USA JUNIOR OLYMPIC SAILING FESTIVAL NORTHEAST YOUTH CHAMPIONSHIPS
BOOTHBAY HARBOR YACHT CLUB | July 15-16, 2013

C420 (39 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, July 16, 2013 3:00:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
3822   Sean Beaulieu/
Catie Hopkins  
MDI Community Sailing Center/ MDI Community Sailing Center   4   4   2   3   13  
1  
2  
1301   Jasper Houston/
Annie Britton  
Southport Yacht Club/ Southport Yacht Club   1   10   6   1   18  
2  
3  
6905   Cameron Loncoski/
Eric Heilshorn  
Portland Yacht Club/ Portland Yacht Club   8   1   8   2   19  
3  
4  
6214   Ethan Merrill/
Dan Morse  
Harraseekett Yacht Club/ Harraseeket Yacht Club   6   5   5   6   22  
4  
5  
1305   David Turley/
Jennifer Killian  
Southport Yacht Club/ Southport Yacht Club   3   8   13   5   29  
5  
6  
5718   Jack Roberts/
Natalie Butler  
Southwest Harbor Fleet/ Northeast Harbor Fleet   14   2   11   4   31  
6  
7  
7199   Cooper Siepert/
Audrey Morin  
Portland Yacht Club/ Portland Yacht Club   13   11   4   8   36  
7  
8  
BH31   William Aherne/
Marika Van Dusen  
Buck's Harbor Yacht Club/ Bucks Harbor   11   14   9   12   46  
8  
9  
30   Felix Wolfram/
willaim tagliamonte  
North Haven Casino/ north haven casino   5   16   18   10   49  
9  
10  
6906   Clayton Sasaki/
Anna Morin  
Portland Yacht Club/ Portland Junior Yacht Club   40/DNF   3   1   7   51T  
10  
11  
10018   Simon Morin/
Hugh Levitt  
Camden Yacht Club/ Camden Yacht Club   18   13   3   17   51T  
11  
12  
14680   Rose Flanagan/
Lydia Morin  
CYC/ CYC   15   12   14   11   52  
12  
13  
14369   Ben PALMER/
Elizabeth Babcock  
Portland Yacht Club/ Portland Yacht Club   12   6   16   22   56  
13  
14  
04629   Cecily Page/
Yvonne Rogers  
KYC/ KYC   22   17   7   14   60  
14  
15  
1302   David H. Wollins, Jr./
Kendall Brower  
Southport Yacht Club/ Southport Yacht Club   9   23   17   13   62  
15  
16  
1303   Nuala Spillane/
Megan Roach  
Southport Yacht Club/ Southport Yacht Club   16   22   10   16   64  
16  
17  
BH32   Perry Chase/
Will Reynolds  
Buck's Harbor Yacht Club/ Buck's arbor Yacht Club   26   7   15   18   66  
17  
18  
1307   Emma Jacobs/
Kelley Phippen  
Southport Yacht Club/ Southport Yacht Club   2   18   25   23   68  
18  
19  
BHYC4   Aidan Clark/
Caleb Gray  
BHYC/ Boothbay Harbor Yacht Club   10   15   19   30   74  
19  
20  
BH33   Tram Evans/
Grace Eysenbach  
Bucks Harbor Yacht Club/ Buck's Harbor Yacht Club   27   19   20   9   75  
20  
21  
2369   McV LaPointe/
Peter O'Brien  
Agamenticus Yacht Club/ Agamenticus Yacht Club   23   20   22   15   80  
21  
22  
1308   Sally Apolinsky/
Tessa Houston  
southport yacht club/ southport yacht club   7   24   27   25   83  
22  
23  
04614   Lincoln Herrington/
Olivia Herrington  
KYC/ KYC   19   26   23   20   88  
23  
24  
BHYC 2   Meredith McCuskey/
Corinne Poitras  
Boothbay Harbor YC/ Boothbay Harbor Yacht Club   24   21   21   24   90  
24  
25  
BHYC1   Katherine Clark/
Caroline Hunt  
Boothbay Harbor Yacht Club/ Boothbay Harbor Yacht Club   17   9   40/DNF   28   94  
25  
26  
54   orren fox/
anita wray  
northeast harbor fleet/ northeast harbor fleet   21   34   33   19   107  
26  
27  
2919   Katherine Bertolini/
Madison Lavigne  
Agamenticus Yacht Club/ Agamenticus Yacht Club   32   25   30   21   108  
27  
28  
2934   Jack Northrop/
pierce Wood  
Agamenticus Yacht Club/ Agamenticus Yacht Club   31   27   24   27   109  
28  
29  
1306   Kiley Roach/
Alex Maurer  
SYC/ SYC   20   31   29   34   114  
29  
30  
2613   Alexander Berry/
Fiona Ahearne  
CCIA/ CCIA   28   30   26   32   116  
30  
31  
VH188   Samantha Gaudette/
Wyatt Mozingo  
AYC/ Agamenticus Yacht Club   34   38   12   37   121  
31  
32  
5892   Evan Murray/
Ana Knight  
OBYC/ OBYC   30   32   36   26   124  
32  
33  
5887   Max Bell/
Alison Maas  
KYC/ KYC   25   29   40/DNF   31   125T  
33  
34  
4713   Hannah Welles/
Grace Materne  
CCIA/ CCIA   29   35   32   29   125T  
34  
35  
5649   Josh Clark/
Eric Knight  
OBYC/ OBYC   33   33   28   36   130  
35  
36  
6215   Robbie Millar/
Mason Meier  
Harraseeket Yacht Club/ Harraseeket Yacht Club   36   28   40/RET   33   137T  
36  
37  
BHYC3   Milhous Dungan/
Teddy Matel  
BHYC/ BHYC   35   36   31   35   137T  
37  
38  
2933   Austin Kennie/
Jess Young  
Agamenticus Yacht Club/ Agamenticus Yacht Club   37   37   34   38   146  
38  
39  
1015   Elizabeth Dunlap/
Chelsea Hartnett  
OBYC/ Orrs Bailey Yacht Club   38   39   35   39   151  
39  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network