2014 Boomerang Regatta
Lauderdale Yacht Club | January 25-26, 2014

Optimist Green (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 26, 2014 10:43:15 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (26 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
150   Natalia Gagliano   Coral Reef Yacht Club   1   1   4   2   8  
1  
2  
20005   Peter FOLEY   Coral Reef Yacht Club   5   3   3   1   12T  
2  
3  
1500   Isabella Farina   Coral Reef Yacht Club   2   5   2   3   12T  
3  
4  
301   Hugo Alnebeck   Grand Bahama Sailing Club   8   4   1   5   18  
4  
5  
4156   Bruno Wencelblat   CGSC   4   7   5   4   20  
5  
6  
20265   Leopold SEUSS   CGSC   3   6   7   11   27  
6  
7  
20161   Constantine Scurtis   coral reef yacht club   13   2   8   8   31  
7  
8  
1553   Ryan Garraty   Naples Community Sailing Center   6   9   18   7   40  
8  
9  
18294   Colin Dorsey   CGSC   12   12   12   6   42  
9  
10  
13147   Tye Wellnitz   Lauderdale yacht club   9   15   6   14   44  
10  
11  
244   Stephen Tate   LYC   11   13   15   13   52  
11  
12  
6688   Camila CARDONA   CGSC   15   20   9   9   53T  
12  
13  
20796   Jackson McAliley   Coconut Grove Sailing Club   10   10   21   12   53T  
13  
14  
1   Max Maister   LYC   7   16   17   18   58T  
14  
15  
14878   Donald "SAM" Fitzgerald   Coconut Grove Sailing Club   18   19   11   10   58T  
15  
16  
1181   Lauren Connell   Naples Community Sailing Center   27/DNC   11   10   15   63  
16  
17  
1016   Marina Geilen   CRYC   17   14   16   17   64  
17  
18  
13337   Jack Carroll   Lauderdale Yacht Club   14   18   14   19   65  
18  
19  
1676   Mathieu Graham   Coral Reef Yacht Club   21   8   20   22   71  
19  
20  
9335   Asher Carriero   ncsc   16   17   19   21   73  
20  
21  
150711   sam sayer   guest   19   27/DNC   13   20   79  
21  
22  
15032   Jose gonzalez   cryc   22   27/DNC   22   16   87T  
22  
23  
2460   Carlo Marchand-Blume   CGSC   20   21   23   23   87T  
23  
24  
7177   Isa du Plessis   LYC   27/DNC   27/DNC   27/DNC   27/DNC   108T  
24  
24  
117   Jake Phillips   LYC   27/RET   27/DNC   27/DNC   27/DNF   108T  
24  
24  
14595   Damian Uzonwanne   DIYC   27/DNC   27/DNC   27/DNC   27/DNC   108T  
24  

Optimist Yellow (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, January 25, 2014 5:10:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (26 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
2903   Connor Boland   Cocanut grove sailing club   1   2   1   1   5  
1  
2  
16465   Anderson Treese   Coral Reef Yacht Club   3   1   2   2   8  
2  
3  
20411   John Wood   CRYC   6   4   3   4   17  
3  
4  
11813   maddie hughes   NCSC   2   6   4   10   22  
4  
5  
147412   Sarah Eckhardt   UKSC - Mark Sorenson Youth Sailing   11   3   6   3   23  
5  
6  
6161   Robert Rielly   LYC   7   10   5   13   35  
6  
7  
16763   Talia Geilen   CRYC   16   5   8   7   36  
7  
8  
14475   Jacob Zils   Minnetonka Yacht Club   10   11   10   6   37  
8  
9  
15535   Audrey FOLEY   Coral Reef Yacht Club   5   9   9   17   40  
9  
10  
1391   Thomas Connell   NCSC   8   14   16   8   46  
10  
11  
14389   Stefan Sosa   Coral Reef Yacht Club Sailing Program   9   15   19   5   48  
11  
12  
157061   Matthew Pagan   LYC   4   19   12   16   51T  
12  
13  
280   Lucy Meagher   Lauderdale Yacht Club   27/DNF   8   7   9   51T  
13  
14  
15697   Spencer Dominguez   Coral Reef Yacht Club   14   12   14   11   51T  
14  
15  
16767   Marlon Mulkay   coconut grove   12   13   15   14   54  
15  
16  
6600   Liam Dorsey   CGSC   17   20   11   12   60  
16  
17  
13443   Miles Wolff   Lauderdale Yacht Club   18   7   20   18   63  
17  
18  
81102   William Shell   DIYC   15   16   13   20   64  
18  
19  
7848   Umi Noritake   Coral Reef Yacht Club   13   22   18   23   76T  
19  
20  
302   Simen Andersen   Grand Bahama Sailing Club   19   17   21   19   76T  
20  
21  
16169   Michaelangelo Goralski   Upper Keys Sailing Club   22   21   24   15   82  
21  
22  
12801   Anna Vasilieva   LYC   27/DNF   23   17   21   88  
22  
23  
5436   Kristian Scurtis   coral reef yacht club   20   18   27/DNC   27/DNC   92  
23  
24  
2464   Lucas CARDONA   CGSC   21   25   23   25   94T  
24  
25  
13   Samuel Juskiewicz   Lauderdale Yacht Club   23   27/DNC   22   22   94T  
25  
26  
8612   daniel muriedas   coconut grove yatch club   27/DNF   24   25   24   100  
26  

