Open Orange Bowl Regatta
Coconut Grove Sailing Club | December 27-30, 2013in

29ER (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, December 29, 2013 3:55:21 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (21 boats)
Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
USA 8   Quinn wilson/
Riley Gibbs  
SBYC/ABYC/ Alomitos Bay Yacht Club   2   1   [5]   2   2   1   3   1   2   1   15  
1  
USA 11   Nic Muller Muller/
Kai Friesecke  
Lauderdale YC/ Lauderdale YC   5   3   3   4   [6]   4   1   2   3   3   28  
2  
USA 1844   Conner Harding/
Ian MacDiarmid  
US Performance Academy/ SailingAnarchy YC   1   5   6   1   1   5   [10]   10   6   10   45  
3  
USA 1258   Romain Screve/
Andrew Person  
San Francisco YC/ Newport Harbor Yacht Club   12   [22/DNF]   1   3   4   3   7   5   4   7   46  
4  
USA 1418   Geronimo Nores/
Scott Ewing  
Miami Yacht Club/ Coral Reef Yacht Club   3   2   2   7   5   2   12   13   9   [15]   55  
5  
USA 2251   Max Brill/
Zach Malcolm  
Mission Bay Yacht Club/ San Diego Yacht Club   6   6   [22/DNF]   16   12   11   2   3   1   2   59T  
6  
SLO 15   Peter Lin Janezic/
Anze Podlogar  
JK MIPC/ JK MIPC   4   8   4   5   [11]   6   5   8   8   11   59T  
7  
USA 1131   Sean Brennan/
Pere Puig  
CRYC/ CRYC   9   4   14   11   [17]   7   4   7   5   5   66  
8  
NO NUMBER   Emily Merry/
Max Flinn  
RNSYS/ Royal Nova Scotia Yacht Squadron   7   7   9   10   8   9   9   [22/OCS]   11   4   74  
9  
USA 2001   Rhodes Garner/
Briggs D'Eliscu  
NHYC/ NHYC   8   10   [17]   6   15   12   8   4   10   8   81  
10  
2190   Jacob Rosenberg/
Kyle Blair  
ABYC / LBYC/ LBYC   10   [22/DNF]   16   14   7   8   6   14   7   6   88  
11  
CAN 2155   Jean Matthieu Bolland   KYC   14   9   7   8   3   10   [18]   12   13   16   92  
12  
219   Michael Pacholski/
Haydon Stapleton  
RYC / SCYC/ Richmond Yacht Club   11   12   10   9   9   [22/DNS]   13   6   14   14   98  
13  
1050   Lloyd Lyall/
Andrew Moreno  
Royal Vancouver Yacht Club/ Royal Vancouver YC   [18]   16   12   12   13   13   11   9   12   9   107  
14  
1998   Michael Sabourin/
Wells Drayton  
NHYC/ NHYC   13   14   11   13   10   [16]   14   16   15   13   119  
15  
CAN 1472   Stephane Vinet/
Sophie-Andree Vinet  
Royal st-lawrence yatch club/ Royal st-lawrence yatch club   16   13   8   17   16   15   15   15   [18]   12   127  
16  
1440   Sam Thompson   Kingston Yacht Club   15   11   13   [22/OCS]   14   14   17   11   16   17   128  
17  
NOR 697   Christina Black/
Naomi Flanagan  
Kingston Yacht Club/ Kingston Yacht Club   17   15   15   15   [19]   17   19   19   19   19   155  
18  
NED 1109   Veronika Zivna/
Jakub Halouzka  
YCSSS/ YCSSS   19   17   [22/DNS]   22/DNS   18   19   16   17   17   18   163  
19  
258   Jillian Eisener/
Sam Eisener  
Kingston Yacht Club/ Lunenburg Yacht Club   [22/DNS]   22/DNF   22/DNF   22/DNS   20   18   20   18   20   20   182  
20  
CAN 659   Nathan Colburn/
Cameron Colburn  
Collins Bay Yacht Club/ Collins Bay Yacht Club   [22/DNC]   22/DNC   22/DNC   22/DNC   22/DNC   22/DNC   22/DNF   22/DNF   22/DNS   22/RET   198  
21  

