NorCal #5 at PYSF
Peninsula Youth Sailing Foundation | November 16, 2013

High School Gold (35 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 17, 2013 3:34:10 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper School  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
101   Michael Pacholski/
David Yangmurray
Dana Foley  
PCS   10   5   2   6   4   2   2   31  
1  
2  
1   Lawson Willard/
Genna Gores  
Urban School   4   12   4   2   5   1   7   35  
2  
3  
79   Tristram Craig/
Andy Strike  
Tam High   5   7   7   5   3   8   6   41  
3  
4  
33   Kyle Larsen/
Peter Werner  
Summit   9   28   11   1   1   4   3   57  
4  
5  
83   Sam Shea/
Sammy Shea
Chloe Bohannon  
The Bay School of San Francisco   7   17   1   13   7   5   8   58  
5  
6  
123   Jackson Ritter/
Ben Hoffner  
Branson School   13   6   10   8   2   16   5   60  
6  
7  
52   Guy Raber/
Michael Lively  
Miramonte   8   14   19   18   22   6   1   88  
7  
8  
50   Haley Kardek/
Madeleine Kardek  
Athenian   1   19   21   9   20   10   13   93  
8  
9  
7   Annabelle/
Annabelle Merlin
Sebastian Sutter-Sponholtz
Nicolai Sutter-Sponholtz  
INTERNATIONAL HIGH SCHOOL   31   15   5   31   6   3   4   95  
9  
10  
31   Jackson Wagner/
Jeff Barratt  
Menlo School   25   10   3   3   9   30   16   96  
10  
11  
67   JT Meade/
Dylan F. Meade
Cameron Gibson  
Sir Francis Drake   16   11   20   12   8   14   20   101  
11  
12  
59   Haydon Stapleton/
Georgia Birkbeck
  
Terra Linda   2   16   16   16   21   17   15   103  
12  
13  
30   Patrick Wilkinson/
Maddie Roman
Patrick Wilkinson  
Saint Francis High School   24   9   13   17   17   15   10   105  
13  
14  
53   Max Rohr   Oakland Tech High School   19   3   22   7   16   9   30   106  
14  
15  
78   Tyler Daniels/
Rachel Lansman  
Tam High   3   18   29   4   14   28   11   107T  
15  
16  
2   Zachary Hall/
Meave Cunningham  
San Francisco University High School   27   23   8   21   12   7   9   107T  
16  
17  
124   Alex Moody   Branson   14   1   14   19   35   13   17   113  
17  
18  
10   Will Paulsen/
Claire Mohen  
Convent / Stuart Hall   28   4   12   20   18   12   24   118  
18  
19  
54   Ben Rohr   Oakland Tech High School   18   24   18   11   11   18   19   119  
19  
20  
34   Craig Bianchi/
Radley Peschel  
Summit   15   2   15   25   25   24   18   124  
20  
21  
32   Logan Lee/
Ryan Bever  
Menlo-Atherton   11   13   9   10   29   27   27   126  
21  
22  
49   Xavier Quinn/
Gabby Rigby  
Athenian   6   8   27   30   27   32   12   142  
22  
23  
109   Julian martinez Prado/
Talia rozenbaum  
PCS   12   21   17   15   19   34   34   152  
23  
24  
48   Miles/
Aitor Iriso
Branden Christman  
Alameda HS   29   30   24   22   13   23   23   164T  
24  
25  
60   Santiago Calderon   Campolindo   23   31   26   23   28   19   14   164T  
25  
26  
51   Nicklas Gardner/
Madison Gray  
Bishop O'Dowd   33   25   28   24   10   20   26   166  
26  
27  
9   Michael Tellini/
Sarah Paulsen
Michael Kastner  
Convent / Stuart Hall   20   20   25   32   26   22   22   167  
27  
28  
104   Nicholas Lenz/
Nicole Diaz  
Santa Cruz HS   26   27   6   14   34   33   33   173  
28  
29  
47   Drake/
Miles Orozco
Dimitri Stetsenko  
ALAMEDA   17   34   23   29   23   21   29   176  
29  
30  
107   Mara Eckert/
Sasha Hawley  
Scotts Vallay HS   22   26   30   27   31   26   21   183  
30  
31  
77   Jack Duncan   Terra Linda   30   22   32   28   30   11   32   185  
31  
32  
64   Sam Barton   Sir Francis Drake   21   32   34   33   15   29   28   192  
32  
33  
82   Kathleen Kiriakis/
Tyler Krill
Spencer Paulsen
Sabrina Perell  
The Bay School of San Francisco   34   29   31   26   24   25   25   194  
33  
34  
46   Aitor/
Drake Hayes
Dimitri Stetsenko  
Alameda High   32   33   35   35   33   31   31   230  
34  
35  
111   James Arnerich   Aptos High School   35   35   33   34   32   35   35   239  
35  
 



