Laser Masters MidWeek Madness 2014
US Sailing Center - Martin County | February 11-12, 2014

Laser (70 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, February 12, 2014 2:38:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
195425   Peter Shope [Master]   Sail Newport   1   5   1   1   5   [8]   1   1   15   29.1  
1  
2  
180509   Scott Ferguson [Master]   Sail Newport   2   6   3   3   1   [10]   2   4   21   35.1  
2  
3  
187317   Charlie Buckingham [Master]   NHYC   8   [12]   4   4   6   7   3   3   35   49.1  
3  
4  
199572   Dan Neri [Grand Master]   Fleet 413   7   8   13   [14]   3   4   6   9   50   57.1  
4  
5  
203957   John MacCausland [Master]   Cooper River   10   3   5   9   [71/BFD]   1   10   7   45   59.1  
5  
6  
197053   Al Clark [Master]   Jericho Sailing Club   4   7   2   2   23   9   4   [71/DNC]   51   65.1  
6  
7  
195469   Scott Young [Master]   Austin Yacht Club   11   4   [32]   12   17   11   5   5   65   79.1  
7  
8  
187687   David Hiebert [Apprentice Master]   Usscmc/fwbc   3   18   9   8   10   2   [21]   17   67   88.2  
8  
9  
196023   Robert Tan [Master]   Severn Sailing Association   15   9   16   5   4   3   26   [28]   78   92.1  
9  
10  
180050   Alden Shattuck [Great Grand Master]   Severn Sailing Association   9   14   22   13   2   12   [32]   22   94   94  
10  
11  
183861   Britt Hughes [Master]   Housatonic Boat Club   [39]   1   20   16   7   14   9   14   81   95.1  
11  
12  
204462   Patrick Wachholz [Apprentice Master]   Barrie Yacht Club   5   [42]   11   6   8   19   22   20   91   112.2  
12  
13  
182787   Scott Pakenham [Apprentice Master]   Laser fleet 413   13   [24]   14   17   12   15   11   15   97   118.2  
13  
14  
204426   Mike Hecky [Master]   Riverton YC, Brant Beach YC   [45]   23   12   11   13   18   16   12   105   119.1  
14  
15  
161100   David Frazier [Great Grand Master]   FBYC Essex CT   20   15   24   27   [43]   13   14   19   132   132  
15  
16  
206607   Douglas McKeige [Grand Master]   American Yacht Club   28   17   18   [29]   21   16   15   11   126   133.1  
16  
17  
200360   David Wagner [Grand Master]   CMRC   [51]   27   10   19   31   17   19   10   133   140.1  
17  
18  
199937   Len Guenther [Master]   Fishing Bay YC   19   16   6   21   9   25   [37]   31   127   141.1  
18  
19  
171185   Dave Chapin [Master]   LESC   18   39   7   18   11   6   [71/BFD]   30   129   143.1  
19  
20  
199912   David Hillmyer [Apprentice Master]   Sarasota Sailing Squadron   29   [31]   17   7   26   20   17   6   122   143.2  
20  
21  
195496   Hank Thorburn [Master]   MYA   14   [36]   27   20   24   21   12   13   131   145.1  
21  
22  
194228   Lynne Shore [Master]   Plymouth Yacht Club   6   2   8   25   [71/BFD]   5   71/BFD   23   140   154.1  
22  
23  
173988   Jorge Abreu [Grand Master]   AVELA   33   [52]   26   39   16   26   7   2   149   156.1  
23  
24  
186599   Timothy Desmond [Master]   NESS   12   26   21   22   15   33   [44]   16   145   159.1  
24  
25  
187289   Matt Fisher [Grand Master]   Hoover Sailing Club   23   11   28   24   [71/BFD]   29   20   26   161   168.1  
25  
26  
199911   Michelle Davis [Master]   USSC Miami   27   20   23   30   14   [34]   24   18   156   170.1  
26  
27  
174236   Jacques Kerrest [Great Grand Master]   Potomac River SA   32   21   [42]   34   22   24   33   34   200   200  
27  
28  
189774   Finn Hassing [Great Grand Master]   ODC   22   10   41   40   [71/BFD]   23   29   38   203   203  
28  
29  
194567   Tim Millhiser [Great Grand Master]   Cedar Point YC   30   45   34   [51]   19   27   25   27   207   207  
29  
30  
204480   Rob Hodson [Grand Master]   WSC   31   29   36   32   [71/BFD]   32   23   29   212   219.1  
30  
31  
105583   James Stanley [Grand Master]   OHCC/USSCMC   17   37   43   10   [71/DNC]   22   30   71/DNC   230   237.1  
31  
32  
128450   Peter Hopple [Apprentice Master]   Stone horse   50   46   39   44   25   [52]   8   8   220   241.2  
32  
33  
155200   Philip Swanton [Master]   Cedar Point YC   24   33   33   43   35   [54]   27   36   231   245.1  
33  
34  
199142   Newton Wattis [Great Grand Master]   Surf City Yacht Club   52   28   40   46   27   28   28   [71/DNF]   249   249  
34  
35  
184547   Eric Robbins [Grand Master]   Davis Island YC   16   19   38   42   [71/DNF]   30   34   71/DNC   250   257.1  
35  
36  
195943   David Anthes [Apprentice Master]   Coconut Grove Sailing Club   55   32   19   26   [71/BFD]   71/BFD   13   25   241   262.2  
