Endless Summer Regatta 2013
Seabrook Sailing Club | September 14-15, 2013in

Opti Green (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 15, 2013 1:57:57 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (30 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
17770   Flying Scott   Scott Mather   Lakewood Yacht Club   1   1   2   1   1   1   [31/OCS]   1   3   11  
1  
2  
14783      Katie McGagh   Lakewood Yacht Club   [11]   5   4   5   5   2   2   3   1   27  
2  
3  
12564      Grace Bates   Lakewood YC   [6]   6   5   3   2   4   1   4   4   29  
3  
4  
14717      Michael Morse   Lakewood Yacht Club   3   7   1   2   3   5   [31/OCS]   2   8   31  
4  
5  
16051      Sheridan Shaw   Lakewood Yacht Club   4   2   3   4   4   10   4   7   [15]   38  
5  
6  
2497      Wim Harris-Ryden   Seabrook Sailing Club   8   4   [12]   6   6   6   3   5   10   48  
6  
7  
13597      Nicky Abate   LYC   2   8   6   8   8   7   6   8   [9]   53  
7  
8  
9774   No name   john franco   lyc   [10]   9   8   7   7   3   10   9   5   58  
8  
9  
4707   Speed Machine   Kate Schmiege   RCYC   9   3   10   9   12   8   9   [13]   7   67  
9  
10  
13398      Skylar Linn   RCYC   12   10   9   10   9   [13]   11   10   2   73  
10  
11  
17420      Stuart Adams   LYC   5   11   7   12   10   11   8   11   [16]   75  
11  
12  
11678      Christopher Shaw   LYC   13   13   [19]   14   16   12   7   12   11   98  
12  
13  
13617      Gust Schmiege   RCYC   15   [18]   11   11   17   16   12   15   12   109  
13  
14  
13571   N/A   Mason Clower   Corpus Christi Yacht Club   14   14   17   15   15   14   13   [22]   17   119  
14  
15  
15      Andrew Vandling   Rush Creek   17   12   [21]   19   13   19   14   14   13   121  
15  
16  
11   none   Mitchell Bonvillian   Seabrook Sailing Club   18   [21]   15   13   14   17   15   16   14   122  
16  
17  
1   Opti   Wade Lovell   RCYC   16   17   14   16   19   [21]   18   17   18   135  
17  
18  
7154      Kelly Bates   Lakewoood YC   [31/DNF]   31/DNF   31/DNF   31/DNF   31/DNF   9   5   6   6   150  
18  
19  
7   Opti   Connor McKinney   RCYC   22   20   16   17   [23]   18   17   23   19   152  
19  
20  
111   Opti   Avery Lovell   RCYC   19   19   13   18   18   23   20   [26]   26   156  
20  
21  
6779   none   Karina Nereng   Seabrook Sailing Club   20   16   22   20   [31/DNF]   31/DNF   19   20   21   169  
21  
22  
12720   Irons   Robbie Lock   Seabrook Sailing Club   23   [31/DSQ]   23   26   22   20   16   19   23   172  
22  
23  
7920   Cherry Slush   Ethan Polsen   Lakewood Yacht Club   [31/DNF]   15   18   23   11   31/DNF   31/DNF   21   31/DNF   181  
23  
24  
17354      Olivia Chaumont   FWBC   21   23   24   [25]   20   24   21   25   24   182  
24  
25  
10   SSC Opti #3   Yancey Grice   Seabrook Sailing Club   25   22   20   24   25   25   23   [27]   25   189  
25  
26  
13574   Sharknado   Jay-Colin Hall   LYC   [31/DNF]   31/DNF   31/DNF   22   21   22   22   24   22   195  
26  
27  
8653      Ethan GG Tyler   HYC   [31/DNF]   31/DNF   31/DNF   31/DNF   31/DNF   15   24   18   20   201  
27  
28  
6804   SSC club boat   Abby Van blarcom   SSC   7   [31/DSQ]   31/DSQ   21   24   31/DNF   31/DNF   31/DNF   31/DNF   207  
28  
29  
6810      Keegan Searles   SSC   24   [31/DSQ]   31/DSQ   31/DNF   31/DNF   31/DNF   31/DNF   31/DNF   31/DNF   241  
29  
30  
6   Opti   Otto Beall   Corinthian Sailing Club   [31/DNS]   31/DNS   31/DNS   31/DNF   31/DNF   31/DNF   31/DNF   31/DNF   31/DNF   248  
30  
 



