks Harbor Yacht Club/ Buck's Harbor Yacht Club   27   19   20   9   75  
20  
2369   McV LaPointe/
Peter O'Brien  
Agamenticus Yacht Club/ Agamenticus Yacht Club   23   20   22   15   80  
21  
1308   Sally Apolinsky/
Tessa Houston  
southport yacht club/ southport yacht club   7   24   27   25   83  
22  
04614   Lincoln Herrington/
Olivia Herrington  
KYC/ KYC   19   26   23   20   88  
23  
BHYC 2   Meredith McCuskey/
Corinne Poitras  
Boothbay Harbor YC/ Boothbay Harbor Yacht Club   24   21   21   24   90  
24  
BHYC1   Katherine Clark/
Caroline Hunt  
Boothbay Harbor Yacht Club/ Boothbay Harbor Yacht Club   17   9   40/DNF   28   94  
25  
54   orren fox/
anita wray  
northeast harbor fleet/ northeast harbor fleet   21   34   33   19   107  
26  
2919   Katherine Bertolini/
Madison Lavigne  
Agamenticus Yacht Club/ Agamenticus Yacht Club   32   25   30   21   108  
27  
2934   Jack Northrop/
pierce Wood  
Agamenticus Yacht Club/ Agamenticus Yacht Club   31   27   24   27   109  
28  
1306   Kiley Roach/
Alex Maurer  
SYC/ SYC   20   31   29   34   114  
29  
2613   Alexander Berry/
Fiona Ahearne  
CCIA/ CCIA   28   30   26   32   116  
30  
VH188   Samantha Gaudette/
Wyatt Mozingo  
AYC/ Agamenticus Yacht Club   34   38   12   37   121  
31  
5892   Evan Murray/
Ana Knight  
OBYC/ OBYC   30   32   36   26   124  
32  
5887   Max Bell/
Alison Maas  
KYC/ KYC   25   29   40/DNF   31   125T  
33  
4713   Hannah Welles/
Grace Materne  
CCIA/ CCIA   29   35   32   29   125T  
34  
5649   Josh Clark/
Eric Knight  
OBYC/ OBYC   33   33   28   36   130  
35  
6215   Robbie Millar/
Mason Meier  
Harraseeket Yacht Club/ Harraseeket Yacht Club   36   28   40/RET   33   137T  
36  
BHYC3   Milhous Dungan/
Teddy Matel  
BHYC/ BHYC   35   36   31   35   137T  
37  
2933   Austin Kennie/
Jess Young  
Agamenticus Yacht Club/ Agamenticus Yacht Club   37   37   34   38   146  
38  
1015   Elizabeth Dunlap/
Chelsea Hartnett  
OBYC/ Orrs Bailey Yacht Club   38   39   35   39   151  
39  

Laser (6 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, July 16, 2013 3:22:26 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
183839   Elliott Gear [Junior]   Agamenticus Yacht Club   1   1   3   2   7  
1  
172102   Thomas Bouchard [Junior]   UNH Community Sailing   2   2   2   3   9  
2  
201293   Sam Lippmann   UNH Sailing   3   4   4   5   16  
3  
249   Zephyr Jaeger [Junior]   UNH Community Sailing   6   3   1   7/DNF   17  
4  
8837   Timothy Maurer   Southport Yacht Club   4   7/DNS   7/DNS   1   19T  
5  
162519   Haley Cedarholm   UNH Community Sailing Centre/MSST   5   5   5   4   19T  
6  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network