Optimist Red (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 26, 2014 6:18:41 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (7 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
14618   Luke Welker   Lauderdale Yacht Club   1   1   1   2   5  
1  
2  
1616   Stephen Streater   Lauderdale YC   3   2   2   1   8  
2  
3  
12802   Denver Rozzo   Lauderdale Yacht Club   2   3   8/DSQ   5   18  
3  
4  
14926   Ethan Osborne   UKSC   4   8/DNC   4   3   19T  
4  
5  
17742   Chase Sabadash   Coral Reef Yacht Club   8/DNC   4   3   4   19T  
5  
6  
15007   Justin Marciano   Naples Sailing Center   5   5   5   6   21  
6  
7  
18897   Connor Murphy   Lauderdale Yacht Club   8/DNC   8/DNC   8/DNC   8/DNC   32  
7  

Optimist Blue (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, January 25, 2014 5:14:06 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (18 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
19133   Kelly Clark   LYC   2   1   1   3   7  
1  
2  
19635   Sebastian Riquelme-Beckmann   CGSC   1   4   4   1   10  
2  
3  
20246   danny hughes   NCSC   7   2   5   4   18T  
3  
4  
13007   Francisco Garcia-Montes   UKSC/MSYSP   5   5   3   5   18T  
4  
5  
18278   Garrett Dixon   Lauderdale Yacht Club   19/DSQ   6   2   2   29  
5  
6  
11398   Justin Merrell   NCSC   3   3   19/OCS   7   32T  
6  
7  
17120   Brian Cervoni   LYC   8   9   7   8   32T  
7  
8  
1808   Kailee Pierce   NCSC   4   11   9   9   33  
8  
9  
15705   Joey Meagher   Lauderdale Yacht Club   9   13   6   6   34  
9  
10  
13791   Lorenzo Gregori   CGSC   6   7   12   12   37  
10  
11  
18081   Katie Havig   NCSC   12   10   8   11   41  
11  
12  
15299   Kaili Yap   Edison Sailing Center   10   8   11   13   42  
12  
13  
14490   Emilee Pierce   NCSC   11   12   10   10   43  
13  
14  
134   Langdon Jones   Lauderdale Yacht Club   19/DNC   19/DNC   13   19/DNC   70  
14  
15  
15756   Berta Puig   CRYC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   76T  
15  
15  
18289   Lizzy Schmidt   CGSC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   76T  
15  
15  
20099   Dmitriy Ovren   NCSC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   76T  
15  
15  
17854   Eddie Holden   Lauderdale Yacht Club   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   76T  
15  

