2014 North American Championship Regatta
Coconut Grove Sailing Club (CGSC) | January 18-20, 2014in

Nacra 17 (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, January 20, 2014 4:43:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (21 boats)
Pos Sail   Skipper Hometown Country  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
USA 031   Sarah Newberry /
John Casey  
miami, FL   USA   1   6   2   [11]   2   1   7   10   8   37  
1  
2  
ITA 55   Federica Salva /
Francesco Bianchi  
,       9   [14]   12   2   3   4   6   1   2   39  
2  
3  
GBR 42   Lucy Macgregor /
Andrew Walsh  
,       6   2   3   13   7   7   [16]   2   1   41  
3  
4  
AUT 205   Thomas Zajac /
Tanja Frank  
,       8   1   [13]   1   4   6   9   6   7   42  
4  
5  
GBR 058   Pippa Wilson /
John Gimson  
,       5   4   4   3   [13]   12   2   7   12   49  
5  
6  
AUS 158   Euan Mcnicol /
Lucinda Whitty  
Sydney, Nsw   AUS   4   7   1   14   10   9   [15]   4   6   55  
6  
7  
GBR 181   Ben Saxton /
Hannah Diamond  
,       2   3   8   8   8   5   14   [16]   9   57  
7  
8  
CAN 100   Luke Ramsay /
Nikola Girke  
Vancouver, British Columbia   CAN   11   5   11   [12]   11   8   1   8   3   58  
8  
9  
USA 038   Robert Daniel /
Catherine Shanahan  
Clearwater, FL, FL   USA   13   13   5   4   1   [14]   8   11   5   60  
9  
10  
AUS 057   Darren Bundock /
Nina Curtis  
North Avoca, NSW   AUS   7   11   7   6   9   2   4   [17]   16   62  
10  
11  
USA 023   Taylor Reiss /
Sarah Lihan  
Panama City, Florida   USA   12   [17]   6   9   14   10   5   3   10   69  
11  
12  
USA 033   Sandra Tartaglino /
Jonathan Farrar  
Tiverton, RI   USA   10   12   9   5   18   11   [19]   9   11   85  
12  
13  
ARG 170   Lucas Gonzalez Smith /
Moira Gonzalez Smith  
Tolosa - La Plata, Buenos Aires   ARG   3   8   [20]   7   19   15   12   15   13   92T  
13  
14  
DEN 17   Allan Norregaard /
Line Just  
,       15   10   14   10   17   [18]   10   12   4   92T  
14  
15  
USA 169   Sarah Streater /
Matthew Whitehead  
Flagler Beach, florida   USA   20   9   21   [22/OCS]   6   16   3   14   18   107  
15  
16  
ARU 212   Nicole van der Velden /
Thijs Visser  
Noord, Noord   ARU   16   16   15   19   12   17   11   5   [22/DNC]   111  
16  
17  
SWE 054   Sandra Sandqvist /
David (Batman) Jonsson  
,       18   15   19   15   5   20   [22/OCS]   18   14   124  
17  
18  
DEN 82   Lin Ea Cenholt Christiansen /
Anders Thomsen  
,       17   20   10   18   15   3   [22/DNF]   22/DNS   22/OCS   127  
18  
19  
USA 025   Stephanie Hudson /
David Hein  
Rocky River, Ohio   USA   14   19   18   16   [20]   13   13   20   17   130  
19  
20  
USA 189   Katie Flood /
Keenan Madewell  
Miami, FL   USA   21   18   17   [22/OCS]   16   19   18   13   15   137  
20  
21  
DEN 080   Anne-Line Lyngso Thomsen /
Søren Wiegand Kristensen  
,       19   21   16   17   21   21   17   19   [22/OCS]   151  
21  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network