Opti Champs (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 15, 2013 1:38:25 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (17 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
USA 18957   Opti   Dylan Ascencios [Blue]   Lakewood Yacht Club   4   2   2   1   2   [5]   3   2   16  
1  
2  
18303      Zane Rogers [Blue]   LYC   1   1   [5]   4   3   3   2   3   17  
2  
3  
19289      Yumi Yoshiyasu [Blue]   HYC   3   [7]   4   5   7   4   4   4   31  
3  
4  
19293      Max Vittimberga [Blue]   Houston Yacht Club/FAST   10   14   9   9   8   [16]   13   6   69T  
4  
5  
19162      AnaClare Sole [Blue]   Texas Corinthian Yacht Club   8   12   [14]   11   9   7   14   8   69T  
5  
6  
15527      kara Scully [Blue]   TCYC   [12]   8   8   12   12   10   11   12   73  
6  
7  
20548   Optimist   Paul Houston [Blue]   HYC   18   13   6   [20]   18   9   9   14   87  
7  
8  
19611      Lance Covington [Blue]   Lakewood Yacht Club   16   15   11   6   [21]   11   17   19   95  
8  
9  
16534   Opti   Brandon Cassard [Blue]   LCYC   15   17   13   [34/OCS]   13   34/OCS   12   5   109  
9  
10  
16102      Alexander Wise [Blue]   HYC   14   16   16   16   [22]   14   20   22   118  
10  
11  
13617      Reilly Linn [Blue]   RCYC   13   10   15   21   [24]   18   22   24   123  
11  
12  
19455      Dutch Byerly [Blue]   Lakewood Yacht Club   [34/DNF]   34/DNF   34/DNF   34/DNF   6   6   5   10   129  
12  
13  
16038      Haley thomas [Blue]   LWYC   20   21   25   18   [27]   12   23   23   142  
13  
14  
13089      Dax Thompson [Blue]   CCYC   25   [26]   23   23   16   22   19   17   145  
14  
15  
8950a      Ashely Thomas [Blue]   LYC   [29]   23   26   22   15   25   24   26   161  
15  
16  
18911   NA   Stephen Helm, Jr. [Blue]   Houston Yacht Club   28   25   21   [34/OCS]   29   28   27   25   183  
16  
17  
7005      Devin Jain [Blue]   GSC   30   30   28   25   [31]   26   25   27   191  
17  
 



Division: Red (10 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
18311      Wiley Rogers [Red]   LYC   2   [5]   1   3   1   1   1   1   10  
1  
2  
19623      Alex Abate [Red]   LYC   [9]   6   3   2   5   2   8   9   35  
2  
3  
18674      Ryan Vittimberga [Red]   Houston Yacht Club/FAST   6   3   10   [15]   4   15   7   7   52  
3  
4  
8      Christophe Chaumont [Red]   Lakewood   5   4   19   [34/OCS]   11   8   6   13   66  
4  
5  
17422      Julia Sheaffer [Red]   LYC   7   9   17   7   10   [34/OCS]   10   11   71  
5  
6  
17761      Kiera O'Reardon [Red]   LYC   11   19   18   8   14   [21]   16   18   104  
6  
7  
17831      Daniel Tindall [Red]   Corpus Christi Yacht Club   21   22   7   14   19   19   [26]   20   122T  
7  
8  
19640      Jack Phillips [Red]   LYC   19   18   22   10   [25]   20   18   15   122T  
8  
9  
19624      Spencer LeGrande [Red]   AYC   23   24   27   17   [28]   24   21   21   157  
9  
10  
16097      Zamira Harris-Ryden [Red]   Seabrook Sailing Club   [34/DNF]   34/DNF   34/DNF   34/DNF   34/DNF   34/DNF   34/DNF   34/DNF   238  
10  
 