I420 (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, December 30, 2013 10:25:01 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (20 boats)
Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
55162   Jack Parkin/
Florian Eenkema van Dijk  
Riverside YC/LISOT/ Noroton Yacht Club/Lisot   3   1   3   [10]   1   1   2   1   9   21T  
1  
USA 55143   Wiley Rogers/
Ian Robinson  
Coral Reef Yacht Club/ Bayview Yacht Club   1   5   1   2   3   4   1   [6]   4   21T  
2  
53900   Wade Waddell/
Henry Fernberger  
PBSC/MYC/ Larchmont   2   2   2   1   4   5   [8]   8   7   31  
3  
55175   William Logue/
Bram Alexander Brakman  
RYC /LISOT/ Noroton Yacht Club / Lisot   [11]   6   4   8   2   3   4   4   8   39  
4  
BRA 54642   Eric Belda/
Rodrigo Dabus  
Lisot Team/ Lisot   4   3   7   3   5   6   [14]   10   3   41  
5  
USA 54068   Russell Clarida/
Forrest Thomas  
Pequot Yacht Club/ LISOT   5   13   8   6   [21/OCS]   2   6   5   1   46  
6  
NED 53179   Diogo Pereira/
Manuel MacedozzzzzzHD  
Clube Naval de Cascais (CNC)/ Clube Naval de Cascais (CNC)   6   7   6   [14]   6   7   3   11   2   48  
7  
3782   Audrey Giblin/
Taylor Gavula  
SSYC/ Bay Head Yacht Club / LISOT   13   15   14   4   8   8   12   2   [16]   76T  
8  
BRA 52201   Thiago Ribas/
Luiz Augusto Mergel  
VDS - Veleiros do Sul/ VDS - Veleiros do Sul   [21/DNS]   4   9   12   12   9   5   20   5   76T  
9  
54069   Kristopher Swanson/
Alexander Ron  
San Francisco Yacht Club/ San Francisco Yacht Club   9   14   10   9   9   11   7   [18]   11   80  
10  
BRA 54643   Antonio Aranha/
Stephan Kunath  
Ycsa/ Ycsa   15   8   [21/DNS]   16   7   16   11   7   6   86  
11  
64063   James Westerberg/
pierce ornstein  
Stephen Westerberg/ Riverside Yacht Club/ Lisot   8   9   15   13   [17]   12   13   13   13   96  
12  
55174   Shawn Harvey/
Andrew Swerdlow  
Coral Reef Yacht Club/LISOT/ Coral Reef Yacht Club/LISOT   16   [19]   5   19   16   13   16   3   10   98  
13  
5378   Chris Keller/
Peter Schneider  
Riverside Yacht Club/ IHYC   12   17   13   5   10   [21/BFD]   9   19   14   99  
14  
53899   Lucy Wilmot   San Francisco Yacht Club / Richmond Yacht Club   10   11   [19]   11   15   10   19   9   15   100  
15  
CAN 53960   Christopher Jakob (Jake) Megaffin/
Alexander Sapp  
RNSYS/ RNSYS   7   12   12   7   13   [21/BFD]   18   17   19   105  
16  
53628   Chrissie Klinger/
Vicki Thompson  
Larchmont/ AYC/LISOT   14   16   [17]   15   11   15   10   15   17   113  
17  
53719   Mitchell Kiss/
Natalya Doris  
MBYC/ Coral Reef Yacht Club   17   10   11   18   18   14   [20]   12   20   120  
18  
53438   Tyler Paige   Norwalk Yacht Club/LISOT   [21/DNS]   21/DNF   16   17   14   17   17   16   12   130  
19  
54063   Kathryn Hall/
Michael Munger  
LISOT/ LISOT   18   18   18   [20]   19   18   15   14   18   138  
20  

Laser (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, December 30, 2013 8:44:22 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (23 boats)
Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
203751   Erik Bowers   Minnetonka Yacht Club   [1]   1   1   1   1   1   1   1   1   8  
1  