Optimist White (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 26, 2014 6:13:03 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (12 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
15071   Isabella Casaretto   Lauderdale Yacht Club   1   1   1   1   4  
1  
2  
19978   Jonathan Siegel   Lauderdale Yacht Club   3   2   6   4   15T  
2  
3  
18292   William Adams   Coconut Grove Sailing Club   5   5   2   3   15T  
3  
4  
20783   Michael Moss   Lauderdale Yacht Club   4   3   7   5   19  
4  
5  
20410   Christian Wagerson   Lauderdale Yacht Club   7   7   4   2   20  
5  
6  
14768   Carson Page   Naples Community Sailing Center   2   4   8   11   25T  
6  
7  
18649   Jacques Rivé   CGSC   6   8   5   6   25T  
7  
8  
17087   Karl Waldman   CGSC   9   9   3   10   31  
8  
9  
15874   Patrick Walke   ESC   13/DSQ   6   9   7   35  
9  
10  
18544   Kimberly Locke   USSCMC   10   10   11   8   39  
10  
11  
19434   Alexandro Riquelme-Beckmann   CGSC   11   12   10   9   42  
11  
12  
18854   Caroline Locke   USSCMC   8   11   12   12   43  
12  

Byte (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 26, 2014 11:56:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (14 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
DOM20   Celeste Lugtmeijer   CNSD   1   4   1   6   8   20  
1  
2  
3208   Scott McKenzie   St. John Yacht Club   2   2   5   7   5   21  
2  
3  
3424   Paul de Souza   Nassau Yacht Club   3   3   3   9   6   24  
3  
4  
3437   luc chevrier   SLYC   6   8   7   1   4   26  
4  
5  
3420   Abigail Affoo   TTYC/TTSA   4   6   6   5   9   30  
5  
6  
ISV413   Paige Clarke   STYC   7   9   10   3   2   31  
6  
7  
3213   JULIAN MARTIN   CYC-Seattle   9   1   11   10   3   34T  
7  
8  
3431   Kai Friesecke   Lauderdale YC   8   5   4   2   15/DNC   34T  
8  
9  
3433   Duncan Williford   LYC   5   7   8   8   15/DNC   43  
9  
10  
3434   Alie Toppa   Lauderdale Yacht Club   15/DNC   15/DNC   9   4   1   44  
10  
11  
3423   Patricia Corujo   Federacion Vela Puerto Rico   10   11   12   12   7   52  
11  
12  
3110   Liza Toppa   Lauderdale Yacht Club   15/DNC   15/DNC   2   11   10   53  
12  
13  
3178   Daisy Holthus   SDYC   11   10   13   13   11   58  
13  
14  
24   Benn Smith   Rbyc/spbc   15/DNC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   75  
14  

Laser (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 26, 2014 11:56:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (6 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
199125   Nicholas Rolle   Grand Bahama Sailing Club   1   1   3   2   2   9  
1  
2  
199390   Alexander Thompson   Grand Bahama Sailing Club   2   2   2   3   4   13  
2  
3  
188678   Paul Streater   Lauderdale YC   7/DSQ   7/DSQ   1   1   1   17  
3  
4  
185420   Jayson Miller   Port Clinton Yacht Club   3   3   4   4   5   19  
4  
5  
201281   Leon Rodriguez del Rey   Team Sail On   4   4   5   5   3   21  
5  
6  
187717   erick rodriguez   none   7/DNC   7/DNC   7/DNC   7/DNC   7/DNC   35  
6  

