2014 Laser Masters Midwinters East
Sarasota Sailing Squadron | February 14-16, 2014

Laser (70 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, February 16, 2014 3:13:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
195425   Fluffy   Peter Shope [Master]   Sail Newport   [4]   3   1   1   1   1   4   3   14   28  
1  
2  
180509      Scott Ferguson [Master]   Sail Newport   1   4   2   2   2   2   [6]   1   14   28  
2  
3  
187944   Cabarete   Ari Barshi [Master]   Laser Training Center   [24]   12   3   3   3   11   3   5   40   54  
3  
4  
195469      Dave Chapin [Master]   LESC   9   1   6   6   4   [13]   5   13   44   58  
4  
5  
203957   Stella   John MacCausland [Master]   Cooper River   [15]   7   5   8   5   3   10   9   47   61  
5  
6  
126597   Dash   Jonathan Phillips [Master]   Severn Sailing Association   2   10   7   9   7   8   [22]   19   62   76  
6  
7  
187687      David Hiebert [Apprentice Master]   USSCMC/FWBC   [16]   8   8   11   6   5   9   10   57   78  
7  
8  
204426      Mike Hecky [Master]   Riverton YC, Brant Beach YC   22   15   13   5   [30]   10   2   4   71   85  
8  
9  
199572      Dan Neri [Grand Master]   Fleet 413   [35]   14   11   12   27   4   8   11   87   94  
9  
10  
194540      Buzzy Heausler [Grand Master]   Davis Island Yacht Club   11   2   18   19   18   15   13   [41]   96   103  
10  
11  
173988   fine wine   Jorge Abreu [Grand Master]   AVELA   20   22   4   7   11   9   [30]   28   101   108  
11  
12  
191958      Philip Karcher [Master]   Sarasota Sailing Squadron   17   9   16   17   23   7   [24]   6   95   109  
12  
13  
194228      Lynne Shore [Master]   Plymouth Yacht Club   14   [27]   10   13   24   14   1   26   102   116  
13  
14  
182787   Crap Happened   scott pakenham [Apprentice Master]   Laser fleet 413   6   24   12   20   [32]   12   7   18   99   120  
14  
15  
176078   RIck Strilky   RIck Strilky [Grand Master]   CCYC   23   [26]   19   10   26   17   11   8   114   121  
15  
16  
161100      David Frazier [Great Grand Master]   FBYC Essex CT   18   20   14   18   10   22   21   [71/DNF]   123   123  
16  
17  
199912      David Hillmyer [Apprentice Master]   Sarasota Sailing Squadron   [38]   35   20   15   8   16   16   7   117   138  
17  
18  
187289      Matt Fisher [Grand Master]   Hoover Sailing Club   13   11   17   14   19   33   [34]   31   138   145  
18  
19  
180079      Leigh Savage [Grand Master]   Crescent Sail YC   [44]   13   23   24   22   18   18   23   141   148  
19  
20  
171628      Ken Swetka [Master]   Crescent Sail YC   19   5   21   27   29   [37]   31   2   134   148  
20  
21  
204462      Patrick Wachholz [Apprentice Master]   Barrie Yacht Club   33   [48]   9   23   13   25   14   12   129   150  
21  
22  
180050      Alden Shattuck [Great Grand Master]   Severn Sailing Association   [37]   23   32   32   16   29   15   16   163   163  
22  
23  
196023      Robert Tan [Master]   Severn Sailing Association   3   16   29   [35]   31   27   26   17   149   163  
23  
24  
174236   Fremojul   Jacques Kerrest [Great Grand Master]   Potomac River SA   5   19   27   31   [47]   44   17   25   168   168  
24  
25  
199911   Reach Around   Michelle Davis [Master]   USSC Miami   [55]   31   30   21   14   26   19   24   165   179  
25  
26  
105583      James Stanley [Grand Master]   OHCC/USSCMC   39   32   26   26   21   19   [49]   14   177   184  
26  
27  
195496   Laser   Hank Thorburn [Master]   MYA   27   29   28   [33]   15   28   27   20   174   188  
27  
28  
204480      Rob Hodson [Grand Master]   WSC   [48]   42   15   28   35   6   25   46   197   204  
28  
29  
197107      Dean Carballal [Apprentice Master]   Davis Island YC   12   28   34   [51]   39   34   20   21   188   209  
29  
30  
155200   ZOE TWO 3'S   Philip Swanton [Master]   Cedar Point YC   28   17   [41]   30   25   31   33   32   196   210  
30  
31  
128450      Peter Hopple [Apprentice Master]   Stone horse   [49]   47   33   4   12   24   40   35   195   216  
31  
32  
204771   El Manager   Roberto Porter [Master]   USSC Miami   7   18   39   38   [45]   41   32   33   208   222  
32  
33  
189701      Jack Pearce [Great Grand Master]   Barrie Yacht Club   30   21   44   [46]   40   38   28   29   230   230  
33  
34  
199937      Len Guenther [Master]   Fishing Bay YC   21   6   38   36   34   21   [71/DNC]   71/DNC   227   241  
34  
35  
179132      Donald Hahl [Grand Master]   Brant Beach YC   [54]   54   24   34   20   36   29   43   240   247  
35  
36  
195943   Fingernails of Justice   David Anthes [Apprentice Master]   Coconut Grove Sailing Club   [59]   57   22   25   17   30   45   36/SCP   232   253  