201273   Roman Plutenko   Chicago   2   2   2   2   2   2   4   3   [6]   19  
2  
172957   Augie Diaz   Coral Reef Yacht Club   [6]   5   5   3   4   4   2   2   2   27  
3  
196134   Bryant Wood   RNSYS   4   3   3   4   3   3   3   [7]   7   30  
4  
153117   Joseph David   Old Dominion University   3   4   [6]   6   6   5   6   4   5   39  
5  
176078   Rick Strilky   CCYC   [13]   8   4   7   5   7   5   6   3   45  
6  
191958   Philip Karcher   Sarasota Sailing Squadron   9   7   7   5   7   9   9   5   [14]   58  
7  
199911   Michelle Davis   USSC Miami   8   11   11   9   8   6   10   [13]   8   71  
8  
199916   David Hartman   NOMAD   10   [12]   9   10   10   8   8   8   12   75  
9  
199400   Christina Person   Fleet 413 / Sail Newport   7   14   [15]   11   13   12   7   10   4   78  
10  
205389   Robert Key   Columbia Sailing Club   [18]   15   10   12   9   10   12   9   9   86  
11  
175529   Paul Wurtzebach   chicago corinthian yacht club   11   10   13   [15]   12   13   11   15   11   96  
12  
195943   David Anthes   Coconut Grove Sailing Club   12   13   [14]   13   11   11   13   11   13   97  
13  
204771   Roberto Porter   USSC Miami   14   9   12   14   14   14   14   14   [15]   105  
14  
187687   David Hiebert   USSMC/fwbc   5   6   8   8   [24/DNS]   24/DNS   24/DNS   24/DNS   24/DNS   123  
15  
184607   William Hofmeister   Highland yacht club   15   16   17   [24/DNS]   24/DNS   24/DNS   15   12   10   133  
16  
168356   Rebecca Hofmeister   Hiyc   19   19   19   [24/DNS]   24/DNS   24/DNS   16   16   16   153  
17  
148688   Windy Key   Columbia Sailing Club   17   17   18   [24/DNS]   24/DNS   24/DNS   24/DNS   24/DNS   17   165  
18  
173996   Bill Mckenzie   Pbsc   16   18   16   [24/DNS]   24/DNF   24/DNS   24/DNS   24/DNS   24/DNS   170  
19  
8   Mandy Hofmeister   Hiyc   20   [24/DNF]   24/DNF   24/DNS   24/DNS   24/DNS   17   17   24/DNS   174  
20  
204843   Page Anderson   Key West Community Sailing Center   [24/DNS]   24/DNF   24/DNF   24/DNS   24/DNS   24/DNS   24/DNF   24/DNF   18   186  
21  
170673   J. Liebl   CGSC   [24/DNS]   24/DNF   24/DNF   24/DNS   24/DNS   24/DNS   24/DNS   24/DNS   24/DNS   192T  
22  
1886   Eric Ferrier   USAT   [24/DNS]   24/DNF   24/DNF   24/DNS   24/DNS   24/DNS   24/DNS   24/DNS   24/DNS   192T  
22  

RSX Windsurfer (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, December 29, 2013 8:12:18 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (23 boats)
Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
USA 75   Carson Crain   US Sailing Team Sperry Topsider   1   1   1   [2]   1   1   1   1   1   8  
1  
CAN 3   Gabriel Verrier-Paquette   CVDM   2   3   [4]   3   2   3   2   4   4   23  
2  
USA 529   Raul Lopez   Miami Yacht Club   3   2   3   4   4   2   [25/OCS]   6   5   29  
3  
CAN 51   Jean-Sebastien Fugère   multivoile   4   5   2   [6]   6   6   3   5   3   34  
4  
CAN 7   Max Robinson   TWC   [12]   4   8   1   3   4   10   11   7   48  
5  
GBR 94   Nicole Level   Mike's beach club   11   6   11   [25/DNF]   9   9   4   3   2   55  
6  
USA 143   Marion Lepert   Saint Francis Yacht Club   7   7   7   5   5   5   11   12   [25/OCS]   59  
