Carlisle Classic
Clearwater Community Sailing Center | November 16, 2013

Windmills (9 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, November 16, 2013 2:09:36 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
5700   Ethan Bixby   SPYC   1   1   1   1   4  
1  
2  
5070   Lon Ethington   gulf port   2   4   2   2   10  
2  
3  
2049   Lisa Fath   CCSC   4   3   3   6   16T  
3  
4  
4922   Dede Plessner   Clearwater Community Sailing Center   3   5   5   3   16T  
4  
5  
5702   Ralph Sponar   Rock Hall Yacht Club   6   2   4   7   19  
5  
6  
5060   Matthew Sponar   Rock Hall Yacht Club   5   6   6   5   22  
6  
7  
4481   Colin Browning   CCSC   7   7   7   4   25  
7  
8  
107   Richard Winnicki   CCSC   9   9   8   8   34  
8  
9  
3958   Ken Friedman   N/A   8   8   9   10/DNF   35  
9  
 



Opti Green (39 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, November 16, 2013 2:14:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
10154   Pearson Payne   SPYC   2   3   6   2   13  
1  
2  
10723   Cameron Oursler   CCSC   4   2   4   5   15  
2  
3  
10676   Sidney Moyer   SPYC   10   4   1   3   18  
3  
4  
14303   Isabella Shakespeare   SPYC   1   8   9   1   19  
4  
5  
11168   Emma Shakespeare   SPYC   3   7   5   6   21  
5  
6  
1902   Dorothy Mendelblatt   SPYC   15   9   3   8   35  
6  
7  
5313   Adrian Winkelman   CCSC   12   1   19   7   39T  
7  
8  
10305   Richard Menke   Clearwater community sailing center   9   10   7   13   39T  
8  
9  
10210   William Shell   Davis Islands Yacht Club   7   6   13   23   49  
9  
10  
14846   Derek Tassone   Clearwater Yacht Club/Indian Rocks Family Sailing Assoc   13   14   12   12   51  
10  
11  
14595   Damian Uzonwanne   DIYC   6   11   14   21   52  
11  
12  
111   Jonathan Yacobi   Clearwater Community Sailing Center   17   15   2   20   54  
12  
13  
17246   Luke King   SYS(Sarasota Youth Sailing)   11   16   11   18   56  
13  
14  
1459   Owen Wicks   CCSC   8   17   8   25   58  
14  
15  
18705   Bryce Eihl   Clearwater Yacht Club/Indian Rocks Family Sailing Assoc   18   19   16   9   62  
15  
16  
16442   Theo Simon   Clearwater Yacht Club/Indian Rocks Family Sailing Assoc   5   34   15   10   64  
16  
17  
18800   Preston Weaver   CCSC   20   5   24   17   66T  
17  
18  
2056   Juan Rodriguez   CCSC   19   18   10   19   66T  
18  
19  
46   Daniel Jansen   DYSA   14   23   18   16   71T  
19  
20  
10859   Zachary Jennings   SPYC   16   20   20   15   71T  
20  
21  
17788   Pharaoh Tyehimba   DIYSF   21   13   23   22   79  
21  
22  
20466   Terence Taylor   ccsc   22   12   25   24   83  
22  
23  
15998   Colin Lawther   SPYC   29   21   26   11   87  
23  
24  
17662   scott walters   DYSA   24   28   28   14   94  
24  
25  
12914   Ryan Gray   DIYC   23   29   17   26   95  
25  
26  
12201   Chris Jackon   CCSC   27   24   21   33   105  
26  
27  
17126   Jacob Auman   Dunedin Youth Sailing Assoc   30   26   22   29   107  
27  
28  
13474   Reid Nelson   DIYC   32   40/DNF   32   4   108  
28  
29  
8   Zachary Waldman   Clearwater sail club   28   22   30   30   110  
29  
30  
15211   trent boicheff   St Petersburg Yacht Club   25   33   27   28   113  
30  
31  
19414   Benjamin James   Clearwater Yacht Club/Indian Rocks Family Sailing Assoc   26   31   33   27   117  
31  
32  
2703   Kuno Paasch   Clearwater   36   27   29   31   123  
32  
33  
86   Trevor Hicks   SPYC   35   25   34   32   126  
33  
34  
8484   Madison Roy   DIYSF   33   30   31   40/DNF   134  
34  
35  
1196   Claire Shames   DIYSF   31   32   35   40/DNF   138  
35  
36  
6081   Charles nichols   davis island   34   35   40/DNS   40/DNS   149  
36  
37  
5   William Bradley   Clearwater Yacht Club/Indian Rocks Family Sailing Assoc   37   40/DNF   40/DNF   40/DNF   157  
37  
38  
16456   Jack Carter   Davis Island Yacht Club   38   40/DNF   40/DNF   40/DNS   158  
38  
39  
7940   Riley Roy   DIYSF   39   40/DNF   40/DNF   40/DNF   159  
39  
 