Laser Radial (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 26, 2014 11:56:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (32 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
184454   Sophia Reineke   LYC   1   2   1   1   2   7  
1  
2  
204411   Jack Gower   Team FOR/ESC   5   12   4   9   3   33  
2  
3  
1844541   Mack Fox   Lauderdale Yacht Club   3   9   16   5   1   34T  
3  
4  
204421   Louisa Nordstrom   Team FOR   4   6   6   12   6   34T  
4  
5  
206106   Christian Filter   LYC/SSA   8   5   2   4   17   36  
5  
6  
204430   Max Gillette   LYC   13   18   8   6   5   50  
6  
7  
199204   Gage Wilson   ESC   7   3   13   19   9   51  
7  
8  
187843   Prescott Coleman   Lauderdale YC   2   7   12   22   11   54  
8  
9  
207104   Cameron Grubb   LYC   27   10   5   10   7   59T  
9  
10  
166913   Emmet Ward   Team FOR/DIYC   9   8   14   7   21   59T  
10  
11  
151820   Anna Weis   Lauderdale Yacht Club   10   4   33/OCS   2   20   69  
11  
12  
199185   Lucie Keller   Gull Lake   16   1   7   20   26   70  
12  
13  
195445   Jensen McTighe   Lauderdale Yacht Club   25   22   3   16   10   76  
13  
14  
148969   JORDAN BYRD   SYSP   15   16   18   24   4   77  
14  
15  
197122   Andy Burns   Team FOR/DIYC   12   24   10   11   22   79  
15  
16  
190479   Ryan Guth   LYC/UKSC   6   21   21   13   19   80T  
16  
17  
199334   John Hench   Lauderdale Yacht Club   24   15   11   17   13   80T  
17  
18  
190464   Carly Broussard   Lakewood Yacht Club   22   23   9   3   24   81  
18  
19  
176146   Adam Winton   Team Sail On   18   26   20   8   12   84  
19  
20  
204409   SAM TOBIO   Sarasota Youth Saling   26   11   15   18   16   86  
20  
21  
180070   Katie Lounsbury   Lauderdale Yacht Club   17   13   22   23   15   90T  
21  
22  
185453   Claire Havig   Lauderdale Yacht Club   14   25   23   14   14   90T  
22  
23  
166872   Trevor Stone   sarasota youth sailing   19   20   24   26   8   97  
23  
24  
191992   Kevin Merten   Lauderdale Yacht Club   28   19   17   15   25   104  
24  
25  
205449   Alejandro Holz   Coconut Grove Sailing Club   21   17   19   21   29   107  
25  
26  
194527   Nicholas Lovisa   Sys   11   27   26   27   18   109  
26  
27  
194543   Isabella Lemole   Team FOR/SYS   23   14   27   28   27   119  
27  
28  
204772   Santiago Holz   Coconut Grove Sailing Club   29   29   25   25   23   131  
28  
29  
194084   Jonathan King   Team FOR   20   28   28   29   28   133  
29  
30  
11   aaron muriedas   coconut grove sailing cub   30   31   29   30   31   151  
30  
31  
192039   Dae Kelly   Upper Keys Sailing Club   31   30   30   31   30   152  
31  
32  
194504   Alec Chicoine   Lauderdale Yacht Club/Hoover Sail Club   33/DNC   33/DNC   33/DNC   33/DNC   33/DNC   165  
32  

Laser 4.7 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 26, 2014 11:56:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (6 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
177659   Theo Quenee   CGSC   2   3   1   1   5   12  
1  
2  
198204   Tanner Wilson   ESC   7/DSQ   1   2   2   1   13  
2  
3  
170626   Maya Kwasniewski   SSS   1   2   4   3   4   14  
3  
4  
180085   Hannah CANTOLINO   Sarasota youth sailing   3   4   3   4   2   16  
4  
5  
188153   Sydney Monahan   Edison Sailing Center   4   5   6   6   3   24  
5  
6  
9   Michael Dorsey   CGSC   5   6   5   5   6   27  
6  

Club 420 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 26, 2014 11:56:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (13 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
70   ciara rodriguez-horan/
paula resto  
CRYC/    3   2   2   3   5   15  
1  
2  
7224   Tucker Weed/
Holden Payne  
CRYC/    1   1   4   2   9   17  
2  
3  
7213   Martina Sly/
Jamie craven  
Coral Reef Yacht Club/    2   3   3   6   4   18  
3  
4  
7212   Eduado Mintzias/
George Williams  
Coral Reef/    5   10   1   1   3   20  
4  
5  
7210   Carolyn Corbet   CRYC / BHYC   4   4   5   7   10   30  
5  
6  
3223   carrie marshall/
kayla wherry  
team sail on/    7   5   8   4   7   31  
6  
7  
6939   Stephan VerHulst/
Alexander Walke  
Coral Reef Yacht Club/Edison Sailing Center/    6   6   7   12   2   33  
7  
8  
8280   Grace Howie/
Katie Delisser  
Coral Reef Yacht Club/    9   7   11   9   6   42  
8  
9  
2112   Graham Mogollon/
Jax Malloy  
CRYC/    8   11   9   11   8   47  
9  
10  
670   John M IV Monahan/
Clyde Jr. Wright  
Lauderdale Yacht Club/    12   13   6   5   12   48  
10  
11  
7249   Sam Baker/
Mario Gonzalez  
CRYC/    13   12   12   13   1   51T  
11  
12  
5747   Calli Lewis/
Ariel Casaretto  
Lauderdale Yacht Club/    10   8   10   10   13   51T  
12  
13  
7278   Clay Snyder/
Stephanie Bailey  
Coral reef yacht club/    11   9   13   8   11   52  
13  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network