High School Silver (27 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, November 18, 2013 1:04:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper School  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
8   Coco Dana/
Emily Seeley
John Cannel  
Convent / Stuart Hall   5   7   2   1   3   4   22  
1  
2  
103   Charlotte Lenz/
Kyle Hunt  
Santa Cruz HS   4   1   4   5   6   3   23  
2  
3  
86   Chad Farrel/
Ishi Tomita  
Lincoln   7   8   7   9   7   2   40  
3  
4  
29   Elizabeth Avdanina/
Elizabeth Avdanina
Miyako Miller  
Gunn   6   6   3   12   2   13   42  
4  
5  
25   Marisa De Souza/
Wiley Yu
Tiffany Xi  
Crystal Springs Uplands   23   10   1   4   1   5   44  
5  
6  
5   Parker Dittmore   Lick-Wilmerding   2   12   25/DNF   2   5   1   47  
6  
7  
85   Marcos Mcgee/
Emily Simpkins  
Delta Middle College   1   11   5   14   11   16   58  
7  
8  
81   Nick/
Nick Bennett
Zander Holderness
Ryan Treais  
The Bay School of San Francisco   3   21   14   3   10   8   59  
8  
9  
28   Will Queen/
Celia Bergstrom  
Palo Alto High School   9   26/DNF   9   6   4   6   60  
9  
10  
22   Alex Appel/
Dan Appel  
Los Altos High School   21   9   12   10   13   9   74  
10  
11  
43   Cooper LaRhette   Campolindo   11   2   13   20   16   15   77T  
11  
12  
4   Pascal Hines/
Marguerite HERMAND
Tigran Demurjian  
Le Lycee San Francisco   10   4   25/DNF   13   14   11   77T  
12  
13  
41   Caroline Colwell/
Molly Colwell  
Miramonte   14   16   17   11   12   7   77T  
13  
14  
6   Isaac   INTERNATIONAL HIGH SCHOOL   20   23   6   7   15   10   81  
14  
15  
24   John McNelly/
Izzy Koningstein  
Menlo School   8   3   11   24/DNF   22/DNF   19/DNF   87  
15  
16  
27   Grant Hallee/
Derek Makovich  
Summit   24   19   10   8   8   19/DNF   88  
16  
17  
42   Alex Wilson   Campolindo   19   15   8   24/DNF   17   19/DNF   102  
17  
18  
26   Grace Tully/
Dorothy Aldridge  
Menlo Atherton   13   14   23   18   18   18   104  
18  
19  
45   Mary Jane Howland/
Caila Devlin  
Alameda HS   12   13   19   21   22/DNF   19/DNF   106  
19  
20  
3   Mackenzie Dowling/
Emma McBride
Elizabeth Vincent  
St. Ignatius   18   18   21   19   19   12   107  
20  
21  
89   Austin Eilering/
Donovan Mcguire  
Rio Americano   17   5   22   24/DNF   22/DNF   19/DNF   109  
21  
22  
102   Max Testa   Los Gatos   16   17   15   23   21   19/DNF   111  
22  
23  
44   Skylar Jeveli/
Zsa Zsa Van Raalte  
Acalanes High School   15   20   16   22   22/DNF   19/DNF   114T  
23  
24  
105   Kate Chandler/
Nathan Burgess
Kate Chandler  
Mount Madonna   22   22   18   15   20   17   114T  
24  
25  
95   Jack/
Jack Goodman
Michael Dunn  
Sir Francis Drake   26   25   25/DNF   17   9   14   116  
25  
26  
63   Rafaela Altman-Allen/
Malcolm Duncan-Graves
  
Berkeley High School   25   24   20   16   22/DNF   19/DNF   126  
26  
27  
93   Jackson Faylor/
Kevin Johnson  
Lincoln   27/DNF   26/DNF   24   24/DNF   22/DNF   19/DNF   142  
27  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network