Opti RW&B (36 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, November 17, 2013 3:10:21 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
18380   Matthew Keller [Red]   Gull Lake Yacht Club   1   2   1   4  
1  
2  
15784   Ian Jezak [Red]   Team FOR / LLSC   5   11   3   19  
2  
3  
18310   Matthew King [Blue]   Team FOR/SYS   3   15   5   23T  
3  
4  
19295   Hallie Schiffman [Red]   SYSP/SSS   8   4   11   23T  
4  
5  
18313   Chase Burwell [Red]   Team FOR - Carlouel Yacht Club   6   3   15   24  
5  
6  
16183   Alexander Temko [Blue]   CCSC   13   5   8   26  
6  
7  
19475   Isabella Lemole [Red]   Team FOR/SYS   7   17   4   28  
7  
8  
20724   Catherine Beatrix Lindsay [Red]   SDYC/SYS   11   1   17   29  
8  
9  
18295   Mateo Rodríguez [Blue]   CCSC   14   7   10   31  
9  
10  
15537   Heather Kerns [Blue]   SPYC   18   8   6   32T  
10  
11  
17295   Lillie Myers   sarasota   10   13   9   32T  
11  
12  
17629   Blaire McCarthy [Red]   SPYC   16   12   7   35  
12  
13  
19308   Andrew Florio [Blue]   SYS   15   9   18   42  
13  
14  
20382   Bryce Tone [Blue]   Sarasota Youth Sailing   4   37/OCS   2   43  
14  
15  
16325   Jonathan King [Red]   SYS(Sarasota Youth Sailing)   21   6   21   48  
15  
16  
19075   Anika Boicheff [White]   SPYC   23   10   20   53  
16  
17  
19787   Ciara Dorsay [Red]   Team FOR   9   37/DNF   12   58  
17  
18  
8310   John Wintering [Blue]   CCSC   27   18   16   61  
18  
19  
15993   Emily Allen [White]   SPYC   19   21   22   62  
19  
20  
17077   Elizabeth Shanahan   Team FOR   17   19   27   63  
20  
21  
20191   Jane Scheiber [Blue]   Sarasota Youth Sailing   24   16   24   64  
21  
22  
CAN1563   Jack Groves [Blue]   CCSC   37/OCS   14   14   65  
22  
23  
18000   Abby Hayward [White]   DIYC   12   37/RET   19   68T  
23  
24  
9533   michael noble [Blue]   spyc   20   23   25   68T  
24  
25  
10677   Crista Abberger [Red]   Davis Island Yacht Club   32   20   23   75  
25  
26  
12058   Connor Nelson [Blue]   DIYC-Team FOR   2   37/OCS   37/DSQ   76  
26  
27  
19495   Heidi Hicks [Blue]   SPYC   22   25   31   78  
27  
28  
18736   Tee Chulikavit [Blue]   DAVIS ISLAND YACHT CLUB   29   37/RET   13   79  
28  
29  
5699   J.J. (Jessica) Smith [Blue]   Spyc   30   22   28   80  
29  
30  
9843   Sam Lindsay [White]   SPYC   28   24   29   81  
30  
31  
CAY717   will jackson [White]   spyc/cisc   26   27   33   86  
31  
32  
10441   Ethan Truman [Red]   CCSC   25   37/DNF   30   92  
32  
33  
10210   Johnny joyner [Red]   DIYC   31   37/RET   26   94T  
33  
34  
48310   Cai Teague [Blue]   CCSC   34   26   34   94T  
34  
35  
10150   Zachary Tonkin [White]   DIYC   33   37/RET   32   102  
35  
36  
17053   Meg Courtney [White]   DIYSF   37/DNS   37/DNS   37/DNS   111  
36  
 



420s (5 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, November 16, 2013 3:12:12 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
6315   John Michel   ccsc   1   1   1   3  
1  
2  
9   Ellis Bailey   DIYC   2   2   2   6  
2  
3  
10   Mia Porter   DYSA   4   3   4   11  
3  
4  
6252   Brent Thogmartin   CCSC   3   4   5   12  
4  
5  
13   Fondrk Savannah   DYSA   5   5   3   13  
5  
 



Lasers (17 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, November 16, 2013 3:15:47 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
204421   Louisa Nordstrom   TEAM FOR   1   2   2   5  
1  
2  
121384   Schmidt mike   Sailfit   5   1   4   10  
2  
3  
173397   Andre Reguero   SailFit/CCSC   3   6   3   12  
3  
4  
170001   Drew Hayward   DIYC   6   4   5   15  
4  
5  
203631   Grant Boicheff   St Petersburg Yacht Club   9   3   6   18  
5  
6  
190428   Lucie Keller   Gull Lake Yacht Club   4   9   7   20  
6  
7  
191254   Joshua Temko   CCSC/SAILFIT   8   5   9   22T  
7  
8  
173637   Gage Schoenherr   SailFit/ CCSC   7   7   8   22T  
8  
9  
166913   Emmet Ward   Team FOR   18/OCS   8   1   27  
9  
10  
177501   Daphne Chen   Clearwater Community Sailing Center   10   10   10   30  
10  
11  
1   Matthew Snyder   Sailfit   11   11   12   34  
11  
12  
1   Jake Kuhn   DYSA   12   12   13   37  
12  
13  
194536   Paul Guidi   N/A   2   18/DNF   18/DNF   38  
13  
14  
180551   Caylyn Dumpert   Sail Fit   13   13   14   40  
14  
15  
2   Fondrk Sean   DYSA   14   18/DNF   11   43  
15  
16  
3   annie Porter   DYSA   16   14   18/DNF   48T  
16  
17  
4   Brianne Tronio   DYSA   15   18/DNF   15   48T  
17  
 



Kona Windsurfer (8 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, November 16, 2013 2:11:22 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
4   Berrera Diego   CCSC   1   3   1   3   8  
1  
2  
USA 289   Christopher Waldo   Clearwater Community Sailing Center   2   2   2   4   10  
2  
3  
241   Noah Lyons   CCSC   9/DNF   1   3   1   14  
3  
4  
11   James Tucker Mcelwaney   CCSC   4   6   5   2   17  
4  
5  
1857   Samson Jerome   ccsc   3   5   6   5   19T  
5  
6  
US797   Charlotte Samson   CCSC   5   4   4   6   19T  
6  
7  
1   Hallie Muller   Clearwater Community Sailing Center   6   8   8   7   29T  
7  
8  
1244   eva yacobi   clearwater community sailing center   7   7   7   8   29T  
8  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network