36  
37  
187245   Peter Madonna [Grand Master]   Marsch Creek Sailing Club   40   [56]   49   38   34   38   36   24   259   266.1  
37  
38  
185786   Robert Bryant [Great Grand Master]   Rochester yacht club   35   22   35   50   [52]   39   52   39   272   272  
38  
39  
193965   Jim Knab [Grand Master]   Cooper River   34   30   [55]   47   50   31   38   40   270   277.1  
39  
40  
205445   Lindsay Hewitt [Great Grand Master]   Cold Spring Harbor   [54]   47   47   45   33   44   31   37   284   284  
40  
41  
196117   Monica Wilson [Master]   USSCMC   46   25   52   [60]   30   51   35   35   274   288.1  
41  
42  
189701   Jack Pearce [Great Grand Master]   Barrie Yacht Club   26   35   54   55   40   40   39   [71/DNC]   289   289  
42  
43  
148542   WILLIAM Lawson [Master]   Severn Sailing Association   47   43   37   48   18   36   46   [71/DNC]   275   289.1  
43  
44  
193364   Amon Gitelson [Great Grand Master]   CPYC   53   41   45   31   32   [59]   71/BFD-DNE   21   294   294  
44  
45  
194508   Kevin Cowley [Master]   PRSA   36   [59]   53   35   20   43   49   45   281   295.1  
45  
46  
175529   Paul Wurtzebach [Great Grand Master]   Chicago Corinthian   21   13   31   23   [71/DNC]   71/DNC   71/DNC   71/DNC   301   301  
46  
47  
179132   Donald Hahl [Grand Master]   Brant Beach YC   44   [71/DNC]   15   36   71/BFD   41   18   71/BFD   296   303.1  
47  
48  
186519   Dorian Haldeman [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   37   51   51   33   39   [60]   42   32   285   306.2  
48  
49  
172946   Erik langendal [Apprentice Master]   SIYC   25   55   56   [57]   29   37   40   46   288   309.2  
49  
50  
158970   Ian McNeice [Grand Master]   Nantucket Yacht Club   49   50   29   41   37   42   [71/DNC]   71/DNC   319   326.1  
50  
51  
198014   Eduardo Cabarrus [Grand Master]   Club Los Sauces   61   44   25   28   [71/BFD]   50   43   71/DNF   322   329.1  
51  
52  
8   Julie Stewart [Master]   OHCC/USSCMC   42   [71/DNC]   46   53   54   48   41   33   317   331.1  
52  
53  
205367   Halsey Bullen [Great Grand Master]   Cedar Point Yacht Club   43   49   44   37   46   49   [71/DNC]   71/DNC   339   339  
53  
54  
170313   Robert Voeller [Grand Master]   USSCMC   48   38   50   63   48   45   [71/BFD]   42   334   341.1  
54  
55  
206080   Tony Iacono [Great Grand Master]   Marsh Creek Sailing Club Newport YC   38   48   [71/DNC]   65   45   35   54   71/DNC   356   356  
55  
56  
179497   Daniel Bowman [Apprentice Master]   SSA   57   60   48   [62]   36   47   50   43   341   362.2  
56  
57  
199177   Lowell Thomas [Master]   Conanicut Yacht Club   59   57   30   49   42   46   [71/DNC]   71/DNC   354   368.1  
57  
58  
177153   Patrick McBriarty [Master]   CYC   56   [65]   61   58   28   63   47   44   357   371.1  
58  
59  
199916   David Hartman [Great Grand Master]   NOMAD   41   34   [71/BFD]   15   71/DNC   71/DNC   71/DNC   71/DNC   374   374  
59  
60  
156389   Geir Sunde [Grand Master]   Drobaksund sailing club   [68]   62   65   61   41   53   51   47   380   387.1  
60  
61  
203751   Bill McKenzie [Great Grand Master]   PBSC   64   40   59   52   55   55   [71/DNF]   71/DNC   396   396  
61  
62  
116213   John Heizer [Master]   GCBC   62   53   63   54   47   57   53   [71/DNF]   389   403.1  
62  
63  
153006   Sandy Westphal [Master]   Severn Sailing Association   63   63   64   [67]   49   64   48   41   392   406.1  
63  
64  
194230   George Fallon [Grand Master]   MCSC   65   66   60   64   51   56   [71/DNC]   48   410   417.1  
64  
65  
188847   robert page [Great Grand Master]   thimble islands sailing club   67   58   [71/DNC]   71/DNC   44   62   45   71/DNC   418   418  
65  
66  
174978   Michael Mays [Grand Master]   Marsh Creek Sailing Club   60   64   58   59   38   [71/DNC]   71/DNC   71/DNC   421   428.1  
66  
67  
205512   Adam Glass [Grand Master]   Severn Sailing Association   58   54   57   56   [71/DNF]   61   71/BFD-DNE   71/DNC   428   435.1  
67  
68  
158636   Roger Howell [Great Grand Master]   none   69   61   62   66   53   58   [71/DNC]   71/DNC   440   440  
68  
69  
148179   Daniel Bullard [Great Grand Master]   Thimble Island Sailing Club   66   67   [71/DNC]   71/DNC   71/DNC   71/DNC   71/DNC   71/DNC   488   488  
69  
70  
n/a   tom purdy [Great Grand Master]   independent   [71/DNC]   71/DNC   71/DNC   71/DNC   71/DNC   71/DNC   71/DNC   71/DNC   497   497  
70  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network