36  
37  
193364      Amnon Gitelson [Great Grand Master]   CPYC   [53]   44   31   29   33   32   46   39   254   254  
37  
38  
200359      Ash Beatty [Grand Master]   MISA   32   [71/DNF]   25   16   9   23   71/DNC   71/DNC   247   254  
38  
39  
198014      Eduardo Cabarrus [Grand Master]   Club Los Sauces   26   33   35   45   [46]   42   41   38   260   267  
39  
40  
189774      Finn Hassing [Great Grand Master]   ODC   51   43   36   49   50   [57]   12   27   268   268  
40  
41  
199142   Last One   Newton Wattis [Great Grand Master]   Surf City Yacht Club   31   38   50   39   38   40   35   [54]   271   271  
41  
42  
184547      Eric Robbins [Grand Master]   Davis Island YC   8   39   42   48   [71/DNS]   71/DNS   43   15   266   273  
42  
43  
148542   R/V Too   Wiliam lawson [Master]   Severn Sailing Association   29   [52]   43   37   42   35   23   52   261   275  
43  
44  
185786   CJ   Robert Bryant [Great Grand Master]   Rochester yacht club   42   25   [71/DNC]   40   51   50   42   37   287   287  
44  
45  
201265      Halsey Bullen [Great Grand Master]   Cedar Point Yacht Club   43   37   40   41   48   [71/DNC]   47   44   300   300  
45  
46  
186519   AllyBoot   Dorian Haldeman [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   46   30   51   47   44   39   [53]   34   291   312  
46  
47  
181220      John Weiss [Grand Master]   White Bear YC   10   46   58   [61]   52   53   37   50   306   313  
47  
48  
183886   Old School   J Ganson Evans [Grand Master]   STC   40   56   [71/DNC]   22   28   20   71/DNC   71/DNC   308   315  
48  
49  
116213      John Heizer [Master]   GCBC   36   41   [71/DNC]   59   49   47   39   30   301   315  
49  
50  
193965      Jim Knab [Grand Master]   Cooper River   [52]   36   47   42   43   43   52   49   312   319  
50  
51  
158970      Ian McNeice [Grand Master]   Nantucket Yacht Club   45   55   [71/DNC]   44   37   49   44   45   319   326  
51  
52  
172946      Erik Langendal [Apprentice Master]   SIYC   41   62   [71/DNC]   54   36   45   38   36   312   333  
52  
53  
205512   Situational Awareness   Adam Glass [Grand Master]   Severn Sailing Association   [66]   50   37   43   41   51   60   51   333   340  
53  
54  
194253      kevin ratigan [Grand Master]   sarasota sailing squadron   61   40   45   53   60   [71/DNC]   36   48   343   350  
54  
55  
170313      Robert Voeller [Grand Master]   USSCMC   57   53   59   [60]   54   55   48   40   366   373  
55  
56  
206080      Tony Iacono [Great Grand Master]   Marssh Creek Sailing and Newport YC   50   49   57   57   58   56   56   [59]   383   383  
56  
57  
153006   Flight Risk   Sandy Westphal [Master]   Severn Sailing Association   34   51   56   58   61   [71/DNS]   55   57   372   386  
57  
58  
156389      Geir Sunde [Grand Master]   Drobaksund Sailing Club   60   [63]   54   50   59   48   54   55   380   387  
58  
59  
174978      Michael Mays [Grand Master]   Marsh Creek Sailing Club   47   45   48   56   [71/DNF]   71/DNC   57   58   382   389  
59  
60  
194230      George Fallon [Grand Master]   MCSC   [64]   61   52   52   53   54   59   60   391   398  
60  
61  
132709   Laser   Loren Hoffman [Great Grand Master]   CSYC   56   59   [71/DNC]   71/DNC   56   52   58   47   399   399  
61  
62  
177153      Patrick McBriarty [Master]   CYC   62   64   53   [71/DNC]   57   46   50   56   388   402  
62  
63  
203751      Bill McKenzie [Great Grand Master]   PBSC   65   [71/DNF]   49   62   55   71/DNC   61   53   416   416  
63  
64  
192906      Hank Saurage [Master]   Pelican Yacht Club   25   34   [71/DNC]   71/RET   71/DNF   71/DNC   71/DNC   71/DNC   414   428  
64  
65  
179497   Torched   Daniel Bowman [Apprentice Master]   SSA   58   58   [71/DNC]   71/DNC   71/DNC   71/DNC   51   42   422   443  
65  
66  
000008      Julie Stewart [Master]   OHCC/USSCMC   63   60   55   55   [71/DNS]   71/DNC   71/DNC   71/DNC   446   460  
66  
67  
199177      Lowell Thomas [Master]   Conanicut Yacht Club   67   65   46   [71/DNF]   71/DNS   71/DNS   71/DNC   71/DNC   462   476  
67  
68  
199916   Geritol Express   David Hartman [Great Grand Master]   NOMAD   [71/DNC]   71/DNC   71/DNC   71/DNC   71/DNC   71/DNC   71/DNC   71/DNC   497   497T  
68  
68  
184888   Big George   tom purdy [Great Grand Master]   independent   [71/DNC]   71/DNC   71/DNC   71/DNC   71/DNC   71/DNC   71/DNC   71/DNC   497   497T  
68  
69  
DNC      Scott Young [Master]   Austin Yacht Club   [71/DNC]   71/DNC   71/DNC   71/DNC   71/DNC   71/DNC   71/DNC   71/DNC   497   511  
69  

Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network