Division: White (6 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
18595      Emma McInnis [White]   Corpus Christi Yacht Club   [17]   11   12   13   17   17   15   16   101  
1  
2  
19636   YIKES!   Tony Slowik [White]   CCYC   22   20   20   19   20   13   29   [34/DNF]   143  
2  
3  
17237      Charlie Sole [White]   TCYC   24   27   24   24   23   23   [34/DNF]   28   173  
3  
4  
16151      Camille Sole [White]   Texas Corinthian Yacht Club   26   [29]   29   26   26   27   28   29   191  
4  
5  
18959      Mogan Ascencios [White]   Lakewood Yacht Club   27   28   [34/DNF]   34/DNF   30   34/OCS   34/DNF   34/DNF   221  
5  
6  
18169      Elizabeth Butcher [White]   Texas Corinthian Yacht Club   [34/DNF]   34/DNF   34/DNF   34/DNF   34/DNF   34/DNF   34/DNF   34/DNF   238  
6  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 15, 2013 1:53:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (20 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
199338      Marshall McCann   TCYC   2   7   9   2   [11]   1   3   1   1   26  
1  
2  
199339      Ford McCann   TCYC   [10]   8   8   1   2   3   2   2   2   28  
2  
3  
200615   USA 200615   Max Guerriero   Texas Corinthian Yacht Club   1   [6]   4   5   1   6   4   4   5   30T  
3  
4  
175016   The Kinkaid School   Thomson Butcher   Texas Corinthian Yacht Club   3   1   7   8   3   2   [11]   3   3   30T  
4  
5  
204110      Macey McCann   TCYC   6   [13]   1   13   9   4   1   8   10   52  
5  
6  
145422      Sophia Sole   Texas Corinthian Yacht Club   9   10   3   9   5   [14]   5   6   7   54  
6  
7  
196184      Collin Scoville   Lakewood YC   14   5   10   3   [21/OCS]   7   8   7   6   60  
7  
8  
187697      Lenox Butcher   Texas Corinthian Yacht Club   5   12   2   11   6   9   9   [21/DNF]   8   62T  
8  
9  
198005      Daniel Kendrick   Houston Yacht Club   8   3   [11]   4   7   11   7   11   11   62T  
9  
10  
194291      Howdy Hughes   Lakewood Yacht Club   13   [15]   15   10   10   5   12   5   4   74  
10  
11  
201311   USA 201311   Reese Guerriero   Texas Corinthian Yacht Club   4   4   14   12   14   8   10   9   [21/DNF]   75T  
11  
12  
196848      Charlotte Rose   Houston Yacht Club   12   14   5   [21/OCS]   4   15   6   10   9   75T  
12  
13  
181882      Dane Byerly   Lakewood Yacht Club   15   11   13   7   15   12   14   14   [16]   101  
13  
14  
199144   Laser   Haddon Hughes   Texas Corinthian Yacht Club   [21/DNF]   2   12   6   8   21/DNF   21/DNF   21/DNF   21/DNF   112  
14  
15  
204111      Alexander Hankins   Lakewood Yacht Club   17   17   [19]   16   13   10   13   16   12   114  
15  
16  
182342      Parker Hughes   Texas Corinthian Yacht Club   7   9   6   14   16   [21/DNF]   21/DNF   21/DNF   21/DNF   115  
16  
17  
198006      Christine Kendrick   Houston Yacht Club   [18]   18   16   17   12   13   16   12   13   117  
17  
18  
1      Maxwell Lipari   Grapevine Sailing Club   16   16   17   15   [18]   16   15   13   14   122  
18  
19  
33      Dougie Byerly   Lakewood Yacht Club   19   [21/DNF]   18   18   17   17   17   15   15   136  
19  
20  
142611   Laser   Octavio Frisoli   South Coast Sailing and Seabrook Sailing Club   11   [21/DNF]   21/DNF   21/DNF   21/DNF   21/DNF   21/DNF   21/DNF   21/DNF   158  
20  
 



Laser 4.7 (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 15, 2013 1:51:55 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (8 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   8   9  Total Pos
1  
195466   Laser 4.7   Alexandra Mares   Lakewood Yacht Club   [3]   1   3   1   1   1   1   1   9  
1  
2  
7      Benjamin Lipari   Grapevine Sailing Club   1   2   1   2   2   3   [5]   3   14  
2  
3  
151911   Laser   Carson Shields   Lakewood Yacht Club   2   [3]   2   3   3   2   2   2   16  
3  
4  
19618      Taylor Blanchard   Lakewood Yacht Club   4   5   4   4   4   4   3   [6]   28  
4  
5  
194285      Emily Stokes   Corpus Christi Yacht Club   5   [6]   5   5   5   6   4   4   34  
5  
6  
331   none   Conrad Lock   Seabrook Sailing Club   6   4   6   [9/OCS]   6   5   6   5   38  
6  
7  
will inform   RAYO X 9000   SAMITIER TOMAS   Lakewood Yacht Club   [9/DNS]   9/DNS   9/DNF   9/DNF   9/DNF   9/DNF   9/DNF   9/DNF   63T  
7  
7  
TBD1      Madeleine Butcher   Texas Corinthian Yacht Club   [9/DNS]   9/DNS   9/DNF   9/DNF   9/DNF   9/DNF   9/DNF   9/DNF   63T  
7  
 



420 (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 15, 2013 2:50:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (9 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
6225      Meredith Morran   Austin Yacht Club   1   1   2   [3]   2   1   1   1   9  
1  
2  
1234      Alex Schwinn   Fort Worth Boat Club   3   [4]   3   2   1   3   3   2   17  
2  
3  
7218      Sullivan Foster   Corpus Christi Yacht Club   [5]   5   1   1   3   4   4   3   21  
3  
4  
624      Zane Tinnell   Corpus Christi Yacht Club   4   3   [5]   4   4   2   2   4   23  
4  
5  
7197      Kerry Sullivan   Stage Harbor Yacht Club   2   2   4   5   6   [10/DNF]   10/DNF   10/DNF   39  
5  
6  
6198      Natalie Meno   Fort Worth Boat Club   [10/DNF]   10/DNF   10/DNF   10/DNF   5   6   5   6   52  
6  
7  
6210   HYC 420   Paige Tyler & Giulio Bargellini Tyler   HYC   [10/DNS]   10/DNF   10/DNF   10/DNF   10/DNF   5   10/DSQ   5   60  
7  
8  
5061      Anna Willits   Lakewood YC   [10/DNS]   10/DNF   10/DNF   10/DNF   10/DNF   10/DNF   10/DNF   10/DNF   70T  
8  
8  
TBD      John Nacci   Corpus Christi Yacht Club   [10/DNS]   10/DNF   10/DNF   10/DNF   10/DNF   10/DNF   10/DNF   10/DNF   70T  
8  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network