7  
PER 30   Juan Fernando Bazo   Club Regatas Lima   5   11   5   9   8   8   5   9   [25/OCS]   60  
8  
USA 09   Rasmus Sayre   Vineyard Haven Yacht Club   6   13   9   7   7   7   8   [14]   8   65  
9  
USA 009   Solvig Sayre   Vineyard Haven YC   8   8   6   11   11   [14]   9   10   11   74  
10  
CAN 65   Laurence Bonneau-Charland   Multivoile   10   9   12   [25/RET]   12   11   6   15   9   84  
11  
MEX 135   Ricardo Enrique Perez Gio   mexico   13   10   10   10   13   12   [14]   13   12   93  
12  
SWE 306   Andrea Holm   KSSS   9   14   13   14   18   16   [25/OCS]   7   6   97  
13  
CAN 24   Olivia Mew   TWC/RCYC   [20]   12   15   15   15   13   7   8   13   98  
14  
CAN 4   Roy Itzhaki   Toronto Windsurfing Club   19   18   16   12   14   15   12   [20]   15   121  
15  
US 294   Charlotte Samson   CCSC   16   16   18   17   17   [25/DNF]   18   18   10   130  
16  
VEN   Martin Lefebvre   Multivoile   14   [25/RET]   22   8   10   10   17   25/DNS   25/DNS   131  
17  
USA 313   Connor Oursler   CCSC   17   15   14   [25/DNF]   16   25/DNF   15   16   14   132  
18  
USA 528   Jonathan Rudich   CCSC   15   [25/DNS]   17   13   25/DNS   25/DNS   25/OCS   2   25/OCS   147  
19  
USA 105   Nicolas Ballueil   Myc   18   17   21   16   19   [25/DNS]   19   21   18   149  
20  
USA 241   James Tucker Mcelwaney   CCSC   21   19   20   [25/DNF]   25/DNF   25/DNS   13   17   17   157  
21  
MEX 87   Beatriz Castillo   Costa Club   [25/DNF]   25/DNF   19   25/DNS   25/DNS   25/DNS   16   19   16   170  
22  
USA 289   Christopher Waldo   Clearwater Community Sailing Center   [25/DNS]   25/DNS   25/DNS   25/DNS   25/DNS   25/DNS   25/DNS   25/DNS   25/DNS   200  
23  

Techno Windsurfer (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, December 29, 2013 8:10:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (11 boats)
Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
MEX 81   Mateo Salles-Ize   Costa Club Yucatán   3   2   1   1   1   1   2   [7]   2   13  
1  
USA 242   Steven Cramer   Miami yacht club   1   3   3   [6]   5   5   1   1   1   20  
2  
ARU 888   Steven Max   ASA Aruba Sailing Association   5   4   2   2   2   2   [6]   2   3   22  
3  
USA 102   Maximo Nores   Miami Yacht Club   2   1   4   3   3   3   4   3   [6]   23  
4  
CAN 80   Zane Feder   Toronto Windsurfing Club   4   6   5   5   6   6   3   4   [7]   39  
5  
CAN 28   Frederic Verrier-Paquette   CVDM   6   5   6   4   4   4   [9]   9   9   47  
6  
USA 108   Manuel Nores   Miami Yacht Club   8   [9]   8   8   7   7   8   5   5   56  
7  
USA 711   Justin Louden   Miami Yacht Club   7   7   9   [13/DNF]   8   13/RET   7   6   4   61  
8  
MEX 131   Jose Luis Ponce Baqueiro   MEX 131   [13/DNS]   8   7   7   13/DNF   8   5   8   8   64  
9  
USA 519   Michael Cramer   Miami yacht club   [13/RET]   13/DNS   13/DNS   13/DNS   13/DNS   13/DNS   10   10   10   95  
10  
USA 467   Juan C. Nores   MYC   [13/DNF]   13/DNS   10   13/DNF   13/DNF   13/RET   13/DNS   13/DNS   13/DNS   101  
11  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network